Skocz do zawartości

Idealnie gładkie ściany - jakie tynki wybrać?


sadlos

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby uzyskać efekt idealnie gładkich ścian jakie tynki wykonać? Po dzisiejszych rozmowach z wykonawcami już sam nie wiem. Osoba która będzie mi wykańczała poddasze K/G uważa, że tynk gipsowym maszynowym nie jest idealnie gładki i wg niego nie nadaje się pod malowanie.


1. Maszynowy tynk gipsowy Knauf diamant
2. Maszynowy tynk cementowo – wapienny i na to gładź
3. Tradycyjny tynk + gładź
 

Które rozwiązanie będzie lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy tynk będzie miał jakieś wady i nie będzie do końca gładki.

Chcesz gładko, trzeba zaciągnąć gładź i szlifować.

A już jaki tynk, to musisz wybrać.

Mam w mieszkaniu Knaufa i na to gładź. Jest gladki i trwaly - nie wgniata się od byle czego.

W dom mam zwykly gipsowy Nida gips. Jest to miekki tynk, latwy do uszkodzenia. Nie dawalem gladzi i po pomalowaniu widac niedoskonalosci.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, sadlos19 napisał:

Żeby uzyskać efekt idealnie gładkich ścian jakie tynki wykonać? Po dzisiejszych rozmowach z wykonawcami już sam nie wiem. Osoba która będzie mi wykańczała poddasze K/G uważa, że tynk gipsowym maszynowym nie jest idealnie gładki i wg niego nie nadaje się pod malowanie.


1. Maszynowy tynk gipsowy Knauf diamant
2. Maszynowy tynk cementowo – wapienny i na to gładź
3. Tradycyjny tynk + gładź
 

Które rozwiązanie będzie lepsze?

 

Ja mam cały dom obrobiony goldbandem. Jest twardy i gładki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rwIcIk napisał:

Każdy tynk będzie miał jakieś wady i nie będzie do końca gładki.

Chcesz gładko, trzeba zaciągnąć gładź i szlifować.

A już jaki tynk, to musisz wybrać.

Mam w mieszkaniu Knaufa i na to gładź. Jest gladki i trwaly - nie wgniata się od byle czego.

W dom mam zwykly gipsowy Nida gips. Jest to miekki tynk, latwy do uszkodzenia. Nie dawalem gladzi i po pomalowaniu widac niedoskonalosci.

 

 

Czyli dać tynk maszynowy gipsowy knaufa i jak efekt nie będzie zadawalajacy to gładź? Nie podoba mi się struktura tynku cementwo - wapiennego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, sadlos19 napisał:

 

Czyli dać tynk maszynowy gipsowy knaufa i jak efekt nie będzie zadawalajacy to gładź? Nie podoba mi się struktura tynku cementwo - wapiennego.

Gładź tak czy siak musisz dać. Nie wierzę by tynkarze zrobili idealnie gładko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, rwIcIk napisał:

Gładź tak czy siak musisz dać. Nie wierzę by tynkarze zrobili idealnie gładko.

 

OK, skoro jest pewne, że muszę dawać gładź, to jaki będzie lepsze podłoże pod to? Tynk cementowo - wapienny czy gipsowy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sadlos19 napisał:

 

OK, skoro jest pewne, że muszę dawać gładź, to jaki będzie lepsze podłoże pod to? Tynk cementowo - wapienny czy gipsowy? 

Co kto lubi. Jedni wolą cementowo-wapienny inni gipsowy. 

Gipsowy powinien być latwiejszy do wygladzenia. Ale i cementowo-wapienny można gladko zrobic, tyle ze pewnie drozej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet najlepszym materiałem można źle zrobić robotę, wykonawca doskonale o tym wie i zabezpiecza się na ten wypadek. Jak mu nie pójdzie to Co powie – a nie mówiłem, nie jest idealnie gładko. Trzeba położyć gładź, a to kolejny koszt.

 

Edytowane przez marekpol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, marcinur napisał:

Serio?

Mi Goldband wydaje się taki piaszczysto-chropowaty...

 

Wydaje Ci się.

Bez farby rzeczywiście nie jest super gładki. Ale po pomalowaniu nie odróżnisz od gładzi, bo farby mają swoją fakturę.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 1.03.2017 o 12:01, DamianB napisał:

https://www.houseloves.com/blog/2015/11/25/gladz-szpachlowa - dorzucam luźną lekturę pt.: "GŁADŹ SZPACHLOWA NA ŚCIANACH - ILE KOSZTUJE I DLACZEGO JEJ NIE ZROBILIŚMY"

 

Strasznie to wygląda, te placki i nierówności na tynkach wyglądają jak zagrzybiałe sciany w przedwojennym budownictwie. Autorka bloga robi dobrą minę do złej gry i po czasie na pewno żaluje swojej decyzji. Druga rzecz to życzę powodzenia przy szpachlowaniu chropowatej ściany, np dziury po gwozdziach lub inne uszkodzenia, nie da się tej struktury odwzorować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Dnia 2/28/2017 o 18:57, sadlos19 napisał:

Które rozwiązanie będzie lepsze?

nie mam zadnych naukowych dowodow ale kiedys czytalem, ze najzdrowsze sa cementowo - wapienne. Wapno ma wlasciwosci bakterio i grzybo bojcze dlatego nie pozwala na rozprzestrzenianie sie syfu.

Ja bym dla siebie polozyl tylko cementowo wapienne nawet jesli bylyby ciut nierowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.02.2017 o 19:13, rwIcIk napisał:

Każdy tynk będzie miał jakieś wady i nie będzie do końca gładki.

Chcesz gładko, trzeba zaciągnąć gładź i szlifować.

 

Niekoniecznie, ale to zależy od zaangażowania fachowca robiącego tynk, jego umiejętności i pewnie ceny. Miałem kładziony tynk gipsowy Goldband (taki z ziarenkami piasku). Fachowiec wygładzał ten tynk ręcznie jeszcze podczas gdy był on mokry i doprowadził go do takiego stanu, że w niektórych miejscach było wręcz widać własne odbicie - był gładszy niż płyta K/G. Przyznam jednak, że taką fachowość widziałem tylko raz w życiu, a samo pomieszczenie było małe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Brun0 napisał:

 

Niekoniecznie, ale to zależy od zaangażowania fachowca robiącego tynk, jego umiejętności i pewnie ceny. Miałem kładziony tynk gipsowy Goldband (taki z ziarenkami piasku). Fachowiec wygładzał ten tynk ręcznie jeszcze podczas gdy był on mokry i doprowadził go do takiego stanu, że w niektórych miejscach było wręcz widać własne odbicie - był gładszy niż płyta K/G. Przyznam jednak, że taką fachowość widziałem tylko raz w życiu, a samo pomieszczenie było małe. 

Decyzja już zapadła, będzie tynk cementowo-wapienny pokryty kwarcem, a pomieszczenia mieszkalne dodatkowo zaciągnięte gładzią. Dla mnie to najlepsze rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.03.2017 o 16:10, Jerzy napisał:

 

Strasznie to wygląda, te placki i nierówności na tynkach wyglądają jak zagrzybiałe sciany w przedwojennym budownictwie. Autorka bloga robi dobrą minę do złej gry i po czasie na pewno żaluje swojej decyzji. Druga rzecz to życzę powodzenia przy szpachlowaniu chropowatej ściany, np dziury po gwozdziach lub inne uszkodzenia, nie da się tej struktury odwzorować.

 

Wiesz, wielu ludzi nie przykład uwagi do idealnie gładkich ścian, cenią sobie bardziej inne rzeczy w życiu niż perfekcyjna gładź na ścianie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, spad napisał:

 

Wiesz, wielu ludzi nie przykład uwagi do idealnie gładkich ścian, cenią sobie bardziej inne rzeczy w życiu niż perfekcyjna gładź na ścianie. 

 

Wielu ludzi zapewne nie przykłada, ale osoba, która prowadzi bloga o wykańczaniu wnętrz o nazwie HOUSELOVES na 99% najbardziej przejmuje się wyglądem swojego domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, spad napisał:

 

Wiesz, wielu ludzi nie przykład uwagi do idealnie gładkich ścian, cenią sobie bardziej inne rzeczy w życiu niż perfekcyjna gładź na ścianie. 

Wystarczy pomalować i zrobi się mniej gładko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, luccass napisał:


A tym kwarcem to jak się pokrywa i w jakim celu?

tapatalked
 

 

Zaciera się packą .. potem ładnie kwarc się mieni :phi:. Cel jest chyba taki ,że to ładnie szlifuje i wyrównuje powierzchnie. Aczkolwiek nadal ma to bardziej strukturę pumeksu niż tafli. Ja tak miałem robione w pomieszczeniach gospodarczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 9.05.2017 o 08:55, Brun0 napisał:

 

Niekoniecznie, ale to zależy od zaangażowania fachowca robiącego tynk, jego umiejętności i pewnie ceny. Miałem kładziony tynk gipsowy Goldband (taki z ziarenkami piasku). Fachowiec wygładzał ten tynk ręcznie jeszcze podczas gdy był on mokry i doprowadził go do takiego stanu, że w niektórych miejscach było wręcz widać własne odbicie - był gładszy niż płyta K/G. Przyznam jednak, że taką fachowość widziałem tylko raz w życiu, a samo pomieszczenie było małe. 

to nie jest żadna fachowość. Tynku gipsowego nie robi się na lustro. Błąd w wykonaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, sherif napisał:

Może 4 lata temu tak się robiło ;).

nie robi się tak, bo gładzenie na lustro czy na ostro (różne nazwy słyszałem) wykorzystuje to "mleczko" wydzielające się z tynku podczas schnięcia. Jak to się zagładza to zapycha się pory w tynku i ściana nie oddycha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2021 o 15:54, bergerac napisał:

nie robi się tak, bo gładzenie na lustro czy na ostro (różne nazwy słyszałem) wykorzystuje to "mleczko" wydzielające się z tynku podczas schnięcia. Jak to się zagładza to zapycha się pory w tynku i ściana nie oddycha.

Gdzieś słyszałem, że gładkie ściany źle działają na psyche ludzi.

Pewnie dlatego teraz wracają do łask tynki wapienne i gliniane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, iwik napisał:

Gdzieś słyszałem, że gładkie ściany źle działają na psyche ludzi.

Pewnie dlatego teraz wracają do łask tynki wapienne i gliniane. 

U siebie w domu nie gładziłem tynku - pomalowane jak było i ma to swój urok.

W wielu miejscach widać niedoskonałości, rysy pozostawione przez sprzęt tynkarski :ok:

Znów w mieszkaniu było kiedyś gładzone, a po kilku malowaniach powierzchnia jest chropowata, miejscami z widocznymi pozostałościami napraw.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2021 o 15:54, bergerac napisał:

nie robi się tak, bo gładzenie na lustro czy na ostro (różne nazwy słyszałem) wykorzystuje to "mleczko" wydzielające się z tynku podczas schnięcia. Jak to się zagładza to zapycha się pory w tynku i ściana nie oddycha.

Bardziej chodzilo o wykopalisko ;)

 

6 godzin temu, rwIcIk napisał:

U siebie w domu nie gładziłem tynku - pomalowane jak było i ma to swój urok.

W wielu miejscach widać niedoskonałości, rysy pozostawione przez sprzęt tynkarski :ok:

Znów w mieszkaniu było kiedyś gładzone, a po kilku malowaniach powierzchnia jest chropowata, miejscami z widocznymi pozostałościami napraw.

 

To zależy od rodzaju tynku. Nie wyobrażam sobie cementowego bez przynajmniej zgrubnego wyrównania, natomiast gipsowe można sobie darować. Ważne, żeby była jednolita struktura, bez widocznych śladów naprawy czy sprzętu tynkarskiego :phi:, ale co kto lubi ..

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sherif napisał:

Bardziej chodzilo o wykopalisko ;)

 

To zależy od rodzaju tynku. Nie wyobrażam sobie cementowego bez przynajmniej zgrubnego wyrównania, natomiast gipsowe można sobie darować. Ważne, żeby była jednolita struktura, bez widocznych śladów naprawy czy sprzętu tynkarskiego :phi:, ale co kto lubi ..

 

Na wsi gipsowe, ale ze śladami pac tynkarskich - długie, lekko zaokrąglone linie :ok:

Po kolejnym malowaniu już mniej widoczne :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja mam dom hybrydę. Różne rozwiązania, przykład to właśnie cementowo wapienne na dole jakiegoś polskiego producenta i gipsowy diamant mp75 na górze. Trwałości nie da się porównać, cw znacznie lepsze, ładniejsze imo, zdrowsze. Za to naprawy, zmiana miejsca obrazka diamanta to bajka gdzie cw to gehenna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.