Skocz do zawartości

Podtrzymanie pamięci radia samochodowego


Herbatnik

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie na silicon się nie nadaje, na 4x4 też nie, na CB radia chyba też nie, więc zapytam tu, może ktoś podpowie jakiś patent. 

Moja staruszka Frotka ma jakieś zwarcie i jak stoi dłużej to ucieka prund z akumulatora. Na weekendy zdejmuję więc plusową klemę, co by mi nie zdechł zupełnie. Wymusza to ciągłe programowanie radia, które po odpięciu zasilania traci pamięć. Na razie nie ma czasu na wizytę u elektryka, może na wiosnę będzie ;] A wiadomo najprostsze rozwiązania, jak to z klemą zazwyczaj sprawdzają się i stosowane są dłuuugo ;)

Czy jest jakiś tani patent np. bateria 9V albo cuś innego, co niezależnie od akumulatora podtrzyma mi pamięć radia przez kilkadziesiąt godzin, coś, co nie będzie wymagało ciągłego podłączania nowej baterii i generowania kosztów? Macie pomysła? 

Nawet myślałem, co by tymczasowo jakieś stare radio ze skalą obracaną gałką założyć ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, chojny napisał:

Podłączona na stałe ładowarka akumulatorowa, która utrzymuje aku w odpowiednim stanie automatycznie. 

 

Nie da się, autko na ulicy parkuje. Chyba, że jakieś perpetuum mobile ktoś wymyślił i da się ładować akumulator z ładowarki podpiętej do gniazda zapalniczki ;);] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, tomirek napisał:

Na weekendy zdejmuję więc plusową klemę, co by mi nie zdechł zupełnie.

Skoro już zdecydowałeś się na takie rozwiązanie, to dlaczego zdejmujesz plusową klemę.

Niby różnica żadna, bo i tak odłączasz całkowicie prąd z instalacji auta, ale pomyśl co się może stać, gdy w czasie odkręcania plusowej klemy przypadkowo dotkniesz kluczem jakiegokolwiek elementu metalowego elementu auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomirek napisał:

Moja staruszka Frotka ma jakieś zwarcie i jak stoi dłużej to ucieka prund z akumulatora.

Podejrzewam, że to właśnie radio kradnie prąd.

 

1 godzinę temu, tomirek napisał:

Czy jest jakiś tani patent np. bateria 9V albo cuś innego, co niezależnie od akumulatora podtrzyma mi pamięć radia przez kilkadziesiąt godzin, coś, co nie będzie wymagało ciągłego podłączania nowej baterii i generowania kosztów?

Jeśli to radio kradnie prąd to nie wyrobisz na baterie ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, shapyr napisał:

Podejrzewam, że to właśnie radio kradnie prąd.

 

Jeśli to radio kradnie prąd to nie wyrobisz na baterie ;]

 

Radio nie kradnie prądu. Pierwsze co to je odłączyłem. Dalej ucieka... Po weekendzie 2-3 dniowym postoju z 12V zostaje w akumulatorze około 10. A przy obecnych temperaturach to juz za mało, żeby odpalić starego diesla ;] 

Obstawiam jakieś zwarcie itp. Sam tego nie ogarnę dlatego muszę wstawić Frotkę do elektryka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomirek napisał:

 

Radio nie kradnie prądu. Pierwsze co to je odłączyłem. Dalej ucieka... Po weekendzie 2-3 dniowym postoju z 12V zostaje w akumulatorze około 10. A przy obecnych temperaturach to juz za mało, żeby odpalić starego diesla ;] 

Obstawiam jakieś zwarcie itp. Sam tego nie ogarnę dlatego muszę wstawić Frotkę do elektryka. 

A dlaczego? Odłącz akumulator (minus) i podłącz amperomierz (miernik uniwersalny) w szereg. Zobaczysz jaki jest prąd upływu. Wyjmując po kolei bezpieczniki instalacji samochodu zobaczysz w którym obwodzie jest zwarcie. Od tego trzeba było zacząc, bo ten upływ może sie przerodzić w zwarcie i pożar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mantom napisał:

A dlaczego? Odłącz akumulator (minus) i podłącz amperomierz (miernik uniwersalny) w szereg. Zobaczysz jaki jest prąd upływu. Wyjmując po kolei bezpieczniki instalacji samochodu zobaczysz w którym obwodzie jest zwarcie. Od tego trzeba było zacząc, bo ten upływ może sie przerodzić w zwarcie i pożar

 

Czyli jak dokładnie? Odłączam minusa, jedną końcówkę miernika do plusa a drugą? Do luźnej klemy minusowej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, shapyr napisał:

Tak jak pisze Mantom, trzeba pomierzyć prądy. Możliwe też, że akumulator ma zwarcie wewnętrzne.

 

Akumulator też wykluczyłem, jak jest odłączony od instalacji to się nie rozładowuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sebaM25 napisał:

Radio JVC se kup na CD. Teraz nie pamietam jakie to bylo, ale trzyma ustawienia. Pewnie ma jakąś baterie wbudowaną.

Kdg333 chyba

 

Poszukałem, gdzieś na jakimś forum znalazłem info o podłączeniu tego modelu i ma kabel podtrzymujący pamięc, więc pewnie też szlag ustawienia trafi. generalnie wiekszośc współczesnych sprzetów audio ma tak rozwiązane podtrzymanie - własnie przez dodatkowe zasilanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomirek napisał:

 

ma kabel podtrzymujący pamięc, więc pewnie też szlag ustawienia trafi.

Kabel podtrzymujący ma jak każde radio, ale Ci mówię że ustawienia trzyma jak akum odepniesz.

 

Kupiłem kiedyś starego parcha z tym radiem i wsadziłem do garażu. A żeby mu coś nie odbiło i nie wył alarm albo nie dostał jakiegos zwarcia, to właśnie robiłem tak jak Ty z tą klemą. Po kilku dniach przychodzę, zakładam kleme a tam rmf, antyradio, zetka, basy, soprany, ustawione jak było....

 

3 godziny temu, tomirek napisał:

 

Odłączam minusa, jedną końcówkę miernika do plusa a drugą? Do luźnej klemy minusowej? 

Tylko se nie zapomnij przepiąć kabla w mierniku do gniazda Amper, żeby Ci sie nie stopił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, tomirek napisał:

W sumie na silicon się nie nadaje, na 4x4 też nie, na CB radia chyba też nie, więc zapytam tu, może ktoś podpowie jakiś patent. 

Moja staruszka Frotka ma jakieś zwarcie i jak stoi dłużej to ucieka prund z akumulatora. Na weekendy zdejmuję więc plusową klemę, co by mi nie zdechł zupełnie. Wymusza to ciągłe programowanie radia, które po odpięciu zasilania traci pamięć. Na razie nie ma czasu na wizytę u elektryka, może na wiosnę będzie ;] A wiadomo najprostsze rozwiązania, jak to z klemą zazwyczaj sprawdzają się i stosowane są dłuuugo ;)

Czy jest jakiś tani patent np. bateria 9V albo cuś innego, co niezależnie od akumulatora podtrzyma mi pamięć radia przez kilkadziesiąt godzin, coś, co nie będzie wymagało ciągłego podłączania nowej baterii i generowania kosztów? Macie pomysła? 

Nawet myślałem, co by tymczasowo jakieś stare radio ze skalą obracaną gałką założyć ;] 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=13776&highlight=podtrzymanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wszystkie radia z czasów, gdy popularne było ich wyjmowanie z kieszeni mają ustawienia zapisywane w pamięci nieulotnej.

Oczywiście mówię o modelach fabrycznie przewidzianych do wyjmowania, nie o przerobionych przy pomocy uniwersalnych zestawów z Allegro. :)

Dodatkowo wszystkie stare (z lat 90-tych i początku 21 wieku) Blaupunkty jakie widziałem (nawet te montowane na stałe, z kartą kodową, kodami wprowadzanymi z klawiatury etc.) miały nieulotną pamięć ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.