Skocz do zawartości

Działka + budowa domu


szyman

Rekomendowane odpowiedzi

Po wielomiesięcznej namowie małżonki zrobiłem to i kupiłem działkę :facepalm: plac niewielki bo 750m2 niestety ale teraz taka moda na podział a większe już poszły do ludzi :sciana:. Wiadomo że jak jest ziemia to będziemy stawiać stawiać domek. Teraz pyt. do grona szczęśliwców którzy przebrnęli ten etap czy ktoś miał kontakt z tą agencją archon.pl zdecydowani jesteśmy na ten projekt https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-koniczynce-2-ver-2-m51c1fb6634c3e

postaram nie zadawać głupich pyt. i powielać następnych, które już padły na tym kąciku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, przemty napisał:

Ale jaki masz mieć z nimi kontakt, zamawiasz u nich gotowy projekt i tyle kontaktu. ;)

Mam projekt z Archona

Czyli polecasz. Chciałbym by w cenie dorzucili jeszcze projekt kominka z rozprowadzeniem ciepła ciekawe czy jest taka możliwość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, szyman napisał:

działka ma 20,8x36m

Mam plan pobudować garaż dwustanowiskowy do 50m2  :]

 

Ale osobny garaż, to osobne kwity itd.

Budynek gospodarczy to chyba tylko do 35 m2.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, szyman napisał:

działka ma 20,8x36m

Mam plan pobudować garaż dwustanowiskowy do 50m2  :]

 

Oj widzę, że czeka Cie przeprawa z budową ;]

Zanin kupisz projekt poczytaj kilka muratorów itp.

 

Działkę masz nie za szeroką, więc to ograniczenia. Myślałeś już nad usytuowaniem budynku względem stron świata? Chcesz mieć taras od południa, zachodu czy od wschodu lub północy? To takie małe szczegóły, które szybko wyjdą, robi się lipa i projekt może okazać się do kosza :phi:

My długo zwlekaliśmy z ruszeniem i nie żałuje, zleciliśmy wykonanie projektu architektom, o ile większość sami potrafiliśmy wskazać, oni musieli odbębnić techniczną stronę projektu. Jest trochę drożej, ale idealnie dopasowany do naszej działki i wymyślony po naszemu.

 

Garaż, który nie musi być 4m od granicy to tylko konstrukcja lekka nie wiązana na trwałe z podłożem czyli jakiś szkielet drewniany, blacha itp. Normalny murowany to standardowe prawo budowlane.

 

Cóż .... powodzenia :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, komor napisał:

Chcesz mieć taras od południa, zachodu czy od wschodu lub północy? To takie małe szczegóły, które szybko wyjdą, robi się lipa i projekt może okazać się do kosza

To bardzo ważne dlatego firmy oferują wersje projektów w lustrzanych odbiciach co znacznie ułatwia sprawę.

Na pewno trzeba się nad tym zastanowić przed zakupem. Projektów jest tyle, że każdy znajdzie dla siebie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, szyman napisał:

Po wielomiesięcznej namowie małżonki zrobiłem to i kupiłem działkę :facepalm: plac niewielki bo 750m2 niestety ale teraz taka moda na podział a większe już poszły do ludzi :sciana:. Wiadomo że jak jest ziemia to będziemy stawiać stawiać domek. Teraz pyt. do grona szczęśliwców którzy przebrnęli ten etap czy ktoś miał kontakt z tą agencją archon.pl zdecydowani jesteśmy na ten projekt https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-koniczynce-2-ver-2-m51c1fb6634c3e

postaram nie zadawać głupich pyt. i powielać następnych, które już padły na tym kąciku

Gdzie kupiłeś ?

 

Będziesz też tam warsztat do celowo organizował ?

 

W Archonie popytaj się czy robia adaptację projektu czy nie. Niektóre biura się w to nie bawią, niektóre mają zaporowe ceny a inny zrobią to kompleksowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, szyman napisał:

Po wielomiesięcznej namowie małżonki zrobiłem to i kupiłem działkę :facepalm: plac niewielki bo 750m2 niestety ale teraz taka moda na podział a większe już poszły do ludzi :sciana:. Wiadomo że jak jest ziemia to będziemy stawiać stawiać domek. Teraz pyt. do grona szczęśliwców którzy przebrnęli ten etap czy ktoś miał kontakt z tą agencją archon.pl zdecydowani jesteśmy na ten projekt https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-koniczynce-2-ver-2-m51c1fb6634c3e

postaram nie zadawać głupich pyt. i powielać następnych, które już padły na tym kąciku

Hej,

 

Ja kupilem projekt z archonu. Zaplacilem, kilka dni pozniej przyslali projekt i tyle. Na tym skonczyla sie moja przygoda z nimi :)

Nie wiem jakich problemow mozna by sie z ich strony spodziewac :P

 

BTW: Jesli sie rozmyslisz to jest jakis czas, zeby taki projekt zwrocic (chyba 30 dni na to daja)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, przemty napisał:

Niestety to nie tak działa.

Są na tyle dużym biurem projektowym, że po prostu sprzedają gotowe projekty przez ich stronę i nie negocjują tematów.

Albo bierzesz albo nie...
 

ja z archonu wyrwalem projekt reku za free 

wiec niekoniecznie jest tak jak piszesz ;)

tyle że ja wygrałem u nich w jakimś konkursie jakiś bon (300) na projekt więc miałem trochę łatwiej 

finalnie wyszło projekt-bon+projekt wm = 1800 zl

aha 2012 rok więc trochę się mogło pozmieniać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam projekt z arhonu. Kupiłem i tyle mojego kontaktu z nimi. gratis dostałem projekt altanki ogrodowej i reku. promocja jakaś byla...
masz warunki zabudowy? Pasowały by przed kupnem projektu...bo może się okazać że np linia zabudowy wyklucza budowę tego domu albo min. wielkosc biologicznie czynna nie pozwoli na zbudowanie garażu. ..itd itp

Wysłane z mojego LG-K430 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sherif napisał:

Gdzie kupiłeś ?

 

Będziesz też tam warsztat do celowo organizował ?

 

W Archonie popytaj się czy robia adaptację projektu czy nie. Niektóre biura się w to nie bawią, niektóre mają zaporowe ceny a inny zrobią to kompleksowo.

Gmina Nieporęt. W tej chwili planów nie zdradzam niemartw się jakiś czas posiedzę jeszcze na Radości. Na pewno warsztatu nie będę miał pod domem, ale też nie zamierzam oddawać aut obcym do naprawy dlatego muszę mieć garaż min. na dwa auta z podnośnikiem :]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, szyman napisał:

Gmina Nieporęt. W tej chwili planów nie zdradzam niemartw się jakiś czas posiedzę jeszcze na Radości. Na pewno warsztatu nie będę miał pod domem, ale też nie zamierzam oddawać aut obcym do naprawy dlatego muszę mieć garaż min. na dwa auta z podnośnikiem :]

Moje rejony ;]

U mnie w fabryce jest sporo ludzi serwisujących w jednym warsztacie na pobliskiej wsi - jakby znalazł się ktoś zaufany, zapewne miałby sporo klientów :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, szyman napisał:

Plan przewiduje 35% zabudowy. W takim razie decydujemy się na ahrona. 

Masz już uprawnionego architekta do adaptacji?

Dobrze byłoby zakup skonsultować z nim wcześniej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak @rwIcIk

 

Ja mieszkam na "ślonsku", także jakiekolwiek gotowe projekty odpadały, bo wstrzasy

teren otwarty - łąki - wzmocnienie konstrukcji dachu ze względu na możliwe porywy wiatru,

instalacja odgromowa

wysoki poziom wód gruntowych wymusił dźwignięcie budynku i np. zmianę ilości schodów.

 

 

 

 

Edytowane przez lessero
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam projekt z archona kupiony przez miejscowego autoryzowanego sprzedawcę. Plusem było to, że pani prowadzi biuro architektoniczne i przed zakupem zwróciła mi uwagę na parę istotnych elementów co w efekcie skutkowało wybraniem projektu w lustrzanym odbiciu.

Na potrzeby mojej pani architekt wziąłem też projekt wentylacji mechanicznej. Mam też zgody na zmianę nachylenia dachu przesunięcia ścian (zmniejszenie budynku) i coś tam jeszcze.

My się zakochaliśmy w jabłonkach 12 G2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chalek Zmiany mają być następujące:

1. lekkie zmniejszenie kąta dachu nad tarasem, aby sięgał trochę dalej niż w projekcie

2. zmniejszenie wielkości budynku o ok 40 cm od strony kuchni i salonu - nie mieści mi się budynek w szerokości działki

3. pokój na piętrze obok suszarni będzie adoptowany na pomieszczenie gospodarcze, wejście będzie od suszarni, tam chcę postawić kocioł gazowy z zasobnikiem i jak się uda to wyjście na poddasze.

4. likwiduję 1 okno dachowe 

5. pomieszczenie gospodarcze w garażu nie będzie wydzielone, będzie częścią garażu

6. wentylacja mechaniczna

 

Na obecną chwilę mam tylko kosztorys robocizny na stan surowy, otwarty, przykryty na ok .80 tys netto.

Od jednego z oferentów miałem wycenę na otwarty i przykryty z materiałami na 215 netto.

Zakładam, że w ok. 200 tys z materiałami powinienem się zmieścić. budować będę prawdopodobnie z betonu komórkowego z bielskiego Prefabetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wojtas_BB napisał:

Zakładam, że w ok. 200 tys z materiałami powinienem się zmieścić. budować będę prawdopodobnie z betonu komórkowego z bielskiego Prefabetu.

 

To załóż od razu, źe budżet przekroczysz ;]

Chyba, że zamierzasz lecieć po taniości, koszt robocizny masz nieco wyższy od mojego a u mnie 200 m2 całkowitej i skomplikowana konstrukcja ;)

 

Ale jak się zepniesz i nie będziesz do budowy wliczać przyłączy i innych rzeczy to pewnie się da :skromny: No i wszystko zależy od materiałów. ja mogłem wziąść dachówkę za 14k PLN a końcowo mam za 33 k PLN ;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wojtas_BB napisał:

Na obecną chwilę mam tylko kosztorys robocizny na stan surowy, otwarty, przykryty na ok .80 tys netto.

Od jednego z oferentów miałem wycenę na otwarty i przykryty z materiałami na 215 netto.

Zakładam, że w ok. 200 tys z materiałami powinienem się zmieścić. budować będę prawdopodobnie z betonu komórkowego z bielskiego Prefabetu.

Warto zebrać kilka ofert - ja i kolega mieliśmy po kilka ofert o w obydwu przypadkach różnica w cenie najtańszej i najdrożej była blisko dwukrotna, choć domy zupełnie różne. Kilku budowlańców się powtarzało, ale ten ze średnią ceną na nasz dom, był najdroższy u kolegi, z kolei jeden z najtańszych u nas był powyżej średniej u kolegi ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Majkiel napisał:

Warto zebrać kilka ofert - ja i kolega mieliśmy po kilka ofert o w obydwu przypadkach różnica w cenie najtańszej i najdrożej była blisko dwukrotna, choć domy zupełnie różne. Kilku budowlańców się powtarzało, ale ten ze średnią ceną na nasz dom, był najdroższy u kolegi, z kolei jeden z najtańszych u nas był powyżej średniej u kolegi ;)

 

 

Ja zbierałem ... od 3 firm do tej pory czekam na wycenę :facepalm:

Dzięki Bogu dostałem namiar od znajomego, któremu wykonawca stawiał dom, polecony z pierwszej ręki, a to chyba najważniejsze, nie był najtańszy, ale jako jedyny fachowy i bardzo szybki. Bratu z kolei budował znajomy, takiej fuszerki nie widziałem w życiu, przypadkowi ludzie stawiający swoje pierwsze kroki w budowlance bez jakiegokolwiek pojęcia o technologii, do tej pory musi poprawiać po nich na każdym etapie, a co źle zrobione od początku będzie się ciągnęło do końca budowy niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, komor napisał:

To załóż od razu, źe budżet przekroczysz ;]

Zakładam :)

200 tys mogę mieć nazbierane we własnej gotówce, ale już zaczynam chodzić po bankach za kredytem na resztę, bo czuję że 20-30 tys może mi braknąć. Poza tym i tak kredyt muszę wziąć, bo resztę trzeba też zrobić, a na to już nie nazbieram.

Jeśli chodzi o materiały, to nie zamierzam oszczędzać, ale tez nie chcę szaleć, chcę mieć dom, który będzie w miarę energooszczędny, żeby mnie eksploatacja nie zeżarła.

U mnie będzie 130-parę m2, dach prosty 2 spadowy, choć jak mnie mój wykonawca uświadomił, choć prosto wygląda, to jest sporo podciągów i stali w niego pójdzie sporo.

4 godziny temu, Majkiel napisał:

Warto zebrać kilka ofert

miałem w sumie 3, z czego 2 obejmowały tylko robociznę, bez materiałów i były prawie identyczne (różnica ok 5-6 tys zł), jedna była łącznie z materiałami, ale sama robocizna w niej wychodziła ok 90 tys, całość 215. Wybrałem firmę, która jest prawie na miejscu, poza tym polecona przez moją kierownik budowy, bo raz z gościem już współpracowała i pomimo paru zastrzeżeń, robotę zrobił bardzo dobrej jakości. Poza tym sam facet poświęcił mi tyle czasu ile chciałem na rozmowy i zrobił na mnie dobre wrażenie (w przeciwieństwie do gościa, który dał na całość, bo wg mnie potraktował mnie na odwal trochę, kilkukrotnie odwoływał spotkania).

Czas oczekiwania na wyceny był różny:

- jeden dał mi po ok 2,5 tyg, przepraszał za opóźnienie, ale był chory

- drugi dał mi po blisko 4 tyg, bo: panie zrobiła się pogoda i mam tyle roboty, że nie mam czasu się tym zająć

- trzeci dał po ponad 2,5 m-ca, bo też strasznie zarobiony a w międzyczasie pojechał na wakacje na 1,5 tyg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A myślisz, że ekipa ma tylko jedną budowę?

Dobra ekipa ma już w tym miesiącu co najmniej kilka umów podpisanych na budowę domów w 2018 roku.

To czy dom prosty czy nie, nie ma znaczenia jak jest już kilka budów w kolejce to ciężko brać kolejną i potem mieć kłopot z wykończeniem wszystkiego na czas- pisze z punktu widzenia ekipy...

Ekipa w jednym czasie ciągnie kilka domów bo są przestoje technologiczne np schniecie betonu i w tym czasie idzie na następną budowę i tak w kółko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, szyman napisał:

nie oczekiwałem takiej odp. :] mam świadomość że nie będzie łatwo ale mam prosty projekt. Dla wprawnej ekipy 2-3 miesiące i stan surowy zamknięty stoi

U mnie zajęło to 6 tygodni :)

Wcześniej trzeba załatwić wodę i prąd na działce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.12.2017 o 23:41, Joki napisał:

To bardzo ważne dlatego firmy oferują wersje projektów w lustrzanych odbiciach co znacznie ułatwia sprawę.

Na pewno trzeba się nad tym zastanowić przed zakupem. Projektów jest tyle, że każdy znajdzie dla siebie. 

Tak, ale jak dodasz do tego proste wymaganie: salon ma być z tyłu domu to okazuje się, że strony świata sobie, projekt sobie.

 

Poza tym przy tej działce może być lekko ciasno na dom + oddzielnie garaż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, mazi napisał:

Tak, ale jak dodasz do tego proste wymaganie: salon ma być z tyłu domu to okazuje się, że strony świata sobie, projekt sobie.

 

Poza tym przy tej działce może być lekko ciasno na dom + oddzielnie garaż...

Dom będzie w lustrzanym odbiciu idealnie pasuje do działki, z garażem nie będzie problemu o dziwo zostanie jeszcze kawałek placu do zagospodarowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z ekipą do SSO jest zawsze największy problem.

O ile specjalistów od instalacji znajdziesz wielu to dobrych murarzy, cieśli, dekarzy i ekspertów od zbrojeń w jednym ciężko znaleźć.

 

Ja miałem ekipę umawianą prawie rok do przodu, gdzie ostatecznie po przekazaniu projektu czekałem na rozpoczęcie budowy jeszcze kilka miesięcy.

Też myślałem, że inwestor który rzuca kasą jest Bogiem, ale szybko rynek dał mi znać jestem w :kara:   ;l

 

Aaaa i też myślałem, że projekt ma prosty :hehe: A wyszła mała rzeźnia jak wejdziesz w szczegóły ;]

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, przemty napisał:

 

Szczególnie, że dopiero w czasie budowy człowiek chce to zmienić i tamto a ekipa znowu ma inna propozycję rozwiązania odmienną z projektem :)

Nie, nie, mylisz trochę pojęcia ;]

 

W czasie budowy człowiek nie koniecznie musi chcieć coś zmieniać , ale wychodzą błędy konstrukcyjne. U mnie wydaje mi się, że przyczyniły się do tego buble w projekcie indywidualnym i nieco niedouczony projektant więźby na etapie wykonawczym. Koniec końców jest super, ale wymaga to od inwestora sporo dopatrywania i uczenia się na 24h do przodu danej specjalizacji :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile to jest projekt indywidualny to raczej spełnia on wszystkie oczekiwania klienta i późniejsze zmiany nie sa potrzebne.

Ja raczej pisze o projekcie z katalogu gdzie raz, że wychodzą pewne błędy a dwa inwestor często zmienia zdanie bo u kogoś zobaczył jakieś rozwiązanie i chce je mieć też u siebie. A jak wiadomo takie projekty nigdy nie są w 100% takie jakie chcą inwestorzy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, przemty napisał:

O ile to jest projekt indywidualny to raczej spełnia on wszystkie oczekiwania klienta i późniejsze zmiany nie sa potrzebne.

Ja raczej pisze o projekcie z katalogu gdzie raz, że wychodzą pewne błędy a dwa inwestor często zmienia zdanie bo u kogoś zobaczył jakieś rozwiązanie i chce je mieć też u siebie. A jak wiadomo takie projekty nigdy nie są w 100% takie jakie chcą inwestorzy.

Raczej to już za późno na zmiany ... od tego jest adaptacja.

Ja miałem projekt z katalogu, przy adaptacji kilka drobnych zmian wprowadziliśmy, nic podczas budowy czy po nie chcieliśmy zmieniać a sam projekt był mega dopracowany, czytelny dla ekipy (co bardzo ważne) i nie miał błędów. To także warto brać pod uwagę przy zakupie projektu. Zwykle typowe proejkty mają fora dyskusyjne np na forum muratora i można dużo rzeczy się dowiedzieć nt samego projektu, kosztów a także życie w wybudowanym domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto porozmawiać z kimś kto niedawno się budował i znaleźć projekt, który jest już w kolejnej odsłonie, gdzie większość błędów zostało usuniętych. Ja wahałem się miedzy dwoma projektami, odwiedziłem je na żywo i w pierwszej kolejności odrzuciłem projekt, który miał ponad 160 m2 i pokój na półpiętrze. Dla moich potrzeb był on zbyt duży, dzisiaj jestem na etapie malowania ścian w domu o powierzchni 139 m2 i jeszcze mógłbym go trochę zmniejszyć. Przed budowo warto obejrzeć filmiki na yt "łukasz budowlaniec" można się bardzo dużo dowiedzieć.

  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.