Jump to content
Sign in to follow this  
gwiazdorek88

Opony które sprawdzą się dobrze na drodze pokrytej śniegiem, błotem pośniegowym oraz na stromych podjazdach ?

Recommended Posts

Witam,

Pacjent - Toyota Corolla E12.

Potrzebne opony, które sprawdzą się w warunkach górskich, autko robi niewielkie przebiegi roczne więc zużycie jest nieważne. Do pokonania mam zazwyczaj ośnieżoną drogę główną,, lub z dużą ilością błota pośniegowego oraz kilkadziesiąt metrów stromego podjazdu często nieodśnieżonego, na który niestety trzeba wjechać skręcając prawie 90* :)

Obecne Continentale TS830 w zeszłym sezonie już sobie nie radziły, w dodatku były pozostałością po wcześniejszym samochodzie i w rozmiarze troszkę za dużym bo 195/65 R15. Mają chyba 6 lat i pomimo sporego bieżnika bo ok. 6-6,5mm po prostu już nie dają rady.

W zeszły sezon kupiłem do drugiego autka Nokiany WR D4 ( ze względu na dobrą wtedy ceny ) w Scenicu dawały radę świetnie zeszłego sezonu, choć na mokrej drodze czuć dłuższą drogę hamowania zwłaszcza w stosunku do letnich Uniroyal Rain Expert 3. Z podjazdem nie było problemu, ani razu autko nie stanęło.

Teraz potrzebuję rozmiar 185 / 65 R15  - ktoś coś poleci na moje warunki ?

Rozważam WR D4 oraz tańsze Uniroyal MS Plus 77  ( miałem je kiedyś w Matizie ale to żadne odniesienie... )

w rozmiarze 185 / 65 R15  na kopnym śniegu dość dobrze sprawdzą się z budżetowych opon Dębica frigo 2/Sava eskimo s3+ i Barum polaris 3. Uniroyale sa średnie na kopnym śniegu - to jest bardziej deszczówka. z droższych opon to chyba nokian wr d4. Azjatyckie chyba bym odpuścił. A co powiesz na bieżnikowane, np http://www.markgum.com.pl/pl/katalog/opony-zimowe-do-samochodow-dostawczych/mhk4/opona-18565-r15-markgum-mhk4.html

Do bieznikowanych się nie przekonam nigdy. Kupilbym albo continental albo nokiany ale wiele nie jeżdżę i chcialbym spróbować coś innego.

Te Uniroyal wypadaja wedlug testów równie dobrze na śniegu ale to tylko testy... może ktoś sie wypowie ?

Myślę jeszcze nad Kleber Krispal HP 3 - warto ?

Ostatecznie Sava S3+.

Dębice kiedyś miałem - one były dobre tylko na śniegu tak to czesto były nieprzewidywalne.

12 minut temu, gwiazdorek88 napisał:

Te Uniroyal wypadaja wedlug testów równie dobrze na śniegu ale to tylko testy... może ktoś sie wypowie ?

mam te uniroyale w 205/55R16 - na śniegu są średnie (w porównaniu do conti ts830 i kelly hp), na mokrym zgodnie z oczekiwaniami bardzo dobrze. Na plus jest jeszcze dość niska ścieralność, na minus hałas

Dnia 26.09.2017 o 22:11, gwiazdorek88 napisał:

Witam,

Pacjent - Toyota Corolla E12.

Potrzebne opony, które sprawdzą się w warunkach górskich, autko robi niewielkie przebiegi roczne więc zużycie jest nieważne. Do pokonania mam zazwyczaj ośnieżoną drogę główną,, lub z dużą ilością błota pośniegowego oraz kilkadziesiąt metrów stromego podjazdu często nieodśnieżonego, na który niestety trzeba wjechać skręcając prawie 90* :)

...

Teraz potrzebuję rozmiar 185 / 65 R15  - ktoś coś poleci na moje warunki ?

Szukam czegoś w identycznym rozmiarze do Grande Punto.

Tak jak inni piszą, Uniroyale są najlepsze na mokre nawierzchnie. Mam letnie 205/17 w Kropku i 155/14 w Uno, ale na zimę jakoś nie mam przekonania, choć w testach i na forach polecają te MS Plus 77.

Obecnie zastanawiam się nad jedną z trzech:

Hankook Winter*i*cept W452

Nexen SwowG WH2

Uniroyal MS Plus 77

Cenowo zbliżone, Hankook'i w wieku testach dla różnych rozmiarów mają minimalnie lepsze wyniki od pozostałych dwóch. Nexeny najnowsze w zestawieniu, a co za tym idzie najmniej testowane.

Co do opon azjatyckich - trzeba rozróżnić koreańskie od chińczyków.

A ja chcialbym zapytac jeszcze czy dużo strace zmniejszajac rozmiar ze 195 na 185 ?

Nie ukrywam ze chodzi o koszty bo autko robi tylko 3-4 tys rocznie wiec nie chce wiele inwestować bo szybciej sie zestarzeja tak jak obecne continentale. 

Z drugiej strony chcialbym coś dobrego co da rady w tych warunkach o ktorych pisalem.