Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Rok temu zastanawiałem się nad kolektorami do grzania CWU i finalnie odpuściłem temat. Teraz po głowie chodzą mi kolektory fotowoltaniczne. W Wawie można dostać 40% dopłaty, przy zastosowaniu opcji on-grid to w sumie ma sens. Tak wstępnie liczyłem, że powinny zwrócić się po ok 7 latach.

Czy ktoś może przerabiał ten temat ?

Chodzi o dobór mocy, producenta, na co zwracać uwagę i jak mocno to skomplikowane jest (z "ZE") ..

 

Dach mam idealny, bo niemal idealnie na południe skierowana połać, pod kątem 35%, duża powierzchnia.

 

Edytowane przez Orochimaru
Poprawiłem litrówkę w temacie.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sherif napisał:

Tak wstępnie liczyłem, że powinny zwrócić się po ok 7 latach.

 

Jak to liczyłeś?

Pytam, bo jak kiedyś szukałem coś na ten temat, to dotarłem do testów które robili na Polibudzie. Wychodziło z nich, że daleko było od deklarowanej sprawności do uzyskanej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, _luk_ napisał:

z tego co ja sie dowiadywalem w tauronie zglaszasz im tylko montaz instalacji a oni muszą założyć 2 kierunkowy licznik

no ale to pewnie zależy od dostawcy prądu

Teoretycznie :phi:, to tak samo jak z podłączeniem prądu składasz wniosek i masz prąd ... bo wielu dniach bojów :(. Tego w sumie się obawiam i mogą mnie jeszcze pamiętać jak prąd mi podłączali :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Majkiel napisał:

 

Jak to liczyłeś?

Pytam, bo jak kiedyś szukałem coś na ten temat, to dotarłem do testów które robili na Polibudzie. Wychodziło z nich, że daleko było od deklarowanej sprawności do uzyskanej. 

Liczyłem na razie jakimiś kalkulatorami z netu. Muszę jeszcze poczytać na forum Muratora gdzie ludzie podają realne wyniki. Producentów kolektorów jest sporo na rynku, też te produkty zmieniają się w czasie. Niby przez 20 lat ma nie spaść sprawność pon 80% sprawności pierwotnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, _luk_ napisał:

a oni muszą założyć 2 kierunkowy licznik

Chyba większość liczników elektronicznych jest już dwukierunkowa, to tylko kwestia uruchomienia oprogramowania. Nie mam paneli, a od ponad 10 lat mam już drugi licznik dwukierunkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do fotowoltaiki nie stosuje się innych liczników niż dwukierunkowe, czterokwadrantowe. Obecnie chyba już wszystkie spółki (chyba poza PGE) wkłada swoje liczniki.

Dawniej inwestor musiał sam wyposażyć się w układ pomiarowy co mocno ograniczało opłacalność inwestycji. Znając życie zanim Panowie z energetyki przyjadą trzeba przejść drogę uzgodnienia układu pomiarowego. To, że dają swój licznik to nie znaczy że nie trzeba wszystkiego pod to przygotować ;) A może się myle ....

 

Bez jakichkolwiek dotacji nie ma to raczej żadnego sensu, ale jeśli dopłaty są znaczne to może i warto o tym pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

OK  dostałem 4 oferty, ceny od 24k do 28kzł za ok 4.5kW.

Najlepsza oferta na którą sie zapewne zdecyduje to:

- 4.5kW Sharp 15x300W + Stecagrid 3f - 26900zł
- 4.3kW Sharp 16x270W +Stecagrid 3f - 23600zł.

 

Ktoś coś może słyszał o takim zestawie ?

Pozostałem oferty opierają się na chińskich gorszych lub lepszych panelach.

Sharp 300W kusi bardziej wydajnym panelem, ale różnica prawie 3k .. przy zastosowaniu dotacji wychodz okres zwrotu 7lat i 6.1lat w drugim przypadku. Tak czy siak chyba warto ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sherif napisał:

...

Sharp 300W kusi bardziej wydajnym panelem, ale różnica prawie 3k .. przy zastosowaniu dotacji wychodz okres zwrotu 7lat i 6.1lat w drugim przypadku. Tak czy siak chyba warto ;)

Te 4,5 kW to średnia czy maksymalna wydajność?

Trzeba wziąć pod uwagę, że smog, mgła czy lekko pochmurny dzień mogą zwiększyć okres zwrotu inwestycji.

 

Kurcze, sam jestem ciekaw jak to działa - czy  takie och ach jak piszą sprzedawcy, czy pic na wodę jak twierdzą przeciwnicy. Nikt tutaj nie ma foyowoltaiki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kolegę, który ma. Dużo z nim rozmawiałem na ten temat.

 

Załatwiał też jakieś dotacje. Ale on zainstalował głónie jako alternatywne źródło energii - raz, że u niego często brakuje prądu, dwa, że ma zadatki na prepersa.

 

Ale mówił, że jako inwestycja to to mu się raczej nigdy nie zwróci.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Majkiel napisał:

Te 4,5 kW to średnia czy maksymalna wydajność?

Trzeba wziąć pod uwagę, że smog, mgła czy lekko pochmurny dzień mogą zwiększyć okres zwrotu inwestycji.

 

Kurcze, sam jestem ciekaw jak to działa - czy  takie och ach jak piszą sprzedawcy, czy pic na wodę jak twierdzą przeciwnicy. Nikt tutaj nie ma foyowoltaiki ?

4.5kWp to max wydajność paneli, w pl z tego co czytam to 1kWp produkuje ok 1100kWh rocznie. W 2017r było najgorzej od kilku lat, bo nie było słońca, wiec niektórym spadła wydajność trochę poniżej 1000kWh z 1kWp.

Do zwrotu kalkuluje się oczywiście średnie wielkości ale dla danego miejsca w kraju, więc uwzględnia to o czym piszesz.

Sprzedawcy w sumie podają dane techniczne i wyliczenia. W zasadzie z tego co czytam to się pokrywa z pomiarami u ludzi.

Tutaj można sobie poszukać w okolicy kto ma i jak się sprawuje:

http://pvmonitor.pl/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, _luk_ napisał:

Nie masz jakichś dotacji? Ja złożyłem wniosek na 4kW za +-5k

To jest cena za instalację, od tego odejdzie 40% dotacji (jak dostanę :))

 

1 godzinę temu, Pado napisał:

ja niby będę mieć 16 paneli, 4,5kW, gmina daje 85%...ale to kwestia końca tego roku lub przyszłego

Grzech nie skorzystać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.12.2017 o 21:12, sherif napisał:

Co ciekawe kolektory też proponuje Ikea ;), we współpracy z zewn firma, ale po zniżkach oferta wygląda interesująco.

mieszasz nazewnictwo

nie ma czegoś takiego jak kolektory fotowoltaiczne (póki co, bo pomysł i prace nad takim rozwiązanie gdzieś mi się obiły o oczy), są:

- kolektory słoneczne - grzanie wody

- panele/ogniwa fotowoltaiczne - produkcja prądu.

W ikei są te drugie.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ozarek napisał:

mieszasz nazewnictwo

nie ma czegoś takiego jak kolektory fotowoltaiczne (póki co, bo pomysł i prace nad takim rozwiązanie gdzieś mi się obiły o oczy), są:

- kolektory słoneczne - grzanie wody

- panele/ogniwa fotowoltaiczne - produkcja prądu.

W ikei są te drugie.

Zgadza się .. w pośpiechu pisałem. Chodzi oczywiści o panele fotowoltaniczne czyli PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Daj spokój....7 lat zwrotu inwestycji i "późniejsze zarobki" to wychodzi tylko domokrążcom jak Cię odwiedzaja i chcą Ci coś sprzedać.... Dobrze przeanalizuj dopłaty, dopytaj w kwestii liczników dwukierunkowych w ZE jak to jest- jak Ty pobierasz energie to średnio za 1Kwh płacisz np.60 gr, sumując cenę za opłaty przesyłowe + cena za jednostkę energii. Czy oddając prąd do sieci dostaniesz też 60 gr/kwh?:) O tym już domokrążcy nie wspominają. A szkoda. Generalnie upraszczając to u nas nie jest to opłacalne przedsięwzięcie. Gdyby liczyć poniesione koszty i zero jakichkolwiek dopłat to czas zwrotu inwestycji to jest minimum 15 lat... Sporo! To tylko czas zwrotu inwestycji. A kiedy ona zarobi na siebie i na nas? Poza tym deklarowana sprawność paneli... to też się obniża, jakoś nie wierzę że za 15 lat znajdę producenta paneli który mi z chęcią pomoże gdy moje panele zejda z wydajnością poniżej deklarowanej wartości.

Kolejna sprawa- ilość wytworzonej energii- nie wierzcie w bzdury ze są panele które "nawet pochmurny dzień produkują". No jakie maamy panele? Poli/ mono i amorficzne. Sprawdxzałem ile prądy produkuje taki mono i poli w pochmurny dzień.. szkoda gadać. O amorfiku nie wspominam bo jeszcze mniejsza sprawność. Moim zdaniem- panele owszem ale tylko tam gdzie jest to podyktowane  totalnym brakiem dostępu do  normalnej energii, i tak zrobiłem u siebie w samochodzie " wypoczynkowym" . Panele na dachu, w środku bateria, i na bezludziu i bezprądziu  pracuje lodówka i inne urządzenia elektryczne, no ale to inny temat.

Moje obliczenia robiłem nie w oparciu o kalkulatory internetowe , wziąłem woltomierz i amperomierz..i wyszło zupełnie inaczej.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu orientowałem się jak to wygląda w "naszym" Tauronie.

Zakładają Ci licznik dwukierunkowy i oddajesz do sieci prąd.

Licznik Ci zlicza ile i masz 365 dni na wykorzystanie 80% tego co oddałeś.Do 10 kW mocy. Powyżej możesz wykorzystać 70% .

Nie dostajesz żadnej kasy.

Jak na razie u nas gmina nic nie dokłada :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu orientowałem się jak to wygląda w "naszym" Tauronie.
Zakładają Ci licznik dwukierunkowy i oddajesz do sieci prąd.
Licznik Ci zlicza ile i masz 365 dni na wykorzystanie 80% tego co oddałeś.Do 10 kW mocy. Powyżej możesz wykorzystać 70% .
Nie dostajesz żadnej kasy.
Jak na razie u nas gmina nic nie dokłada
Trudno o akumulator z większą sprawnością.

tapatalked

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jeszcze, jakie są koszty poza ceną urządzeń? Serwis, ubezpieczenie, dodatkowa gwarancja? Ile to kosztuje? No i jaka jest żywotność tych panelu, bo wiadomo że stare stare tracą wydajność - czyli jeszcze dłużej się to zwraca. Też się nad tym zastanawiam, ale jak widzę że najbardziej chwalą to sprzedawcy, zakłady energetyczne, rząd itp. to zaczynam mieć obawy - wiadomo za darmo to nam nikt nic nie da. Czy nie jest to tak, że szpecimy sobie dom lub działkę, żeby załatać dziurę energetyczną w godzinach szczytu?

 

Czy nie lepiej zainwestować w tego typu wynalazki? Nie mówię dokładnie o tym produkcie, ale ogólnie o instalacji która wykorzystuje wyprodukowany prąd  niezależnie od dostawcy/odbiorcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem wspomniane kalkulatory do opłacalnosci pv..zastanawia mnie jedno- dlaczego wszędzie przyjmują cenę za kwh 60 gr. Jak juz wspomniałem 60 groszy to nam wyjdzie razem z opłatami tzw. "abonamentowymi"My musimy patrzeć na cenę za samą kwh. 

13 godzin temu, Adam___ napisał:

 

Nie dostajesz żadnej kasy.

 

Trochę na skróty poszedłem. Ok. odzyskujesz z sieci  do 80% tego co  do niej wpompowałeś. Ale opłaty stałe nadal ponosisz. czyli za 1kwh wyprodukowaną ze słońca jestem do przodu 60 groszy? Nie. 27-30 groszy. No liczę jak tylko umiem i zawsze wychodzi lipa. Siłownia słoneczna o mocy 4 kw wyprodukuje 3700 kwh w roku..to gdzie jest ten zysk? Inna sprawa jesli ktoś mi podaruje taką fotowoltaikę za free.. ale obecnie za ok 1kw siłowni słonecznej trzeba zapłacić ok 10 000 brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla bezpieczeństwa powinno sie przyjąć sprawność na poziomie 80% mocy znamionowej w naszym klimacie. Każdy rok jest iny więc jeśli zdarzy się in plus to będzie dobrze. Opcja fajna TYLKO przy zastosowaniu dopłat gminnych. Sam z siebie bym się nie zdecydował. No chyba że kupując używane panele ale  już nowy falownik. No i idealnie byłoby dorzucić do tego akumulatory ale trzeba na to mieć miejsce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale używane panele to już straciły trochę sprawności. Akumulator-hmm dodatkowe pieniądze i to niemałe a też starzeje się od chwili rozpoczęcia użytkowania. Zastanawia mnie co innego- dlaczego tak niemalże na siłę umawia się spotkania przedstawicieli firm z ludźmi - potencjalnymi klientami. Przecież żyjemy w czasach że jak czegoś potrzebujesz to idziesz do sklepu i kupujesz. A tu jacyś ludzie ze swoimi wyliczeniami przychodzą Ci do domu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowizja :) Kto pierwszy ten lepszy, handlowcy dostają dodatkową kasę więc szukają. Ja bym szedł w używki. Za 7 kPLN masz zestaw 4.8 kW używanych paneli (2010-2012). Zostanie na inwerter i instalację. Jak się sprawdzi za jakiś czas dołożysz, wymienisz, itd. Czytałem gdzieś fajną opcję jak koleś podłączył to pod akumulację ciepła: instalacja

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, slawek2000 napisał:

Nooo zależy..możesz mieć on-grid i off-grid instalację.

No właśnie miałem na myśli, że przy obecnym systemie prawnym off-grid jest kompletnie nieopłacalne. Akumulatory są drogie i mają ograniczoną żywotność. do tego sprawność 50-60%. Dlatego off-grid nie ma sensu. 

Jedyna możliwość logicznego zastosowania to na działce gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.01.2018 o 21:32, slawek2000 napisał:

Daj spokój....7 lat zwrotu inwestycji i "późniejsze zarobki" to wychodzi tylko domokrążcom jak Cię odwiedzaja i chcą Ci coś sprzedać.... Dobrze przeanalizuj dopłaty, dopytaj w kwestii liczników dwukierunkowych w ZE jak to jest- jak Ty pobierasz energie to średnio za 1Kwh płacisz np.60 gr, sumując cenę za opłaty przesyłowe + cena za jednostkę energii. Czy oddając prąd do sieci dostaniesz też 60 gr/kwh?:) O tym już domokrążcy nie wspominają. A szkoda. Generalnie upraszczając to u nas nie jest to opłacalne przedsięwzięcie. Gdyby liczyć poniesione koszty i zero jakichkolwiek dopłat to czas zwrotu inwestycji to jest minimum 15 lat... Sporo! To tylko czas zwrotu inwestycji. A kiedy ona zarobi na siebie i na nas? Poza tym deklarowana sprawność paneli... to też się obniża, jakoś nie wierzę że za 15 lat znajdę producenta paneli który mi z chęcią pomoże gdy moje panele zejda z wydajnością poniżej deklarowanej wartości.

Kolejna sprawa- ilość wytworzonej energii- nie wierzcie w bzdury ze są panele które "nawet pochmurny dzień produkują". No jakie maamy panele? Poli/ mono i amorficzne. Sprawdxzałem ile prądy produkuje taki mono i poli w pochmurny dzień.. szkoda gadać. O amorfiku nie wspominam bo jeszcze mniejsza sprawność. Moim zdaniem- panele owszem ale tylko tam gdzie jest to podyktowane  totalnym brakiem dostępu do  normalnej energii, i tak zrobiłem u siebie w samochodzie " wypoczynkowym" . Panele na dachu, w środku bateria, i na bezludziu i bezprądziu  pracuje lodówka i inne urządzenia elektryczne, no ale to inny temat.

Moje obliczenia robiłem nie w oparciu o kalkulatory internetowe , wziąłem woltomierz i amperomierz..i wyszło zupełnie inaczej.

 

Nie bazowałem na materiałach reklamowych tylko na opiniach użytkowników. Na forum Muratora czy pvmonitor jest tego masa.

Dopłata w Warszawie jest prosta, składasz wniosek z wybraną przez siebie instalacją/wyceną i po kwalifikacji przyznają Ci do 40% dotacji (w zależności od liczby wniosków).

Oddając do sieci prąd wg ustawy dostaję się 80% tego co się wysłało, dlatego trzeba odpowiednio przewymiarować. Opłaca się opłaty stałe, ale jest to <10zł.

 

Finalnie zdecydowałem się na droższe panele Sharpa 15x300W, bo wejda mi ładnie w jednym rzędzie po kalenicą. Jak dostanę dotację przystępuję do realizacji ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.01.2018 o 10:22, Pado napisał:

ja niby będę mieć 16 paneli, 4,5kW, gmina daje 85%...ale to kwestia końca tego roku lub przyszłego

Mój ojciec też złożył wniosek o dotację, która wynosi 85% 8]. Działa to na innej zasadzie niż moja, gmina ma $$$, ludzie składają wnioski, potem robią przetarg na wykonanie instalacji i podpisują umowy. Za 15% ceny (+ chyba vat) to grzech nie brać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.01.2018 o 00:24, Majkiel napisał:

Pytanie jeszcze, jakie są koszty poza ceną urządzeń? Serwis, ubezpieczenie, dodatkowa gwarancja? Ile to kosztuje? No i jaka jest żywotność tych panelu, bo wiadomo że stare stare tracą wydajność - czyli jeszcze dłużej się to zwraca. Też się nad tym zastanawiam, ale jak widzę że najbardziej chwalą to sprzedawcy, zakłady energetyczne, rząd itp. to zaczynam mieć obawy - wiadomo za darmo to nam nikt nic nie da. Czy nie jest to tak, że szpecimy sobie dom lub działkę, żeby załatać dziurę energetyczną w godzinach szczytu?

 

Czy nie lepiej zainwestować w tego typu wynalazki? Nie mówię dokładnie o tym produkcie, ale ogólnie o instalacji która wykorzystuje wyprodukowany prąd  niezależnie od dostawcy/odbiorcy.

Nic tam się nie serwisuje. Potencjalnie najbardziej zawodny możne być inwerter, bo ma trochę elektroniki, przekaźniki i jakiś wentylator - zwykle mają 10 lat gwarancji. Panele mają 20-30 lat gwarancji na to, że ich wydajność nie spadnie pon 80%, ale niby w D instalowane panele w latach 90' mają znacznie większe sprawności. Z panelami trzeba jedynie uważać, żeby po nich nie chodzić, bo można je uszkodzić.

Dla mnie jest to o niebo lepsza i prostsza instalacja niż kolektory solarne, bo nie ma żadnych rurek, płynów i pompek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.01.2018 o 12:23, lucash napisał:

Prowizja :) Kto pierwszy ten lepszy, handlowcy dostają dodatkową kasę więc szukają. Ja bym szedł w używki. Za 7 kPLN masz zestaw 4.8 kW używanych paneli (2010-2012). Zostanie na inwerter i instalację. Jak się sprawdzi za jakiś czas dołożysz, wymienisz, itd. Czytałem gdzieś fajną opcję jak koleś podłączył to pod akumulację ciepła: instalacja

 

 

Tylko przy używkach nie masz gwarancji że panele nie mają mikropęknięć powstałych np przy demontażu, transporcie, itd, które mocno wpływają na ich wydajność. Przy dotacjach nie ma co kombinować. 

 

A propo's handlowców rozmawiałem z 4 fimami. Tylko ta z Ikea interesowała się ofertą, dzwoniła, pytała. Jedna firma lokalna - musiałem się dopraszać o ofertę. Oferta od sprzedawcy (RWE) - czekałem chyba z miesiąc. Druga firma lokalnie podeszła bardzo profesjonalnie, od razu powiedzieli jakie są realne parametry oraz na co zwracać uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sherif napisał:

Mój ojciec też złożył wniosek o dotację, która wynosi 85% 8]. Działa to na innej zasadzie niż moja, gmina ma $$$, ludzie składają wnioski, potem robią przetarg na wykonanie instalacji i podpisują umowy. Za 15% ceny (+ chyba vat) to grzech nie brać.

No to u nas jest podobnie, gmina zbiera wnioski, wystepuja do UE o dotacje, a jak dostaną to robia przetrag i jedna firma montuje wszystkim... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie miałem na myśli, że przy obecnym systemie prawnym off-grid jest kompletnie nieopłacalne. Akumulatory są drogie i mają ograniczoną żywotność. do tego sprawność 50-60%. Dlatego off-grid nie ma sensu. 
Jedyna możliwość logicznego zastosowania to na działce gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej.
Nie do końca, wielu ludzi pcha po prostu nadmiar w zbiornik wody. To ma całkiem dużą sprawność, jeśli nie stoi.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, format napisał:

Nie do końca, wielu ludzi pcha po prostu nadmiar w zbiornik wody. To ma całkiem dużą sprawność, jeśli nie stoi.

tapatalked
 

Też można. Choć moim zdaniem i tak lepiej mieć on-grid w systemie opustów.

A namiar i tak można pchać w CWU, żeby jak najmniej oddać do sieci. Można  też do tego zastosować jakiś wattrouter, który nomen-omen nie zwróci się nigdy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sherif napisał:

Tylko przy używkach nie masz gwarancji że panele nie mają mikropęknięć powstałych np przy demontażu, transporcie, itd, które mocno wpływają na ich wydajność. Przy dotacjach nie ma co kombinować. 

 

A propo's handlowców rozmawiałem z 4 fimami. Tylko ta z Ikea interesowała się ofertą, dzwoniła, pytała. Jedna firma lokalna - musiałem się dopraszać o ofertę. Oferta od sprzedawcy (RWE) - czekałem chyba z miesiąc. Druga firma lokalnie podeszła bardzo profesjonalnie, od razu powiedzieli jakie są realne parametry oraz na co zwracać uwagę.

A widzisz.. ja z kolei spotkałem się z ludźmi którzy przychodzili do domu poleceni przez kogoś, cos tam oferowali, w ręku juz niemalże gotowa umowa, i brać brac bo ostatni dzwonek! cena promocyjna ale tylko gdy polecę ich instalację jeszcze kolejnym osobom..no tuz z daleka śmierdzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, format napisał:

Nie do końca, wielu ludzi pcha po prostu nadmiar w zbiornik wody. To ma całkiem dużą sprawność, jeśli nie stoi.

tapatalked
 

Znaczy grzałki tak? Ale tak się zastanawiam.. panel o sprawności +-16% wytwarza energię elektryczną a my ją "marnotrawimy" na grzanie. Ma to sens? To skoro ma być finalnie ciepło pozyskane z tej energii to nie lepiej kolektor? i od razu masz ciepło z promieni słonecznych. A nie promienie- prąd- ciepło.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, slawek2000 napisał:

Znaczy grzałki tak? Ale tak się zastanawiam.. panel o sprawności +-16% wytwarza energię elektryczną a my ją "marnotrawimy" na grzanie. Ma to sens? To skoro ma być finalnie ciepło pozyskane z tej energii to nie lepiej kolektor? i od razu masz ciepło z promieni słonecznych. A nie promienie- prąd- ciepło.

Fakt, że do grzania cwu kolektory wodne osiągają większą sprawność niż pv. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sherif napisał:

Nie bazowałem na materiałach reklamowych tylko na opiniach użytkowników. Na forum Muratora czy pvmonitor jest tego masa.

 

No ja właśnie spoglądam czasami na pvmonitor. I taka 4Kwp elektrownia wytworzy w roku3800 Kwh... No słaby ten zysk jest..

Oczywiście ten mój "sceptycyzm" to tylko w oparciu że finansujemy całość z własnej kieszeni. Jesli są dopłaty o których tu mowa- 40%, czy 85% to brałbym juz niemalże w ciemno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, slawek2000 napisał:

A widzisz.. ja z kolei spotkałem się z ludźmi którzy przychodzili do domu poleceni przez kogoś, cos tam oferowali, w ręku juz niemalże gotowa umowa, i brać brac bo ostatni dzwonek! cena promocyjna ale tylko gdy polecę ich instalację jeszcze kolejnym osobom..no tuz z daleka śmierdzi.

 

domokrążcą i jechowym nie otwieram :phi:

 

4 godziny temu, slawek2000 napisał:

No ja właśnie spoglądam czasami na pvmonitor. I taka 4Kwp elektrownia wytworzy w roku3800 Kwh... No słaby ten zysk jest..

Oczywiście ten mój "sceptycyzm" to tylko w oparciu że finansujemy całość z własnej kieszeni. Jesli są dopłaty o których tu mowa- 40%, czy 85% to brałbym juz niemalże w ciemno :)

Te co sprawdzałem w mojej okolicy miały produkcję pow 1000kWh z 1 kWp mocy a mazowieckie to średnio nasłoneczniony region. Wg opinii bez problemu wyciąga się znacznie więcej, no może poza 2017r który podobno był najgorszy od wielu lat i było mało słońca, niektórym wynik spadł deko poniżej 1MWh z 1kWp.

Bez dopłaty pewnie bym się z tym nie bawił, ale przerabiałem dopłatę do "solarów" rok temu które rozważałem i poszło bezproblemowo, już w kwietniu dostałem umowę z UM do podpisu na udzielenie dotacji. 

 

4 godziny temu, marcinur napisał:

Fakt, że do grzania cwu kolektory wodne osiągają większą sprawność niż pv. 

ale są nieopłacalne nawet przy 40% dotacji ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, format napisał:

Nie do końca, wielu ludzi pcha po prostu nadmiar w zbiornik wody. To ma całkiem dużą sprawność, jeśli nie stoi.

tapatalked
 

znaczy grzeje staw :phi:?

ja mam ogrzewanie gazowe i przy cenie 0.13PLN za kWh jest to średnio opłacalne, no chyba że ma się nadwyżki energii i nie chce się oddawać ich za free dla "ZE"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.02.2018 o 22:44, Michelin napisał:

https://www.sunnyportal.com/

 

u mnie w firmie montowaliśmy w 2009r, sponsorowała centrala z zachodu...

instalacja 8,5 kWp,

w 2016r - 5100  kWh/rok

w 2017r - 4965 kWh/rok

 

to są wartości rzeczywiste, a nie wyliczone z kalkulatorów

wcześniejsze lata podobnie.

Strasznie słabe te wyniki. Czy panele są idealnie na południe? Czy są na słońcu przez cały dzień?

Generalnie z 1 kW mocy paneli uzyskuje się 900-1100 kWh/rok. I nie są to wartości teoretyczne a praktyczne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 05/02/2018 o 22:44, Michelin napisał:

https://www.sunnyportal.com/

 

u mnie w firmie montowaliśmy w 2009r, sponsorowała centrala z zachodu...

instalacja 8,5 kWp,

w 2016r - 5100  kWh/rok

w 2017r - 4965 kWh/rok

 

to są wartości rzeczywiste, a nie wyliczone z kalkulatorów

wcześniejsze lata podobnie.

coś tu chyba poknocone było typu zła ekspozycja czy coś zasłania .. przenalizowałem trochę wyników i nie widziałem tak kiepskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wspólnik ma od 3 lat, zakładał z zamiarem sprzedaży, potem zablokowano temat, ma piękną instalkę 10 kW, licznik 2 kierunkowy. Sieć bierze 20% za "przechowanie", ciągłe drobne problemy z rozliczaniem tego, zawsze coś nie tak i pisanie pism czy wiszenie na słuchawce. W domu ma już grzanie na kilka sposobów, centralne ogrzewanie, gaz. kominek,  a rok temu przerobił (dorobił) kocioł na prąd do instalacji centralnego (skoro nie może odsprzedać to wykorzystuje). Przy odsprzedaży liczył ok 500zł/mc miało zostawać. Koszt instalacji 55000. Fotki robione w maju, widać na nich dzienną produkcję. Paź-styczeń bardzo słabo, od lutego zaczynają pracować.

IMG_20170528_152240.jpg.f359d8f2f53f29d7767af55772c11d47.jpgIMG_20170528_152236.jpg.3f7dd9ff7eaaf43c9a031cf452cea4e5.jpgIMG_20170528_152255.jpg.f96bf390e441cdb54ea6d355fa5b6bb8.jpgIMG_20170528_170629.jpg.2ddbfc54a2fb9930d89fdac42892b45d.jpgIMG_20170528_170633.jpg.4c74ae367e8992f9e7ff68f8e4b928ad.jpgIMG_20170528_152118.jpg.d846e1f4597a5932405f54e4ba6e530d.jpgIMG_20170528_152111.jpg.10851a2d5c61d454c00ad86dbb45fbb1.jpgIMG_20170528_152105.jpg.c857fc837e7217971ed76ccf2279e16f.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.