Skocz do zawartości

Co zamiast PY21 w światła cofania


el_guapo

Rekomendowane odpowiedzi

Połączenie ciemnych (b.ciemnych) fabrycznych szyb, małych i wysoko osadzonych świateł cofania oraz braku na 1/3 powierzchni owych świateł odbłyśnika (taki urok, fabrycznie), sprawia że nie bardzo owe światła coś oświetlają.

 

I teraz tak:

- żarówki P21 są nowe - niewiele to zmieniło,

- co tam można zamiast P21 wsadzić, żeby jednak coś za autem po wrzuceniu wstecznego było widać?

Edytowane przez el_guapo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- co tam można zamiast P21 wsadzić, żeby jednak coś za autem po wrzuceniu wstecznego było widać?

 

Zmodernizować oprawkę lub cokół żarówki i wsadzić taką: http://rolekspert.pl/p5552,zarowka-jednowloknowa-12v-35w-nr-oryg-12v-35w-ba-20s.html

Ew. również po modach można wsadzić żarówkę 27/8W (miałem takowe w skuterku), co sumarycznie też da Ci 35W...   :phi:

Edytowane przez romano11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmodernizować oprawkę lub cokół żarówki i wsadzić taką: http://rolekspert.pl/p5552,zarowka-jednowloknowa-12v-35w-nr-oryg-12v-35w-ba-20s.html

Ew. również po modach można wsadzić żarówkę 27/8W (miałem takowe w skuterku), co sumarycznie też da Ci 35W...   :phi:

 

Ja bym nie kombinował z lampą tylko dodał jakiś ledowy wsteczny. Wiem, że druciarstwo, ale nie ryzykuje się spaleniem lampy/ instalacji z powodu włożenia żarówki zbyt dużej mocy.

 

Inne rozwiązanie to kamerka cofania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie kombinował z lampą tylko dodał jakiś ledowy wsteczny. Wiem, że druciarstwo, ale nie ryzykuje się spaleniem lampy/ instalacji z powodu włożenia żarówki zbyt dużej mocy.

 

No tak, wszak zmiana żarówki z 21W na 35W to szok dla instalacji   8]    popłynie przecież 166% prądu znamionowego (w uproszczeniu) i zamiast 1,75A mamy 2,91A...   lampa musi od tego spłonąć, przecież używamy jej zamiast DRL...   ;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam se w S-Maxie dorobiłem pod tylnym zderzakiem dodatkowego halogena H3, obok mocowania haka. Włącza się razem ze światłami cofania, ale tylko wtedy gdy wcisnę taki dodatkowy pstryczek. Daje jasność jak należy. :)

Edytowane przez ArekMiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


o tak, wszak zmiana żarówki z 21W na 35W to szok dla instalacji 8] popłynie przecież 166% prądu znamionowego (w uproszczeniu) i zamiast 1,75A mamy 2,91A... lampa musi od tego spłonąć, przecież używamy jej zamiast DRL... ;l

 

W przypadku instalacji analogowej racja. W przypadku instalacji "inteligentnej" już może wpływać na instalację, np. w zakresie kontroli, czy żarówka nie jest przepalona.

Inna sprawa, nawet istotniejsza, to temperatura generowana przez bańkę większej mocy. Skoro fabrycznie lampa już ma wadę w postaci niedoskonałego odbłyśnika, to zwiększona temperatura może tę wadę dalej pogłębić.

 


Ja tam se w S-Maxie dorobiłem pod tylnym zderzakiem dodatkowego halogena H3, obok mocowania haka. Włącza się razem ze światłami cofania, ale tylko wtedy gdy wcisnę taki dodatkowy pstryczek. Daje jasność jak należy. :)

 

Zamiast pstryczka można założyć czujnik światła, żeby dodatkowa lampa włączała się tylko przy słabszym oświetleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie ciemnych (b.ciemnych) fabrycznych szyb, małych i wysoko osadzonych świateł cofania oraz braku na 1/3 powierzchni owych świateł odbłyśnika (taki urok, fabrycznie), sprawia że nie bardzo owe światła coś oświetlają.

 

I teraz tak:

- żarówki P21 są nowe - niewiele to zmieniło,

- co tam można zamiast P21 wsadzić, żeby jednak coś za autem po wrzuceniu wstecznego było widać?

coś na ledach ewentualnie dorobić dodatkową lampę. Przez głowę niech nie przejdzie myśl wsadzenia mocniejszej żarówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam podobny problem w moim autku. Światła cofania są tak wysoko, że praktycznie nie oświetlają drogi. 

Minęło już trochę czasu od założenia wątku, więc może jakieś nowości w temacie się pojawiły..

Czy montował ktoś diodę Cree w miejsce tradycyjnej żarówki? Na allegro znalazłem takie, się cena kosmiczna:

Link 

Albo może jakieś dyskretne dodatkowe światło pod zderzakiem?

 

Edytowane przez mati_lecha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.12.2016 o 14:10, el_guapo napisał:

- co tam można zamiast P21 wsadzić, żeby jednak coś za autem po wrzuceniu wstecznego było widać?

Dobrze, że wywołałeś temat bo w Mondeo mk4 też jest z tym dramat. :facepalm:

 

Dnia 29.12.2016 o 14:42, borbet napisał:

Inne rozwiązanie to kamerka cofania...

Fabryczna kamera w Mondo przy słabym oświetleniu niewiele daje. Słabo widać :no:. Chciałem dać doświetlacz IR ale franca nie pracuje w tym paśmie.

 

17 godzin temu, Raku napisał:

ja chyba kupie takie, cena warta ryzykowania 

Namówiłeś mnie. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko mi się zdarza, że wyrasta za mną rów o którym nie wiem. Na ogół widzę go i mimo, że światła cofania się świecą to wysiadam i sprawdzam jak daleko mogę jeszcze cofnąć.

Z pozycji kierowcy ciężko jest zobaczyć jak daleko masz kołami do rowu, nawet jakbyś miał z tyłu reflektor 100W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.12.2016 o 14:10, el_guapo napisał:

Połączenie ciemnych (b.ciemnych) fabrycznych szyb, małych i wysoko osadzonych świateł cofania oraz braku na 1/3 powierzchni owych świateł odbłyśnika (taki urok, fabrycznie), sprawia że nie bardzo owe światła coś oświetlają.

 

I teraz tak:

- żarówki P21 są nowe - niewiele to zmieniło,

- co tam można zamiast P21 wsadzić, żeby jednak coś za autem po wrzuceniu wstecznego było widać?

 

A jaki w ogóle to samochód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
Dnia ‎23‎.‎11‎.‎2018 o 00:03, Raku napisał:

tak dla wiadomości ... kupiłem zamontowałem i jestem średnio zadowolony ... w aucie gdzie mam dokładane czujniki cofania ( zasilanie od żarówki cofania ) nie świeci wcale 😕  W drugim aucie świeci ok ale na pewno nie rozświetla bardziej  niż tradycyjna żarówka. Na plus że ładniej wygląda zimne białe światło od tego żółtego ze zwykłej żarówki. Także jak ktoś chce zimne białe światło cofania to ok, ale jak ktoś liczy że będzie miał jasność przy cofaniu to lipa. 

 

Edit// cholerstwo namieszało mi coś w centralce i dzień po montażu znikły światła cofania i przestały  działać czujniki cofania ... zdemontowałem głano założyłem zwykłe i wszystko wróciło do normy. Także stanowczo nie polecam.

Edytowane przez goldixll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.12.2016 o 19:23, borbet napisał:

Skoro fabrycznie lampa już ma wadę w postaci niedoskonałego odbłyśnika, to zwiększona temperatura może tę wadę dalej pogłębić.

N o ale pisał że wadą jest zaprojektowany brak 1/3 odbłysnika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.11.2018 o 11:47, OPAL napisał:

Z pozycji kierowcy ciężko jest zobaczyć jak daleko masz kołami do rowu, nawet jakbyś miał z tyłu reflektor 100W

Wszystko jest kwestią ustawienia lusterek 

Dnia 24.11.2018 o 11:47, OPAL napisał:

wysiadam i sprawdzam jak daleko mogę jeszcze cofnąć.

Fajne masz te czujniki cofania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 16.02.2019 o 13:51, 4thelement napisał:

Nie mam...nie potrzebuje 

Widzę w lusterkach może dlatego że mam pojazd nie najnowszy i nie oszczędzano na powierzchni lusterek 

Ale ja przecież w pierwszym poście pisałem o czujnikach, a nie o lusterkach.

Edytowane przez OPAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
7 godzin temu, mati_lecha napisał:

Co polecacie do cofania zamiast standardowej  w16w ?

W starszej terenówce zamontowałem lampy robocze 6x3W na stronę i jest dzień w nocy i wszystkie kamyki i pieńki widać odpowiednio wcześniej, nie na zderzaku. Zamienniki żarówki są dobre te bliżej 100pln/szt. 🙄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie ciemnych (b.ciemnych) fabrycznych szyb, małych i wysoko osadzonych świateł cofania oraz braku na 1/3 powierzchni owych świateł odbłyśnika (taki urok, fabrycznie), sprawia że nie bardzo owe światła coś oświetlają.
 
I teraz tak:
- żarówki P21 są nowe - niewiele to zmieniło,
- co tam można zamiast P21 wsadzić, żeby jednak coś za autem po wrzuceniu wstecznego było widać?
Mam takie w 2 autach
https://a.aliexpress.com/_vXV0PS
Świecą jak wściekłe
W skodzie 2 szt. A w Chevrolecie 1 szt. I też jest ok

Edit: mogą powodować błędu ale nie zawsze (w skodzie wyłączyłem sprawdzanie błędów dla tych żarówek - bo były - a w Chevrolecie zero problemów)

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Pipper napisał:

W starszej terenówce zamontowałem lampy robocze 6x3W na stronę i jest dzień w nocy i wszystkie kamyki i pieńki widać odpowiednio wcześniej, nie na zderzaku. Zamienniki żarówki są dobre te bliżej 100pln/szt. 🙄

Brzmi ciekawie,  ale ja mam osobówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2021 o 07:44, DZIDA napisał:

Mam takie w 2 autach
https://a.aliexpress.com/_vXV0PS
Świecą jak wściekłe
W skodzie 2 szt. A w Chevrolecie 1 szt. I też jest ok

Edit: mogą powodować błędu ale nie zawsze (w skodzie wyłączyłem sprawdzanie błędów dla tych żarówek - bo były - a w Chevrolecie zero problemów)

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

 

Kupiłem bardzo podobne, jeśli nie takie same. Świeciły mocno ale bardzo trupim kolorem. Palą się jak głupie a po naprawie poleconej mi tu na AK idzie z tego dym i grzeje się to niesamowicie. Osobiście bardzo nie polecam ale nadal szukam czegoś w tym typie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim 407 Coupe mam z Alli...Szukałem więcej światła dla kamery cofania .Dobrze oświetlają .
Mam też Osram led .Problem jest taki że świecą bardzo kierunkowo i wygląda to słabo .b8a434c7a04d33ab4f9799ab96adeb41.jpga4d19af79304424c0595c5465d0b7998.jpg

Wysłane z mojego SM-G998B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim 407 Coupe mam z Alli...Szukałem więcej światła dla kamery cofania .Dobrze oświetlają .
Mam też Osram led .Problem jest taki że świecą bardzo kierunkowo i wygląda to słabo .b8a434c7a04d33ab4f9799ab96adeb41.jpga4d19af79304424c0595c5465d0b7998.jpg

Wysłane z mojego SM-G998B przy użyciu Tapatalka


Te z wieloma diodami są rewelacyjne do cofania, chociaż na przeglądzie trzeba będzie je czasowo podmienić.
Diagnosta ostatnio zauważył, ale dał tylko do zrozumienia, że tak będzie lepiej.



Wysłane z mojego xyz76543 przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.