Skocz do zawartości

Żarówki LED w kierunkowskazach


bolekatepl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dziś chciałem wymienic sobie wszystkie żarówki w SC na ledowe .Wymieniłem wszystkie jednak mam problem z kierunkami Jeśli wsadzę wszystkie 6 żarówek ledowych to po właceniu kierunkowskazów np prawego delikatnie mruga też  lewa strona. To samo jest w drugą stronę . Jeśli wymienie  jedna żarówke na strone na zwykła problem znika. Nie ma róznicy czy zwykła wsadze na przód bok czy tył efekt jest ten sam. W czy jest problem ? Ma ktos u siebie wszystkie żarówki led i działają normalnie czy tez miał problem tak jak ja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem zapewne polega na tym, że w klasycznym przerywaczu kierunkowskazów jest mocno przekminiasrki układ, który między innymi "wykrywa" przepalenie żarówki. Ogólnie zasada jego działania opiera się częściowo na rezystancji włókna żarówki, która przekłada się na prąd. Zamiennik ledowy najpewniej pobiera znacznie mniejszy prąd niż żarówka i układ może głupieć. Najprostszym sposobem jest dodanie rezystora równolegle do żarówki ledowej. Rezystor musi mieć wartość dobraną tak, żeby mniej więcej wypadkowo płynął prąd taki jak przez zwykłą żarówkę i musi mieć odpowiednią moc bo będzie się nagrzewał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie standardowa żarówka 21W pobiera około 1.6A prądu. Twój zamiennik ledowy nie wiem ile ma ale załóżmy, że 5W czyli pobiera około 0.4A. Chcąc zasymulować "dokładnie" obecność zwykłej żarówki trzeba by niby te brakujące 1.2A dorzucić czyli rezystor musiałby mieć wartość (zakładam średnie napięcie 13V) 13V / 1.2A = 10.8 om czyli powiedzmy 10 czy 11 om. Niestety przy takim prądzie rezystor będzie musiał wytracić mnóstwo ciepła - 1.2A * 13V = 15.6W czyli dokładnie tyle ile wynosi różnica między zwykła żarówką a LEDową. Rezystor (lub kilka połączonych rezystorów) o takiej mocy jest dość duży i w ogóle mało "koszerne" rozwiązanie.

Myślę, że żeby układ zaczął poprawnie działać wystarczy mu dodać tylko trochę prądu i dobrać rezystor eksperymentalnie zaczynając np. od 5W 47om, jak nie zadziała to dać drugi taki sam równolegle i zobaczyć czy działa. Jeżeli tak to można pójść np. w 33omy 7W. A jeżeli zadziała samo 47om no to można w druga stronę próbować i dać drugi taki w szereg z pierwszym co da prawie 100 i wtedy można będzie mniejszej mocy zastosować ostatecznie.

Ewentualnie jak nie masz pod ręką takich rezystorów to możesz spróbować mniejsza żarówkę dać równolegle np. taką 5W i zobaczyć na szybko czy to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc

Tak sobie przemyslałem i poczytałem w necie i chyba zostawie w bocznym kierunku zwykła żarówke  i bedzie OK . Jak mam kombinowac z rezystorami to wydaje mi sie ze to bezsensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt jest dokładnie taki jak z rezystorem czyli więcej prądu przez układ płynie tylko bez kombinacji. Fajnie że wystarczy jedna żarówka.

 

W sumie oznacza to też, że jeżeli jednak by Ci się chciało bawić z rezystorami to wystarczy przy jednej żarówce 5W 33omy (ponieważ kierunki migają to prąd płynie tylko połowę czasu przez co wypadkowa moc średnia wyjdzie 2.5W więc rezystor nie będzie się przegrzewał). Na przykład taki: http://allegro.pl/zyscom-rezystor-ceramiczny-33r-5w-33ohm-4szt-i6829890559.html.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 godziny temu, Kysior napisał:

A to nie przez kontrolkę? Tam jest jedna wspólna do obu stron, czy prawy i lewy osobno?

yyy gdzie tam? W seju? Jest jedna wspólna i nie bardzo wiem co masz na myśli, że to przez kontrolkę. Zależnie od systemu może ona obciążać tę samą cześć elektroniki więc owszem, staje się częścią problemu. Ale np. w MPI zegarach już jest LEDowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.