Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, volf6 napisał:

Jakiej firmy/mocy panele i inwerter?

Masz jakieś duże zużycie prądu typu grzanie wody czy ogrzewanie domu?

Just solar polikrystaliczne 285 W. Inwerter Growatt. Nie mam grzania prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szyman napisał:

co trzeba zrobić by mieć takie rachunki miesięczne za prąd

Nic specjalnego, zmywarka 2x dziennie, pralka/suszarka też pewnie x2, światło, czajnik, pompy cyrkulacyjne, nas+routery. Tak się nazbierało. Sąsiad ma bardzo podobnie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ccLot napisał:

Zużycie z faktury za zeszły rok 4800 kWh.

Płacę miesięcznie za prąd ~250 zeta. 

Można przyjąć, że 1kw paneli w ciągu roku wytworzy ok. 1000 kWh. Zatem przy współczynniku odbioru 0.8 i braku zużycia własnego/na bieżąco instalka powinna pokryć całe moje roczne zapotrzebowanie.

A jak wyjdzie zobaczymy za rok.

Firma chciała za podobny zestaw na gotowo 25k PLN.

No to u mnie potrzebowałbym podobnej instalacji, albo ciut większej, gdym chciał więcej grzać prądem (Mam 10 kW grzejników ;]

Ja myślałem o 7 kW z paneli.

Inny problem to dach - u mnie spadki są tylko na wschód i zachód ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szyman napisał:

co trzeba zrobić by mieć takie rachunki miesięczne za prąd :totalszok:?

 

Nic specjalnego .

Bojler elektryczny w łazience , mały bojler 10 litrów w kuchni , grzejnik elektryczny w łazience i czasami w pokoju.

U Mamy tak było i wychodziło po 300 pln za rachunek miesięcznie , latem trochę mniej było.

Niestety nie wszędzie jest inna możliwość.

Teraz , po zamontowaniu gazu rachunki są po 130 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, szyman napisał:

co trzeba zrobić by mieć takie rachunki miesięczne za prąd :totalszok:?

 

W małym mieszkaniu (z resztą byłeś  jak jechaliśmy do Rumuni), w którym było ogrzewanie gazowe i kuchenka gazowa regularnie miałem połowę tego.  Jakby mi weszła zmywarka, zamieniłbym kuchenkę np na indukcję to 200 zł byłoby do osiągnięcia przy 40 m2.

 

Dużą część prądu ciągną nie pralka, zmywarka czy czajnik, bo one pełną moc pobierają stosunkowo krótko, a różne drobiazgi, którymi się nikt nie przejmuje. Tu 2W, tam 5W, w jeszcze innym miejscu 10W i się uzbiera 200W i przed dobę jest 5kWh, 150 kWh miesięcznie czyli około z 80 złotych. 

 

12 godzin temu, ccLot napisał:

Dzisiaj dekarz (ten co robił mi dach) skończył u mnie montować 22 panele i zainkasował niecałe 1000 PLN...

Teraz tylko elektryka przy rozdzielnicy i instalacja 6kw wyjdzie mnie mniej jak 18k PLN minus premia od premiera, czyli będzie ~13k.

Okres zwrotu w moim wypadku wyjdzie ~4 lata (CP). Nie ma co narzekać.

 

Dostałeś dotację z "czystego powietrza"? 

Elektrykę sam ogarniasz? Zakup elementów robiłeś na vat 23%?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szyman napisał:

To u mnie za dwa miesiące wrzesień październik było 315 zł 4 osobowa rodzina w tym jest garaż z kompresorem i podnośnikiem o sprzetach typu mig szlifierki nie wspominam

 

Kuchnia indukcyjna i piekarnik zeżre więcej niż te podnośniki i kompresory ;]

Podnośnik działa kilkadziesiąt sekund, a kuchnia i piekarnik działają godzinami :)

Może masz jeszcze gaz i na nim gotujesz. Dodaj ten rachunek do ceny prądu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, kravitz napisał:

 

Kuchnia indukcyjna i piekarnik zeżre więcej niż te podnośniki i kompresory

 

 

Oczywiście ale piekarnik też pracuje min 4-6 razy w tyg a garaż średnio 4h dziennie  nie wspominając o weekendzie plus całe jego wyposażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Majkiel napisał:

Dostałeś dotację z "czystego powietrza"? 

Elektrykę sam ogarniasz? Zakup elementów robiłeś na vat 23%?

Taki jest plan, żeby dostać dotację.

Elektrykę będę sam ogarniał, potrzeba tylko kogoś najlepiej z uprawnieniami SEP żeby zrobił schemat instalacji i podpisał się pod wnioskiem do zakładu energetycznego.

Zakup elementów na 23%, jak sprzedawca będzie ogarnięty to warto pogadać o innej stawce:cfaniak2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, szyman napisał:

Oczywiście ale piekarnik też pracuje min 4-6 razy w tyg a garaż średnio 4h dziennie  nie wspominając o weekendzie plus całe jego wyposażenie.

 

Ale czego oczekujesz, cudów? ;]

U Ciebie zwyczajnie mniej się gotuje i piecze, niz u kolegi.

 

Ja nie mam podnośników w garażu, a rachunki o ile pamiętam po 180PLN/mieś.

Zmywarki, pralki, suszarki, płyta indukcyjna, piekarnik no i oczywiście lodówka.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.12.2019 o 21:13, ccLot napisał:

Dzisiaj dekarz (ten co robił mi dach) skończył u mnie montować 22 panele i zainkasował niecałe 1000 PLN...

Teraz tylko elektryka przy rozdzielnicy i instalacja 6kw wyjdzie mnie mniej jak 18k PLN minus premia od premiera, czyli będzie ~13k.

Okres zwrotu w moim wypadku wyjdzie ~4 lata (CP). Nie ma co narzekać.

Jeszcze od tych 13 000 możesz odliczyć 18% w PIT.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, exor napisał:

 

A jak jest na liniowym podatku to tez moze?

 

Cytat:

Z ugi może skorzystać podatnik podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej (zarówno według stawki 18, jak i 32%), 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, "będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki kwalifikowane do skorzystania z ulgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Majkiel napisał:

 

I wychodzi dycha ;)

Przy takiej cenie to już zupełnie inna rozmowa

Ja zakładałem w kwietniu i nie załapałem się jeszcze na 5000+, ale jako rolnik dostałem z gminy zwolnienie z podatku w wysokości 25%. Inna sprawa, że przy tych kilkuset złotych rocznie będą mnie zwalniać z podatku pewnie przez 10 lat, ale to kolejny plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.12.2019 o 05:10, szyman napisał:

co trzeba zrobić by mieć takie rachunki miesięczne za prąd :totalszok:?

 

Nic specjalnego...indukcja, piekarnik, mikrofala, pralka, suszarka, 4 pompki przy piecu, + cała reszta...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.12.2019 o 05:10, szyman napisał:

co trzeba zrobić by mieć takie rachunki miesięczne za prąd :totalszok:?

 

 

Dnia 11.12.2019 o 21:25, ccLot napisał:

Zużycie z faktury za zeszły rok 4800 kWh.

Płacę miesięcznie za prąd ~250 zeta. 

Można przyjąć, że 1kw paneli w ciągu roku wytworzy ok. 1000 kWh. Zatem przy współczynniku odbioru 0.8 i braku zużycia własnego/na bieżąco instalka powinna pokryć całe moje roczne zapotrzebowanie.

A jak wyjdzie zobaczymy za rok.

Firma chciała za podobny zestaw na gotowo 25k PLN.

Ja właśnie badam temat jak to samemu zmontować ;] Kolega ma firmę co to montuje i obiecał pomoc w papierach i doradztwo ;] Liczę że w 12k się zamknę a rachunki u mnie srogie bo 250zł miesięcznie mało nie jest :facepalm:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Adalbert napisał:

Przy zużyciu 4800 kWh aby pokryć zapotrzebowanie potrzebujesz elektrownie min 6kW, a to znaczy 19-20 paneli.

Same panele to wydatek ok 12k.

Do tego falownik z 5k, okablowanie z 1k. Odliczyć podatek i zwrot to wyjdzie koło 12-13k. Montaż we własnym zakresie dobra flaszka dla sąsiada elektryka z uprawnieniami i się ogarnie ;]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Adalbert napisał:

Same panele to wydatek ok 12k.

To takie za 8k są do niczego? https://allegro.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne-solarne-panel-gamko-gka60m-8686849318 

Lub choćby te, przy 30 sztukach cena za 1 to 385 zeta https://allegro.pl/oferta/okazja-panel-pv-fotowoltaiczny-just-solar-285w-8375574752

Edytowane przez volf6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, costam000 napisał:

nstalacja u rodziców, 5.13 kW, dane za 2019r

Całkiem nieźle, jakie to rejony ?

 

U mnie ten rok słabszy (mało słoneczny sezon co widać nawet na wykresie), do dziś 4.28MWh z instalacji 4.5kW

 

image.png.f95f321da1aa94febd66a2a90e367726.png

 

Nadprodukcji stykło niemal do końca listopada, obecnie jestem -210kWh w plecy, czyli za ten rok będzie do zapłaty ok 150zł.

Jak dojdzie EV trzeba będzie panele dołożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.12.2019 o 21:26, Fili_P napisał:

PV u kuzyna (wielkopolskie - prawie idealnie na południe kąt 26s instalacja 6,1 kW

Też mam idealnie na południe, tyle że obok mam las i styczeń/grudzień końcówki drzew zacieniają trochę panele, dlatego uzyski mam takie:

image.png.4c075a152fae902463597784b6e9ac20.png

 

10kWh w takie dni to bardzo dobry wynik. Niestety przy zabudowie miejskiej i niskim słońcu trudno o brak cienia :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Fili_P napisał:

A coś więcej? Strony świata itd...

Zadowoleni? Sprawdzilo im się?

 

10 szt na południe

9 szt na zachód

to dopiero pierwszy pełny rok i jak na razie wydaje się OK

teraz doszła pompa ciepła, więc wszelkie nadwyżki szybką znikną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, punktak napisał:

W przypadku "braku prądu" nie zadziała żaden zestaw typu 'on grid" czyli nie zawierający akumulatorów - to podstawowa zasada bezpieczeństwa. 

 

ale jak świeci słońce i ZE wyłączy prąd to ze "swojego" nic nie uzsykamy ?

mam dwie małe instalacje na 12v i tam jak nie ma aku, ale slonce swieci to urządzenia działają, na tyle ile solar wyprodukuje 

 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Ociec napisał:

Czy ktoś może powiedzieć, czy takie zestawy jak u kolegów,  zadziałają w przypadku "braku prądu" ?

Jak nie ma prądu nie działa inwerter = brak produkcji. Trzeba ratować się mniejszym inwerterem z aku czy upsem.

  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tak złe warunki, że na każdy panel potrzebujesz optymalizator ?

Chyba nie, ale ponoć nie bardzo jest jak to zrobić sensownie tylko na części ( ekspozycja wschodnia zasadniczo by była...trochę komin pe,eszkadza i własną ściana dziełowa/szczytowa) drzew zero

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Fili_P napisał:

Chyba nie, ale ponoć nie bardzo jest jak to zrobić sensownie tylko na części ( ekspozycja wschodnia zasadniczo by była...trochę komin pe,eszkadza i własną ściana dziełowa/szczytowa) drzew zero

 

Optymalizatory powinny być na tych panelach na których może być cień, jak np od komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Dnia 18.12.2019 o 11:32, sherif napisał:

Nadprodukcji stykło niemal do końca listopada, obecnie jestem -210kWh w plecy, czyli za ten rok będzie do zapłaty ok 150zł.

Jak dojdzie EV trzeba będzie panele dołożyć.

Robiłeś instalację z dofinansowaniem?Bo ja zapisałem się na projekt, nie wiem czy wystartuje, ale były tylko 2 możliwości 3 i 4 kW, zapisałem się na 4kW, gdy grzałem w lecie wodę prądem zużywałem 5200kWh/rocznie, ostatni sezon z kolektorami solarnymi, wychodzi mi jakieś 3700kWh/rocznie czyli w teorii będzie na styk?

 

Jak jest potem z dołożeniem paneli, wystarczą same panele, czy zmiana falownika tudzież innych gratów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, AkuQ napisał:

Robiłeś instalację z dofinansowaniem?Bo ja zapisałem się na projekt, nie wiem czy wystartuje, ale były tylko 2 możliwości 3 i 4 kW, zapisałem się na 4kW, gdy grzałem w lecie wodę prądem zużywałem 5200kWh/rocznie, ostatni sezon z kolektorami solarnymi, wychodzi mi jakieś 3700kWh/rocznie czyli w teorii będzie na styk?

 

Jak jest potem z dołożeniem paneli, wystarczą same panele, czy zmiana falownika tudzież innych gratów?

Tak, robiłem z dotacją UM. Decyzja o mocy i rozwiązaniu należała do mnie.

Nie wiem co rozumiesz przez "na styk". Nie da się porównać prosto energii wytworzonej do zużytej. Część E konsumuje się podczas produkcji (u mnie np jest to zwykle15-25%), czyli bez kosztowo. Reszta idzie do sieci, więc mamy 20% straty przy odzyskaniu. Żeby mieć na styk po odjęciu E zużytej bezpośrednio trzeba wyprodukować te 20%.

4kW to IMO deko za mało przy normalnym zużyciu, bez grzania wody.

Panele oczywiście można dokładać, sam mam taki plan po zakupie EV. Zalezy oczywiście od falownika, jak celowo kupiłem większy. Falowniki nominalnie potrafią pracować z deko większą mocą. Poza tym musisz sobie przeanalizować produkcję, ile czasu pracuje z max mocą lub blisko max mocy. IMHO będzie to ok 1%. Jeżeli moc PV bedzie większa nić falowanika, to prosty w tych momentach będzie obcięta, ale za to będzie większa produkcja w okresach przejściowych.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, sherif napisał:

Reszta idzie do sieci, więc mamy 20% straty przy odzyskaniu. Żeby mieć na styk po odjęciu E zużytej bezpośrednio trzeba wyprodukować te 20%.

4kW to IMO deko za mało przy normalnym zużyciu, bez grzania wody.

Panele oczywiście można dokładać, sam mam taki plan po zakupie EV. Zalezy oczywiście od falownika, jak celowo kupiłem większy.

To, że 20% idzie w sieć to wiem i ogólne zasady znam. Bardziej chodziło mi o tematy czy 4kW wyrobi na domostwo i czy potem dorzucenie paneli wystarczy by zwiększyć moc. U Ciebie fajnie podeszli do tematu bo miałeś możliwość założenia elementów jakie chciałeś, tutaj wątpię by tak było. Jedyna myśl, to czy firma na to pójdzie, że za dopłatą dla nich robią np. 6kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AkuQ napisał:

To, że 20% idzie w sieć to wiem i ogólne zasady znam. Bardziej chodziło mi o tematy czy 4kW wyrobi na domostwo i czy potem dorzucenie paneli wystarczy by zwiększyć moc. U Ciebie fajnie podeszli do tematu bo miałeś możliwość założenia elementów jakie chciałeś, tutaj wątpię by tak było. Jedyna myśl, to czy firma na to pójdzie, że za dopłatą dla nich robią np. 6kW.

U mnie przy dofinansowaniu, które ogarniała gmina  (85%) to ona jest przez 5 lat umownym właścicielem instalacji.

A przelicznik, który można znaleźć w necie to 1kWp =1000kWh rocznie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, zurekk napisał:

U mnie przy dofinansowaniu, które ogarniała gmina  (85%) to ona jest przez 5 lat umownym właścicielem instalacji.

Tak, więc chyba najrozsądniej rozszerzać sobie instalkę po 5 latach, chociaż na zdrowy rozsądek nikt tego nie będzie ściągał po założeniu i dotowaniu.

19 minut temu, zurekk napisał:

A przelicznik, który można znaleźć w necie to 1kWp =1000kWh rocznie

Raczej piszą o deko mniejszym 900-980, więc nawet zakładając 900 to z 4kWp wydoli 3600kWh minus 20% to niespełna 3000kWk do wykorzystania, czyli jakieś 800-1000kWh byłoby do zapłacenia w moim przypadku per rok. Tak w sporym uproszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, AkuQ napisał:

To, że 20% idzie w sieć to wiem i ogólne zasady znam. Bardziej chodziło mi o tematy czy 4kW wyrobi na domostwo i czy potem dorzucenie paneli wystarczy by zwiększyć moc. U Ciebie fajnie podeszli do tematu bo miałeś możliwość założenia elementów jakie chciałeś, tutaj wątpię by tak było. Jedyna myśl, to czy firma na to pójdzie, że za dopłatą dla nich robią np. 6kW.

Gadaj z nimi, jak by się tak dało to jesteś w domu. Sam większy inwerter wiele załatwia, bo same panele nie są drogie i wystarczy je fizycznie dołożyć. Pamiętaj natomiast, że czy to ty czy firma instalująca musi zdać z inwestycji dokumentację i tutaj może być problem z innym urządzeniem czy mocą. Jeżeli to nie przejdzie to nawet warto przemyśleć rozmieszczenie paneli na dachu, tak aby później dołożyć a nie przesuwać.

Jednak jak dają prawie darmo (czyt duże dotacje) to się bierze max moc i tyle.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

Jednak jak dają prawie darmo (czyt duże dotacje) to się bierze max moc i tyle.

 

No duże dotacje to były na początku, teraz za 4kW musiałbym coś ok 7,5 czy 8,5 tys dopłacać. Przy 3kW najniższa dopłata to 5,7 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.