Jump to content
MACIEJU

TMZ TULA 200

Recommended Posts

Dzień dobry.Mam na imię Maciek.Ostatnio reanimowałem dość rzadko spotykany u nas motocykl TMZ TULA 200 5.951.Niewiele info znajduję w necie.Potrzebuję kontaktu z kimś,kto posiada wiedzę w tej radzieckiej materii.Może kolega IREKW coś wspomoże? Z góry dzię kuję i pozdrawiam wszystkich FORUMOWICZÓW

A foto gdzie? Dawaj szybko tutaj ten wynalazek....

Masz rację, IREKW reanimował tułę....ale może my też coś będziemy mogli pomóc? :hmm: Jest tu kilku sprytnych chłopców :phi::phi:

Bardzo proszę,oto mój sprzęcik-nazwa własna,OSIOŁEK5956a0174afd8_Obraz008.jpg.e9aa67efad05059f44a51563e87e413e.jpg

• Like 6

Nooo nie powiem.......ładne cacko.:vibra:

Jak obecnie z dostępem do części ?

Dziękuję.Z częściami bardzo krucho,czasem coś trafi na OLX, ALLEGRO.Najgorzej z detalami-podstawa pod akumulator,elementy wydechu itd.Te sprzęciki nie były zbyt popularne w Polsce może dlatego,że ,,ruskie,,nie to co MZ,SIMSON,JAWA czy chociażby jak nasze krajowe WSK.

Dziękuję.Z częściami bardzo krucho,czasem coś trafi na OLX, ALLEGRO.Najgorzej z detalami-podstawa pod akumulator,elementy wydechu itd.Te sprzęciki nie były zbyt popularne w Polsce może dlatego,że ,,ruskie,,nie to co MZ,SIMSON,JAWA czy chociażby jak nasze krajowe WSK.

Coś za coś. Będziesz miał dość unikatowy motocykl i tu jestem za.
Musisz jednak mieć świadomość że pieniędzy włożonych w niego raczej nie odzyskasz.

Ładna!!! Rozrusznik działa? Powiedz, jak to jeździ...:hmm:

Dnia 30.06.2017 o 21:02, MACIEJU napisał:

Bardzo proszę,oto mój sprzęcik-nazwa własna,OSIOŁEK5956a0174afd8_Obraz008.jpg.e9aa67efad05059f44a51563e87e413e.jpg

imageproxy.php?img=&key=f538f710732b727c

Ładna bestia.Ja mam problem z wyskakującym drugim biegiem i sprzęgłem.Nie ma "kopniaka" i oryginalnej dźwigni zmiany biegów.Jako ciekawostka to po wydech jeździłem w Bieszczady.

Edited by irekw

Dnia 1.07.2017 o 22:12, RussianRider napisał:

Coś za coś. Będziesz miał dość unikatowy motocykl i tu jestem za.
Musisz jednak mieć świadomość że pieniędzy włożonych w niego raczej nie odzyskasz.

Odzysk pieniędzy jak to ładnie brzmi. Śmiem podejrzewać, że u mnie nakłady finansowe znacznie przerosły wartość urządzenia o włożonej pracy nie wspomnę.

Odp.dla RussianRider:nie zrobiłem jej na handel.Odtworzenie czegoś z niczego(patrz fotki poniżej)oraz jazda czymś innym niż większość, daje wiele satysfakcji i frajdy.Może Cię zaskoczę,ale miałem już kilka ofert kupna.Dwóch oferował za ten konkretny

egzemplarz całkiem zacne sumy.Zresztą,,piniondze to nie fszystko,,

Odp.dla Grzaniec:dziękuję.Urządzenie nazywające się dynostarter  odpowiada za ładowanie i elektryczny rozruch.Ładowanie jest,rozrusznik- nie działa!Jazda,a raczej turlanie,po ulicy nie bardzo-szerokie opony,terenowy bieżnik,miękkie zawieszenie.Ale na żwirowni i wydmach,mimo swoich małych 13-tu koników,poczyna sobie całkiem dziarsko.

Odp.dla irekw:fajnie, że się odezwałeś.Mam kilka pytań:dlaczego projekt TULA,może wiesz dla czego ma dwa zbiorniki,na jakim gażniku odpalasz sprzęt,czy działa rozrusznik,jaki zainstalowałeś zapłon elektroniczny i jeszcze wiele innych,ale po woli.Ja ze swej strony,dżwignię zmiany biegów mogę Ci oddać bo zapinanie dwójki,trójki i czwórki piętą jakoś mi nie wychodzi,zaadoptowałem coś od japońca,kopniak mogę obfotografować i wymierzyć,może coś wystrugasz,wyskakujący bieg- oby nie krzywy wodzik bo wtedy czeka Cię wymiana wodzika i dwóch sąsiadujących zębatek,a o części,sam wiesz trudno.Pozdrawiam

Początek mojej ,,przygody,, z TMZ TULA 200

• Like 1

595a9e54c62a8_Obraz002.jpg.adf239fd178b15a7e160836a719b30c7.jpg595a9f0ab3780_Obraz003.jpg.99726c905bee201a2be11546a48c0ecc.jpg

• Like 1

10 godzin temu, MACIEJU napisał:

Odp.dla Grzaniec:dziękuję.Urządzenie nazywające się dynostarter  odpowiada za ładowanie i elektryczny rozruch.Ładowanie jest,rozrusznik- nie działa!Jazda,a raczej turlanie,po ulicy nie bardzo-szerokie opony,terenowy bieżnik,miękkie zawieszenie.Ale na żwirowni i wydmach,mimo swoich małych 13-tu koników,poczyna sobie całkiem dziarsko.

Ja spotkałem się z nazwą dynamostarter - to dość mało spotykane rozwiązanie w motocyklach (częściej w lokomotywach ;]) i szkoda, że nie działa...znasz przyczyny niedomagania?

Co do walorów trakcyjnych - tak podejrzewałem, że ciężko tym wynalazkiem poruszać się po czarnym ale łatwiej w terenie...

Jak zwał,tak zwał- to powinno zostać w lokomotywach typu Gagarin ;].Co do rozrusznika, to może błąd w podłączeniu.Elektryk ze mnie mierny.Wiązkę,wzorując się na starej,robiłem kilkanaście dni,kabelek po kabelku (mordęga).Z deski uratowałem tylko prędkościomierz,reszta popalona i połamana.I tak czeka mnie wizyta u prawdziwego elektryka,bo chcę wymienić zapłon na elektroniczny,stąd pytanie do irekw jaki zastosował ? Kowadełko i młoteczek dość rozklekotane,gumowa zaślepka chroniąca-sparciała.Przejazd przez kałużę kończy się osuszaniem sprężonym powietrzem,kompresor w aerozolu jest na stałym wyposażeniu-takie atrakcje są do bani.A OSIOŁEK rwie się taplania w błocie...:ogien:

Moja TUŁA leżała ok.10 lat pod płotem na jakichś działkach.Rama,tarcze kół piaskowane i farba proszkowa. Silnik rozebrany do najdrobniejsze śrubki.Całkowity brak wydechu,,ogromne kłopoty z jego skompletowaniem.Prądnico-rozrusznik działa bez problemu.A zapłon jest  bezstykowy.Próbowałem z gaźnikiem PEGAZ na dzień dzisiejszy zamontowany jest oryginalny.Na asfalcie jechałem 50-60 km/godz. Natomiast na starcie 'motocyklista" o wadze ok. 110 kg wyrwał na odl. ok 2 m. na tylnym kole./nie byłem to ja/.

Spoiler

Silnik kompletny i na chodzie upolowałem na moto-bazarze.Oryginalnego gażnika nie moglem okiełznać,zaadoptowałem IKOVA,ale łapa od sprzęgła ocierała o komorę pływakową więc musiałem dorabiać adapter.Przybieram się do wymiany oleju w skrzyni-jaki Ty zastosowałeś i ile tam wchodzi ? Jaką świecę założyłeś(ciepłota) ?Czy masz namiar na ogumienie bo w żadnym katalogu taki rozmiar nie istnieje.Moje,choć wyglądają nieżle,mają jednak ponad 20-ścia lat.Prędkości jeszcze nie testowałem bo po okładzinach na szczękach pozostało tylko wspomnienie,ale mam już zakład, który nakleja.Natomiast na jedynce strzał ze sprzęgła faktycznie podnosi przód i na glebie zostaje fajny szlaczek ze wzorkiem protektora.

Śledzę z uwagą. Naprawdę ciekawy sprzęcior.

Rozrusznik elektryczny działa, choć znalezienie fachowca znającego prądnico-rozrusznik, zajęło trochę czasu.Jest nowe obszycie kanapy.Reszta musi poczekać-brak czasu.Szkoda,że jesień deszczowa, może spróbuję jazdy zimą.

Chcąc podtrzymać temat :). Hamulce już ok. Oklejenie 4-rech szczęk 50 zł. Cena za bezpieczeństwo , przyznajcie, nieduża. Na wiosnę próba bicia rekordu szybkości - przy sprzyjającym wietrze w plecy i dużym spadkiem terenu zakładam min. 85 km/h :facepalm:. Mam przerwę świąteczną w pracy, pogoda  nudna. Łazi mi po głowie skonstruowanie przyczepki jednokołowej do Tuły. Czy któryś z kolegów tworzył coś podobnego ?

8 minut temu, MACIEJU napisał:. Łazi mi po głowie skonstruowanie przyczepki jednokołowej do Tuły. Czy któryś z kolegów tworzył coś podobnego ?

@cumel

• Like 1

Poproszę o pomoc o kontakt z kolegą CUMEL

Dnia 14.12.2017 o 22:13, Cinek napisał:

Fajny avatar. Do kubanki brakuje szaszki . Posiadam takową z 42

Przepraszam , pisałem do CINKA

15 godzin temu, MACIEJU napisał:

Poproszę o pomoc o kontakt z kolegą CUMEL

Co potrzeba? ;]

Przyczepkaforumfullimg~tuning~252911060705~1456501314854.jpg (798×600)forumfullimg~tuning~252911060705~1456501782867.jpg (517×300)forumfullimg~tuning~252911060705~1456501816858.png (437×355)

@cumel Podobno robiłeś przyczepkę do motocykla, podpowiedz-czy lepsza będzie konstrukcja z profili, czy z rurek giętych na zimno ?  @irekw Dzięki za fotki, choć do Tuly myślę podłączyć coś w rodzaju platformy transportowej typu cargo .

5 godzin temu, MACIEJU napisał:

@cumel Podobno robiłeś przyczepkę do motocykla, podpowiedz-czy lepsza będzie konstrukcja z profili, czy z rurek giętych na zimno ?  @irekw Dzięki za fotki, choć do Tuly myślę podłączyć coś w rodzaju platformy transportowej typu cargo .

Coś się komuś pomieszało ;]  Do malucha na rowery z aluminium robiłem.:phi: Ale patrząc na ten Twój wynalazek to bym nie giął rury tylko ciął pod kontem i spawał. Wtedy wyjdą kanty jak na tym wehikule ;] 

19961536_1342719172463256_837011481332525145_n.jpg.879996a2935a3ca16e9224e3a275c2e7.jpg

20106537_1342719135796593_2045362867367938554_n.jpg.4377c47bad9450d8cf2ee96e7a97fcd8.jpg

3 godziny temu, cumel napisał:

Coś się komuś pomieszało ;] 

19961536_1342719172463256_837011481332525145_n.jpg.879996a2935a3ca16e9224e3a275c2e7.jpg

20106537_1342719135796593_2045362867367938554_n.jpg.4377c47bad9450d8cf2ee96e7a97fcd8.jpg

Na pewno nie złośliwie, ale szkoda. Korzystając-czy robiłeś homologację na przyczepkę ? czy w odróżnieniu od motocyklowej , jednokołowej, konieczna rejestracja ? Przyczepa sama w sobie gustowna :oki:. A co miałeś na myśli pisząc ,,Twój wynalazek,,? :ogien:

Sezon 2018 z motocyklem TUŁA uważam za udany. Zaliczone zloty to : zlot motocykli dwusuwowych w Wasilkowie k/Białegostoku, zlot motocykli w Radzyminie, Wołominie i Mińsku Mazowieckim oraz w Ryni. W zamiarze był zlot motocykli radzieckich, ale pogoda nie dopisała. Co prawda, żadnych laurów nie zebrałem gdyż rocznikowo to jeszcze szczeniaczek, a mister wdzięku- nieosiągalny. Na każdym zlocie był to jedyny taki egzemplarz i wzbudzał spore zainteresowanie. Jazda bez awarii. Największy przelot to 180 km. jednego dnia ( na tych małych balonach to istny hardcor ).

40285197_1114869685338840_8269142299250786304_o.jpg

42482950_1129834323842376_6894569640010186752_n.jpg

• Like 4

3 godziny temu, Boyerki napisał:

Te opony moim zdaniem trochę za grube

To jest motocykl na bezdroża.

• Like 1

Dnia 19.10.2018 o 15:47, irekw napisał:

To jest motocykl na bezdroża.

Oj tak. Znacznie większa frajda z jazdy po wertepach niż po asfalcie. Na początku szkoda mi było nawet pobrudzić motocykla, ale teraz to już nie ma litosci. Brakuje  mi czasu bo chciałbym poszaleć po sniegu. W tym roku wybieram się na Cross Country. IREKW-prosba, zarzuć zdjęcie swojej Tuły.

21 godzin temu, MACIEJU napisał:

IREKW-prosba, zarzuć zdjęcie swojej Tuły.

Chcesz i masz.

Mam problem z II biegiem-wyskakuje i ze sprzęgłem-nie rozłącza i trochę wlecze.Jako ciekawostka mam bezstykowy elektroniczny zapłon.

tuła 1.jpg

tuła 2.jpg

Edited by irekw
  • Like 3
  • Thanks 1

Super zadbane sprzęcisko!🖕 Widzę ,że osłony na łańcuch odmówiły posłuszeństwa, moje też na wykończeniu. Jak zdjagnozujesz przyczynę wyskakiwania 2-ki to mam rozbebeszoną skrzynię-poratuję. dżwignię biegów też mogę oddać bo mam trzy. W ogóle skompletowałem już w jakis 75% drugi motocykl na projekt-wojaczek. Wolnej chwili zapodam zdjęcia. Moja Tula pod koniec zeszłego sezonu straciła całkowicie moc na czwórce.

@MACIEJU  widziałem Cię wczoraj (bo nie sądzę żeby w okolicy była druga TULA). Fajnie to wygląda. Dużo lepiej niż na zdjęciach, bardziej proporcjonalnie.

• Thanks 1

Dnia 3.06.2019 o 18:01, Bullitt napisał:

@MACIEJU  widziałem Cię wczoraj (bo nie sądzę żeby w okolicy była druga TULA). Fajnie to wygląda. Dużo lepiej niż na zdjęciach, bardziej proporcjonalnie.

🖕Faktycznie w realu wygląda mniej pokraczniej niż na zdjęciu😃

mam prośbę potrzebuję zdjęcia tłumika a konkretnie części tłumika  pod ramą ponieważ brakuję mi chyba tam czegoś  w modelu tuła tmz 200 

Godzinę temu, chmielo napisał:

mam prośbę potrzebuję zdjęcia tłumika a konkretnie części tłumika  pod ramą ponieważ brakuję mi chyba tam czegoś  w modelu tuła tmz 200 

Chcesz i masz.

forumfullimg_tuning_252911060705_1244276731869.jpg

WITAM OTO CHODZIŁO TYLKO BARDZIEJ INTERESUJĘ MNIE CO TO MA W ŚRODKU I CZY KAPSEL TO DORABIAŁEŚ CZY TO ORGINAŁ BO KAPSLA NIE MAM NA PEWNO A NIE WIEM CZY ŚRODEK JEST KOMPLETNY 

IREK MAMY SPORO WSPÓLNEGO PODOBNE SAMOCHODY JA MAM KIA SPORTAGE TAKIE SAME MOTORY I OBAJ JESTEŚMY Z LUBELSZCZYZNY JA Z BIŁGORAJA HEHE

A TAK SIĘ  SPYTAM IREK MASZ MOŻE JAKIEŚ CZĘŚCI DO TUŁY NP KOPNIK 

1 godzinę temu, chmielo napisał:

WITAM OTO CHODZIŁO TYLKO BARDZIEJ INTERESUJĘ MNIE CO TO MA W ŚRODKU I CZY KAPSEL TO DORABIAŁEŚ CZY TO ORGINAŁ BO KAPSLA NIE MAM NA PEWNO A NIE WIEM CZY ŚRODEK JEST KOMPLETNY 

Motocykl dostałem od członka rodziny jako kupa złomu.Zrobiłem z tego coś co jeździ.Wydech musiałem dokupić /od dwóch osób/.Ostatni element wydechu /jak na zdjęciu/ miał dekielek przyspawany dlatego też nie wiem co jest w środku.Załączone zdjęcie jest z ukraińskiej strony miłośników TUŁY.

59 minut temu, chmielo napisał:

A TAK SIĘ  SPYTAM IREK MASZ MOŻE JAKIEŚ CZĘŚCI DO TUŁY NP KOPNIK 

Co do części to nie mam nic.Na załączonych zdjęcich "mojej"TUŁY tez nie ma kopniaka.https://moto.kiev.ua/forum/?trid=tuning/252911060705&gallery=show&vp=23

13 godzin temu, chmielo napisał:

Czesć kolego. Dekiel do tłumika to okrągły kapsel z przetłoczeniami na gumową uszczelkę, w srodku znajduje się rurka z otworami obleczona siatką z jakąs materią(?). Spaliny wylatują pod kątem prostym do podłoża, ziemi. Tak przynajmniej jest w modelu, który posiadam. Odkąd naprawiony został dynastarter praktycznie kopniaka nie używam. Mogę go obfotografować i powymierzać to na tej podstawie cos dopasujesz. Tula zawitała do mnie z Waszych stron, z Fajsławic k/ Lublina. No i oczywiscie fotka Twojego sprzętu jak najbardziej wskazana.

Posted (edited)
7 godzin temu, MACIEJU napisał:

Tula zawitała do mnie z Waszych stron, z Fajsławic k/ Lublina.

Świat jest mały.

Wszystko wskazuje na to,że od właściciela tej TUŁY kupiłem kolanko wydechu.

Edited by irekw

12 minut temu, irekw napisał:

Świat jest mały.

Wszystko wskazuje na to,że od właściciela tej TUŁY kupiłem kolanko wydechu.

Gosć ma na imię Kamil i hoduje króliki ozdobne ?

3 minuty temu, MACIEJU napisał:

Gosć ma na imię Kamil i hoduje króliki ozdobne ?

Takich szczegółów nie znam.

Transakcji dokonalem na parkingu pod...kościołem.

Jesli kosciół-to ten sam. Czyli mamy po kawałku tego samego motocykla😃, to może znajda się jeszcze inni. Podnóżek centralny i jeden z boczków maskujących akumulator nabyłem od Pawła z Krakowa, instrukcję od Piotra z Kielc.

2 minuty temu, MACIEJU napisał:

Czyli mamy po kawałku tego samego motocykla

Wszystko na to wskazuje.

Po drugi element wydechu jechałem w Bieszczady.

Myslałem, że to tylko ja zlepiam motocykl z częsci z całej Polski🤣. Ale mimo wszystkich trudnosci efekt końcowy jest satysfakcjonujący. Np. ze złożeniem tego cudaka miałem więcej pracy (przełom lat 70/80)

5.png

• I love it 1

Może ktoś wie jaka powinna być świeca w tule ?

Odpaliłem motor , po 10 latach tułaczki po mechanikach naprawiony został dynamostarter tylko kopci strasznie , wczoraj przejechałem się przez wioskę to się pytali czy odkomarzanie robię hehe . 

tuła_098.jpg

• Like 1