Skocz do zawartości

Tani palnik propan-tlen. Polecam ale warunkowo.


Cinek

Rekomendowane odpowiedzi

Czasem tak bywa że trzeba coś zagrzać do czerwoności, zapieczoną nakrętkę, coś wyprostować na ciepło, spunktować blachę itp.

Oczywicie najlepszy w tym celu jeśli chodzi o palniki jest acetylenowo-tlenowy - wąskie jądro (ognia), wysoka temperatura, można nim normalnie spawać.

Nie ma co ukrywać że zestaw ace-tlen z całym osprzętem, gdyby kupować nowy słono kosztuje, szczególnie takiej marki palnik jak Perun do tego markowe reduktory itp.

Jest tańsza opcja czyli palnik propan-tlen. Taki palnik kosztuje około 40 zł na allegro plus wysyłka. Co potrzebujemy do szczęścia:

- butla z propanem, może być propan-butan taka zwykła do kuchenki :ok:

- reduktor do tej butli, może być jak najbardziej taki kuchenkowy - kilkanaście zł kosztuje :ok:

- butla z tlenem, dostępne na allegro, oczywistą oczywistością jest że większa starczy nam na dłużej ale mniejszą łatwiej zabrać w teren

- reduktor tlenowy - patrz allegro

- węże

- i oczywiście wspomniany palnik

 

Krótka recenzja. Czasem w opisach stoi jak wół że palnik propan-tlen nadaje się do spawania. Nie wierzcie w te bzdury. Propanem można co najwyżej ciąć (specjalne palniki są do tego) ale nie da się nim spawać stali. Za to grzać stal, lutować na twardo (mosiądzem), czy spawać miedź (np. rurki do C.O.) mozna jak najbardziej. :ok:

 

W komplecie otrzymujemy palnik i 5 dysz wymiennych, stosownie do potrzeb.

Sam palnik jest prymitywny do bólu. To 40 zł cudów nie wymagajmy. Płomień jest zupełnie innym niż acetylenowy, ale też palnik jest inny. Brak wyraźnego jądra. Sam płomien wydaje z siebie dźwięki jakby coś zaraz miało wybuchnąć, ale nic takiego się nie zdarzyło. :hehe:

 

Co najbardziej wkurza to mało precyzyjne zawory gazów. Nie ma bata, trzeba co chwila regulować bo płomień staje się dłuższy, albo zanika - niby 40 zł zobowiązuje do tandety ale po czymś takim jak palnik, spodziewałbym się solidniejszego wykonania. :no:

 

Czy polecam. I tak i nie. Jakość tyłka nie urywa i gdybym miał takim palnikiem pracować te 8 godzin dziennie, to bym się wściekł.

Jednak do dorywczych robót przy garażu w zupełności starcza, ja np. polutowałem tym cały stelaż (cienkie rurki stalowe) do folii ogrodowej, takiej do warzyw i dało rady. Jakieś cuda wianki z miedzi też dałoby się porobić. Tak więc stosownie do potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Cinek napisał:

Jednak do dorywczych robót przy garażu w zupełności starcza, ja np. polutowałem tym cały stelaż (cienkie rurki stalowe) do folii ogrodowej, takiej do warzyw i dało rady.

Mosiądzem to lutowałeś?

I  teraz- co jest lepsze przy takim lutowaniu-zwykły drut goły http://allegro.pl/lut-twardy-mosiezny-mosiadz-lm-60-2-0-lutowania-i5036573952.html czy taki w otulinie http://allegro.pl/lut-twardy-mosiezny-lm-60-fi-2-0-otulony-lm60-i5960011644.html a może jakiś miedziano-fosforowy http://allegro.pl/lut-twardy-miedziano-fosforowy-cup6-lutowania-2-0-i6384767584.html?

I jeszcze jedno-są też dostępne palniki na sam propan. Jak rozumiem one nadają się tylko do grzania papy i nic nimi nie polutujemy:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mosiądzem. :ok:  Ja używałem drutu gołego plus boraks jako topnik, ale skoro widzę że sa gotowce to gdy będę miał konieczność - wypróbuję. :ok: U mnie to kwestia raczej tego że drutu gołego używali moi przodkowie więc może być jak z kawałem o babci piekarniku. ;)

 

Miedziano-fosforowego nie używałem nigdy więc się nie wypowiem, ale ponieważ lubię testować różności zapewne wypróbuję. :)

 

Te palniki na sam propan są do innych celów - jak zauważyłeś, grzanie papy, rozpalanie w piecu :phi: , opalanie starych powłok lakierniczych i takie tam. Są takie malutkie palniczki, Perun produkował, na sam propan i one sie nadają do lutowania ale miękkiego czyli cyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.