Skocz do zawartości

Prąd do altany


smithski

Rekomendowane odpowiedzi

Elektrycy potrzebni. Do altanki chciałem doprowadzić prąd. Odległość od domu około 35m. W altance jedno źródło światła, gniazdko do czajnika na herbatę i to chyba wszystko. Czy kabel 3-2,5mm wystarczy? Oczywiście kabel przystosowany do ziemi i głęboko wkopany. Jakis bezpiecznik S? Założyć rożnicowy? Może ktoś podpowie?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektrycy potrzebni. Do altanki chciałem doprowadzić prąd. Odległość od domu około 35m. W altance jedno źródło światła, gniazdko do czajnika na herbatę i to chyba wszystko. Czy kabel 3-2,5mm wystarczy? Oczywiście kabel przystosowany do ziemi i głęboko wkopany. Jakis bezpiecznik S? Założyć rożnicowy? Może ktoś podpowie?
 
Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka
 
 


Nie jestem elektrykiem ale się wypowiem.
U siebie na działce mam tak: kabel od licznika do granicy dzialki tam słupek z gniazdkiem i bezpiecznikiem takie coś
Od tego kabel kabel 3x2.5 do domku. W domku skrzynkę i dwa obwody jeden oświetlenie drugi gniazdkabc1ffac1ca577bb809da6091864a72ad.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, smithski napisał:

 

Elektrycy potrzebni. Do altanki chciałem doprowadzić prąd. Odległość od domu około 35m. W altance jedno źródło światła, gniazdko do czajnika na herbatę i to chyba wszystko. Czy kabel 3-2,5mm wystarczy? Oczywiście kabel przystosowany do ziemi i głęboko wkopany. Jakis bezpiecznik S? Założyć rożnicowy? Może ktoś podpowie?

 

3x2,5 wystarczy :ok:

Najlepiej jakby to było jako osobny obwód, by nie wywaliło bezpiecznika w domu, na którym np. wisi lodówka ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3x2,5 wystarczy :ok:
Najlepiej jakby to było jako osobny obwód, by nie wywaliło bezpiecznika w domu, na którym np. wisi lodówka ;]
 

Chciałem założyć jakis bezpiecznik między domem a początkiem kabla od altany. Na zimę jak coś bezpiecznik służył by za odcięcie prądu.

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, smithski napisał:


Chciałem założyć jakis bezpiecznik między domem a początkiem kabla od altany. Na zimę jak coś bezpiecznik służył by za odcięcie prądu.
 

I słusznie.

Musisz tylko sprawdzić, czy zwarcie (wilgoć) w altanie nie wywali tego i następnego bezpiecznika.

Ja na takie zewnętrzne zasilania przewidziałem osobne obwody w rozdzielni. A lodówkę i alarm mam na osobnej różnicówce.

Jeśli będziesz wyłączał ten obwód bezpiecznikiem, samą fazę, to jest jeszcze ryzyko, że i tak może wywalić różnicówkę - mylę się?

Zakładam, że masz bezpiecznik różnicowy w domu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, smithski napisał:

 

Elektrycy potrzebni. Do altanki chciałem doprowadzić prąd. Odległość od domu około 35m. W altance jedno źródło światła, gniazdko do czajnika na herbatę i to chyba wszystko. Czy kabel 3-2,5mm wystarczy? Oczywiście kabel przystosowany do ziemi i głęboko wkopany. Jakis bezpiecznik S? Założyć rożnicowy? Może ktoś podpowie?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Jeżeli masz trochę smykałki do matematyki to jesteś w stanie sam sobie odpowiedzieć:

http://www.elektroonline.pl/a/773,Zasady-doboru-przewodow

dla osób wnikliwych obecna norma to PN-HD 60364-4-441:2009.

 

Edit:

Dla "świętego spokoju" jak sam sobie poradzisz to zleć te obliczenia elektrykowi, chodzi o bezpieczeństwo Twoje i całej rodziny (dzieci) - skuteczność ochrony przeciwporażeniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.