Skocz do zawartości

zmieniać olej czy nie 5W50 na ....?


mmaciejosss

Rekomendowane odpowiedzi

pacjent Skoda Fabia 1,2-12V-64

przebieg 160kkm 

jazda typowo po mieście 

od ostatnich 10-15kkm muszę dolewać oleju 5W50 Mobil 1  ok 0,3l/1,5-2kkm

za 500km zbliża się wymiana  oliwy ( od nowości wymieniane co ok. 15kkm 

wycieków nie ma , lekko poci się tylko miska olejowa 

 

wg mnie auto już trochę "przepala" olej 

 

autko przy odpalaniu coś tam już zakopci delikatnym "niebieskim" podczas wyjazdu z dość stromego umieszczonego garażu gdzie trzeba "depnąć" podczas wyjazdu

czy zmiana na 10W/40 lub  coś  innego coś zmieni   ?

 

nie chcę też zamulić autka , bo ponoć ten silnik lubi 5W50 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mmaciejosss napisał:

pacjent Skoda Fabia 1,2-12V-64

przebieg 160kkm 

jazda typowo po mieście 

od ostatnich 10-15kkm muszę dolewać oleju 5W50 Mobil 1  ok 0,3l/1,5-2kkm

za 500km zbliża się wymiana  oliwy ( od nowości wymieniane co ok. 15kkm 

wycieków nie ma , lekko poci się tylko miska olejowa 

 

wg mnie auto już trochę "przepala" olej 

 

autko przy odpalaniu coś tam już zakopci delikatnym "niebieskim" podczas wyjazdu z dość stromego umieszczonego garażu gdzie trzeba "depnąć" podczas wyjazdu

czy zmiana na 10W/40 lub  coś  innego coś zmieni   ?

 

nie chcę też zamulić autka , bo ponoć ten silnik lubi 5W50 

 

 

 

 

zostaw jak jest, wymiane skróć do 10kkm, utrzymuj stan maksymalny na wskaźniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana na 10w40 nic nie da. Ten podjazd nie taki stromy, że na zimnym trzeba mu depnąć porządnie,uszczelnij miskę,masz pewność,że ten mobil 5w50 oryginalny?

Jak piszą wyżej można skrócić interwały do 10kkm/ jak to nie trasa, spróbować innego oleju 5w50 np. wolf 5w50-5l kożystniej na dolewki. Poza tym bez ingerencji w silnik niewiele zdziałasz.

Nowe te silniki były konstrukcyjnie dopasasowane do lepkości 5w40:-) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, rwIcIk napisał:

Czemu ma częściej zmieniać, jeśli ciągle dolewa?

dolewki nie zmieniają zbytnio parametrów oleju.

Olej traci parametry i im jest bardziej zużyty tym bardziej go ubywa jeżeli silnik go już przepala.

 

Mnie bardziej zastanawia co powoduje, że 1.2 HTP potrzebuje niby takiego oleju... 5w50 w tym wynalazku to gruba przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ozarek napisał:

dolewki nie zmieniają zbytnio parametrów oleju.

Olej traci parametry i im jest bardziej zużyty tym bardziej go ubywa jeżeli silnik go już przepala.

 

Mnie bardziej zastanawia co powoduje, że 1.2 HTP potrzebuje niby takiego oleju... 5w50 w tym wynalazku to gruba przesada.

 

on nie potrzebuje, od samego poczatku jak wszedl ten silnikm w skodzi skoda promowala mobila wlasnie tego i zalawala do wszystkiego, pozniej przeszli na castrola, ja do konca zycia htp smigalem na 5w50 od mobila, drugi hatepek w rodzinie tez juz ma 200kkm na tym mobilu i smiga jak szalony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, analyzer64 napisał:

 

Uszczelniacze zaworowe do wymiany.

 

reasumując 

 

skoro uszczelniacze do wymiany to może jednak dać "lekko gęściejszy" olej  ?

Mobil 1 , czy oryginał tego nie wiem , od kilkunastu lat kupuję w Inter Carsie , ostatnia "dolewka" w Auchanie 

mogę też uszczelnić miskę olejową , ale znajomy mechanik ( ze Skody ) powiedział , ze skoro nie kapie tylko się lekko poci , lepiej tego nie tykać - zakładam że skoro po autkiem nie ma ani kropelki oleju na betonie to podczas jazdy przez miskę olejową i jej uszczelkę raczej olej nie ucieka , a może się mylę ?

 

czy zmiana oliwy na co 10kkm coś da, nie wiem , przez ostatnie 15kkm , dolałem może z 1-1,5l ,może trzeba się już przyzwyczaić do dolewek przy takim przebiegu 

 

Skoda 14lat temu zalewała Mobilem 1 5W/50 i znajomy jw powiedział bym to kontynuował zamiast Castrola którego później oni zalewali , rzekomo Mobil 1 lepszy jest 

 

podjazd mam krótki , ale muszę wyjechać z rozpędu , dlatego na zimnym od razu mocno w "palnik" - na obrotach raczej nie daję ale 2-2,5krpm musi być 

 

czemu zalewać pod samą kreskę ? ( > Boruch ) , zawsze staram się trzymać po środku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, BoRuCh napisał:

on nie potrzebuje, od samego poczatku jak wszedl ten silnikm w skodzi skoda promowala mobila wlasnie tego i zalawala do wszystkiego, pozniej przeszli na castrola, ja do konca zycia htp smigalem na 5w50 od mobila, drugi hatepek w rodzinie tez juz ma 200kkm na tym mobilu i smiga jak szalony

czyli to urban legend z 5w50 do tego silnika... producent zaleca 5w30 więc do zwykłej jazdy nie szedłbym wyżej niż 5w40.

23 minuty temu, mmaciejosss napisał:

czy zmiana oliwy na co 10kkm coś da, nie wiem , przez ostatnie 15kkm , dolałem może z 1-1,5l ,może trzeba się już przyzwyczaić do dolewek przy takim przebiegu 

zlituj się... 1l/10kkm to nie jest zużycie gdzie trzeba się salwować przechodzeniem na 10w40.

Ogarnąć wycieki/zapocenia i obserwować stan na bagnecie.

22 minuty temu, mmaciejosss napisał:

Skoda 14lat temu zalewała Mobilem 1 5W/50 i znajomy jw powiedział bym to kontynuował zamiast Castrola którego później oni zalewali , rzekomo Mobil 1 lepszy jest 

z dwojga złego Mobil 1 jest faktycznie bardziej wiarygodny ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, mmaciejosss napisał:

 

czemu zalewać pod samą kreskę ? ( > Boruch ) , zawsze staram się trzymać po środku 

hydrauliczny napinacz  łańcucha w tym aucie tego wymaga, szczegolnie po takim przebiegu, bo zakladam, ze zes jeszcze nie wymienial w tym aucie rozrzadu z poprawionym slizgiem i nowym napinaczem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, BoRuCh napisał:

hydrauliczny napinacz  łańcucha w tym aucie tego wymaga, szczegolnie po takim przebiegu, bo zakladam, ze zes jeszcze nie wymienial w tym aucie rozrzadu z poprawionym slizgiem i nowym napinaczem ;)

no nie wymieniałem , jak i z silnika żadnych niepokojących dźwięków nie słychać ,

doleję deko tak to 3/4 , w sumie to chyba tylko dodatkowe 2 setki , ale to już po wymianie oliwy na nową ( raczej pozostanę przy 5w50 mobila ) czyli pewnie w tym miesiącu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, mmaciejosss napisał:

no nie wymieniałem , jak i z silnika żadnych niepokojących dźwięków nie słychać ,

doleję deko tak to 3/4 , w sumie to chyba tylko dodatkowe 2 setki , ale to już po wymianie oliwy na nową ( raczej pozostanę przy 5w50 mobila ) czyli pewnie w tym miesiącu 

zostan przy tym mobilu, szczegolnie jak bierzesz z inter carsu, smialo lej pod sama kreske ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, mmaciejosss napisał:

reasumując 

 

skoro uszczelniacze do wymiany to może jednak dać "lekko gęściejszy" olej  ?

 

Nie ma sensu zmieniać, lej co lejesz i ewentualnie zbieraj na wymianę uszczelniaczy, bo będzie się to pogarszać z czasem. Do wymiany najprawdopodobniej będzie trzeba zdjąć głowicę, choć są auta gdzie nie trzeba tego robić, nie wiem jak tutaj jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.11.2017 o 18:47, analyzer64 napisał:

Nie ma sensu zmieniać, lej co lejesz

 

Zdecydowanie :ok:

 

Dnia 5.11.2017 o 18:47, analyzer64 napisał:

i ewentualnie zbieraj na wymianę uszczelniaczy, bo będzie się to pogarszać z czasem. Do wymiany najprawdopodobniej będzie trzeba zdjąć głowicę, choć są auta gdzie nie trzeba tego robić, nie wiem jak tutaj jest.

 

Z tego co mówią w różnych warsztatach (jakaś średnia) to w "prawie każdym" silniku tak się da wymienić uszczelniacze, ale może być to średnio sensowne i skuteczne z racji przebiegu i głowicy jako takiej przydały się jakieś dodatkowe zabiegi uzdrawiające. Oczywiście, każdy sobie wybierze co chce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.