Skocz do zawartości

TMZ TULA 200


MACIEJU

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.Mam na imię Maciek.Ostatnio reanimowałem dość rzadko spotykany u nas motocykl TMZ TULA 200 5.951.Niewiele info znajduję w necie.Potrzebuję kontaktu z kimś,kto posiada wiedzę w tej radzieckiej materii.Może kolega IREKW coś wspomoże? Z góry dzię kuję i pozdrawiam wszystkich FORUMOWICZÓW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.Z częściami bardzo krucho,czasem coś trafi na OLX, ALLEGRO.Najgorzej z detalami-podstawa pod akumulator,elementy wydechu itd.Te sprzęciki nie były zbyt popularne w Polsce może dlatego,że ,,ruskie,,nie to co MZ,SIMSON,JAWA czy chociażby jak nasze krajowe WSK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.Z częściami bardzo krucho,czasem coś trafi na OLX, ALLEGRO.Najgorzej z detalami-podstawa pod akumulator,elementy wydechu itd.Te sprzęciki nie były zbyt popularne w Polsce może dlatego,że ,,ruskie,,nie to co MZ,SIMSON,JAWA czy chociażby jak nasze krajowe WSK.


Coś za coś. Będziesz miał dość unikatowy motocykl i tu jestem za.
Musisz jednak mieć świadomość że pieniędzy włożonych w niego raczej nie odzyskasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.06.2017 o 21:02, MACIEJU napisał:

Bardzo proszę,oto mój sprzęcik-nazwa własna,OSIOŁEK5956a0174afd8_Obraz008.jpg.e9aa67efad05059f44a51563e87e413e.jpg

imageproxy.php?img=&key=f538f710732b727c

   Ładna bestia.Ja mam problem z wyskakującym drugim biegiem i sprzęgłem.Nie ma "kopniaka" i oryginalnej dźwigni zmiany biegów.Jako ciekawostka to po wydech jeździłem w Bieszczady.

Edytowane przez irekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.07.2017 o 22:12, RussianRider napisał:

 


Coś za coś. Będziesz miał dość unikatowy motocykl i tu jestem za.
Musisz jednak mieć świadomość że pieniędzy włożonych w niego raczej nie odzyskasz.

 

   Odzysk pieniędzy jak to ładnie brzmi. Śmiem podejrzewać, że u mnie nakłady finansowe znacznie przerosły wartość urządzenia o włożonej pracy nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp.dla RussianRider:nie zrobiłem jej na handel.Odtworzenie czegoś z niczego(patrz fotki poniżej)oraz jazda czymś innym niż większość, daje wiele satysfakcji i frajdy.Może Cię zaskoczę,ale miałem już kilka ofert kupna.Dwóch oferował za ten konkretny

egzemplarz całkiem zacne sumy.Zresztą,,piniondze to nie fszystko,,

Odp.dla Grzaniec:dziękuję.Urządzenie nazywające się dynostarter  odpowiada za ładowanie i elektryczny rozruch.Ładowanie jest,rozrusznik- nie działa!Jazda,a raczej turlanie,po ulicy nie bardzo-szerokie opony,terenowy bieżnik,miękkie zawieszenie.Ale na żwirowni i wydmach,mimo swoich małych 13-tu koników,poczyna sobie całkiem dziarsko.

Odp.dla irekw:fajnie, że się odezwałeś.Mam kilka pytań:dlaczego projekt TULA,może wiesz dla czego ma dwa zbiorniki,na jakim gażniku odpalasz sprzęt,czy działa rozrusznik,jaki zainstalowałeś zapłon elektroniczny i jeszcze wiele innych,ale po woli.Ja ze swej strony,dżwignię zmiany biegów mogę Ci oddać bo zapinanie dwójki,trójki i czwórki piętą jakoś mi nie wychodzi,zaadoptowałem coś od japońca,kopniak mogę obfotografować i wymierzyć,może coś wystrugasz,wyskakujący bieg- oby nie krzywy wodzik bo wtedy czeka Cię wymiana wodzika i dwóch sąsiadujących zębatek,a o części,sam wiesz trudno.Pozdrawiam

Początek mojej ,,przygody,, z TMZ TULA 200

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MACIEJU napisał:

Odp.dla Grzaniec:dziękuję.Urządzenie nazywające się dynostarter  odpowiada za ładowanie i elektryczny rozruch.Ładowanie jest,rozrusznik- nie działa!Jazda,a raczej turlanie,po ulicy nie bardzo-szerokie opony,terenowy bieżnik,miękkie zawieszenie.Ale na żwirowni i wydmach,mimo swoich małych 13-tu koników,poczyna sobie całkiem dziarsko.

Ja spotkałem się z nazwą dynamostarter - to dość mało spotykane rozwiązanie w motocyklach (częściej w lokomotywach ;]) i szkoda, że nie działa...znasz przyczyny niedomagania?

 

Co do walorów trakcyjnych - tak podejrzewałem, że ciężko tym wynalazkiem poruszać się po czarnym ale łatwiej w terenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwał,tak zwał- to powinno zostać w lokomotywach typu Gagarin ;].Co do rozrusznika, to może błąd w podłączeniu.Elektryk ze mnie mierny.Wiązkę,wzorując się na starej,robiłem kilkanaście dni,kabelek po kabelku (mordęga).Z deski uratowałem tylko prędkościomierz,reszta popalona i połamana.I tak czeka mnie wizyta u prawdziwego elektryka,bo chcę wymienić zapłon na elektroniczny,stąd pytanie do irekw jaki zastosował ? Kowadełko i młoteczek dość rozklekotane,gumowa zaślepka chroniąca-sparciała.Przejazd przez kałużę kończy się osuszaniem sprężonym powietrzem,kompresor w aerozolu jest na stałym wyposażeniu-takie atrakcje są do bani.A OSIOŁEK rwie się taplania w błocie...:ogien:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

      Moja TUŁA leżała ok.10 lat pod płotem na jakichś działkach.Rama,tarcze kół piaskowane i farba proszkowa. Silnik rozebrany do najdrobniejsze śrubki.Całkowity brak wydechu,,ogromne kłopoty z jego skompletowaniem.Prądnico-rozrusznik działa bez problemu.A zapłon jest  bezstykowy.Próbowałem z gaźnikiem PEGAZ na dzień dzisiejszy zamontowany jest oryginalny.Na asfalcie jechałem 50-60 km/godz. Natomiast na starcie 'motocyklista" o wadze ok. 110 kg wyrwał na odl. ok 2 m. na tylnym kole./nie byłem to ja/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoiler

 

Silnik kompletny i na chodzie upolowałem na moto-bazarze.Oryginalnego gażnika nie moglem okiełznać,zaadoptowałem IKOVA,ale łapa od sprzęgła ocierała o komorę pływakową więc musiałem dorabiać adapter.Przybieram się do wymiany oleju w skrzyni-jaki Ty zastosowałeś i ile tam wchodzi ? Jaką świecę założyłeś(ciepłota) ?Czy masz namiar na ogumienie bo w żadnym katalogu taki rozmiar nie istnieje.Moje,choć wyglądają nieżle,mają jednak ponad 20-ścia lat.Prędkości jeszcze nie testowałem bo po okładzinach na szczękach pozostało tylko wspomnienie,ale mam już zakład, który nakleja.Natomiast na jedynce strzał ze sprzęgła faktycznie podnosi przód i na glebie zostaje fajny szlaczek ze wzorkiem protektora.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

Rozrusznik elektryczny działa, choć znalezienie fachowca znającego prądnico-rozrusznik, zajęło trochę czasu.Jest nowe obszycie kanapy.Reszta musi poczekać-brak czasu.Szkoda,że jesień deszczowa, może spróbuję jazdy zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

  Chcąc podtrzymać temat :). Hamulce już ok. Oklejenie 4-rech szczęk 50 zł. Cena za bezpieczeństwo , przyznajcie, nieduża. Na wiosnę próba bicia rekordu szybkości - przy sprzyjającym wietrze w plecy i dużym spadkiem terenu zakładam min. 85 km/h :facepalm:. Mam przerwę świąteczną w pracy, pogoda  nudna. Łazi mi po głowie skonstruowanie przyczepki jednokołowej do Tuły. Czy któryś z kolegów tworzył coś podobnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • 2 tygodnie później...

@cumel Podobno robiłeś przyczepkę do motocykla, podpowiedz-czy lepsza będzie konstrukcja z profili, czy z rurek giętych na zimno ?  @irekw Dzięki za fotki, choć do Tuly myślę podłączyć coś w rodzaju platformy transportowej typu cargo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MACIEJU napisał:

@cumel Podobno robiłeś przyczepkę do motocykla, podpowiedz-czy lepsza będzie konstrukcja z profili, czy z rurek giętych na zimno ?  @irekw Dzięki za fotki, choć do Tuly myślę podłączyć coś w rodzaju platformy transportowej typu cargo .

Coś się komuś pomieszało ;]  Do malucha na rowery z aluminium robiłem.:phi: Ale patrząc na ten Twój wynalazek to bym nie giął rury tylko ciął pod kontem i spawał. Wtedy wyjdą kanty jak na tym wehikule ;] 

 

19961536_1342719172463256_837011481332525145_n.jpg.879996a2935a3ca16e9224e3a275c2e7.jpg

 

20106537_1342719135796593_2045362867367938554_n.jpg.4377c47bad9450d8cf2ee96e7a97fcd8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, cumel napisał:

Coś się komuś pomieszało ;] 

 

19961536_1342719172463256_837011481332525145_n.jpg.879996a2935a3ca16e9224e3a275c2e7.jpg

 

20106537_1342719135796593_2045362867367938554_n.jpg.4377c47bad9450d8cf2ee96e7a97fcd8.jpg

Na pewno nie złośliwie, ale szkoda. Korzystając-czy robiłeś homologację na przyczepkę ? czy w odróżnieniu od motocyklowej , jednokołowej, konieczna rejestracja ? Przyczepa sama w sobie gustowna :oki:. A co miałeś na myśli pisząc ,,Twój wynalazek,,? :ogien:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Sezon 2018 z motocyklem TUŁA uważam za udany. Zaliczone zloty to : zlot motocykli dwusuwowych w Wasilkowie k/Białegostoku, zlot motocykli w Radzyminie, Wołominie i Mińsku Mazowieckim oraz w Ryni. W zamiarze był zlot motocykli radzieckich, ale pogoda nie dopisała. Co prawda, żadnych laurów nie zebrałem gdyż rocznikowo to jeszcze szczeniaczek, a mister wdzięku- nieosiągalny. Na każdym zlocie był to jedyny taki egzemplarz i wzbudzał spore zainteresowanie. Jazda bez awarii. Największy przelot to 180 km. jednego dnia ( na tych małych balonach to istny hardcor ).

40285197_1114869685338840_8269142299250786304_o.jpg

42482950_1129834323842376_6894569640010186752_n.jpg

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...
Dnia 19.10.2018 o 15:47, irekw napisał:

  To jest motocykl na bezdroża.

 Oj tak. Znacznie większa frajda z jazdy po wertepach niż po asfalcie. Na początku szkoda mi było nawet pobrudzić motocykla, ale teraz to już nie ma litosci. Brakuje  mi czasu bo chciałbym poszaleć po sniegu. W tym roku wybieram się na Cross Country. IREKW-prosba, zarzuć zdjęcie swojej Tuły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, MACIEJU napisał:

IREKW-prosba, zarzuć zdjęcie swojej Tuły.

  Chcesz i masz.

Mam problem z II biegiem-wyskakuje i ze sprzęgłem-nie rozłącza i trochę wlecze.Jako ciekawostka mam bezstykowy elektroniczny zapłon.

tuła 1.jpg

tuła 2.jpg

Edytowane przez irekw
  • Lubię to 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

 Super zadbane sprzęcisko!🖕 Widzę ,że osłony na łańcuch odmówiły posłuszeństwa, moje też na wykończeniu. Jak zdjagnozujesz przyczynę wyskakiwania 2-ki to mam rozbebeszoną skrzynię-poratuję. dżwignię biegów też mogę oddać bo mam trzy. W ogóle skompletowałem już w jakis 75% drugi motocykl na projekt-wojaczek. Wolnej chwili zapodam zdjęcia. Moja Tula pod koniec zeszłego sezonu straciła całkowicie moc na czwórce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
Dnia 3.06.2019 o 18:01, Bullitt napisał:

@MACIEJU  widziałem Cię wczoraj (bo nie sądzę żeby w okolicy była druga TULA). Fajnie to wygląda. Dużo lepiej niż na zdjęciach, bardziej proporcjonalnie.

🖕Faktycznie w realu wygląda mniej pokraczniej niż na zdjęciu😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chmielo napisał:

mam prośbę potrzebuję zdjęcia tłumika a konkretnie części tłumika  pod ramą ponieważ brakuję mi chyba tam czegoś  w modelu tuła tmz 200 

 

  Chcesz i masz.

forumfullimg_tuning_252911060705_1244276731869.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, chmielo napisał:

WITAM OTO CHODZIŁO TYLKO BARDZIEJ INTERESUJĘ MNIE CO TO MA W ŚRODKU I CZY KAPSEL TO DORABIAŁEŚ CZY TO ORGINAŁ BO KAPSLA NIE MAM NA PEWNO A NIE WIEM CZY ŚRODEK JEST KOMPLETNY 

   Motocykl dostałem od członka rodziny jako kupa złomu.Zrobiłem z tego coś co jeździ.Wydech musiałem dokupić /od dwóch osób/.Ostatni element wydechu /jak na zdjęciu/ miał dekielek przyspawany dlatego też nie wiem co jest w środku.Załączone zdjęcie jest z ukraińskiej strony miłośników TUŁY.

 

59 minut temu, chmielo napisał:

A TAK SIĘ  SPYTAM IREK MASZ MOŻE JAKIEŚ CZĘŚCI DO TUŁY NP KOPNIK 

  Co do części to nie mam nic.Na załączonych zdjęcich "mojej"TUŁY tez nie ma kopniaka.https://moto.kiev.ua/forum/?trid=tuning/252911060705&gallery=show&vp=23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, chmielo napisał:

WITAM OTO CHODZIŁO TYLKO BARDZIEJ INTERESUJĘ MNIE CO TO MA W ŚRODKU I CZY KAPSEL TO DORABIAŁEŚ CZY TO ORGINAŁ BO KAPSLA NIE MAM NA PEWNO A NIE WIEM CZY ŚRODEK JEST KOMPLETNY 

 Czesć kolego. Dekiel do tłumika to okrągły kapsel z przetłoczeniami na gumową uszczelkę, w srodku znajduje się rurka z otworami obleczona siatką z jakąs materią(?). Spaliny wylatują pod kątem prostym do podłoża, ziemi. Tak przynajmniej jest w modelu, który posiadam. Odkąd naprawiony został dynastarter praktycznie kopniaka nie używam. Mogę go obfotografować i powymierzać to na tej podstawie cos dopasujesz. Tula zawitała do mnie z Waszych stron, z Fajsławic k/ Lublina. No i oczywiscie fotka Twojego sprzętu jak najbardziej wskazana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MACIEJU napisał:

Tula zawitała do mnie z Waszych stron, z Fajsławic k/ Lublina.

  Świat jest mały.

Wszystko wskazuje na to,że od właściciela tej TUŁY kupiłem kolanko wydechu.

Edytowane przez irekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, irekw napisał:

  Świat jest mały.

Wszystko wskazuje na to,że od właściciela tej TUŁY kupiłem kolanko wydechu.

 Gosć ma na imię Kamil i hoduje króliki ozdobne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jesli kosciół-to ten sam. Czyli mamy po kawałku tego samego motocykla😃, to może znajda się jeszcze inni. Podnóżek centralny i jeden z boczków maskujących akumulator nabyłem od Pawła z Krakowa, instrukcję od Piotra z Kielc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslałem, że to tylko ja zlepiam motocykl z częsci z całej Polski🤣. Ale mimo wszystkich trudnosci efekt końcowy jest satysfakcjonujący. Np. ze złożeniem tego cudaka miałem więcej pracy (przełom lat 70/80)

5.png

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.