Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

U nas w końcu klepnęli dofinansowanie. W tygodniu idziemy umowę podpisać .

Mamy "przydzielone" 5 kW - trzeba dopłacić 3711 pln :)

Szczegółów nie znam. Przy podpisywaniu umowy może coś się dowiem.

Chociaż znając realia przetargów cudów bym się nie spodziewał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.03.2020 o 00:01, Adam___ napisał:

U nas w końcu klepnęli dofinansowanie. W tygodniu idziemy umowę podpisać .

Mamy "przydzielone" 5 kW - trzeba dopłacić 3711 pln :)

Szczegółów nie znam. Przy podpisywaniu umowy może coś się dowiem.

Chociaż znając realia przetargów cudów bym się nie spodziewał

 

Te 3711 to całkowita opłata za te 5kW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Te 3711 to całkowita opłata za te 5kW ?

Tak. Całkowity koszt kwalifikowany to około 17.500 pln. Trochę specyficznie to liczą , dlatego nie jest to 15% z tej kwoty.

Sam projekt 307,50 brutto

Dokładnie będzie 5,04 kW.

Będzie to zakładać firma Skorut-Solar z Myślenic.

Mają się odzywać żeby projekt ogarnąć.

Z tego co się dowiedziałem to panele mają być 315 W , zamiast pierwotnie planowanych 280 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 godzin temu, Adam___ napisał:

Tak. Całkowity koszt kwalifikowany to około 17.500 pln. Trochę specyficznie to liczą , dlatego nie jest to 15% z tej kwoty.

Sam projekt 307,50 brutto

Dokładnie będzie 5,04 kW.

Będzie to zakładać firma Skorut-Solar z Myślenic.

Mają się odzywać żeby projekt ogarnąć.

Z tego co się dowiedziałem to panele mają być 315 W , zamiast pierwotnie planowanych 280 W.

 

Fajne dotacje macie.

U mnie według różnych internetowych kalkulatorów wychodzi około 7-7,5kW i ceny grubo powyżej 20 tysięcy. Korzystając z programu "Mój prąd", można zyskać 5 tysięcy. Ale nadal pozostaje 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Adam___ napisał:

Tak. Całkowity koszt kwalifikowany to około 17.500 pln. Trochę specyficznie to liczą , dlatego nie jest to 15% z tej kwoty.

Sam projekt 307,50 brutto

Dokładnie będzie 5,04 kW.

Będzie to zakładać firma Skorut-Solar z Myślenic.

Mają się odzywać żeby projekt ogarnąć.

Z tego co się dowiedziałem to panele mają być 315 W , zamiast pierwotnie planowanych 280 W.

Super warunki.

Wiesz może jakie jest źródło dotacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał umowę to napiszę skąd wzięli kasę. Machnęli się w numerze działki na umowie i trafiła do poprawki.

Wiem , że sprawa oparła się o Marszałka Województwa. W sumie ciągnęła się prawie dwa lata.

Teraz ogłosili nowy nabór chętnych

 

W Sosnowcu też mają jakiś fajny program.

Klientce zakładają solary i fotowoltaikę  - dopłaca coś kolo 4.000 pln. Niestety nie wiem dokładnie co i jak

Edytowane przez Adam___
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no u mnie 6,84kWh za 29kzł tak jak mówisz 7 połozy gminia , trochę zwrotu z podatku . 20 trzeba wyłożyc zeby prawie wyzerować rachunki..... - dowolna zmiana w prawie i całośc lezy i kwiczy niestety. U mnie przy moim zużyciu zwrócui się w około 6 lat (przy aktualnych cenach prądu i rozwiązaniach prawnych). Ryzyk-fizyk.

BTW Wcozraj podpisaliśy umowę z Firmą. Montaż na początku kwietnia niby się szukuje.

 

 

Edytowane przez Fili_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fili_P napisał:

no u mnie 6,84kWh za 29kzł tak jak mówisz 7 połozy gminia , trochę zwrotu z podatku . 20 trzeba wyłożyc zeby prawie wyzerować rachunki..... - dowolna zmiana w prawie i całośc lezy i kwiczy niestety. U mnie przy moim zużyciu zwrócui się w około 6 lat (przy aktualnych cenach prądu i rozwiązaniach prawnych). Ryzyk-fizyk.

BTW Wcozraj podpisaliśy umowę z Firmą. Montaż na początku kwietnia niby się szukuje.

 

 

Teoretycznie system opustowy ma funkcjonować 15 lat, więc spokojnie zdąży Ci się zwrócić. Ale w praktyce do zmiany ustawy wystarczy im 1 noc..... co zresztą już raz zrobili i zlikwidowali ceny gwarantowane dla wytwórców prądu z OZE.

A jeżeli faktycznie uda się aktualne regulacje utrzymać przez 15 lat to myślę, że do tego czasu systemy magazynowania energii na tyle się rozwiną i staną przystępne cenowo, że będzie można pomyśleć o układzie wyspowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
13 godzin temu, Fili_P napisał:

No i wuj. Energa właśnie do odwołania wstrzymuje montowanie liczników dwukuerunkowych

 

Sprawdź, bo na FB pisali że tylko tych w budynkach

U mnie w czwartek Tauron wymienił licznik, gość nawet nie zadzwonił, tylko odłączył prąd i zaczął grzebać w skrzynce

Teraz mam już licznik on-line :)

 

W marcu już 330kWh wyprodukowane, jeszcze kilka dni słonecznych i bilans za marzec na zero :)

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Sprawdź, bo na FB pisali że tylko tych w budynkach
U mnie w czwartek Tauron wymienił licznik, gość nawet nie zadzwonił, tylko odłączył prąd i zaczął grzebać w skrzynce
Teraz mam już licznik on-line
 
W marcu już 330kWh wyprodukowane, jeszcze kilka dni słonecznych i bilans za marzec na zero
@Koonrad jakich "tych" budynkach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Fili_P napisał:
Dnia 21.03.2020 o 15:57, Koonrad napisał:
 
Sprawdź, bo na FB pisali że tylko tych w budynkach
U mnie w czwartek Tauron wymienił licznik, gość nawet nie zadzwonił, tylko odłączył prąd i zaczął grzebać w skrzynce
Teraz mam już licznik on-line emoji4.png
 
W marcu już 330kWh wyprodukowane, jeszcze kilka dni słonecznych i bilans za marzec na zero emoji4.png

Pokaż więcej  

@Koonrad jakich "tych" budynkach?

 

tych liczników które są w budynku ;)

chodzi pewnie o wchodzenie do budynku/na posesję

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.03.2020 o 15:57, Koonrad napisał:

U mnie w czwartek Tauron wymienił licznik, gość nawet nie zadzwonił, tylko odłączył prąd i zaczął grzebać w skrzynce

Teraz mam już licznik on-line :)

 

W marcu już 330kWh wyprodukowane, jeszcze kilka dni słonecznych i bilans za marzec na zero

 

Przez 2 dni 330kWh 8] ?

 

U mnie bilans -500kWh :(, słaba ta zima była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

 

Przez 2 dni 330kWh 8] ?

 

czemu przez 2 dni, napisałem że jeszcze dwa dni słoneczne i będę miał 100% pokrycia w marcu (bez uwzględniania 20% potracenia przez ZE)

i właściwie się sprawdziło, dziś pęknie 400kWh

 

Cytuj

U mnie bilans -500kWh :(, słaba ta zima była.

 

mam od końca lutego instalację

miesięcznie potrzebuje ok 360kWh, licząc że tylko 5% zużyje bezpośrednio to trzeba 415kWh napędzić

w marcu na pewno przekroczę 400kWh a może pod 500kWh będzie, bo wczoraj było już pod 400 a dziś kolejny dzień słońce :)

przy pełnym słońcu jest 27-32kWh/dobę - instalacja 5.2kWp

 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Koonrad napisał:

 

czemu przez 2 dni, napisałem że jeszcze dwa dni słoneczne i będę miał 100% pokrycia w marcu (bez uwzględniania 20% potracenia przez ZE)

i właściwie się sprawdziło, dziś pęknie 400kWh

 

 

mam od końca lutego instalację

miesięcznie potrzebuje ok 360kWh, licząc że tylko 5% zużyje bezpośrednio to trzeba 415kWh napędzić

w marcu na pewno przekroczę 400kWh a może pod 500kWh będzie, bo wczoraj było już pod 400 a dziś kolejny dzień słońce :)

przy pełnym słońcu jest 27-32kWh/dobę - instalacja 5.2kWp

 

Jak dużo masz tych solarów założonych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Koonrad napisał:

czemu przez 2 dni, napisałem że jeszcze dwa dni słoneczne i będę miał 100% pokrycia w marcu (bez uwzględniania 20% potracenia przez ZE)

i właściwie się sprawdziło, dziś pęknie 400kWh

 

Pisałeś o wymianie liczka dwa dni wcześnie, a potem o bilansie.

 

25 minut temu, Koonrad napisał:

mam od końca lutego instalację

miesięcznie potrzebuje ok 360kWh, licząc że tylko 5% zużyje bezpośrednio to trzeba 415kWh napędzić

w marcu na pewno przekroczę 400kWh a może pod 500kWh będzie, bo wczoraj było już pod 400 a dziś kolejny dzień słońce :)

przy pełnym słońcu jest 27-32kWh/dobę - instalacja 5.2kWp

ale jak możesz przekroczyć, skoro nie miałeś licznika ?

U mnie teraz też 20kWh bez problemu robię. Zazwyczaj bilansuje się ok czerwca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, sherif napisał:

Pisałeś o wymianie liczka dwa dni wcześnie, a potem o bilansie.

 

ale jak możesz przekroczyć, skoro nie miałeś licznika ?

U mnie teraz też 20kWh bez problemu robię. Zazwyczaj bilansuje się ok czerwca.

 

Licznik dwukierunkowy miałem od lutego, teraz wymienili na taki bezprzewodowy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Koonrad napisał:

 

Licznik dwukierunkowy miałem od lutego, teraz wymienili na taki bezprzewodowy

 

ok, teraz jasne. Myślałem, że jechałeś na zwykłym, a ten zwykle nie zależnie czy produkujesz czy zużywasz liczą w jedną stronę :).

Jak ktoś tego nie wie to może się mocno rozczarować swoim bilansem.

Dziwne jednak, że chciało im się nowy licznik zmieniać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, sherif napisał:

ok, teraz jasne. Myślałem, że jechałeś na zwykłym, a ten zwykle nie zależnie czy produkujesz czy zużywasz liczą w jedną stronę :).

Jak ktoś tego nie wie to może się mocno rozczarować swoim bilansem.

Dziwne jednak, że chciało im się nowy licznik zmieniać.

 

po zgłoszeniu instalacji PV przyjechali i założyli dwukierunkowy, ale już wtedy mówili że to tylko tymczasowo

bo docelowo dają te z odczytem online

i faktycznie po niecałym miesiącu przyjechali 

Ogólnie Tauron działa dość sprawnie, licznik wymienili 2tyg od zgłoszenia, aneks umowy był po miesiącu od zgłoszenia

więc na początku marca mogłem już wysłać kpl dokumentów o dotację

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.03.2020 o 13:09, sherif napisał:

U mnie teraz też 20kWh bez problemu robię. Zazwyczaj bilansuje się ok czerwca.

 

jak jest dobry dzień to ponad 30kWh wyrobi :)

i marzec z nadprodukcją, do teraz 440kWh

image.png.30596a1c6e51fff7fd6851b2aed0df6d.png

 

coś czuję że może być nadprodukcja w skali roku i trzeba będzie sąsiadom w wiaderkach nosić ;)

ale to dopiero jak przyjdzie z ZE rozliczenie, bo dane z falownika mogą się różnić z tym co zegar wyliczy

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Koonrad napisał:

coś czuję że może być nadprodukcja w skali roku i trzeba będzie sąsiadom w wiaderkach nosić ;)

ale to dopiero jak przyjdzie z ZE rozliczenie, bo dane z falownika mogą się różnić z tym co zegar wyliczy

Marzec i październik to miesiące z najlepszymi uzyskami :ok:. Z mojego 4.5kW wyciskam pod 30kWh.

Jeżeli będziesz miał nadprodukcję a masz grzanie wody inne niż na prąd to czas pomyślęć o grzałce :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

Marzec i październik to miesiące z najlepszymi uzyskami :ok:. Z mojego 4.5kW wyciskam pod 30kWh

Z ilu letniego doświadczenia to piszesz?

Z marcem to można się zgodzić ale październik wydaje się wątpliwy choć akurat w ostatnich 2 latach był wyjątkowo słoneczny, tylko czy tak będzie zawsze?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, volf6 napisał:

Z ilu letniego doświadczenia to piszesz?

Z marcem to można się zgodzić ale październik wydaje się wątpliwy choć akurat w ostatnich 2 latach był wyjątkowo słoneczny, tylko czy tak będzie zawsze?:)

Takie info dostałem od firmy PV, tak też piszą w art i też potwierdza się to w praktyce. Marzec/ październik (czy też wrzesień) - słońce ma optymalny kąt + nie jest tak gorąco jak latem, co pozytywnie wpływa na efektywność paneli. Latem (na poczatku) mimo dłuższego dnia nie miałem takich uzysków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adalbert napisał:

Podobno innogi wstrzymało wymianę licznika wewnątrz budynku do końca kwietnia.

U mnie na zewnatrz wymieniał Tauron, jakoś po 20.03. Najpierw monter dzwonił i pytał czy mam licznik na zewnątrz, bo tylko wtedy może przyjechać. Mam nie wychodzić z domu, jak coś to do niego dzwonić. 

Wymiana jakieś 1.5 tyg od zgłoszenia, teraz czekam na umowę, ale z tym to sie mocno ociagają. I w sumie nie mam pojęcia jak Tauron rozlicza taryfę G13 w przypadku fotowoltaiki i nadprodukcji w jednej taryfie i praktycznie zerowej produkcji w tej najdroższej. Ktos coś wie? I tak przejde na G11, ale zastanawia mnie jak rozliczą obecny okres na G13.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, sherif napisał:
Masz otymalizatory ?
Bo imho te kominy to cień mogą dawać.

Si..........   BTW połacie skierowane "twarzą na: WSCH(płd)-110stopni    i    ZACH(płn)-290  stopni - prawie jak z odchyłka na fotce powyżej.... przy założeniu, że  0(=PÓŁNOC) w prawo


966a455ea1ce134510dade568cabfc6d.jpg

Edytowane przez Fili_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
15 godzin temu, Fili_P napisał:

Gminna nie. O Mój prąd się nie staram.

A i z tym co mówisz to się zapytam kuzyna bo coś mówił że niepotrzebnie czekał na umowę i mógł mieć wcześniej te 5 kafla na koncie

 

 

Wg mnie musisz mieć papier z ZE

Na 100% wysyłałem potwierdzenie z ZE do mój prąd

Moje zgłoszenie poszło jakoś w marcu i na razie cisza, ostatnio sprawdzałem nawet na stronie i nie ma nas na liście 

A przez koronawirusa infolinia nieczynna

 

Ale za to kwiecień będzie z rekordową produkcją, może nawet pod 900kWh 😳😀

Praktycznie nie było dnia straconego, najgorsze dni 2-3 z prod ok 15kWh

W marcu było niecałe 600kWh

a miesięczne zużycie koło 400kWh

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.03.2020 o 12:21, sherif napisał:

Marzec i październik to miesiące z najlepszymi uzyskami :ok:. Z mojego 4.5kW wyciskam pod 30kWh.

Jeżeli będziesz miał nadprodukcję a masz grzanie wody inne niż na prąd to czas pomyślęć o grzałce :)

 

 

Nie potwierdzam, na dziś mogę powiedzieć że kwiecień jest dużo lepszy (pewnie zależy od pogody)

i to zarówno w skali miesiąca jak i dnia

Max dziennie w marcu 34, w kwietniu po 37kWh

Za marzec 590kWh, za kwiecień do 900kWh może dobić 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Koonrad napisał:

 

Nie potwierdzam, na dziś mogę powiedzieć że kwiecień jest dużo lepszy (pewnie zależy od pogody)

i to zarówno w skali miesiąca jak i dnia

Max dziennie w marcu 34, w kwietniu po 37kWh

Za marzec 590kWh, za kwiecień może do 900kWh może dobić 

U mnie też w tym roku był lepszy, więcej słońca i brak wyższych temp. Co nie znaczy, że tak jest co roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Fili_P napisał:

Gminna nie. O Mój prąd się nie staram.

A i z tym co mówisz to się zapytam kuzyna bo coś mówił że niepotrzebnie czekał na umowę i mógł mieć wcześniej te 5 kafla na koncie

 

Umowa to umowa, a potwierdzenie przylaczenia od OSD to osobna sprawa. To drugie byc musi, a jesli chodzi o umowe, to mozliwe że kuzyn będąc w Tauronie czekal na nowa umowe, a oni tylko przesyłają aneks, tylko do informacji. Tez właśnie czekalem ponad miesiąc na nowa umowę, bo wg ebokk taurona, stara stala sie nieaktywna. A okazalo sie, ze tylko przeslali aneks, 'odwiesili' starą umowę, a wniosek moglem zlozyc juz z 3 tygodnie temu. We wniosku do 'Mój Prąd' trzeba wpisac numer umowy kompleksowej i to mnie trzymało.

 

Tak ogólnie to mogliby troche lepiej opisac ten proces na stronie, bo są tylko ogolniki, a o wspomnianym aneksie żadnej informacji. Dopiero z infolinii sie dowiedzialem, w tem sam dzień doszedł od nich w końcu list.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Koonrad napisał:

 

Wg mnie musisz mieć papier z ZE

Na 100% wysyłałem potwierdzenie z ZE do mój prąd

Moje zgłoszenie poszło jakoś w marcu i na razie cisza, ostatnio sprawdzałem nawet na stronie i nie ma nas na liście 

A przez koronawirusa infolinia nieczynna

 

Skladałem w piatek, to byla informacja, że czas rozpatrzenia z uwagi na ilość wniosków to obecnie 3 miesiące, a jak coś trzeba wyjaśnić, to wydłuża się do 6 miesięcy. Wiec chwile poczekamy.

 

Choć chyba tragedii nie ma, bo gdzieś mi sie odbiło o oczy, że liczba instalacji w marcu jest mniejsza niż w lutym.

 

Z ciekawostek jak to przyspieszylo na poczatku tego roku, jak gadalem ze sprzedawca w lutym jak idzie biznes, to mówił, że w zeszlym roku w lutym mieli podpisane 3 umowy, a w tym roku w lutym, w okolicach 20-tego, juz kolo 40-50.  

 

Ciekawe jak by wyglądała liczba instalacji, gdyby nie covid. Jak tak patrzę po okolicy, to przybywa instalacji jak grzybów po deszczu. Praktycznie gdziekolwiek sie nie rozejrzeć, to zawsze 1 dom z PV widać.

Edytowane przez Pito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.04.2020 o 23:17, Pito napisał:

Z ciekawostek jak to przyspieszylo na poczatku tego roku, jak gadalem ze sprzedawca w lutym jak idzie biznes, to mówił, że w zeszlym roku w lutym mieli podpisane 3 umowy, a w tym roku w lutym, w okolicach 20-tego, juz kolo 40-50.  

 

Ciekawe jak by wyglądała liczba instalacji, gdyby nie covid. Jak tak patrzę po okolicy, to przybywa instalacji jak grzybów po deszczu. Praktycznie gdziekolwiek sie nie rozejrzeć, to zawsze 1 dom z PV widać.

 

Co przejadę się na rowerze po okolicy, to widzę nowe panele. Montaż idzie pomimo epidemii.

Trzy tygodnie temu montowali u sąsiada, kilka dniu temu obok licznika kręcił się gość z Taurona, więc może już wymienił.

W tym tygodniu był u mnie gość z firmy 4Eco, mówił że na mojej i sąsiedniej ulicy jest 7 osób zainteresowanych.

 

Bardzo mocno się zastanawiam, ceny na pewno wzrosną (kursy walut, inflacja itp), ceny prądu też pójdą w górę (albo i wystrzelą). Do tego póki co dają 5 tysięcy dotacji "Mój prąd", a patrząc na prognozy dla gospodarki, raczej nie ma co liczyć na kolejne dotacje. Nawet wspomagając się jakimś nisko oprocentowanym kredytem wydaje się to opłacalne.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.