Jump to content

Początek końca

Recommended Posts

No i stało się. Po 18 latach w rodzinie w tym 4 latach po kierownictwem żonki udało się jej ( żonce ) wykończyć Matiza. Jeszcze w styczniu ani grama rdzy i prawie nic oleju nie brał. Teraz żre więcej oleju niż paliwa. ( Tak to jest jak jeździ się bez płynu w chłodnicy ) Z tyłu po odpaleniu niebieska zasłona dymna. Może go sprzedam jako generator dymu do wojska. :) Ponieważ do tego dochodzi wymiana tarcz i brak 5 -  tki wartość napraw przekracza wartość wozidła więc żonka postawiła nad nim krzyżyk i już jeździ nową KIA Picanto. No ale mnie go trochę szkoda, bo to pierwszy kupiony wóz jeszcze za kawalera. Dużo miłych wspomnień itp.  Zlokalizowałem wyciek płynu chłodzącego była nim nagrzewnica a raczej jej zamiennik który po 3 latach od wymiany znowu się rozciekł. Osobiście ją wymieniłem i teraz płyn nie ubywa. Postanowiłem więc rozebrać silnik i zrobić wiwisekcję. Mam cichą nadzieję że to tylko uszczelka pod głowicą, ale nie wiem jak długo żonka go katowała. Akurat 2 tygodnie byłem niedysponowany wiec mogło to być przynajmniej kilka dni. Jeśli skończy się na pierścieniach i uszczelniaczach zaworowych  to jeszcze może uda mi się go uratować. Jeśli gładzie cylindrów będą porysowane to już nie zamierzanm nic toczyć tylko oddam go na złom. Za 2 dni chce mu zmierzyć sprężanie i próbę olejową i zabieram się za rozbieranie. Czy jest tu jeszcze na tym forum ktoś kto bawił się w takie rzeczy. Na pewno w czasie prac nasuną mi się jakieś pytania i przydałby mi się jakiś fachowiec. Ja jestem laikiem i tylko książka Bujańskiego, jakieś manuale po angielsku ze sparka i youtube mnie na razie wspiera.

Wyremontujesz i sprzedasz? Bo jeśli żona ma inny wóz, to rozumiem że Ty będziesz go dalej docierał?:skromny: Wymieniałem pierścienie, do tego uszczelniacze zaworowe i itp. Z tym że u mnie brał olej 1l/1kkm, dymił ale moc miał. Powodem były zapieczone pierścienie olejowe na tłokach, raczej wadliwe pierścienie olejowe 3- częściowe zamieniłem na 1 częściowe produkcji polskiej Prima z Łodzi. Musisz rozebrać i zdiagnozować, zmierz kompresję przed rozbiórka. U mnie przy takim poborze oleju kompresję miał wzorową ~14Bar, tak przedostający się olej z skrzyni korbowej do komory spalania doszczelniał połączenie tłok-cylinder. Wnioskuje że Twój jest z 1999r? Pytam bo u mnie jest z 2002r i miałem problem z tłokami, tzn po rozbiórce okazało się że mam tłoki zamontowane z Spark-a czy jakoś tak. Zakupiłem standardowe pierścienie do Matiz-a i okazało się że oba pierścienie zgarniające nie wchodzą do rowka w tłoku. Musiałem wozić tłoki żeby przetoczyć 2 i 3 rowek pod pierścienie żeby pasowały nowe standardowe pierścienie, jeździłem z nimi do Żor. Miałem opcję zakupu standardowych org. pierścieni z Spark-a żeby nie kombinować z tłokami, ale nie chciałem w to wchodzić bo musiałbym zapłacić za pierścienie 200zł i w dodatku zamontować znów 3 częściowe pierścienie olejowe. Podobno przy Matizach po 2000r często się zdarzały przypadki że miały tłoki z Spark-a. Aha przyjrzyj się w jakim stanie jest wałek rozrządu z dźwigniami zaworowymi, u mnie wałek z dźwigniami wymieniałem na używki sprawne. U mnie org. wałek miał wytarte z 1mm same krzywki w sumie chyba na 3 zaworach. Generalnie uważam ze im młodszy Matiz tym bardziej silnik był składany na słabych elementach. Dobry przykład to taki, że kupiłem wałek z dźwigniami z Matiz-a który miał pod 180kkm z początku produkcji, wałek w idealnym stanie. Ja robiłem "remont" przy 137kkm. pozdrawiam

Jak się go uda uratować sprzedawać nie zamierzam. Idealne auto do roboty. A może jak pozwoli czas i finanse przywrócę mu dawną świetność. A propo tych tłoków czy można na pierwszy "rzut oka" rozpoznać czy zabudowane tłoki są z matiza czy ze sparka? Czy różnią się tylko szerokością rowków pod pierścienie?

Tak, szerokością rowka pod pierścień zgarniający olej 2 i 3. Ale jak masz auto z początku produkcji to problemu nie powinienieś mieć. A jak już, to do Żor nie masz daleko. Za przetaczanie w sumie 6 rowków [2rowki x 3 szt. tloków] zapłaciłem nie więcej jak 100zl 2 lata temu.

Orginalnie Matiz 0,8l ma gr. pierścieni:

- 1 pierścień uszczelniający - 1,2 mm

- 2 pierścień zgarniający - 1,5 mm

- 3 pierścień zgarniający - 2,8 mm

Spark 0,8l ma gr. pierścieni:

- 1 pierścień uszczelniający - 1,2 mm

- 2 pierścień zgarniający - 1,2 mm

- 3 pierścień zgarniający - 2,5 mm

W sumie miusiałem jak widać roztaczać 2 i 3 rowek na szerokości o 0,3mm.

Edited by steyr

Witam

Dzisiaj postanowiłem przed pomiarem sprężania wyregulować zawory i okazało się że na czterech w ogóle nie ma luzu. W czerwcu była wymieniana uszczelka pod głowicą i raczej mechanik składając wszystko podejrzewam ze je wyregulował. Czy możliwe że luz zniknął z powodu przegrzania silnika czy raczej mechanik coś spartolił? Z drugiej strony kopcić zaczął dopiero po ostatnim przegrzaniu. Jeśli nie ma luzu zawory się nie domykają i dlatego spala olej. Dzisiaj miałem mało czasu i tylko zerknąłem pod pokrywę, jutro regulacja i pomiar ciśnienia.

Edited by sebapl77

Próba olejowa zrobiona. Mój manometr pokazał 12 Bar na wszystkich cylindrach po dodaniu oleju skoczył do 15 Bar. Wiadomo manometr z alledrogo za 50 zeta może trochę przekłamywać ale wzrost ciśnienia pokazał. Jutro sobota to czeka mnie rozbiórka. Pytanko - które śruby powinno się wymienić przy ponownym skręcaniu silnika? Z głowicy to wiem ale co z pozostałymi? A co ze śrubami z korbowodu i innymi?

Nie zmieniałem żadnych śrub, nawet tych od głowicy. Teoretycznie się powinno, ja w pełni świadomie to zrobiłem tnąc koszta. Od remontu jest ok 2 lata i 18kkm i jest ok.

No i po ciężkiej walce ze śrubą koła pasowego udało mi się ją w końcu odkręcić. Przy próbie odkręcenia początkowo przeskoczył mi nawet rozrząd o kilka ząbków i pierwszy raz mój elektryczny klucz udarowy nie dał rady tej śrubie. Dopiero zablokowanie koła zamachowego śrubokrętem i odpowiedni klucz ( ramię 1,5m dało radę ) Tak mam już wszystko rozebrane jedynie kolektor dolotowy siedzi. Ponieważ dojście do śrub jest utrudnione postanowiłem ściągnąć  go razem z głowicą. No i znowu problem bo po odkręceniu śrub głowica ani drgnie. Nie chcę za bardzo tego szarpać. Czy uszczelka tak mogła się przykleić ? Czy jednak kolektor trzymie ? Z obrazków silnika widzę że kolektor dolotowy przykręcony jest jednak do głowicy.

5a29ba74acc14_matiztoki.jpg.ad475e3c3f307ea0ce35ac6481cb2636.jpg5a29ba1e53215_matizsilnik.jpg.0fadce50e4485990f1c8cc469b95f8ae.jpg

Dzięki, kilka razy musiałem ostro przywalić ale puściło i udało mi się głowicę w końcu ściągnąć. Na pewno uszczelniacze puściły bo przez otwory z kolektora wydechowego widać spływający olej po trzonkach zaworów. Miałem dzisiaj mało czasu więc nalałem tylko do cylindrów z 5mm nafty. Po 2 godzinach całą nafta spłynęła do miski olejowej. Od góry mogę wsadzić między tłok a cylinder szczelinomierz 0,25 mm. Według książki luz pomiędzy tłokiem a cylindrem powinien być w granicach  0,025 mm - 0,045 mm. No ale podobno tłok u góry jest węższy. Wyciągnę tłoki i pomierzą tłoki i cylindry jak tylko skombinuję jakaś dobrą średnicówkę i  mikrometr. Są na alledrogo za 50 zeta ale to pewnie chiński szajs i równie dobrze mógłbym to mierzyć suwmiarką/. Muszę popytać po kumplach.

Edited by sebapl77
Dnia 7.12.2017 o 22:45, sebapl77 napisał:

Tłoki wywalone. Pierwszy i drugi pierścień w rowkach chodzą luźno ale trzeci ( ten składający się ze sprężyny i 3 części ) siedzi ciasno. Czy tak powinno być ? Wydaje mi się że powinien być trochę sprężysty?

tłoki.jpg

matiz silnik.jpg

matiz tłoki.jpg

Edited by sebapl77
21 godzin temu, sebapl77 napisał:

Tłoki wywalone. Pierwszy i drugi pierścień w rowkach chodzą luźno ale trzeci ( ten składający się ze sprężyny i 3 części ) siedzi ciasno. Czy tak powinno być ? Wydaje mi się że powinien być trochę sprężysty?

tłoki.jpg

matiz silnik.jpg

matiz tłoki.jpg

Pisałem wcześniej o tym problemie, masz zapieczone pierścienie zgarniające olej z gładzi cylindra. Są to pierścienie 3 częściowe jak widać, po 1 szt na tłok. Dwa górne pierścienie które masz "luźne" są to pierścienie kompresyjne odpowiedzialne za ciśnienie sprężania w komorze spalania. Kupujesz komplet nowych pierścieni z Prima Łódź. Mają one ten 3 pierścień olejowy jednoczęściowy.

Edited by steyr