Skocz do zawartości

Czy to CB?


Marcus

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz mi się przytrafiło (zawsze musi być ten pierwszy raz):

Jechałem, słuchałem radia gdy nagle muzyka została wyciszona. Byłem przekonany, że zaraz nadejdzie połączenie na komórkę.

Ale nie. Po chwili ciszy usłyszałem męski głos opowiadajacy o jakimś wiaderku. Przerwa, znowu męski głos chwilami bardziej, chwilami mniej wyraźny. Muzyka chwilami wracała i znowu zanikała.

Zwróciłem uwagę na wyprzedzający mnie sąsiednim pasem samochód z anteną na dachu chyba dłuższą niż ten samochód.

Radio wróciło do normy gdy ten pojazd z anteną wyprzedził mnie o ok. 100 metrów.

Z jakim dopalaczem musiał jechać, żeby wyciszyć pasmo UKF :hmm:

A może to moje rado zaczyna szwankować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interferencje współmiejscowe (cosite), czy jakoś tak się to nazywa :)

Normalna sprawa, gdy anteny są blisko.

Ale i tamten musiał mieć coś źle zestrojone albo uszkodzone, że tak mocno siał różnymi częstotliwościami ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rwIcIk napisał:

Ale i tamten musiał mieć coś źle zestrojone albo uszkodzone, ...

 

Lata temu, gdy CB wchodziło szerokim frontem zaobserwowano ciekawe zjawisko w budynku giełdy.

Nie dało się rozmawiać przez jeden z modeli telefonów stacjonarnych zainstalowanych w biurach.

Po podniesieniu mikrotelefonu słychać było rozmowy taksówkarzy z postoju przed CBF. Oczywiście tylko jedną stronę.

Wtedy były modne wzmacniacze, które każdy szanujący się cierpiarz musiał obowiązkowo używać.

Już nie pamiętam jak to się skończyło: czy była wymiana telefonów, czy został nasłany PAR na tych wesołych ludków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcus napisał:

Pierwszy raz mi się przytrafiło (zawsze musi być ten pierwszy raz):

Zdarza się, szczególnie jak ma radio z podniesioną mocą do 12W. Ale to jest nic. Jakie było moje zdziwienie jak w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego odebrałem sygnał jakiejś skandynawskiej stacji radiowej łącznie z rds.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shapyr E-Sporadic wystąpił, zdarzają się chwilowe dukty na wyoskich częstoliach pozwalające na łączności dalekie i bardzo dalekie.

 

za wiki:

 

Cytuj

Warstwa ES[edytuj]

Warstwa sporadyczna ES występuje w warstwie E w postaci małych "obłoków" zwiększonej gęstości elektronowej, które mogą odbijać fale radiowe o częstotliwościach z zakresu 25–225 MHz, a nawet kilku MHz. Warstwa ta często przemieszcza się z prędkością kilkuset km/godz. w kierunku zachodnim, co jest skutkiem stałej konfiguracji prądów płynących w jonosferze na tej wysokości. Czas jej trwania może wynosić od kilku minut do kilkunastu godzin, ale bardzo często zjawisko ma charakter ciągły, choć zmieniają się zakresy częstotliwości okien obserwacyjnych wskutek zmian gęstości obłoków elektronowych.

Może też powodować zakłócenia w odbiorze stacji radiofonicznych poprzez częściowe odbijanie fal krótkich na trzykrotnie mniejszej wysokości, czego skutkiem jest pogorszenie jakości odbioru lub zanik łączności.

Nie stwierdzono wyraźnej korelacji częstości pojawiania się warstwy sporadycznej ES z aktywnością słoneczną, natomiast obserwacje wskazują, że jest to zjawisko sezonowe. Najczęściej występuje w miesiącach letnich w godzinach 10–24, a najrzadziej zimą.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jonosfera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcus napisał:

Z jakim dopalaczem musiał jechać, żeby wyciszyć pasmo UKF :hmm:

 

Moze to CB, a moze mial nadajnik FM w samochodzie.

Czesto stosowane, jak ktos ma stare radio, a chce sluchac muzyki z telefonu :)

Nadajnik sparowany z telefonem przez BT, a do radia nadaje na wybranej czestotliwosci FM :)

 

Mialem taki nadajnik wbudowany juz w telefon w Nokie N8.

Dziwne tylko ze lapiesz to w swoim samochodzie. Ten z N8 mial tylko taki zasieg, ze slychac go bylo w moim radiu. Jak telefon wynioslem z 5m od samochodu, to juz sygnal ginal. Byl nawet na tyle slaby, ze jak wjechalem w zakres stacji radiowej nadajacej na tej czestotliwosci co Nokia, to musialem Nokie przestawic na inna czestotliwosc, bo stacja radiowa zaklocala telefon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, polleck napisał:

E-Sporadic wystąpił, zdarzają się chwilowe dukty na wysokich częstotliwościach pozwalające na łączności dalekie i bardzo dalekie.

 

Wiem, że są takie zjawiska, ale przez chwilę zbierałem szczękę z dywanika ;]. W domu nawet odnalazłem to radio w necie. Jakieś fińskie.

Dzięki za przypomnienie nazwy :ok:.

 

16 minut temu, karolchyla napisał:

To normalne zjawisko. Postaw antenę CB obok anteny od radia FM i wciśnij nadawanie. Radio FM wygasnie na chwilę.

 

Często się to dzieje przy przejeżdżaniu obok dużych mobili. Inna sprawa, że pewnie podkręcają radia żeby dalej pogadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.07.2017 o 08:14, Marcus napisał:

Z jakim dopalaczem musiał jechać, żeby wyciszyć pasmo UKF :hmm:

A może to moje rado zaczyna szwankować?

 

Z jakimkolwiek lub i bez. 

 

Możliwości jest wiele. 

1. Twoje radio FM ma słabe ekranowanie lub/i selektywność i sąsiad z drogi wjechał Ci na jakąś pośrednią częstotliwość w radiu. 

2. Długa antena sugeruje bardziej kumatego użytkownika CB i gość miał odpowiedni wzmacniacz na dalekie rozmowy - efekt: przygaszanie nasłuchwanej częstotliwośći, a potem "wypierdzenie się modulacją"  ;) komuś na jego częstotliwość za pomocą skrośnej. Stałym elementem DXowych Cbistów jest podkręcona modulacja w radiu. (O mocy już wspomniałem) 

3. Jak najbardziej legalny użytkownik licencji KF i mocą50W i skrośne w akcji. 

 

Drastycznym przykładem jest wjechanie modulacją ze wzmacniacza 300W CB przechodniowi ze słuchawkami na uszach z ąfona. Biedak długo się rozglądał kto do niego i skąd gada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.