Skocz do zawartości

Pompy ciepła


pawcio88

Rekomendowane odpowiedzi

Ja się spotkałem, budując domy efektywne energetycznie w Polsce, a teraz oglądam na każdej budowie pracując w Norwegii.

Generalnie jest kilka rodzajów pomp ciepła:

1. Najpopularniejsze w Polsce klimatyzatory to jest pompa ciepła która chłodzi i może też grzać- w Norwegii dosyć popularna w starszym budownictwie, gdzie nie ma wodnej instalacji grzewczej.

2. pompa ciepła powietrze woda- podobnie jak w pkt 1 z tym że stroną odbiorczą jest instalacja wodna, najczęściej ogrzewanie niskotemperaturowe powierzchniowe oraz zbiornik CWU. Moim zdaniem najlepsza opcja pod względem ceny do możliwości. Są też pompy z funkcją chłodzenia pasywnego na lato.

3. Pompa typu solanka- woda. Zewnętrzne źródło w postaci roztworu solankowego odbierającego energię z odwiertów w ziemi (pionowych lub skośnych) lub z pętli z rur PE ułożonych pod warstwą ziemi. Opcja droższa od pkt 2 o koszt odwiertów (na dom pasywny o pow. ok 160m2) o ok 12000zł i sama pompa jest droższa o 6-10kpln. Jest też głośniejsza od powietrze-woda ze względu na wbudowaną sprężarkę w jednostce centralnej.

 

Co do kosztów: pompa panasonica Aquarea all in one o mocy 5kW to średnio 23kpln z montażem. Koszty zakupu i montażu są niewiele wyższe od tradycyjnych źródeł ciepła, porównując wszystkie materiały instalacyjne, kominy itp.

W norwegii w nowych domach masowo instalują Nibe f470 która ma wszystko w jednym, łącznie z rekuperatorem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompę ciepła, póki co lekko dogrzewam nieocieplony dom (budowę) i działa. Kilku znajomych na i już mieszka i chwalą.
Cena, jak policzyłem projekt przyłącza, wykonanie, dodatkowe abonamenty za gaz, komin to różnice stopniały.

Wysłane z mojego GT-I8160 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.01.2017 o 23:13, niedal napisał:

Co do kosztów: pompa panasonica Aquarea all in one o mocy 5kW to średnio 23kpln z montażem. Koszty zakupu i montażu są niewiele wyższe od tradycyjnych źródeł ciepła, porównując wszystkie materiały instalacyjne, kominy itp.

W norwegii w nowych domach masowo instalują Nibe f470 która ma wszystko w jednym, łącznie z rekuperatorem.

 

 

widzę, że wg cennika detalicznego f470 wypada taniej niż np F2040 + VVM320, z czego zatem wynika sporo niższa cena a większa funkcjonalność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1/25/2017 o 00:43, Majkiel napisał:

Cena, jak policzyłem projekt przyłącza, wykonanie, dodatkowe abonamenty za gaz, komin to różnice stopniały.
 

To ile zaplaciles za ta pompe? Ostatnio poruszylem ten temat tutaj na forum i ludzie pisali, ze duzym kosztem sa odwierty. 

Dowiedzialem sie pozniej, ze rodzina sobie zalozyla do nowo budowanego domu i z tego co mi powiedzieli,wyszlo wszystko za ta pompe 70k.

Jesli nie musisz ciagnac sieci gazowej to imvho za 20k zrobisz chalupe w gazie. Komin do gazu? Przeciez do 21kW mozna robic wyrzut przez sciane. Jak na moje czucie 21kW to duuzo jak na nowe domy.

Ale zeby nie bylo - sam nie stawialem, nie mam wiec porownania. Ale jestem zywo zainteresowany tematem bo przymierzam sie do budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, amciek napisał:

To ile zaplaciles za ta pompe? Ostatnio poruszylem ten temat tutaj na forum i ludzie pisali, ze duzym kosztem sa odwierty.

 

Sama pompa to ok. 19 (mam powietrzną, nie gruntową), do tego zbiornik na wodę, montaż tego wszystkiego itp, ale to już część wspólna dla większości typów ogrzewania.

OK, komin można olać, ale już z tysiąc albo więcej za projekt przyłącza, pewnie ze trzy za fizyczne wykonanie, szafka, jakiś odbiór i 5-6 się zrobi. Do tego mając gaz, dochodzą przeglądy instalacji, kolejny abonament. Owszem wychodzi drożej, ale nie mam gazu, co zwłaszcza w rejonie górniczym jest plusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prównanie Gaz vs pompa ciepła (NIBE)  z odwiertami pionowymi . Mój dom / vs dom siostry budowany w tym samym czasie obok siebie okna ta sama firma, styropian 20 cm grafit podobne docieplenie poddasza

 

Najpierw koszt:

1/ Mój dom 150 m2 + 30 m2 garaz-  kotlownia ( piec i cała reszta)  ok 15 kpln/ grzejniki ok 3 kpln, podłogówka i hydraulika do grzejników ok 8 kpln komin 3 kpln ( ale nie jest konieczny) przyłącze gazu ok 5 kpln Razem ok 34 kpln

 

2/ Dom siostry ok 175 m2 +45 m2 garaz . Pompa ciepła NIBE ( nie pamietam modelu) 3 odwierty po 75 m podłogówka w całym domu  + grzejniki lazienka Koszt 90 kpln - 10 kpln dofinansowanie = 80 kpln

 

Koszty eksploatacji:

Dom gaz (grzanie + ciepła woda)koszt całą zima poprzednia  ok 2 kpln Spalanie gazu maks przy temperaturach -10-20 stopni- ok 9 m3/dobę spalanie średnie w zimę ( z grzaniem wody)  5-6 m3

Dom pompa (grzanie ciepłą woda)  cała poprzednia  zima ok 1,6 kpln . Zużycie prądu przy temperaturach -10-20 stopni 26-30 kW/ dobę

 

Wnioski..... hmmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Cooler napisał:

Koszty eksploatacji:

Dom gaz (grzanie + ciepła woda)koszt całą zima poprzednia  ok 2 kpln Spalanie gazu maks przy temperaturach -10-20 stopni- ok 9 m3/dobę spalanie średnie w zimę ( z grzaniem wody)  5-6 m3

Dom pompa (grzanie ciepłą woda)  cała poprzednia  zima ok 1,6 kpln . Zużycie prądu przy temperaturach -10-20 stopni 26-30 kW/ dobę

 

Wnioski..... hmmmm

 

Ile jest w obu przypadkach podgłówki i grzejników (zasilanych wysokotemp) ?

Skoro ty zużywasz przy mrozach ok 100kWh /dobę a siostra 26-30kWh (przy większym domu) to albo tak doskonałą pompę z dużym COP, albo są różnice w instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sherif napisał:

 

Ile jest w obu przypadkach podgłówki i grzejników (zasilanych wysokotemp) ?

Skoro ty zużywasz przy mrozach ok 100kWh /dobę a siostra 26-30kWh (przy większym domu) to albo tak doskonałą pompę z dużym COP, albo są różnice w instalacjach.

 

hmm czy to się da tak przeliczyć wprost -obawiam się że nie... pompa generalnie ma być wydajniejsza ale różnica w kosztach zakupu wg mnie nigdy się nie zwróci..co do zużycia  9 m3 to był maks zmierzony min zmierzony ok 3.5 m3 / dobe ( przy temp w okolicach 0 +5. 

 

podłogówki u mnie jest ok 80 m2 grzejników na sztuki -8 ale też przewymiarowane na piecu ustawione maks 45 stopni. U siostry jest w zasadzie tylko podłogówka czyli te 170 m2 + pętla w garażu. Rozumując tak zakładasz że przy niezmienionych pozostałych warunkach  piec gazowy powinien spalić przeliczając na kWh tyle samo energii co pompa ciepła zużyje prądu? To jak miałby się opłacać  tak duży wydatek na pompę ciepła?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Cooler napisał:

 

hmm czy to się da tak przeliczyć wprost -obawiam się że nie... pompa generalnie ma być wydajniejsza ale różnica w kosztach zakupu wg mnie nigdy się nie zwróci..co do zużycia  9 m3 to był maks zmierzony min zmierzony ok 3.5 m3 / dobe ( przy temp w okolicach 0 +5. 

podłogówki u mnie jest ok 80 m2 grzejników na sztuki -8 ale też przewymiarowane na piecu ustawione maks 45 stopni. U siostry jest w zasadzie tylko podłogówka czyli te 170 m2 + pętla w garażu. Rozumując tak zakładasz że przy niezmienionych pozostałych warunkach  piec gazowy powinien spalić przeliczając na kWh tyle samo energii co pompa ciepła zużyje prądu? To jak miałby się opłacać  tak duży wydatek na pompę ciepła?

 

Czyli są różne układy.

Jeżeli prądu PC zużyła by tyle samo co piec gazowy (zakładając identyczne warunki), to oznaczało by że pompa pracuje z 0 zyskiem. Przy -20C ten zysk jest mizerny, ale sądze, że COP będzie deko większy niż 1.

W twoim przypadku pompa jak piszesz się praktycznie nigdy nie zwróci, u mnie wychodziło podobnie. Opinia jest taka, że tam gdzie jest gaz nie kombinuje się z pompą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.01.2017 o 00:32, Chooper napisał:

 

widzę, że wg cennika detalicznego f470 wypada taniej niż np F2040 + VVM320, z czego zatem wynika sporo niższa cena a większa funkcjonalność?

nie jestem specjalistą od nibe, ale jutro sprawdzę czym się różnią.

 Wracając od razu do dalszej dyskusji, ludzie którzy wiercą 3 odwierty po ~6kpln za odwiert i dopłacają do gruntowej pompy kolejne pieniądze, chyba nie mają po prostu co z nimi robić, więc tym bardziej nie patrzą na czas zwrotu tej inwestycji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, niedal napisał:

 

 Wracając od razu do dalszej dyskusji, ludzie którzy wiercą 3 odwierty po ~6kpln za odwiert i dopłacają do gruntowej pompy kolejne pieniądze, chyba nie mają po prostu co z nimi robić, więc tym bardziej nie patrzą na czas zwrotu tej inwestycji

Dokładnie. Dlatego myślę, że niedługo gruntowe pompy ciepła znikną z rynku na rzecz pomp PW.  Ewentualnie zostaną do zastosowań z poziomym dolnym źródłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnej sprawności i minimalnej temperaturze zewnętrznej -23 do jakiej pompa powietrzna działa w trybie grzania, nieracjonalnym jest instalowanie pompy z dolnym źródłem czy to pionowym czy poziomym.

Trzeba się liczyć z tym, że poziomy wymiennik w etapie instalacji wymaga przeorania  minimum 200m2 powierzchni działki na głębokość 1,6-2 m, to także ryzyko uszkodzenia kolejnego rurociągu w ziemi (widziałem miny brukarzy którzy kopiąc studnę chłonną "tknęli" zębem łyżki od koparki rurę PE i poszło w ziemię 200l glikolu)

Powietrzna pompa ma także cichszy moduł wewnętrzny, ponieważ sprężarka jest w jednostce zewnętrznej, jest mniej rurociągów na których występuje kondensacja.

Dla mnie same plusy na rzecz pompy PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.