Skocz do zawartości

Końcówki drążka kierowniczego


aviator

Rekomendowane odpowiedzi

Pękła gumowa osłona prawej końcówki - leje się smar. Luzu nie ma, ale wiadomo, długo to nie będzie działać.

I teraz pytanie: wymieniać jedną, czy od razu obie? Zbieżność obowiązkowa, czy da się wrócić do ustawień przez odpowiednią ilość obrotów końcówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest oryginał; 170kkm nalotu.

 

Ja kombinuje tak: jeżeli uda się ustawić na ilość wkrętów to wymieniam jedną. Jak takie ustawianie nie ma sensu tj. i tak trzeba będzie jechać na zbieżność - wymienię obie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, aviator napisał:

Jest oryginał; 170kkm nalotu.

 

To go zostaw, odtłuść osłonę i ją poklej FIX-em ALL-em, jak ja ostatnio zrobiłem z osłoną sworznia wahacza :phi: Zaszkodzić nie zaszkodzi, pomóc może, a wymienić zawsze zdążysz.

 

Cytuj

jeżeli uda się ustawić na ilość wkrętów to wymieniam jedną. Jak takie ustawianie nie ma sensu tj. i tak trzeba będzie jechać na zbieżność - wymienię obie.

 

Też chciałem być sprytny i liczyłem obroty... i nie miało to większego sensu ze względu na tolerancję wykonawczą danego elementu i skończyło się korektą zbieżności.

 

58ed2296d3718_IMG_0081(2).thumb.JPG.8ddd1eec50b959a1e9e843ba5ddd7ce5.JPG

 

58ed233f66bc8_IMG_0082(2).thumb.JPG.a76d914dadbe796519933ea34f66fe22.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aviator napisał:

Pękła gumowa osłona prawej końcówki - leje się smar. Luzu nie ma, ale wiadomo, długo to nie będzie działać.

I teraz pytanie: wymieniać jedną, czy od razu obie? Zbieżność obowiązkowa, czy da się wrócić do ustawień przez odpowiednią ilość obrotów końcówki?

A zbieżność masz świeżo sprawdzaną że tak Ci na niej zależy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma nad czym dyskutować. Kupić końcówkę dobrej firmy, np. TRW, Lemforder, 555, wymienić i ustawić zbieżność. Też wielokrotnie liczyłem obroty i zawsze trzeba było poprawiać. Końcówki drogie nie są więc nie widzę problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zapamiętać ustawienie ramion kierownicy przed wymianą i po wymianie ma być tak samo. Jeśli będą przesunięte w prawo lub w lewo- trzeba skorygować aby było tak samo jak przed wymianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisze krótko bo nie mam czasu  idę do roboty ,wymień samą jedną uszkodzoną końcówkę tylko licz obroty przy jej wykręcaniu , gdy wykręcisz stara końcówkę to przyłóż ja do nowej i sprawdź czy są takiej samej długości (jeszcze mi się nie zdarzyło aby było inaczej) a słuchając tutaj innych to zaraz zaproponują tobie wymianę w aso;], końcówka drążka powiedzmy cena od 30 do 60 zł a ustawienie geometrii na która to ciebie niektórzy odsyłają to 80-120zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, analyzer64 napisał:

Tu nie ma nad czym dyskutować. Kupić końcówkę dobrej firmy, np. TRW, Lemforder, 555, wymienić i ustawić zbieżność.

 

 

I pewnie bym tak zrobił, tyle że nie mogę dostać nic poza końcówką z firmy RTS (Hiszpańska firma ponoć)...

 

Poniżej stan obecny:

20170410_151912[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, aviator napisał:

 

 

I pewnie bym tak zrobił, tyle że nie mogę dostać nic poza końcówką z firmy RTS (Hiszpańska firma ponoć)...

 

Poniżej stan obecny:

 

 

Podaj co to za auto, aż niemożliwe, żeby był taki mały wybór :hmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Waldek40 napisał:

jeśli nie ma luzów i stuków na końcówce to jeździć ile się da, wykręcasz licząc obroty i wkręcasz licząc obroty i powinno być dobrze

ps.

jedną się wymienia ta uszkodzoną

 

Z tym liczeniem obrotów nie zawsze się uda.

Końcówki mogą mieć minimalnie różną długość, a sam gwint może "zaczynać się" w inny miejscu - może być przesunięty o pół obrotu.

Zbieżność i tak raz na rok-dwa dobrze skontrolować i ustawić, więc zrobiłbym :na oko: (a raczej na obroty) i pojechał na sprawdzenie/ustawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.04.2017 o 07:52, aviator napisał:

 

 

I pewnie bym tak zrobił, tyle że nie mogę dostać nic poza końcówką z firmy RTS (Hiszpańska firma ponoć)...

 

 

Z RTS będziesz zadowolony. Solidna marka. Nie jest to topka ale jest bardziej niż przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, steyr napisał:

RTS założyłem do Matiza, nie wiem czy lewa wytrzymała 30kkm. Prawa do dziś tj ~50kkm jest ok na razie. Następnym razem założę org które mam w garażu po 110kkm bo były jeszcze ok.

 

Z ciekawości - reklamowałeś ? Ponoć jest 36 miesięcy gwarancji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Kovic napisał:

 

Z ciekawości - reklamowałeś ? Ponoć jest 36 miesięcy gwarancji ?

Przerabiałem ostatnio reklamację wahaczy RTS-a aluminiowych od E46 do m-pakietu,które nie przejechały więcej niż ~10tys km,ale z racji betonowego zawieszenia pojawił się luz na sworzniach zewnętrznych.Jeżeli osłonki gumowe sworzni są mechanicznie nieuszkodzone to na 99% reklamacja zostanie uznana.

Do autora wątku oprócz RTS-a w Intercarsie masz jeszcze dostępne te końcówki z Moog-a,Yamato oraz Delphi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, steyr napisał:

RTS założyłem do Matiza, nie wiem czy lewa wytrzymała 30kkm. Prawa do dziś tj ~50kkm jest ok na razie. Następnym razem założę org które mam w garażu po 110kkm bo były jeszcze ok.

 

Sam montowałem lata temu końcówki RTS do tego wehikułu. Zrobiły 40kkm i auto poszło w świat. Ogólnie dużo lepszy produkt niż np. złom sygnowany marką Rouville.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kovic napisał:

 

Z ciekawości - reklamowałeś ? Ponoć jest 36 miesięcy gwarancji ?

 

Nie, nawet nie wpadłem na to. Ponoć RTS szedł na pierwszy montaż w Matizie stąd takie kupiłem. I rzeczywiście, praktycznie takie same jak porównywałem przy wymianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2017‎-‎04‎-‎11 o 19:42, aviator napisał:

Pękła gumowa osłona prawej końcówki - leje się smar. Luzu nie ma, ale wiadomo, długo to nie będzie działać.

I teraz pytanie: wymieniać jedną, czy od razu obie? Zbieżność obowiązkowa, czy da się wrócić do ustawień przez odpowiednią ilość obrotów końcówki?

 

Nie można wymienić samej osłony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.04.2017 o 19:42, aviator napisał:

Pękła gumowa osłona prawej końcówki - leje się smar. Luzu nie ma, ale wiadomo, długo to nie będzie działać.

I teraz pytanie: wymieniać jedną, czy od razu obie? Zbieżność obowiązkowa, czy da się wrócić do ustawień przez odpowiednią ilość obrotów końcówki?

obie bym wymienił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.04.2017 o 09:56, Majkiel napisał:

 

Z tym liczeniem obrotów nie zawsze się uda.

Końcówki mogą mieć minimalnie różną długość, a sam gwint może "zaczynać się" w inny miejscu - może być przesunięty o pół obrotu.

Zbieżność i tak raz na rok-dwa dobrze skontrolować i ustawić, więc zrobiłbym :na oko: (a raczej na obroty) i pojechał na sprawdzenie/ustawienie.

 

Dokladnie.

Liczenie obrotów byłoby OK, gdyby z jakiegoś powodu wyjmować końcówkę i wkręcać TE SAMĄ.

A przy wymianie, to na 99% wkręcenie nowej przy takich samych obrotach zmieni zbieżność (w zależności od szczęścia mniej lub bardziej) bo się po prostu różnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wald0 napisał:

 

Dokladnie.

Liczenie obrotów byłoby OK, gdyby z jakiegoś powodu wyjmować końcówkę i wkręcać TE SAMĄ.

A przy wymianie, to na 99% wkręcenie nowej przy takich samych obrotach zmieni zbieżność (w zależności od szczęścia mniej lub bardziej) bo się po prostu różnią.

czym się różnią? od 15 lat tak wymieniam i nigdy mi auta nie ściągało na którąś stronę, nie miałem opony zjechanej z jednej strony, ramiona kierownicy są zawsze idealnie prosto, więc o co chodzi?przy takim rozumowaniu to najlepiej auto sprzedać i kupić nowe ,bo po wymianie tak prostej rzeczy jak końcówka drążka to jaką mamy pewność że ktoś ma sprzęt sprawny do ustawiania zbieżności na 100% i się zna na obsłudze tego urządzenia,Podam przykład z własnego doświadczenia,z 12 lat temu zajeżdżam na stację w celu zrobienia geometrii, młody człowiek wziął do tego celu nowoczesne urządzenie laserowe pozakładał na felgi,pomierzył i mówi do mnie tak, że auto było walone z tyłu na 100%bo krzywo jest oś tylna , więc że to był młody chłopak więc pokazałem jemu dlaczego pomiar wyszedł taki zły, a wy wiecie dlaczego?;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Waldek40 napisał:

czym się różnią?

 

Niczym się nie różnią, są identyczne, robione na jednej taśmie w jedynej fabryce na wszystkich kulach ziemskich... :phi:

 

Cytuj

wiecie dlaczego?;]

 

Obsługa była pijana, miałeś skręcone koła z przodu lub krzywą felgę (po nauce driftu :hehe:) z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcówka zakupiona - wspomniany RTS za 53PLN. Wygląda solidnie, made in spain. Póki co czeka w bagażniku na rozwój sytuacji. Przy okazji znalazłem przezwoicie zaopatrzoną hurtownie w okolicy ze sklepem online...

Dzięki za sugestie :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, romano11 napisał:

 

Niczym się nie różnią, są identyczne, robione na jednej taśmie w jedynej fabryce na wszystkich kulach ziemskich... :phi:

 

 

Obsługa była pijana, miałeś skręcone koła z przodu lub krzywą felgę (po nauce driftu :hehe:) z tyłu.

i popsułeś zabawę :phi:, założył przyrząd tak niefortunnie akurat na nierówności, krzywiźnie felgi ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

było to zaraz po kupnie auta i wymianie amortyzatorów przednich,były to felgi stalowe a konkretnie jedna czy też dwie felgi   i nie były aż tak pokrzywione ze  podczas jazdy dawałyby jakieś oznaki, po prostu operator urządzenia akurat zapiął przyrząd na  feldze gdzie była akurat pokrzywiona , ale przyznam sie że jak mi to powiedział to w pierwszej chwili włoś mi się zjeżył ze kupiłem jakiegoś 3w1;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, hektorek napisał:

Pojechałeś z krzywą felgą geometrie?

 

Krzywa felga to raz, a dwa - nawet prosta stalowa ma pewną tolerancję wykonania i aby to wyeliminować, to trzeba by zrobić pomiar np. 4x obracając koła co 1/4 obrotu lub też wyeliminować felgi całkowicie, zapinając aparaturę bezpośrednio na piasty :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy takie coś jest praktykowane :phi: na pewno jeden element mniej (felga) na końcu układu jezdnego, którego ustawienie chcemy zmierzyć, zwiększył by precyzję pomiaru, ale jest jedno ale: do pomiaru bolid stoi na podłożu, więc wypadało by czymś te felgi zastąpić... :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, romano11 napisał:

 to trzeba by zrobić pomiar np. 4 razy obracając koła co 1/4 obrotu lub też wyeliminować felgi całkowicie, zapinając aparaturę bezpośrednio na piasty :phi:

Mi tak mierzyli...tzn chyba, bo robili pomiar, obracali koło, znów mierzyli,  i tak kilka razy na koło. Warsztat może bez sprzetu superhiperlaserowego( a takiego na zasadzie czujników poziomu, sznureczków ) ale widać że robią to od lat i znają się na robocie :ok: 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.04.2017 o 19:42, aviator napisał:

Pękła gumowa osłona prawej końcówki - leje się smar. Luzu nie ma, ale wiadomo, długo to nie będzie działać.

I teraz pytanie: wymieniać jedną, czy od razu obie? Zbieżność obowiązkowa, czy da się wrócić do ustawień przez odpowiednią ilość obrotów końcówki?

30 pare złoty za końcówkę i 60-100zł za geometrie, a niektorzy sie jeszcze zastanawiaja... 8]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, BoRuCh napisał:

30 pare złoty za końcówkę i 60-100zł za geometrie, a niektorzy sie jeszcze zastanawiaja... 8]

 

 

No raczej nie za oryginalną, a tylko ta daje gwarancję długiego użytkowania. Zamienniki to zagadka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, BoRuCh napisał:

dobrze, nawet 200pln za czesci i 100 geometria, nie zrobic to istny szau ciau

 

Ale co właściwie sugerujesz? Bo nikt tu nie zamierza niczego nie wymieniać i zostawiać tak jak jest... Pytanie było w pierwszym poście - wymienić jedną, czy obie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień jedną i zrób tak:

- ustaw kierownice na wprost

- poluzuj nakrętkę kontrę

- rusz końcówkę

- ustaw kontrę tak jak była

- wykręć końcówkę całkiem

- weź suwmiarkę i zmierz czy nowa końcówka ma taką samą długość

- skręć wszystko, uważając żeby nie przestawić sobie nakrętki kontry

Jak obie były tej samej długości, kierownica jest prosto i nie ściąga, to masz wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geometria w Kielcach kosztuje 60zl jak nic nie jest zapieczone, wymiana końcówki to 30zl. Nie ma sensu liczyć obrotow bo i tak nie trafisz, wymień dwie , ustaw geometrie  i zapomnij o temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.