Skocz do zawartości

Używany rekuperator


Majkiel

Rekomendowane odpowiedzi

Co jakiś czas w serwisach aukcyjnych czy ogłoszeniowych, ktoś sprzedaje używany rekuperator. Nie mówię o starociach przyciągniętych zza Odry, ani o najtańszych konstrukcjach typu Dospel kupionych za początek, ale zdarzają się roczne czy dwuletnie Thessl'e czy Onyx'y. Powody sprzedaży - przenoszenie reku ze strychu i nie pasujące rozstawienie przyłączy, potrzebny wydajniejszy, itp.
Jak myślicie, warto interesować się tematem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Majkiel napisał:

Co jakiś czas w serwisach aukcyjnych czy ogłoszeniowych, ktoś sprzedaje używany rekuperator. Nie mówię o starociach przyciągniętych zza Odry, ani o najtańszych konstrukcjach typu Dospel kupionych za początek, ale zdarzają się roczne czy dwuletnie Thessl'e czy Onyx'y. Powody sprzedaży - przenoszenie reku ze strychu i nie pasujące rozstawienie przyłączy, potrzebny wydajniejszy, itp.
Jak myślicie, warto interesować się tematem? 

 

Tylko nowy. Będziesz czyjeś pierdy i wyziewy wąchał?

 

Spoiler

Żartuję. oczywiście, że brać jak cena dobra. Tylko sprawdz, czy wentylatory nie hałasują, bo czasami to jest powodem wymiany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Majkiel napisał:

Co jakiś czas w serwisach aukcyjnych czy ogłoszeniowych, ktoś sprzedaje używany rekuperator. Nie mówię o starociach przyciągniętych zza Odry, ani o najtańszych konstrukcjach typu Dospel kupionych za początek, ale zdarzają się roczne czy dwuletnie Thessl'e czy Onyx'y. Powody sprzedaży - przenoszenie reku ze strychu i nie pasujące rozstawienie przyłączy, potrzebny wydajniejszy, itp.
Jak myślicie, warto interesować się tematem? 

 

Ja mam holtop, made in China

http://www.holtop.com/

 

Przypatrz się modelom, bo wiele firm branduje je jako swoje.

Ja za swojego dałem dość tanio, ale musiałem go stuningować - nieszczelności i przedmuchy pomiędzy sekcjami miał spore.

Musiałem go rozłożyć na czynniki pierwsze i podoklejać uszczelki okienne na nieszczelnościach.

 

Poza tm bardzo solidny, cichy i zaawansowany technicznie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, maras77 napisał:

Ja mam holtop, made in China

http://www.holtop.com/

 

Gdzie go zakupiłeś i ile worków złota kosztował, jeśli można spytać?

 

Ja za swojego dałem dość tanio, ale musiałem go stuningować - nieszczelności i przedmuchy pomiędzy sekcjami miał spore.

Musiałem go rozłożyć na czynniki pierwsze i podoklejać uszczelki okienne na nieszczelnościach.

 

Poza tm bardzo solidny, cichy i zaawansowany technicznie.

 

Plan miałem taki, żeby samemu wykonać rekuperator, z możliwie dobrych klocków. Wymiennik Klingenburga, do tego wentylatory EBM, obudowa - jest kilka rozwiązań, sterowanie - na początek potencjometr, a później coś ambitniejszego na RPI czy Arduino. Na forum muratora jest 300-tu stronicowy wątek o samoróbkach, niektórzy sami nawet wymienniki kleili ;)  Umówmy się - nie jest to jakaś kosmiczna technologia  rodem z NASA

Tyle że to trochę pracy, dłubaniny i poświęconego czasu - za to sprzęt skrojony na miarę, dużo satysfakcji i za 4000 można poskładać sprzęt na markowych elementach. 

 

Tylko ten czas - widzę ile jeszcze przede mną, ciągle na coś brakuje czasu, a jeszcze rekuperator chcę kleić. Myślałem o Dospelu, ale poczytałem opinie, zajrzałem do dokumentacji, zobaczyłem na żywo i wiem czemu jest dwa razy tańszy niż Nikol czy Thessla Green.

Ostatnio wypatrzyłem Harman Requra 40. Techniczne lepszy, cenowo podobny. Kolega @_luk_ wspominał jeszcze o Vent-Axia. No i zastanawiam się co lepsze - nowa Requra albo VetAxia KINETIC PLUS czy dwuletni Airpack 400 firmy Thessla Green (łącznie z panelem Air++) w tej samej cenie. Trochę jak z samochodem - lepsza nowa Dacia czy dwuletni, wszystko mający, z dobrym silnikiem Ford czy inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.08.2017 o 11:32, _luk_ napisał:

Nie kupisz thessli w cenie vent axia nawet nie marz o tym

Za went axia przemawia wymiennik przeciwprądowy i to że masz pewność serwisu (firma z UK)

 

Powiedz mi jeszcze, jak w praktyce wyglądają dwie sprawy :

1. Gwarancja - trzeba robić jakieś płatne przeglądy? Sam instalowałeś sprzęt?

2. Zamarzanie zimą - jak działa algorytm odszraniania? W dokumentacji jest napisane "temperatura powietrza: -10 ... +45" - co w przypadku większych mrozów?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwarancje teoretycznie tracisz ale..... nie tracisz ustawy konsumenckiej więc problemu ja tu nie widzę, zresztą to nawet na checkliscie dla instalatora podkreślają

instalowałem sam - jedna z prostszych rzeczy na budowie - 4 rury spiro wpięte w kanały wentylacyjne sztywne, poziomowanie na ścianie no i zainstalowanie odpływu skroplin i można włączać

 

zamarzania sam nie testowałem bo mam to reku dopiero 3 miesiace ale to ponoć błąd w instrukcji i wersja angielska ma -10

wersja na pl ma -20 albo -25 (już nie pamiętam) = userzy na FM nie zaobserwowali zimą zamarzania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.08.2017 o 11:04, Majkiel napisał:

Plan miałem taki, żeby samemu wykonać rekuperator, z możliwie dobrych klocków. Wymiennik Klingenburga, do tego wentylatory EBM, obudowa - jest kilka rozwiązań, sterowanie - na początek potencjometr, a później coś ambitniejszego na RPI czy Arduino. Na forum muratora jest 300-tu stronicowy wątek o samoróbkach, niektórzy sami nawet wymienniki kleili ;)  Umówmy się - nie jest to jakaś kosmiczna technologia  rodem z NASA

Tyle że to trochę pracy, dłubaniny i poświęconego czasu - za to sprzęt skrojony na miarę, dużo satysfakcji i za 4000 można poskładać sprzęt na markowych elementach.

 

Jeżeli masz dużo wolnego czasu to można kombinować, może i to nie jest tech kosmiczna, ale wszystko to sklecić do kupy, dobrać obudowę i zrobić tak żeby to cicho działało to już większa sztuka. W Tesli mówili mi, że przeszło pół roku testowali przeróżne mocowania silników i ich położenia aby wykluczyć rezonans czy hałas.

Z wątkami "tymi ręcami" z FM jest tak, że 90% to są kłótnie i spieranie się o wyższości świąt a często mało tam praktycznych rad.

 

Odnośnie używek to imho można jak najbardziej się tym zainteresować. W wąteku Thesli na FM kilka razy przewijały się oferty, zawsze jest ktoś kto źle dobrał czy przenosi reku. W przypadku Thesli trzeba brać pod uwagę, że wiele się zmieniło przez ostatnie 2-lata, więc starszy reku będzie miał mniej bajerów niż te nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sherif napisał:

Jeżeli masz dużo wolnego czasu to można kombinować, może i to nie jest tech kosmiczna, ale wszystko to sklecić do kupy, dobrać obudowę i zrobić tak żeby to cicho działało to już większa sztuka....

 

Właśnie ten czas jest największym problemem.

 

7 minut temu, sherif napisał:

Odnośnie używek to imho można jak najbardziej się tym zainteresować. W wąteku Thesli na FM kilka razy przewijały się oferty, zawsze jest ktoś kto źle dobrał czy przenosi reku. W przypadku Thesli trzeba brać pod uwagę, że wiele się zmieniło przez ostatnie 2-lata, więc starszy reku będzie miał mniej bajerów niż te nowe.

 

Zdaję sobie sprawę, że przez dwa lata coś się w sprzęcie pozmieniało, ale na pewno mniej niż w rekuperatorach sprzed 5-ciu czy 8-miu lat.

Bajerów wcale aż tak dużo nie potrzeba - to ma działać. Poza sterowaniem "wolniej-szybciej", automatyka która zapobiega zamarzaniu, ewentualnie przy zadanej temperaturze otworzy bypass letni. Kolega ma reku ze sterowaniem przez telefon, do tego jakieś statystyki itp. Na początku każdemu się chwalił, a jak ostatnio gadaliśmy, to mówił że ostatni raz coś zmieniał w maju, jak miał gości na urodzinach ;) Thessle, nawet takie starsze, są dość zaawansowane, a że polskie, to w razie awarii jest gdzie się udać.

Pytanie, czy te albo inne używki mają jakiś słaby punkt, albo coś, na co po dwóch latach trzeba zwrócić uwagę.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Majkiel napisał:

 

Właśnie ten czas jest największym problemem.

 

 

Zdaję sobie sprawę, że przez dwa lata coś się w sprzęcie pozmieniało, ale na pewno mniej niż w rekuperatorach sprzed 5-ciu czy 8-miu lat.

Bajerów wcale aż tak dużo nie potrzeba - to ma działać. Poza sterowaniem "wolniej-szybciej", automatyka która zapobiega zamarzaniu, ewentualnie przy zadanej temperaturze otworzy bypass letni. Kolega ma reku ze sterowaniem przez telefon, do tego jakieś statystyki itp. Na początku każdemu się chwalił, a jak ostatnio gadaliśmy, to mówił że ostatni raz coś zmieniał w maju, jak miał gości na urodzinach ;) Thessle, nawet takie starsze, są dość zaawansowane, a że polskie, to w razie awarii jest gdzie się udać.

Pytanie, czy te albo inne używki mają jakiś słaby punkt, albo coś, na co po dwóch latach trzeba zwrócić uwagę.

 

 

 

 

Pisałem w przypadku Theslli, która ma historię krótszą niż 5 lat ;) a zmieniło się dużo: min. wygodniejszy dostęp do filtrów (nie trzeba ciężkiej klapy z 12 śrubami odkręcać), pełny bypass :ok: oraz moduł równoważący strumienie powietrza. Szczególnie dwa ostatnie są fajnymi sprawami. Aha dodali też sterowanie przez tel jak piszesz. Tyle, że ja to mam od przeszło 2 lat i mnie to nic nie kosztowało, ale to dzięki uprzejmości Thesli, która udostępniła całą, pełną dokumentację a także wsparcie techniczne. Ja akurat używam tego bo mam to połączone z innymi elementami, sam od czasu do czasu też sprawdzam parametry.

Słabych punktów starsze Thesle nie mają, bywał problem z zaciąganiem wody, ale to była głównie wina braku odpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, _luk_ napisał:

gwarancje teoretycznie tracisz ale..... nie tracisz ustawy konsumenckiej więc problemu ja tu nie widzę, zresztą to nawet na checkliscie dla instalatora podkreślają

instalowałem sam - jedna z prostszych rzeczy na budowie - 4 rury spiro wpięte w kanały wentylacyjne sztywne, poziomowanie na ścianie no i zainstalowanie odpływu skroplin i można włączać

 

Że to proste, to wiem. Póki co mam jeszcze sporo do zrobienia z kanałami wentylacji, ale powoli do przodu :)

Rzucę na FM, co tam o Kineticach piszą

 

28 minut temu, sherif napisał:

Pisałem w przypadku Theslli, która ma historię krótszą niż 5 lat ;) a zmieniło się dużo: min. wygodniejszy dostęp do filtrów (nie trzeba ciężkiej klapy z 12 śrubami odkręcać), pełny bypass :ok: oraz moduł równoważący strumienie powietrza. Szczególnie dwa ostatnie są fajnymi sprawami. Aha dodali też sterowanie przez tel jak piszesz. Tyle, że ja to mam od przeszło 2 lat i mnie to nic nie kosztowało, ale to dzięki uprzejmości Thesli, która udostępniła całą, pełną dokumentację a także wsparcie techniczne. Ja akurat używam tego bo mam to połączone z innymi elementami, sam od czasu do czasu też sprawdzam parametry.

Słabych punktów starsze Thesle nie mają, bywał problem z zaciąganiem wody, ale to była głównie wina braku odpływu.

 

Coś za coś - miejsce na sprzęt mam z dobrym dostępem, więc duża klapa nie jest aż takim problemem. Orientujesz się w którym roku dodali ten pełny bypass i równoważenie przepływu? Który masz model? Duży dom? Jak sobie radził zimą i czy dużo prądu zużył?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Majkiel napisał:

Coś za coś - miejsce na sprzęt mam z dobrym dostępem, więc duża klapa nie jest aż takim problemem. Orientujesz się w którym roku dodali ten pełny bypass i równoważenie przepływu? Który masz model? Duży dom? Jak sobie radził zimą i czy dużo prądu zużył?

 

Wiesz, jak się zmienia filtry co 3m i musisz tyle śrub odkręcać to trochę się to dłuży, mimo że też mam dobry dostęp. Te zmiany jakoś kilka miesięcy temu wprowadzali, niestety z tego co piszą ludzie zmienili też cennik.

Ja mam 600V, dom ok 180m2 grzanej i ok 650m3 kubatury.

Prądu bierze (sprawdzone watomierzem):

30% - 30W
60% - 83W
100%- 225W
115% - 296W

 

gdzie latem chodzi średnio na ok 60%, zimą ok 20%. Po rachunkach za prąd tego nie widzę, bo płacę niewiele więcej niż w bloku za 50m2 :). Grzałka prawie się nie załaczała, ponieważ mam GWC i jak jest zimniej to się załącza. Poza tym Thesla steruje PWM grzaniem, więc nie zawsze jest to 100% mocy.

Zimą nie było problemów, ale ja mam go w garażu, tam nigdy nie było pon 0C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Coś za coś - miejsce na sprzęt mam z dobrym dostępem, więc duża klapa nie jest aż takim problemem. Orientujesz się w którym roku dodali ten pełny bypass i równoważenie przepływu? Który masz model? Duży dom? Jak sobie radził zimą i czy dużo prądu zużył?
 
 
Pełny bypass dodali miesiąc temu. Równoważenia przepływów były w opcji już w poprzednim modelu z tego co się orientuję.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, luccass napisał:

Pełny bypass dodali miesiąc temu. Równoważenia przepływów były w opcji już w poprzednim modelu z tego co się orientuję.

 

To równoważenie było wcześniej, poza wersjami base.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.