Skocz do zawartości

Ściemniacz do "żarówki" LED ściemnialnej LEDARE IKEA


rsad

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, rsad napisał:

Jaki ściemniacz nadaje się do zastosowania z "żarówką" LED, z możliwością przyciemniania, LEDARE z IKEI?

Oprócz ściemniacza montowanego w puszce w miejsce włącznika, przydałby się też ściemniacz na kabel, do lampki biurkowej.

 

Do LED są specjalne ściemniacze, https://enterius.eu/oswietlenie-led-porady/jaki-sciemniacz-led/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że są specjalne :).

W ofercie "Enteriusa" nie ma ściemniaczy na 230V.

Może ktoś ma jakieś praktyczne doświadczenia ze ściemniaczami działającymi z lampami LED na 230V, produkowanymi np. przez OSRAM, Philipsa, czy dla IKEI?

Jaki konkretnie model działa z takimi lampami?

Czy jest jakiś ściemniacz do zastosowania do lampki biurkowej 230V, mocowany na przewodzie zasilającym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, rsad napisał:

Czy jest jakiś ściemniacz do zastosowania do lampki biurkowej 230V, mocowany na przewodzie zasilającym?

http://allegro.pl/sciemniacz-przelotowy-na-kabel-do-lampy-regulator-i6735629129.html

Drogi nie jest, kup i podziel się z nami swoim doświadczeniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, rsad napisał:

Wysłałem pytanie do nich i do producenta, czy nadaje się do LED-ów.

Zobaczymy co odpowiedzą.

tu masz jeszcze za niecałe 2$ ;]https://pl.aliexpress.com/item/LumiParty-1-pc-Pi-tro-St-Lampa-LED-ciemniacz-U-ytku-domowego-Regulowany-Regulator-Pokr-t/32831517349.html

Tylko weź pod uwagę, że urządzenie to jest zasilane niebezpiecnzym napieciem sieciowym, więc warto by je rozebrac i sprawdzić, czy nie występuje możliwość dotknięcia elementu pod tym napięciem. Chińczykom zdarza sie niechlujny montaż. Kilka lat temu kobieta poparzyła sobie twarz rozmawiajac przez komórkę podłącozna do taniej ładowarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, rsad napisał:

Jaki konkretnie model działa z takimi lampami?

Czy jest jakiś ściemniacz do zastosowania do lampki biurkowej 230V, mocowany na przewodzie zasilającym?

Jak znam Ikeę, to żarówka powinna współpracować z dowolnym ściemniaczem. Inaczej byłoby wyraźnie opisane. Ściemniacze "na kabel" były jeszcze niedawno w ofercie Ikea (czarne i białe), używam takie, niestety chyba już ich nie ma? Podłączane bez ingerencji w kabel lampy.

Ikea DIMMA:

04_IKEA-Dimma_PE135101_S5.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.10.2017 o 19:03, rsad napisał:

Wysłałem pytanie do nich i do producenta, czy nadaje się do LED-ów.

Zobaczymy co odpowiedzą.

Dostałem odpowiedzi :dziekidzieki::

1. "TAK  POD WARUNKIEM ŻE ZARÓWKA  JEST PRZYSTOSOWANA DO ŚCIEMNIANIA"

2. "Niestety ściemniacz współpracuje tylko z oświetleniem żarowym."

:jump:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tą żarówkę masz, czy rozważasz teoretycznie? Jeśli masz, to nie znasz nikogo, kto ma jakiś zwykły ściemniacz w domu zamontowany żeby wypróbować?

Jeżeli w opisie Ikea nie ma żadnych wskazówek co do rodzaju ściemniacza, to znaczy że żarówkę zaprojektowano tak, aby pracowała z dowolnym ściemniaczem. Inaczej opisaliby to dokładnie lub sprzedawali specjalne ściemniacze.

Znaleziony artykuł potwierdza moje przypuszczenia: KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem żarówki ściemnialne Osram i do tego ściemniacz Ospel As (obrotowo przyciskowy na ścianę) i współpracuje to tragicznie.

Zarówno żarówki jak i ściemniacz mają funkcję "soft start", dodatkowo charakterystyka ściemniania tych żarówek nie jest liniowa, więc mam dyskotekę podczas włączania światła i regulacji jasności.

 

Wywaliłem ściemniacz, ściemniam wykręcając żarówki (są 3 sztuki). ;]

Podłączam się zatem do pytania jednocześnie odradzając powyższą konfigurację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charakterystyka takich LED-ów nie jest liniowa niezależnie od rodzaju ściemniacza. Regulacja nie jest też na pewno "płynna"- wygląda bardziej na "stopniową"- jest kilka czy kilkanaście "schodków" poziomów jasności.

Zależnie od konstrukcji ściemniacza podczas regulacji będą większe lub mniejsze rozbłyski. Czyli w zasadzie to co zaobserwowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie w dwóch pokojach ściemniacze i ledy. W jednym kontakt simon 54 do ledów i działa tak jak ma działać, żadnych rozjaśnień ani błysków, płynne ściemnianie dla oka, ale uwaga trzeba mieć 3 lub 4 przewodową instalacje. W drugim pokoju legrand valena life, działa tak samo dobrze.
Jednak mimo zastosowania takiego ściemniacza nie wszystkie ściemnialne ledy działają dobrze. Teraz mam osramy, ale próbowałem innych, i albo był widoczny efekt stroboskopowy, albo było słyszalne brzęczenie.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Po długim szperaniu w sieci znalazłem na stronach Philipsa (i nie tylko) listę ściemniaczy przetestowanych z ich lampami LED:

- lista z marca 2016

- lista z sierpnia 2016

- lista z listopada 2015 w języku polskim

Ceny, po pobieżnym, sprawdzeniu 20-200Euro :(

Jedyny (chyba), jaki znalazłem, ściemniacz na kabel, to niedostępny model z IKEI (zdjęcie ze strom Amazona).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Ciebie, ale w "mojej" Ikei chyba wszystkie LEDowe ściemnialne żarówki są wystawione na wystawce, świecące i każda sterowana jest ściemniaczem, zwykły dopuszkowy z regulacją pokrętłem (dopytywałem obsługę).

Można więc się bawić i przynajmniej porównać działanie poszczególnych żarówek regulowanych normalnym (nie dedykowanym) ściemniaczem. A wygląda to bardzo różnie- na pewno nie jest to regulacja płynna a bardziej wielostopniowa, rozjaśnianie nie następuje od razu od zerowego położenia pokrętła i ten punkt zależy od mocy żarówki (ale tak było i przy żarówkach CFL). Jednak trzeba się trochę napracować, żeby znaleźć ustawienie mogące wywołać jakieś znaczące migotanie światła- tragedii nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rsad napisał:

Po długim szperaniu w sieci znalazłem na stronach Philipsa (i nie tylko) listę ściemniaczy przetestowanych z ich lampami LED:

- lista z marca 2016

- lista z sierpnia 2016

- lista z listopada 2015 w języku polskim

 

Po polsku to na pewno nie jest. Po pierwsze nie "przyciemniacz" tylko "ściemniacz". Po drugie to zdanie "Te przyciemniacze wymagają co najmniej 5 żarówek LED(LED-y mają niższą moc (Waty), niż tradycyjne źródła światła). Minimalny poziom przyciemnienia wyniesie około 10-30%."" to jakiś bełkot :facepalm:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wasylek napisał:

Nie wiem jak u Ciebie, ale w "mojej" Ikei chyba wszystkie LEDowe ściemnialne żarówki są wystawione na wystawce, świecące i każda sterowana jest ściemniaczem, zwykły dopuszkowy z regulacją pokrętłem (dopytywałem obsługę).

Można więc się bawić i przynajmniej porównać działanie poszczególnych żarówek regulowanych normalnym (nie dedykowanym) ściemniaczem. A wygląda to bardzo różnie- na pewno nie jest to regulacja płynna a bardziej wielostopniowa, rozjaśnianie nie następuje od razu od zerowego położenia pokrętła i ten punkt zależy od mocy żarówki (ale tak było i przy żarówkach CFL). Jednak trzeba się trochę napracować, żeby znaleźć ustawienie mogące wywołać jakieś znaczące migotanie światła- tragedii nie ma.

Najbliższą IKEĘ mam pod Berlinem;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mantom napisał:

Po polsku to na pewno nie jest. Po pierwsze nie "przyciemniacz" tylko "ściemniacz". Po drugie to zdanie "Te przyciemniacze wymagają co najmniej 5 żarówek LED(LED-y mają niższą moc (Waty), niż tradycyjne źródła światła). Minimalny poziom przyciemnienia wyniesie około 10-30%."" to jakiś bełkot :facepalm:

 

I jeszcze ta korpomowa: "Philips nie zaakceptuje żadnych żądań naprawy szkód, związanych z implementacją rekomendacji zawartych w tym dokumencie.";]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rsad napisał:

I jeszcze ta korpomowa: "Philips nie zaakceptuje żadnych żądań naprawy szkód, związanych z implementacją rekomendacji zawartych w tym dokumencie.";]

powinni jeszcze dodac 
"w przypadku reklamacji nalezy sendnąć briefa":phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.