Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Majkiel napisał:

 

Bardzo mocno się zastanawiam, ceny na pewno wzrosną (kursy walut, inflacja itp), ceny prądu też pójdą w górę (albo i wystrzelą). Do tego póki co dają 5 tysięcy dotacji "Mój prąd", a patrząc na prognozy dla gospodarki, raczej nie ma co liczyć na kolejne dotacje. Nawet wspomagając się jakimś nisko oprocentowanym kredytem wydaje się to opłacalne.

 

 

 

Ja chwilę myślałem samemu montować, ale jak wszystko podliczyłem, to mi wyszło, że nawet zlecając montaż powinno się zwrócić między 6 a 7 rokiem użytkowania. Stwierdziłem - zlecam, jeszcze spadnę z tego dachu i tyle z zarobku. Tylko warunek jest znaleźć ofertę za w miarę przyzwoita cenę, trochę ponegocjować no i żeby gwarancja na graty była dłuższa niż szacowany czas zwrotu.

 

Tak pi razy drzwi - instalacja kosztowala 21500 brutto (5.28 kWp), falownik Growatt, panele ML System. Zużywam 4600-4800 kWh rocznie. W pierwszym roku zysk to ok. 10 000 zł (5000 Moj prąd, ulga podatkowa 17% no i zysk z niepłacenia prądu - ok. 2000 zł). Potem czas zwrotu zależy wyłącznie od aktualnych cen prądu - czyli pozostałe 11500 powinno się zwrócić w okolicy 6-7 roku. Dodatkowy pozytyw - przechodzę właśnie na G11, więc zwieksza sie komfort - z prądu można korzystać kiedy się chce, teraz (przy G13) trochę się pilnowaliśmy, zwłaszcza w szczycie popołudniowym, gdzie cena 1 kWh podchodzi obecnie pod 1 zł.  

 

Spieszyłem się na początku roku, bo przeczuwałem, że wszyscy się rzucą na PV jak tylko dostana pierwsze rachunki za prąd po nowych cenach, a dokąd zima spodziewałem sie większej skłonności firm do negocjacji. Coś tam każdy urwał, ale jednak widać u wiekszości, że więcej mają klientów, niż są w stanie montować.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pito napisał:

Tak pi razy drzwi - instalacja kosztowala 21500 brutto (5.28 kWp), falownik Growatt, panele ML System. Zużywam 4600-4800 kWh rocznie. W pierwszym roku zysk to ok. 10 000 zł (5000 Moj prąd, ulga podatkowa 17% no i zysk z niepłacenia prądu - ok. 2000 zł). Potem czas zwrotu zależy wyłącznie od aktualnych cen prądu - czyli pozostałe 11500 powinno się zwrócić w okolicy 6-7 roku. Dodatkowy pozytyw - przechodzę właśnie na G11, więc zwieksza sie komfort - z prądu można korzystać kiedy się chce, teraz (przy G13) trochę się pilnowaliśmy, zwłaszcza w szczycie popołudniowym, gdzie cena 1 kWh podchodzi obecnie pod 1 zł. 

 

Dobra cena

Gość z 4eco proponował mi instalację trochę ponad 6kWp za 30 tysięcy, ewentualnie trochę mniejszą, 4,56 za 24 tysiące. Panele włoskiej firmy Invent, których są dystrybutorem i dają na nie 25 lat gwarancji. Jeszcze mówił, że od maja będzie o ok. 10% drożej.

 

Można zapytać jaka firma u Ciebie montowała ?

Edytowane przez Majkiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie, do finalu przeszly 3 firmy - LMV Group, Eko-On i BlueOn1000. Roznice w cenie symboliczne, w zaleznosci od wyboru sprzetu, moja decyzja na podstawie juz bardzo 'subiektywnych' odczuć. Z moich rozmow polecam jeszcze pogadać z Flexi Power group gdzies z lodzi. Oni chyba teraz u nas w gminie startowali do przetargu. Szcegoly wyslalem Ci na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rostex napisał:

U mnie falownik SofarSolar 6.6 (10 lat gwarancji) , panele JA Solar 340W 18 szt (12 lat gw.) z montażem za 23 kzł brutto. 

 

dobra cena

za 16 paneli winaico i froniusa wyszło w lutym 26tys (montaz na gruncie)

za Longi Solar o mocy 320 Wp było by 500zł taniej

można jeszcze było coś urwać na falowniku z 500-1000zł 

czyli na longi i sofar było by 24.5tyś, a masz dwa panele więcej

 

 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Pito napisał:

Ogolnie, do finalu przeszly 3 firmy - LMV Group, Eko-On i BlueOn1000. Roznice w cenie symboliczne, w zaleznosci od wyboru sprzetu, moja decyzja na podstawie juz bardzo 'subiektywnych' odczuć. Z moich rozmow polecam jeszcze pogadać z Flexi Power group gdzies z lodzi. Oni chyba teraz u nas w gminie startowali do przetargu. Szcegoly wyslalem Ci na priv

U mnie robiła LMV Group - jestem pozytywnie zaskoczony. Projekt, dobór elementów, montaż, pomiary... wszystko OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Koonrad napisał:

 

dobra cena

za 16 paneli winaico i froniusa wyszło w lutym 26tys (montaz na gruncie)

za Longi Solar o mocy 320 Wp było by 500zł taniej

można jeszcze było coś urwać na falowniku z 500-1000zł 

czyli na longi i sofar było by 24.5tyś, a masz dwa panele więcej

 

 

Miałem tylko dylemat przy wyborze falownika - czy brać droższego SMA lub Froniusa z krótszą gwarancją czy chińczyka z dłuższą. Zobaczymy jak będzie się spisywał chińczyk Sofar. 

Edytowane przez rostex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ciekawy filmik o pewnym aspekcie fotowoltaiki, o którym się nie mówi - a mianowicie o zwiększaniu napięcia w instalacji, aby falownik mógł przepchnąc nasze kW do sieci. A ma to poważne konsekwencje.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, maras77 napisał:

A ma to poważne konsekwencje.

 

Nie demonizowałbym ze spadkiem trwałości urządzeń przy podwyższonym napięciu. W UK do stycznia 2003 roku napięcie nominalne wynosiło 240V, a urządzenia nie były specjalne, inne od europejskich, które wtedy były na 220V i wcale się szybciej nie "zużywały". Przypomnij sobie w Polsce akcje naciągaczy w tamtym czasie, wmawiających ludziom, że muszą koniecznie kupować (oczywiście od nich) żarówki "przystosowane do wyższego napięcia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym filmie autor ma rację tylko co do dwóch rzeczy;

1. im więcej instalacji PV na naszym odcinku linii nn tym bardziej prawdopodobne wyłączanie się falownika. Teoretycznie. Praktycznie - mieszkam przy stacji trafo i napięcie u mnie w domu zawsze jest podwyższone. W zasadzie przez cały weekend z sieci przychodzi 250-255V.... Kiedy pracuje falownik napiecie nie przekracza tych wartości. Co ciekawe nawet na filmie widać że między mocą minimalną i maksymalną falownika wahanie napięcia wynosi 2V.... (abstrahując od dokładności narzędzia i przejęzyczeń autora). Dla falownika ważniejszym parametrem decydującym o odłączeniu produkcji jest częstotliwość sieci. Ciekawszym aspektem (o którym autor być może nie słyszał) jest możliwość zdalnego odłączania falowników przez Zakład Energetyczny - to już jest prawnie możliwe.

2. koszt energii biernej - na razie prosumenci go nie płacą, ale były już takie próby i na pewno niedługo zostanie to wprowadzone.

Co szybszego zużywania się urządzeń - racja, ale nie w tej skali. Podawany przykład klimatyzatora - co z tego że pracuje przy większym napięciu - wytwarza wtedy większą moc, a więc szybciej się wyłączy. A potem i tak zmniejszy moc bo nie będzie potrzeby pracy na maksa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę pomierzyć z ciekawości napięcie w gniazdkach, u mnie do tej pory było raczej "za mało" prądu bo mieszkam na końcówce linii

z danych falownika w jeden ze słonecznych dni max (punktowo) było coś 248V na jednej fazie, ale na innej jest 238V :hmm:

image.png.dbb7bcbe325df5dc1521c3318c0f154e.png

 

ale faktycznie jak pojawi się więcej instalacji to może być problem i falowniki będą się wyłączać 

na razie na w okolicy są dwie instalacje, więc raczej nie powinno być problemów 

 

a teraz jak nie ma słońca jest tak i spadki nawet do 217V

image.png.1afddf5f9fd1930381e701305baee57c.png

 

image.png.4bdb0c0dc2d861e5e932a91900fdc3f6.png

 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, rostex napisał:

Miałem tylko dylemat przy wyborze falownika - czy brać droższego SMA lub Froniusa z krótszą gwarancją czy chińczyka z dłuższą. Zobaczymy jak będzie się spisywał chińczyk Sofar. 

 

gwarancja gwarancją, pytanie jak z jej wyegzekwowaniem potem

ale tu nawet duża znana firma może się wypiąć - kiedyś próbowałem coś reklamować z junkersa

 

zastanawiałem się jeszcze nad  huawei, ale ostatecznie stanęło na froniusie 

jedna rzecz - chłodzenie, np fronius przez to że ma wentylatory to jednak trochę szumi

u mnie jest w osobnym budynku, więc nie przeszkadza, ale w słoneczny dzień jest jednak słyszalny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Koonrad napisał:

ale faktycznie jak pojawi się więcej instalacji to może być problem i falowniki będą się wyłączać 

na razie na w okolicy są dwie instalacje, więc raczej nie powinno być problemów 

Na to chyba jest w miarę proste rozwiązanie-obniżenie napięcia na transformatorze końcowym przez ZE.-chyba ma jakieś odczepy do regulacji...

Problem będzie jak moc instalacji na danym obszarze (w obrębie trafostacji)  będzie większa niż moc owego transformatora:phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Lucyfer napisał:

 

Nie demonizowałbym ze spadkiem trwałości urządzeń przy podwyższonym napięciu. W UK do stycznia 2003 roku napięcie nominalne wynosiło 240V, a urządzenia nie były specjalne, inne od europejskich, które wtedy były na 220V i wcale się szybciej nie "zużywały". Przypomnij sobie w Polsce akcje naciągaczy w tamtym czasie, wmawiających ludziom, że muszą koniecznie kupować (oczywiście od nich) żarówki "przystosowane do wyższego napięcia".

Ja mam w drugą stronę mam prąd w wersji "light" :phi:. Zwykle mam ok 215V, ale zdarza się że i 210V wskoczy w porywach dobija czasami do 230V. Nigdy nie miałem więcej.Od czasu odpalenia PV nie widzę różnicy, urządzenia też działają normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, sherif napisał:

Ja mam w drugą stronę mam prąd w wersji "light" :phi:. Zwykle mam ok 215V, ale zdarza się że i 210V wskoczy w porywach dobija czasami do 230V. Nigdy nie miałem więcej.Od czasu odpalenia PV nie widzę różnicy, urządzenia też działają normalnie.

Teraz większość urządzeń ma zasilacze impulsowe więc w zasadzie bez różnicy czy będzie 160 czy 250 V napięcia skutecznego w gniazdku:)

Z wrażliwych urządzeń na wahania napięcia to chyba tylko silniki indukcyjne się ostały...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, volf6 napisał:

Teraz większość urządzeń ma zasilacze impulsowe więc w zasadzie bez różnicy czy będzie 160 czy 250 V napięcia skutecznego w gniazdku:)

Z wrażliwych urządzeń na wahania napięcia to chyba tylko silniki indukcyjne się ostały...

Mam kocioł gazowy, podłogówke, więc na pompy chyba ma to znaczenie, choć zakres napięć mają szeroki. Nawet reklamacje składałem do ZE ale odp mi jakims rozporządzeniem ministra, że nadal się mieszczą w widełkach. Najgorszy efekt tego taki, że jak się wchodzi z garażu do domu to widać inwerter który podaje cały czas napięcie i takie 210V dziwnie wygłąda :phi:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Mam pytanie jakiego wykonawcę lepiej wybrać? Mała rodzinną firmę co idzie z polecenia głównie czy dużą ogólnopolską co to ich ph zostawiają mi foldery, zapraszają na spotkania informacyjne itp itd. Mała firma załatwia cała papierologie, zajmuje się tematem 2 lata wcześniej 10 lat wykonawstwa inst elektrycznych. Współpracują z zaprzyjaźnioną swoją hurtownią. Ceny u małego nieco niższe ale bez szału. Co wybrać?

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te "duże firmy" na C... ,  H.... itd. znają się tylko na wciskaniu kitu. Biorą kasę a robotę robią za nich lokalne ekipy z łapanki. Kalkulator Twoim przyjacielem.
Czyli duża firma nie gwarantuje powtarzalności i jakości tylko na jakiego podwykonawcę trafię?

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BOGUS napisał:

Czyli duża firma nie gwarantuje powtarzalności i jakości tylko na jakiego podwykonawcę trafię?

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
 

Jak bylem zobaczyc jedna z instalacji goscia, wolnego strzelca, to dzwonili do niego umawiac montaz, z Columbusa :) Czyli w tym przypadku mozesz zrobic instalacje za 32 kzl, lub tym samym gosciem w granicach 21-23 kzl, w zaleznosci od gratow, jesli dogadasz ie z nim bezposrednio. 

Ale.... Ja jednak postawilem na firme z kilkuletnim doswiadczeniem, referencjami, biurem. W przypadku takiego wolnego strzelca zawsze jest obawa, ze sie za chwile zawinie, albo szlag go trafi i zostaniesz z instalacją sam. Poza tym goscie ciagle na montazach, sam ogarnia papiery, zgloszenia, zakupy itd. Mialem troche obawy, ze jak przyjdzie co do czego, to na serwis gwarancyjny przyjedzie za 2-3 tygodnie. 

Oczywiscie wzialem firme z cena praktycznie taka jak ten gosc oferowal, jesli roznica bylaby bardziej znaczaca, to pewnie on by robil. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, punktak napisał:

Te "duże firmy" na C... ,  H.... itd. znają się tylko na wciskaniu kitu. Biorą kasę a robotę robią za nich lokalne ekipy z łapanki. Kalkulator Twoim przyjacielem.

Dokladnie, te firmy ogolnopolskie tak dzialaja. W jednej z nich pracuje kolezanka, ubaw ma straszny z tego co tam sie dzieje, rotacji ekip, sciemach do klientow itd. Wyglada to od srodka jak pożar w burdelu.

Myślę, że kluczem do sukcesu jest znaleźć lokalną firmę, z max 3-4 SWOIMI, stalymi ekipami, ktora rozwija sie organicznie, a nie przez zmasowany atak nachalnych sprzedawcow. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Pito napisał:

Dokladnie, te firmy ogolnopolskie tak dzialaja. W jednej z nich pracuje kolezanka, ubaw ma straszny z tego co tam sie dzieje, rotacji ekip, sciemach do klientow itd. Wyglada to od srodka jak pożar w burdelu.

Myślę, że kluczem do sukcesu jest znaleźć lokalną firmę, z max 3-4 SWOIMI, stalymi ekipami, ktora rozwija sie organicznie, a nie przez zmasowany atak nachalnych sprzedawcow. 

Dlatego polecałem LMV....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś po domach chodzili świadkowie Jehowi, teraz sprzedawcy fotowoltaiki. Od początku pandemii średnio jeden na tydzień. Ten tydzień już zaliczony, właśnie był gość z Foton Technik ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Majkiel napisał:

Kiedyś po domach chodzili świadkowie Jehowi, teraz sprzedawcy fotowoltaiki. Od początku pandemii średnio jeden na tydzień. Ten tydzień już zaliczony, właśnie był gość z Foton Technik ;)

 

Mnie chyba sobie w jakiejś ogólnopolskiej bazie danych odznaczyli, bo w tym sezonie już zero ataków po tym, jak na pytanie "na pewno pan nie wie, ile pan zużywa energii i ile pan może oszczędzić", podawałem im z pamięci dokładne zużycie roczne wraz z rozkładem dobowym i pytałem, czego jeszcze niby nie wiem ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Majkiel napisał:

Kiedyś po domach chodzili świadkowie Jehowi, teraz sprzedawcy fotowoltaiki. Od początku pandemii średnio jeden na tydzień. Ten tydzień już zaliczony, właśnie był gość z Foton Technik ;)

zgadza się, juz 4 wizyty zaliczone tzn próbowali...dodatkowo sprytnie zaczynają rozmowę- mozna się pomylić, bo u nas w gminie jest projekt/dotacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adalbert napisał:

Tak z ciekawości. Przy pełnym nasłonecznieniu w ilu procentach pracują Wasze instalacje ?

Co znaczy w ilu % ? Ile procent zapotrzebowani pokrywają ?

U mnie ok 47% za ost miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adalbert napisał:

Tak z ciekawości. Przy pełnym nasłonecznieniu w ilu procentach pracują Wasze instalacje ?

Jak jest dzien całkowicie słoneczny, bezchmurny, to jest to ok.  4400 W. Był jednak ostatnio taki dzień, że dobiło do 4700 W. Jak jest pochmurno i slonce co jakis czas wychodzi zza chmur, to jest falownikowy max, czyli 5 kW. Instalacja 5.28 kW, falownik 5 kW.

Troche jestem zdziwiony, myslalem, że normalnie będzie dobijac do 5 kW, jeśli temperatura jest w okolicy 10-15 stopni. I drugie zaskoczenie - pozornie w pełni sloneczne dni jednak nie są takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Pito napisał:

Jak jest dzien całkowicie słoneczny, bezchmurny, to jest to ok.  4400 W. Był jednak ostatnio taki dzień, że dobiło do 4700 W. Jak jest pochmurno i slonce co jakis czas wychodzi zza chmur, to jest falownikowy max, czyli 5 kW. Instalacja 5.28 kW, falownik 5 kW.

Troche jestem zdziwiony, myslalem, że normalnie będzie dobijac do 5 kW, jeśli temperatura jest w okolicy 10-15 stopni. I drugie zaskoczenie - pozornie w pełni sloneczne dni jednak nie są takie same.

U mnie 16 x 325W daje 5.2kWp

Max na falowniku to ok 5000W, ale przeważnie jest ok 4800W

Max dzienna produkcja 37kWh

Instalacja na gruncie idealnie na PD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Koonrad napisał:

U mnie 16 x 325W daje 5.2kWp

Max na falowniku to ok 5000W, ale przeważnie jest ok 4800W

Max dzienna produkcja 37kWh

Instalacja na gruncie idealnie na PD

No ja tez mam idealnie na poludnie, kąt 40 stopni na dachu. Musze dopytać firme czy to normalne. U mnie max dziennie to ok 33 kWh, ale popoludniu mam mocny spadek przez zacienienie drzewem sasiada. Bez tego mysle ze dobiloby do 36 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pito napisał:

pozornie w pełni sloneczne dni jednak nie są takie same

Temperatura powietrza robi swoje.

U mnie instalka chodzi od 6 tygodni i max mocy chwilowej miałem w marcu jak było ok. 600 w/m2 ale temperatura była ~5 st.C, w kwietniu podobną moc chwilową instalka generowała przy 750 W/m2 ale temp była już ~15  st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adalbert napisał:

Zadałem takie pytanie ponieważ aplikacja pokazuje, że w słoneczny dzień instalacja pracuje w 75% i nie wiem czy jest to norma.

 

To zależy od wielu czynników. U mnie dobija do 88% (Max mocy PV) ostatnio, ale bywało że i przekraczało 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto może skorzystać z ulgi podatkowej?

Z ugi może skorzystać podatnik podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej (zarówno według stawki 18, jak i 32%), 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, "będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki kwalifikowane do skorzystania z ulgi.

 

Jakie wydatki są kwalifikowane do ulgi podatkowej?

 

  • Materiały budowlane i urządzenia:
  1.  materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem;
  2.  węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury;
  3.  kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
  4.  kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
  5.  zbiornik na gaz lub zbiornik na olej;
  6.  kocioł na paliwo stałe spełniający co najmniej wymagania określone w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe (Dz. Urz. UE L 193 z 21.07.2015, s. 100);
  7.  przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
  8.  materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej;
  9.  materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  10.  materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
  11.  pompa ciepła wraz z osprzętem;
  12.  kolektor słoneczny wraz z osprzętem;
  13.  ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem;
  14.  stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne;
  15.  materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu.

 

  • Usługi:
  1.  wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego;
  2.  wykonanie analizy termograficznej budynku;
  3.  wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi;
  4.  wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej;
  5.  docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów;
  6.  wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych;
  7.  wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  8.  montaż kotła gazowego kondensacyjnego;
  9.  montaż kotła olejowego kondensacyjnego;
  10.  montaż pompy ciepła;
  11.  montaż kolektora słonecznego;
  12.  montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego;
  13.  montaż instalacji fotowoltaicznej;
  14.  uruchomienie i regulacja źródła ciepła oraz analiza spalin;
  15.  regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji;
  16.  demontaż źródła ciepła na paliwo stałe.

 

Jaka będzie wysokość ulgi od podatku?

Ustawa zakłada, że odliczeniu od dochodu podlegają wydatki w okresie realizacji przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż 53 tys. zł (wartość instalacji). Czas realizacji przedsięwzięcia premiowanego ulgą termomodernizacyjną nie może przekraczać 3 lat.

Gdyby kwota odliczenia nie miała pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, podatnik może dokonywać odliczeń w kolejnych latach podatkowych, jednak nie dłużej niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek kwalifikowany.

 

Przykład:

Inwestycja w PV - 30 000,00

Dochód roczny podatnika PIT - 36 000,00

Bez odliczenia PV zapłaciłby :

do opodatkowania - 36 000 x 18% = podatek 6 480,00

Z odliczeniem PV zapłaciłby podatku:

36 000,00                                                                                                
- 30 000,00
…………………
do opodatkowania:
6 000,00 x 18% = podatek 1080,00

Różnica 
 6 480,00
-1 080,00
……………
5 400,00

Podsumowując, płatnik pomniejszy o całą kwotę 30 000,00 (wartość inwestycji w PV) swoją podstawę obliczenia podatku, a w efekcie nie odda fiskusowi 6 480,00  tys. zł (wg 18% stawki podatku), tylko 1 080,00 czyli zaoszczędzi 5 400,00 zł (30 000*18%) co oznacza, że koszt termomodernizacji (z kieszeni) wyniesie nie 30 000,00 a 24 600,00 (30 000,00 – 5 400,00)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości. Przy pełnym nasłonecznieniu w ilu procentach pracują Wasze instalacje ?

Mam uruchomioną instalację od 8 kwietnia.
Zainstalowane 13 paneli 325W (4225W) i falownik 4,5kW. W dni bezchmurne maksymalna wartość chwilowa to 3,9kW, a produkcja całodzienna to 27,9kWh. W dni częściowo pochmurne chwilowa moc przekracza 4,5kW, największa chyba była 4530W. Całodzienne waha się od 20 do 26kWh. W deszczowe dni produkcja ok 5kWh.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to zdecydowałem się. Zużycie mam ok. 3kkwh rocznie.
Zaproponowany zestaw to inwerter growatt 6kw i 16 paneli astronergy - 5kw. W planie w okresie letnim grzanie cwu - grzałka 2kw. Teraz czekam na wykonawcę. Dobór sprzętu zostawiłem wykonawcy. Jest z polecenia nieduża lokalna firma. Wiem że ma to plusy i minusy...
Pozdrawiam

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Fili_P napisał:

co 1 lub 2 m-ce...

Przy panelach bierze się możliwie jak najdłuższy okres rozliczeniowy. Mamy wtedy więcej czasu na skonsumowanie nadwyżek z sezonu letniego i jest większa szansa że nic nie przepadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Fili_P napisał:

Taram
Po 52 dniach pojawił się monter z licznikiem dwukierunkowym.
Co ile macie rozliczenia? Energa próbuje wymusić co 1 lub 2 m-ce...

2 x roku, czyli co pół roku.

Jak coś zostaje w czerwcu to przechodzi na drugą połowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Fili_P napisał:

Taram
Po 52 dniach pojawił się monter z licznikiem dwukierunkowym.
Co ile macie rozliczenia? Energa próbuje wymusić co 1 lub 2 m-ce...

 

za mało, w lecie będzie ci przepadać nadprodukcja, minimum pół roku

tzn rozliczać mogą co miesiąc, ale niech bilansują przynajmniej pół roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sherif napisał:

2 x roku, czyli co pół roku.

Jak coś zostaje w czerwcu to przechodzi na drugą połowę.

Trochę nielogiczne.

Albo 2 x w roku, czyli co pół roku, abo w jeśli w czerwcu przechodzi na drugą połowę to rozliczenie 12 miesięczne.

Przy posiadaniu instalacji logiczne jest tylko rozliczenie roczne, by zbilansować miesiące zimowe.

Ja mam 12 miesięczny cykl rozliczeniowy i co 2 miesiące dostaje fakturę za opłaty licznikowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Adalbert napisał:

Trochę nielogiczne.

Albo 2 x w roku, czyli co pół roku, abo w jeśli w czerwcu przechodzi na drugą połowę to rozliczenie 12 miesięczne.

Przy posiadaniu instalacji logiczne jest tylko rozliczenie roczne, by zbilansować miesiące zimowe.

Ja mam 12 miesięczny cykl rozliczeniowy i co 2 miesiące dostaje fakturę za opłaty licznikowe.

AFAIR ustawa wymusza rozliczenie wyprodukowanej energii przez rok, czyli nie ważne czy wyślą wyliczenie w czerwcu czy w grudniu i tak może przejść na kolejny okres.

W czerwcu przychodzi podsumowanie półrocza i prognozy na kolejne trzy okresy 2-miesieczne. Tak samo w grudniu. To bez różnicy, bo i tak sie to zbilansuje.Obecnie od początku roku mam -80kWh, więc okres I-VI zakończę pewnie z lekkim plusem, który przejdzie dalej. Drugi okres pewnie będzie lekko na minusie.

Problem jest inny. Innogy dla przykładu nie potrafi wyliczyć prognoz z uwzględnieniem produkcji, dla nich zużycie to zużycie i takie prognozy wystawiają. Po czym zawsze muszę do nich dzwonić, tłumaczyć w czym rzecz i wystawiają ponowne prognozy na zużycie pomniejszone o produkcję. Ustawa prosumencka jest już kilka lat a oni biedni nadal nie byli w stanie dostosować swojego systemu.

Edytowane przez sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.