Skocz do zawartości

Hak do cromy, porady


fanlan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam uzytkowników cromek.

Otóż pojawia się potrzeba/koniecznośc zamontowania haka do cromy. Cel platforma rowerowa, czasem może jakaś przyczepka zeby  słome przewieżć:)

No i pojawia sie pyt o Wasze doświadczenia z wiązkami

 

Znalazłem hak z modulem, wiazka za jakies 600zl, z dokrecana kula, ale wiazka na 7PIN

Czytałem ze raczej na 13 PIN powinno byc bo czujniki  itp.

 

Nie planuje ciagnac przyczepy kempingowej, łodzi, lawet itp.

 

Czy majac miejsce, narzedzia, zdolnosci manualne temat moge ogarnac sam/z bratem?

 

Termin mnie goni bo za 1,5 miesiaca wyjazd.

 

Dzieki za sugestie odnosnie np rodzaju haka.

Aha, Westfalia mi sie podoba ale szkoda mi wywalic 1500zl na hak by 3x w roku uzyc.

 

Uzywek nie ma niestety ot tak za rogiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja montowałem hat kilka lat temu. przeznaczeniem było przeciągnięcie przyczepki raz w roku, teraz widzę że nie wyrabiam tego założenia. 

ostatnio u mnie powstała podobna potrzeba jak u Ciebie, muszę wozić rowery dla dzieciaków. więc szukam platformy.

 

wracam do głównych pytań tematu.

też na szybko potrzebowałem haka, miałem 3 dni na montaż. musiałem przewieźć trochę gratów. zakup haka i wypożyczenie przyczepki kosztował tyle samo co bym wypożyczył busa. kupiłem jakiś jeden z tańszych, bez modułu (moduł kosztował 250 zł), z najtańszą wiązką 7 pinów.

montowałem ze szwagrem, bez kanału, potrzebne było wiertło 16 mm. później w necie wyczytałem, że takie co nie wymagają wiercenia.

wiązkę podłączyliśmy pod przewody od świateł przy lampach. niestety komp głupieje. po podłączeniu przyczepki i włączeniu świateł wydaje mu się, że spaliły się żarówki i wyłącza tylne światła pozycyjne, to samo z kierunkowskazami.

kupiłem już przekaźniki żeby wyeliminować ten objaw ale nie mam czasu przy tym grzebać.

 

tu masz sporo o montażu

http://fiatklubpolska.pl/croma-446/hak-holowniczny-automat-foto-relacja-23836/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtym roku zamontowałem taki hak http://allegro.pl/steinhof-hak-holowniczy-modul-wiazka-fiat-croma-e4-i5650838354.html

Montaż osobisty na kanale, trzeba zdemontować zderzak i lekko go podciąć od dołu.  Wiązka jest z modułem i nie ma żadnego problemu ze światłami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, bob96 napisał:

W tamtym roku zamontowałem taki hak http://allegro.pl/steinhof-hak-holowniczy-modul-wiazka-fiat-croma-e4-i5650838354.html

Montaż osobisty na kanale, trzeba zdemontować zderzak i lekko go podciąć od dołu.  Wiązka jest z modułem i nie ma żadnego problemu ze światłami. 

Czesc,  a wiazka na 7 czy 13 pin?

Czy moglbym zrobic fotke bez kuli na ile to widac od tulu?

Wczoraj rozmawialem z hurtownia i kompetentny pan przedstawil ciekawe propozycje, wlasnie cos kolo500-600 zl .

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wiązka jest na 7 pinów. Ten link co podałem wcześniej pomyliłem z tym który chciałem kupić najpierw, ale okazało sie że trzeba wiercić w ramie. 
Kupiłem dokładnie taki hak http://allegro.pl/auto-hak-holowniczy-modul-wiazka-fiat-croma-od2005-i5626797033.html   
Trzeba zdemontować zderzak i belkę i w miejcie belki montuje się hak. 
Zdjęcia zrobię jutro jak to wygląda pod zderzakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bob96 napisał:

Cześć, wiązka jest na 7 pinów. Ten link co podałem wcześniej pomyliłem z tym który chciałem kupić najpierw, ale okazało sie że trzeba wiercić w ramie. 
Kupiłem dokładnie taki hak http://allegro.pl/auto-hak-holowniczy-modul-wiazka-fiat-croma-od2005-i5626797033.html   
Trzeba zdemontować zderzak i belkę i w miejcie belki montuje się hak. 
Zdjęcia zrobię jutro jak to wygląda pod zderzakiem.

A ten co kupiles nie trzeba bylo nic dodatkowo wiercic?

Czy schemat montazu, podlaczenia mozna ogarnac bez trudu? Wiazke da sie wpiac  w latwy sposob?

Dzieki za podpowiedzi, czekam na zdjecia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_0574.JPG.0ea1f9eb187884044b29a0acdbe92d54.JPGIMG_0575.JPG.bc6cbf7f76ce48a1f3f42928f65c435f.JPGIMG_0576.JPG.715ef11adbea91b4da1e294155462127.JPGNie trzeba nic wiercić , tak jak wcześniej pisałem po zdemontowaniu zderzaka demontujesz belkę zderzaka tylnego czyli coś takiego 
http://allegro.pl/fiat-croma-lifting-belka-zderzaka-tylnego-i6820096178.html

W miejsce belki zakładasz hak. Schemat jest bardzo prosty i czytelnie rozrysowany, jedynie do modułu trzeba doprowadzić kabel z plusem. Wpinasz się w wiązkę za pomocą szybko złączek lub lutujesz kable jak kto woli.
 IMG_0577.JPG.a4fd7782a1e0b64f090b649f36370081.JPG

IMG_0573.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bob96 napisał:

IMG_0574.JPG.0ea1f9eb187884044b29a0acdbe92d54.JPGIMG_0575.JPG.bc6cbf7f76ce48a1f3f42928f65c435f.JPGIMG_0576.JPG.715ef11adbea91b4da1e294155462127.JPGNie trzeba nic wiercić , tak jak wcześniej pisałem po zdemontowaniu zderzaka demontujesz belkę zderzaka tylnego czyli coś takiego 
http://allegro.pl/fiat-croma-lifting-belka-zderzaka-tylnego-i6820096178.html

W miejsce belki zakładasz hak. Schemat jest bardzo prosty i czytelnie rozrysowany, jedynie do modułu trzeba doprowadzić kabel z plusem. Wpinasz się w wiązkę za pomocą szybko złączek lub lutujesz kable jak kto woli.
 IMG_0577.JPG.a4fd7782a1e0b64f090b649f36370081.JPG

IMG_0573.JPG

Dzieki za fotki.

A czy przy zdemontowanej kuli mozna gniazdo jakos przesunac na osi w gore np kosztem wiekszego podciecia zderzaka po stronie gniazda?

Chodzi o to by nie bylo go widac na codzien. Taka moja estetyczna fanaberia:)) tak juz mam i nic na to nie poradze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, fanlan napisał:

Dzieki za fotki.

A czy przy zdemontowanej kuli mozna gniazdo jakos przesunac na osi w gore np kosztem wiekszego podciecia zderzaka po stronie gniazda?

Chodzi o to by nie bylo go widac na codzien. Taka moja estetyczna fanaberia:)) tak juz mam i nic na to nie poradze:)



 Niestety nie, mocowanie gniazda jest na stałe przyspawane i jedynie własna ingerencja była by możliwa po odcięciu i ponownym przyspawaniu go  głębiej z tyłu.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 26 maj 2017 o 21:39, fanlan napisał:

A ten co kupiles nie trzeba bylo nic dodatkowo wiercic?

Czy schemat montazu, podlaczenia mozna ogarnac bez trudu? Wiazke da sie wpiac  w latwy sposob?

Dzieki za podpowiedzi, czekam na zdjecia .

Na 90% wezme ten co Ty masz, a mocowanie gniazda nie jest dokrecane jakos?

Na zdjeciu nowego wyglada jakby nie bylo na stale dospawane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6 czerwiec 2017 o 11:24, bob96 napisał:

Tak masz racje z tym mocowaniem gniazda , jest przykręcane jedną  śrubą wraz z hakiem. Można by je przesunąć o 5 cm w głąb auta.
 

IMG_0614.JPG

Dzieki, o to mi chodzilo, juz mam plan/pomysl jak zrobic na jakims wahadle by po odkreceniu haka gniazdo chowalo sie pod zderzak.

Oczywiscie o ile miejsca wystarczy, a ze podciete bedzie wiecej, coz, czasem trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to mój wpis będzie raczej dla przyszłych userów planujących zakup i montaż haka. Ja miałem to szczęście i już kupiłem Cromastona z hakiem automatycznym Westfalii. Montaż i demontaż bajecznie prosty, gniazdo 13 PIN także chowane. Instrukcja montażu jak przeglądałem prosta. I moim zdaniem rzecz najważniejsza to statyczne obciążenie haka 100 kg. Szczególnie ważne przy montażu platformy rowerowej gdzie 3 dorosłe rowery to juz prawie 60 kg a sam bagażnik także waży ze 20 kg. Mogę tylko polecić ten hak. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Abramsik napisał:

Szczerze mówiąc to mój wpis będzie raczej dla przyszłych userów planujących zakup i montaż haka. Ja miałem to szczęście i już kupiłem Cromastona z hakiem automatycznym Westfalii. Montaż i demontaż bajecznie prosty, gniazdo 13 PIN także chowane. Instrukcja montażu jak przeglądałem prosta. I moim zdaniem rzecz najważniejsza to statyczne obciążenie haka 100 kg. Szczególnie ważne przy montażu platformy rowerowej gdzie 3 dorosłe rowery to juz prawie 60 kg a sam bagażnik także waży ze 20 kg. Mogę tylko polecić ten hak. Pozdrawiam

Westfalia automat jest super ale i cena 3x wyzsza wiec rozsadek mowie NIE :)

Platforma ktora mam, fakt ze 20 kg wazy, rowery x 3 po 13-15 kg wiec 45 +20, jeden maly idzie na dach z BOXem.

W sumie to hak jedynie po to mi potrzebny i moze czasem jakas lekka przyczepka do przewiezienia "węgla":))

Przy cromie pakowanie rowerów cross przy moim wzroscie 175 to jakos tak coraz bardziej irytuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena mnie (na szczęście:)) ominęła bo jak pisałem już Cromastana z nim kupiłem. Ale dzięki temu mogłem skupić się na wyborze lepszej platformy dla 3 rowerów. Traf chciał, że padło na Wittera ZX 503, co ciekawe jest to produkt właśnie ... Westfalii. Teraz transport rowerów to przysłowiowa "bułka z masłem" a i bicykle pięknie chowają się w obrysie samochodu. W tym roku test na trasie do Chorwacji. Ja serdecznie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.06.2017 o 16:33, Abramsik napisał:

Cena mnie (na szczęście:)) ominęła bo jak pisałem już Cromastana z nim kupiłem. Ale dzięki temu mogłem skupić się na wyborze lepszej platformy dla 3 rowerów. Traf chciał, że padło na Wittera ZX 503, co ciekawe jest to produkt właśnie ... Westfalii. Teraz transport rowerów to przysłowiowa "bułka z masłem" a i bicykle pięknie chowają się w obrysie samochodu. W tym roku test na trasie do Chorwacji. Ja serdecznie polecam.

a ile pinow masz we wtyczce od platformy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.