Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Nic nie przepada. Do "wirtualnego magazynu" trafia "na rok', chodzi tylko o częstotliwość rozliczeń rzeczywistych

 

Kopie w tej ustawie o OZE i nie mogę namierzyć nic o tych okresach do rozliczeń... Może jakieś rozporządzenie to reguluje? Nie wiecie może?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Adalbert napisał:

Po podpisaniu aneksu w marcu w połowie maja dostałem wiadomość, że od 1 maja przechodzę na roczny cykl rozliczeniowy.

Czyli nadprodukcja do 1 maja przepada. Magazynuje do rozliczenia od 1 maja do 31 marca.

Która firma? Energa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://energa.pl/dam/jcr:72a87c58-8eda-4f79-b7c4-c2a11bc16fdd/Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.pdf

 

Czytam tę ustawę  i jak na razie w kwesti okresów znalazłem tylko to :"

rozdz 2/art Art. 4/pkt 6 (str.11) . Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, informuje prosumenta energii odnawialnej o ilości rozliczonej energii, o której mowa w ust. 1, zgodnie z okresami rozliczeniowymi przyjętymi w umowie kompleksowej." --- czyli jak w umowie kompleksowej miałe 2 mce to może mnie do tego zachęcać"" 

 

no i to ewentulanei koledze @Adalbertsie może przydać :" 5. Rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci dystrybucyjnej nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed datą wprowadzenia energii do sieci. Jako datę wprowadzenia energii elektrycznej do sieci przyjmuje się ostatni dzień danego miesiąca kalendarzowego, w którym ta energia została wprowadzona do sieci, z zastrzeżeniem, że niewykorzystana energia elektryczna w danym okresie rozliczeniowym przechodzi na kolejne okresy rozliczeniowe, jednak nie dłużej niż na kolejne 12 miesięcy od daty wprowadzenia tej energii do sieci."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Fili_P napisał:

Która firma? Energa?

Innogi.

Od podpisania 1 umowy do finalnego zakończenia - podpisywanie kolejnych aneksów - firma potrzebowała  4 miesiące.

15 godzin temu, Fili_P napisał:

no i to ewentulanei koledze @Adalbertsie może przydać :" 5. Rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci dystrybucyjnej nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed datą wprowadzenia energii do sieci.

Tak o ile posiadasz aktywną umowę kompleksową z rocznym terminem rozliczania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieee to są dwie różne sprawy wg mnie ...daj na priva jakiegoś maila to Ci wyśle co wczoraj z Energii Obrót dostałem ( nawet aneks do umowy nie jest potrzebny się okazuje po wystawieniu i otrzymaniu i przesłaniu im certyfikatu od EnergiiOperator (OSD)

 

336321f6810576e3679bd39947f58b67.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy z ciekawości. Aplikacja produkcja około 200kWh.

Oddane do sieci ( z licznika 120+kWh)

Auto konsumpcja wychodzi mi około 30+kWh

Pobrane z sieci około 50kWh

 

Czyli dzienne zużycie mi się mniej więcej zgadza. Mam tylko "rozjazd" produkcja w aplikacji kontra daną w liczniku o jakieś 25%. Normalne?

 

Może powinienem sobie dodatkowy licznik między falownikiem a licznikiem Energii zamontować?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fili_P napisał:

Koledzy z ciekawości. Aplikacja produkcja około 200kWh.

Oddane do sieci ( z licznika 120+kWh)

Auto konsumpcja wychodzi mi około 30+kWh

Pobrane z sieci około 50kWh

 

Czyli dzienne zużycie mi się mniej więcej zgadza. Mam tylko "rozjazd" produkcja w aplikacji kontra daną w liczniku o jakieś 25%. Normalne?

 

Może powinienem sobie dodatkowy licznik między falownikiem a licznikiem Energii zamontować?

 

 

Ja mam swój licznik 3-fazowy i jego pomiary zawsze się zgadzały. Od czasu instalacji PV mam nowy licznik ZE oraz pobieram dane bezpośrednio z inwertera (nie wiem czy wiecie ale niektóre mają wbudowane serwerki, i np można pobrać w  JSON). Dane zczytuję i porównuje ile zużywam, ile wysyłam i ile pobieram. Niestety z podsumowania takiej statystyki rozjeżdża mi się ok 10% z tym co dostaje od ZE. Nie wiem czemu. Co ciekawe rozjeźdza mi się zarówno EN pobrana jak i wysłana. Bilans wychodzi taki sam :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=130990]Fili_P[/mention] 
To chyba brak rozliczenia międzyfazowego.
Ale falownik mam 3 fazowy i z tego co patrzę w aplikacji to wartości na fazach podobne... Lekko bierna na jednej inna ale to różnice między fazami jakieś rzędu 78-82kvarh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Fili_P napisał:

Ale falownik mam 3 fazowy

Nie ma nic do rzeczy. Jak nie masz w liczniku od ZE wprowadzonego rozliczenia międzyfazowego to jak masz w domu jedna fazę bardziej obciążoną i trzeba podebrać trochę z sieci to jest to naliczane jako pobrane, mimo tego że na pozostałych 2 fazach oddałeś wiecej energii do sieci. Powinno to być skompensowane międzyfazami.

Pobserwuj i ewentualnie zgłoś to do ZE, są filmiki na YT na temat rozliczenia międzyfazowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic do rzeczy. Jak nie masz w liczniku od ZE wprowadzonego rozliczenia międzyfazowego to jak masz w domu jedna fazę bardziej obciążoną i trzeba podebrać trochę z sieci to jest to naliczane jako pobrane, mimo tego że na pozostałych 2 fazach oddałeś wiecej energii do sieci. Powinno to być skompensowane międzyfazami.

Pobserwuj i ewentualnie zgłoś to do ZE, są filmiki na YT na temat rozliczenia międzyfazowego.

.....?6c41318587af164fc3065cc9b9e0fc8a.jpg&key=23c2ed8e3b8d857f3e30586408761f8b50e32caa4aacdd3fae38d207dc112c2e4f2e9b4f6c19ff925fb2d0b374d336b5.jpg&key=9d448fb36b7274d2c0f0bd588541f18d32611272fa3367904f3b3485c9604f34

@ccLot

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic do rzeczy. Jak nie masz w liczniku od ZE wprowadzonego rozliczenia międzyfazowego to jak masz w domu jedna fazę bardziej obciążoną i trzeba podebrać trochę z sieci to jest to naliczane jako pobrane, mimo tego że na pozostałych 2 fazach oddałeś wiecej energii do sieci. Powinno to być skompensowane międzyfazami.
Pobserwuj i ewentualnie zgłoś to do ZE, są filmiki na YT na temat rozliczenia międzyfazowego.
A co mogę konkretnie obserwować? Co potem pokazać Enerdze? Mam parametry jak powyżej w apce a na liczniku to tych kodów tam jest od groma...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BOGUS napisał:

A ja tylko się pochwalić chciałem że dziś zgłosiłem do PGE instalację. Długo się czeka na wymianę licznika? Wykorzystują te 30 dni w całości?

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
 

Ja czekałem dokładnie 30 dni. Oczywiście jak już im spasował wniosek, bo pierwszy został odrzucony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie z ostatnich 8 dni

Aplikacja - produkcja 300kWh

licznik oddane do sieci- 196

licznik pobrane z sieci - 80

mamy dosc stale dobowe zuzycie od wielu lat - 16kWh/dzien, czyli jesli dziennie 10kWh pobralem z sieci to pozostale 6kWh to autokonsumpcja ( w sumie okolo 50kWh w takim razie w ciagu tych osttnich  8 dni)

 

300 wyprodukowalem, do tego zassałem 80 z sieci

z drugiej strony zuzycie 80z sieci+50autokonsumpcja i 200 oddalem do sieci=320

gdzies mi wcielo 50kWh?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, BOGUS napisał:

A ja tylko się pochwalić chciałem że dziś zgłosiłem do PGE instalację. Długo się czeka na wymianę licznika? Wykorzystują te 30 dni w całości?

Zależy jak leży, przed koronką poszło w tydzień.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I odpowiedź od producenta falownika ( w sumie sensowna)...

"Szanowny Panie,

Głos w dyskusji zabrał nasz Field Service Engineer (jeździ do najcięższych przypadków, gdy instalatorzy sami nie są w stanie zainterweniować) - miał ostatnio podobny przypadek:

Klientowi końcowemu po uruchomieniu instalacji bardzo wzrosło zużycie energii, co ciekawe kiedy falownik miał awarię zużycie spadło, zakład energetyczny zabrał licznik do analizy, powiedział że liczył poprawnie ale zainstalował już nowy i teraz zużycie znacznie się zmniejszyło. Licznik po stronie energetyki może być jednak niesprawny. Może Pan wyłączy falownik na pare dni i wtedy porówna zużycie?

Z poważaniem

Solar Edge Support"



Koledzy z ciekawości zerkniecie o ile % w jakimś "dłuższym okresie czasu" różnią Wam się wartości produkcji z aplikacji z energią oddana do sieci z liczników. ( Tak wiem, że autokonsumpcja jeszcze- załóżmy że ja pomijamy)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, volf6 napisał:

Czyli falownik zakłóca działanie licznika i powoduje jego ''szybsze'' nabijanie?8]

 

Mój kolega zamontował sobie za licznikiem głównym "Fronius Smart Meter" do  bieżącego monitorowania zużycia i oddawania energii. Z porównania liczników Energa i Fronius wynika, że licznik Enegra zawyża zarówno energię pobraną jak i oddaną, ale bilans wychodzi podobny.

U mnie też jest zauważalny wzrost zużycia. Kiedy liczyłem zużycie średnioroczne pod dobór instalacji, z ostatnich 3 lat miałem powtarzalne 3,4MWh/rok, czyli ok. 9,3kWh/dobę.

Instalację mam uruchomioną od 8 kwietnia. Przez ok. 70 dni zużyłem 447kWh z Energa i 338kWh własnej, co daje ok. 11kWh / dobę. Pewnie koronawirus i czas pracy komputerów dzieci w ciągu dnia ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Tak też myślałem o home office ale średnioroczne mam 16kWh/ dzień ( i zanim włączę klimę to raczej poniżej 16)... A zimą trzepie więcej... A tu mi nagle powyżej 20 skoczylo i to teraz w okresie gdzie mam najmniejsze roczne zużycie...

Żona i tak prawie non stop w domu. Ja tak fifty fifty, dzieciaków zasilacze do laptopów i czasy używania sprawdziłem... Nawet za bardzo nie używamy więcej piekarnika czy zmywarki.... Zastanawiam się czy licznik energii mi się jakiś skopany nie trafił...ale chyba nówka bo startował od 0,0...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Fili_P napisał:

Dzieki. Tak też myślałem o home office ale średnioroczne mam 16kWh/ dzień ( i zanim włączę klimę to raczej poniżej 16)... A zimą trzepie więcej... A tu mi nagle powyżej 20 skoczylo i to teraz w okresie gdzie mam najmniejsze roczne zużycie...

Żona i tak prawie non stop w domu. Ja tak fifty fifty, dzieciaków zasilacze do laptopów i czasy używania sprawdziłem... Nawet za bardzo nie używamy więcej piekarnika czy zmywarki.... Zastanawiam się czy licznik energii mi się jakiś skopany nie trafił...ale chyba nówka bo startował od 0,0...

Sporo masz tego zużycia. U mnie (reku non stop, oświetlenie terenu i budynku, rolety, serwery/monitoring/router/TV, hydrofor, 4os) zużycie waha się 6-14kWh.

6kWh to zużycie stałe, nawet jak nikogo nie ma, 14kWh zwykle jak jest dużo prasowania :). Średnio ok 12kWh/dzień idzie. 

Instalacja PV tego nie zmieniła.

U mnie licznik był nowy i szedł od 0.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Fili_P napisał:

Dzieki. Tak też myślałem o home office ale średnioroczne mam 16kWh/ dzień ( i zanim włączę klimę to raczej poniżej 16)... A zimą trzepie więcej... A tu mi nagle powyżej 20 skoczylo i to teraz w okresie gdzie mam najmniejsze roczne zużycie...

Żona i tak prawie non stop w domu. Ja tak fifty fifty, dzieciaków zasilacze do laptopów i czasy używania sprawdziłem... Nawet za bardzo nie używamy więcej piekarnika czy zmywarki.... Zastanawiam się czy licznik energii mi się jakiś skopany nie trafił...ale chyba nówka bo startował od 0,0...

 

Spore zużycie

U nas wychodzi niewiele więcej (ok.18), ale dom grzejemy prądem (pompa ciepła), do tego non stop działa rekuperator, akwarium, router, raspbery i tym podobne zabawki.

 

W tym roku pewnie będzie więcej ze względu na pracę w domu ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Mój kolega zamontował sobie za licznikiem głównym "Fronius Smart Meter" do  bieżącego monitorowania z

 

 

Z czystej ciekawości ( jak mi się nie sprawdzi aplikacja Mój Licznik - Energa daje dostęp do danych z ich licznika) to sobie kupię i uruchomie Zamel'a MW01 działa jak ten fronius czy odpowiedniki z innych firm a kosztuje 400pln :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Fili_P napisał:

 

 

 

 

 

Z czystej ciekawości ( jak mi się nie sprawdzi aplikacja Mój Licznik - Energa daje dostęp do danych z ich licznika) to sobie kupię i uruchomie Zamel'a MW01 działa jak ten fronius czy odpowiedniki z innych firm a kosztuje 400pln 🙂

 

Ja mam Orno 3fazowe, znacznie tańsze. Sam licznik nie wiele da, bo dobrze to odnieść do chwilowej produkcji i liczyć faktyczne zużycie z sieci oraz ilość E wysyłanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.05.2020 o 21:33, Pito napisał:

No ja tez mam idealnie na poludnie, kąt 40 stopni na dachu. 

 

A jak w wygląda opłacalność całej inwestycji, jeśli mam dach dwuspadowy wschód - zachód i nie bardzo jest możliwość, żeby zamontować w kierunku południowym?

Musiałyby mi panele stać pod kątem tych 40 stopni, co przy większym wietrze byłoby ciekawe. W szkole obok postawili ostatnio na trawniku ale aż tyle miejsca to nie mam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Fili_P napisał:

Dzieki. Tak też myślałem o home office ale średnioroczne mam 16kWh/ dzień ( i zanim włączę klimę to raczej poniżej 16)... A zimą trzepie więcej... A tu mi nagle powyżej 20 skoczylo i to teraz w okresie gdzie mam najmniejsze roczne zużycie...

 

U mnie z rachunku od stycznia do marca średniodobowe zużycie wyniosło 11,3 kWh a dla okresu od marca do maja 12,5 kWh. Moją pracę z domu szacuję na ok. 0,3-0,4 kWh (laptop, monitor, czajnik, ekspres) a dzieciaki posądzam o kilka godzin korzystania z TV (stara plazma panasonica to ok. 0,3 kWh).

Więc zwiększone zużycie energii w moim przypadku jest do wytłumaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kiziuk napisał:

A jak w wygląda opłacalność całej inwestycji, jeśli mam dach dwuspadowy wschód - zachód i nie bardzo jest możliwość, żeby zamontować w kierunku południowym?

Są takie modele falowników, które obsługują dwa niezależne zestawy np. wschód/zachód.

Niestety, aby się zbilansować potrzeba dodać trochę paneli.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są takie modele falowników, które obsługują dwa niezależne zestawy np. wschód/zachód.
Niestety, aby się zbilansować potrzeba dodać trochę paneli.
Chodzi ci o dwa stringi?
Ja mam wsch- zach
Kuzyn prawie idealnie oludnie on ma 6,22 ja 6,82. Spróbuję wstawić produkcję z tych samych dni... On kosił w kwietniu, ja już czesto ( mim zdaniem próba jest za krotka- mam licznik od 26 mają) w maju i czerwcu już lepiej od niego... Startuje szybciej pracuje dłużej i chyba mniej się nagrzewają przez co więcej dają...- taka moja teoria na szybko- zobaczymy jak z liczników porównamy po roku a nie z aplikacji....
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Fili_P napisał:

Ja mam wsch- zach cofnij się w tym wątku trochę do tylu

 

Ciekawi mnie to zwłaszcza w kontekście zimy, bo w lato zapewne nie ma to aż takiego znaczenia, ale mimo wszystko średnia wydajność z panela powinna być mniejsza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Ciekawi mnie to zwłaszcza w kontekście zimy, bo w lato zapewne nie ma to aż takiego znaczenia, ale mimo wszystko średnia wydajność z panela powinna być mniejsza. 
Pracuje dopiero od maja. Poszukaj ludzi na mapce na PV monitor, na pewno znajdziesz instalacje w twojej okolicy pracująca dłużej o interesującej cię mocy i w układzie wsc- zach i będziesz w stanie odtworzyć produkcje
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.06.2020 o 07:43, kiziuk napisał:

 

Ciekawi mnie to zwłaszcza w kontekście zimy, bo w lato zapewne nie ma to aż takiego znaczenia, ale mimo wszystko średnia wydajność z panela powinna być mniejsza. 

Ja też mam W-E, dwa stringi, jeden falownik. Z wyliczeń firmy montującej wynika że uzysk ogólny jest porównywalny z układem Południe, za to przy wschód-zachód jest znacznie większa autokonsumpscja.

Ciekawy film: https://lmvgroup.pl/aktualnosci/instalacja-fotowoltaiczna-wschod-zachod/

Edytowane przez punktak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, punktak napisał:

Ja też mam W-E, dwa stringi, jeden falownik. Z wyliczeń firmy montującej wynika że uzysk ogólny jest porównywalny z układem Południe, za to przy wschód-zachód jest znacznie większa autokonsumpscja.

Ciekawy film: https://lmvgroup.pl/aktualnosci/instalacja-fotowoltaiczna-wschod-zachod/

tzn w jakich godzinach masz większą auto-konsumpcję ?

U mnie produkcja (w tych czerwcowych dniach) zaczyna się o 4, chwile po 5 jest już 0.5kW, produkcja jest do 19, gdzie te 0.5kW jest do ok 17.30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno podać jakieś konkretne wyliczenia, czerwiec jest gorszy niż marzec. A całość działa od wiosny. Ogólnie uważam że sytuacja kiedy PV dostarcza mniejszej mocy ale przez dłuższy czas jest lepsza niż większa moc dostępna krócej.

W moim przypadku grzejąc PC  która zużywa powiedzmy 0,5  kW przez cały dzień  (czyli 8 godzin po  0,5 kW daje 4 kWh zużycia dziennego), moja instalacja produkując przez te 8 godzin powiedzmy też 0,5 kW wyprodukuje też 4 kWh - jestem na zero.

Gdym zużywał tyle samo w tym samym czasie ale PV produkowała by przykładowo też 4 kWh ale nie przez 8 godzin tylko 2 godziny - to przez 6 godzin pracy PC pobrałaby  6 godzin po 0,5 kW czyli  3 kWh za które muszę zapłacić z sieci, a przez rzeczone 2 godziny oddałbym do sieci 2 godziny po 1,5 kW czyli łącznie 3 kWh. Niby tu 3 pobieram i 3 oddaję  ale z tych 3 oddawanych trzeba potrącić 20 procent dla ZE....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, punktak napisał:

Trudno podać jakieś konkretne wyliczenia, czerwiec jest gorszy niż marzec. A całość działa od wiosny. Ogólnie uważam że sytuacja kiedy PV dostarcza mniejszej mocy ale przez dłuższy czas jest lepsza niż większa moc dostępna krócej.

W moim przypadku grzejąc PC  która zużywa powiedzmy 0,5  kW przez cały dzień  (czyli 8 godzin po  0,5 kW daje 4 kWh zużycia dziennego), moja instalacja produkując przez te 8 godzin powiedzmy też 0,5 kW wyprodukuje też 4 kWh - jestem na zero.

Gdym zużywał tyle samo w tym samym czasie ale PV produkowała by przykładowo też 4 kWh ale nie przez 8 godzin tylko 2 godziny - to przez 6 godzin pracy PC pobrałaby  6 godzin po 0,5 kW czyli  3 kWh za które muszę zapłacić z sieci, a przez rzeczone 2 godziny oddałbym do sieci 2 godziny po 1,5 kW czyli łącznie 3 kWh. Niby tu 3 pobieram i 3 oddaję  ale z tych 3 oddawanych trzeba potrącić 20 procent dla ZE....

Tylko,  że na logikę panele takie pracują krótko w optymalnych warunkach, więc wydajność % niższa .. tak mi się wydaje. Trzeba by porównać dwie takie same instalacje na różnych stronach.

Wszystkie duże farmy jakie widziałem miały setki paneli idealnie ustawione na południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, punktak napisał:

Bo one nic NIE konsumują, tylko produkują....

Tyle, że P max paneli jest zwykle znacznie większa niż konsumpcja, więc opłaca się jak najbardziej efektywnie produkować, nawet kosztem 20%. Tym bardziej, że trzeba naprodukować na okres zimowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.