Skocz do zawartości

Skrzynia 6 biegów Punto 1 - ile warta?


Zuraw

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko wskazuje, że będę miał na zbyciu jedną skrzynię 6-biegową C.514.6.13 z Tipo (to samo co z Punto 1), czyli krótką o przełożeniu dyfra 13/64 (4,093). Skrzynia ma znikomy przebiegiem 2.000km, więc właściwie jest to nówka sztuka. Ile taka skrzynia może być warta? Na allegro są tylko starocie z Punto I, tipo nie znajduje.

20171030_215448.jpg

20171030_215457.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem przy jakim silniku, ale znalazłem dzisiaj w końcu trochę czasu i policzyłem zęby wszystkich biegów. Okazuje się, że to coś nowego, jeśli chodzi o przełożenia. Zaznaczone na niebiesko. Nie jest tak krótka jak P1, ale nie jest tak długa jak Stilo, choć 1 i 2 są krótsze niż w Pi i Stilo. Może być bardzo ciekawa w jeździe - szybki start i później w miarę sensownie :oki:

skrzynia6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mam takiego zdjęcia, ale dzwon skrzyni jest całkowicie normalny. Nawet przy liczeniu zębów zauważyłem na nim oznaczenie C.514.5.13.44. Łożysko oporowe również standardowe. Przy okazji spytam czy dekiel z wybierakiem od 5-biegowej zadziała z tą skrzynią? Muszę go zmienić, bo ja mam sprzęgło na linkę, a ta skrzynka jest na wysprzęglik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem, łapę już przełożyłem. Zauważyłem natomiast, że w samym wybieraku jest wstawiona blacha prowadząca biegi podobna do tych stosowanych przy lewarku w kształcie litery H. I rzeczywiście jak podejrzałem prowadzi biegi doskonale. W 5-biegowych tej blachy nie zauważyłem.

Czyli wystarczy jak dekiel z wybierakiem założę od swojej skrzyni i będzie działało. To fajnie :)

 

Wracając do sedna - ile taka skrzynia może być warta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Zuraw napisał:

Zauważyłem natomiast, że w samym wybieraku jest wstawiona blacha prowadząca biegi podobna do tych stosowanych przy lewarku w kształcie litery H. I rzeczywiście jak podejrzałem prowadzi biegi doskonale. W 5-biegowych tej blachy nie zauważyłem.

 

Możesz bardziej objaśnić co to za blacha? Ona jest w środku wybieraka? Dzięki niej biegi wchodzą bardziej precyzyjnie? Może zrobiłeś jakieś foto, bo zainteresowało mnie co to za wynalazek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z seryjnymi linkami od cento? Przy każdym swapie skrzyni wybierak się przekłada na ten od cento, nie wiem dokładnie co stoi na przeszkodzie zastosowania wybieraka oryginalnego np od punto, stilo czy takiego jak w tym tipo. W tych wszystkich skrzyniach nie od cento kowadełko ma kulkę mocującą linkę u dołu wałka wybieraka, w cento jest u góry, może wystarczyłoby przespawać tą jedną kulkę? Bo zgaduję, że gdyby tego nie zrobić to biegi wchodziły by na odwrót (zamiast jedynki wrzucało by się dwójkę i odwrotnie)? Pewnie drążki zmiany biegów w innych Fiatach operują linkami odwrotnie niż w cento stąd ta różnica w mocowaniu linek na wybieraku.

 

Wybierak będziesz sprzedawał osobno jak coś? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze kwestia sterowania sprzęgłem - linka czy hydraulika. W tym wybieraku nie ma np. miejsca na zamocowanie pancerza linki. To czy wybierak jest do góry czy do dołu nie m najmniejszego znaczenia, bo można go przełożyć. Ale linki do tego dekla nie zamocujesz. Dlatego trzeba go zmienić na taki, który podejdzie pod linkę.

20171115_211901.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
13 minut temu, RUFF napisał:

Taki wybierak ma każda nowsza C514 ale w parze jest podebranie w obudowie skrzyni. Bez piłowania się nie obejdzie. 

 

Cena twojej skrzynki to max 1tyś

To mówimy o innych skrzyniach - w tej nie ma żadnego podebrania. Obudowa tej skrzyni jest dokładnie taka sama jak starych C.514.

 

Jeśli ma kosztować tysiaka, to sobie zostawię obydwie. Jeść nie krzyczy, podatku nie wymaga, niech leży ;] Chyba, że ta wycena jest błędna ze względu na owe podcięcie, bo ta, jak wspomniałem takowego nie posiada i nie wymaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma racje wiecej nikt nie da. W sobote sprzedalem 13/64 z p1 a byla naprawde igla za 1000 z laska to za ta niestety wezmiesz moze nawet mniej bo ani ona krotka zeby do sportu brac ani dluga zeby w trasie pojechac jedynie dla przelozenia fajna bo dokrecane tak jak pisalismy pod torsena ale przelozenie idzie trafic z jakiejs uszkodzonej - peknietej za kilka stowek. Lepiej zostae na zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.11.2017 o 23:06, RUFF napisał:

Jest podebranie w środkowej obudowie jak nie wierzysz to spróbuj założyć ten wybierak do skrzynki np z SC.

 

Ale z tym podebraniem to chodzi o to, że takiego wybieraka nie wsadzimy do skrzyni z SC (bez modzenia), natomiast do tej skrzyni wybierak z SC podchodzi normalnie? Więc w zasadzie nie ma żadnego problemu w zamontowaniu takiej skrzyni do SC jeśli dobrze rozumiem, ale przy założeniu że wybierak przekładamy z SC.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dzisiaj w końcu chwilę czasu i zrobiłem zdjęcia obudowy. Ruff ma rację - jest dodatkowe podcięcie w obudowie na blachę prowadzącą w wybieraku i wybierak bez blachy da się założyć do skrzyni szóstki, wybierak z blachą nie wchodzi do skrzyni 5-biegowej. Ale spokojnie we własnym zakresie można takie podcięcie zrobić i wejdzie.

Resize of 20171208_165649.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 27.11.2017 o 08:02, bzyczek00 napisał:

Ma racje wiecej nikt nie da. W sobote sprzedalem 13/64 z p1 a byla naprawde igla za 1000 z laska to za ta niestety wezmiesz moze nawet mniej bo ani ona krotka zeby do sportu brac ani dluga zeby w trasie pojechac jedynie dla przelozenia fajna bo dokrecane tak jak pisalismy pod torsena ale przelozenie idzie trafic z jakiejs uszkodzonej - peknietej za kilka stowek. Lepiej zostae na zapas.

a ja bym powiedział że za miej jak tyś bym jej nie sprzedał jeśli tak jak pisze że ma taki przebieg i jest w stanie idealnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Nie chcę zakładać nowego tematu o skrzyniach 6-biegowych, więc zapytam tutaj. Może ktoś z was ma wałek atakujący i talerz dyfra ze skrzyni z stilo o przełożeniu 14/57 (4,017)? Chętnie zmontowałbym sobie drugą skrzynię 6 biegową z tipo na długim przełożeniu. Gdyby kogoś interesowało jakby to się przekładało na prędkości lub obroty to zamieszczam zrzutki z Excela

 

5ac145af00dd4_tiporpm.jpg.5fce99cdd46fb79a3b8f9661662def5f.jpg

 

5ac145b64366c_tipoV.jpg.69309466df134add9a52add24973f441.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.