Skocz do zawartości

Duży otwór w drewnie...


Gość krawiec

Rekomendowane odpowiedzi

Gość krawiec

Zaszła potrzeba zrobienia dziury w drewnie o średnicy 180mm. Dobrze by było aby to jako tako wyglądało. Wyciąć byle jak nie problem, pytanie czym to zrobić estetycznie bo "od spodu" będzie widać. Dziura ma być w dachu altany pod komin.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krawiec napisał:

Zaszła potrzeba zrobienia dziury w drewnie o średnicy 180mm. Dobrze by było aby to jako tako wyglądało. Wyciąć byle jak nie problem, pytanie czym to zrobić estetycznie bo "od spodu" będzie widać. Dziura ma być w dachu altany pod komin.

 

Krawiec

Wyrzynarką na uwięzi?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krawiec napisał:

Zaszła potrzeba zrobienia dziury w drewnie o średnicy 180mm. Dobrze by było aby to jako tako wyglądało. Wyciąć byle jak nie problem, pytanie czym to zrobić estetycznie bo "od spodu" będzie widać. Dziura ma być w dachu altany pod komin.

 

Krawiec

Moim zdaniem spokojnie dasz sobie radę z tym wyrzynarką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Joki napisał:

Wyrzynarka bez problemu robiłem otwory 100 - 200mm. Odrysuj równo. Powoli jedź ostrym, wąskim brzeszczotem i będzie git.

 

Jeżeli chce mieć na pewno równo od spodu, to niech przykręci kilkoma wkrętami od spodu do desek kawałek sklejki 10-12 mm grubości ciasno przylegający do powierzchni, w której będzie ciął i tnie dechy na przelot przez tę sklejkę. To zabezpieczy przed ewentualnym wyrywaniem "drzazg" od spodu otworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
13 godzin temu, Tomo napisał:

Moim zdaniem spokojnie dasz sobie radę z tym wyrzynarką.

Oj będzie raczej słabo.. Od spodu są ładne deski obiciowe na pióro-wpust a na tym leży OSB. Wolałbym jednak jakąś otwornicę tak aby najpierw zrobić otwór w OSB a potem dopiero w dechach. Kwadratowy otwór wycinałem wyrzynarką - nie wygląda to dobrze. Na szczęście ten będzie zamaskowany wiec mi nie zależało.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, romano11 napisał:

 

Chyba czeka Cię rzeźba takiej otwornicy z kawałka rury fi 150... :hmm:  :phi:

to ja bym chyba wolał wyrzynarkę + potem wyrównanie pilnikami i papierem :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
16 minut temu, romano11 napisał:

 

Chyba czeka Cię rzeźba takiej otwornicy z kawałka rury fi 150... :hmm:  :phi:

Znalazłem koronkę 200mm ale cena zabija...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, krawiec napisał:

Znalazłem koronkę 200mm ale cena zabija...

 

Krawiec

jeżeli jest warunek że ma to wyglądać to ja bym max dokładnie wyciął wyrzynarką, obrobił papierem i jeżeli nadal nie będzie się podobało to nakleiłbym na krawędź obrzeże meblowe w dobranym kolorze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Ci koledzy piszą - wyrzynarką na uwięzi:
 

IMGP6853-kopia.jpg

 

Jedź od góry - zęby chwytają od spodu, więc szarpać drewna nie będą, a na wszelki wypadek możesz 1-2 warstwy porządnej taśmy papierowej przykleić wzdłuż cięcia od spodu. OSB będzie poszarpana, ale to chyba Ci nie przeszkadza (w razie W też możesz dać taśmę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.05.2017 o 14:50, krawiec napisał:

Zaszła potrzeba zrobienia dziury w drewnie o średnicy 180mm. Dobrze by było aby to jako tako wyglądało.

od spodu będzie widać. Dziura ma być w dachu altany pod komin.

 

:mlot: nie wiem, skąd mi się wzięło te 150mm... ale do rzeczy: skoro pod komin, to dla mnie naturalnym wykończeniem takiego otworu była by https://www.google.pl/search?q=rozeta+fi+180&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjp36uz9tjTAhUCCZoKHZbwApEQ_AUIBigB&biw=1252&bih=602

Wtedy nie musisz zachowywać precyzji do trzeciego miejsca po przecinku i będzie OK, a nawet bardziej :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.05.2017 o 19:54, Lucyfer napisał:

 

Jeżeli chce mieć na pewno równo od spodu, to niech przykręci kilkoma wkrętami od spodu do desek kawałek sklejki 10-12 mm grubości ciasno przylegający do powierzchni, w której będzie ciął i tnie dechy na przelot przez tę sklejkę. To zabezpieczy przed ewentualnym wyrywaniem "drzazg" od spodu otworu.

bzdura. Wyrzynarka ma tę cechę, że właśnie dobrze wykańcza spodnią część ciętego materiału. Jeśli będzie miał dobry brzeszczot to krawędź cięta będzie dobra :ok: 

 

Jedyne co polecam to użycie cyrkla - prowadnicy, żeby otwór był foremny, chociaż i z ręki się da. Kiedyś jak miałem fazę na car-audio to skrzynki do subwooferów ciachałem masowo i dobrze wychodziło :ok: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.05.2017 o 14:50, krawiec napisał:

Zaszła potrzeba zrobienia dziury w drewnie o średnicy 180mm. Dobrze by było aby to jako tako wyglądało. Wyciąć byle jak nie problem, pytanie czym to zrobić estetycznie bo "od spodu" będzie widać. Dziura ma być w dachu altany pod komin.

 

Krawiec

 

Czy otwór ma być w skośnej połaci w pionie? Czy wychodzi w samej kalenicy ?

Otwór wytniesz czymś takim http://allegro.pl/otwornica-bi-metal-3830-177-vip-sandflex-bahco-i6761530682.html

Mam taką z hitachi 182mm, za trochę mniejsze $$$ i robi robotę, ale trzeba już mieć czym to napędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

Mimo wszystko chyba najtaniej będzie iść w rozetę...

Kupowanie otwornicy za kilka stów mija się z celem.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być owal i wyrzynarką, to zamiast standardowego "cyrkla" do wyżynarki, narysowałbym owal (znaleźć da środki elipsy, dwa gwoździe, sznurek i ołówek), po czym ciąć "z ręki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.