Skocz do zawartości

Odholowanie na parking policyjny - w jakim przypadku?


volcan

Rekomendowane odpowiedzi

W jakim przypadku ma miejsce niepodlegające negocjacjom ;) odholowanie na parking policyjny? Czy jeżeli kierowca np. ma zatrzymane prawo jazdy za prędkość i jedzie sam (albo z kimś z PJ) to przy kontroli i stwierdzeniu zatrzymania prawa jazdy auto zostanie zabrane na parking, czy może być przekazane komuś (obecnemu / nieobecnemu na miejscu kontroli) z PJ?

Wydaje mi się, że w przypadku zatrzymania PJ za prędkość, kolejne zatrzymanie przed jego odzyskaniem = jazda bez uprawnień i tutaj nie ma już "zjazdowych" 24h dla kierowcy?

Co w przypadku popełnienia wykroczenia lub przestępstwa (alkohol) skutkującego zatrzymaniem PJ i brakiem możliwości dalszej jazdy? Auto obowiązkowo na parking, czy może ktoś je przejąć na drodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba też zależy od miejsca zatrzymania: jeśli można tam zostawić bolid, to po co odholowywać? :nie_wiem:

Więc analogicznie jeśli w danym miejscu nie można legalnie parkować, to chyba wtedy gliniarze wzywają lawetę i na parking... :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo obiło mi się o uszy, że nie ma opcji przekazania komuś z PJ samochodu - defaultowo auto na lawetę trafia - bez względu na miejsce, w którym się to znajduje.

 

Dawniej na pewno istniała opcja przekazania pojazdu osobie z ważnym PJ i zdolnej do prowadzenia auta - na piśmie i z przejęciem odpowiedzialności za pojazd - a jak to teraz faktycznie wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, volcan napisał:

Pytam, bo obiło mi się o uszy, że nie ma opcji przekazania komuś z PJ samochodu - defaultowo auto na lawetę trafia - bez względu na miejsce, w którym się to znajduje.

 

Dawniej na pewno istniała opcja przekazania pojazdu osobie z ważnym PJ i zdolnej do prowadzenia auta - na piśmie i z przejęciem odpowiedzialności za pojazd - a jak to teraz faktycznie wygląda?

Jakieś 5 lat temu Policja przekazała mi auto sąsiada, któremu zabrali prawko z jazdę po pijanemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, skrot napisał:

@volcan Polecam lekturę art. 130a Ustawy PoRD. Tam masz wszystko wyjaśnione.  :oki:

 

Wiem, że jest zapis że można przekazać pojazd osobie, która się w nim znajduje w momencie zatrzymania i jest w stanie prowadzić dalej pojazd.

Czyli zgodnie z PoRD nie można samochodu przekazać np. komuś, kto dojedzie, albo np. nie posiada przy sobie PJ - choćby nawet w systemie wyskoczyło, że ta osoba PJ ma. Czy faktycznie tak to wygląda "w życiu", czy auto bywa jednak przekazywane komuś, kto dojedzie w tracie wykonywania czynności przez funkcjonariuszy?

 

I jeszcze jedno pytanie uzupełniające - czy i jak realnie wygląda odpowiedzialność osoby, która jechała z osobą nietrzeźwą jako pasażer?

 

Zmierzam do tego, że obecna wersja zapisów zawartych w Ustawie PoRD jest chyba znacznie bardziej restrykcyjna - zakładamy, że ktoś nie ma uprawnień, nie może kontynuować jazdy - w wersji wcześniejszej odstawiamy auto na najbliższy parking, zostaje na poboczu itp. itd. i delikwent grzecznie czeka aż ktoś przyjedzie po niego. Obecnie auto trafia na lawetę, jedzie na parking "policyjny" i cała zabawa staje się droższa o kilkaset złotych + np. zostaje się na ulicy z bagażem. Wiadomo - skoro ktoś nie miał uprawnień - nie miał prawa jechać i to jest jego wina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.