Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

O nadprodukcji można mówić dopiero po zaspokojeniu zapotrzebowania. Przykładowe wyliczenie które podałem tylko to potwierdza...

Swoją drogą dyskusja sprowadza się do tego że układ paneli  (południe lub W-E) zależy od układu połaci dachu,  a nie na odwrót. Gdybym miał połać południową to zamontowałbym na niej, mam wschód-zachód więc...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, punktak napisał:

O nadprodukcji można mówić dopiero po zaspokojeniu zapotrzebowania. Przykładowe wyliczenie które podałem tylko to potwierdza...

Swoją drogą dyskusja sprowadza się do tego że układ paneli  (południe lub W-E) zależy od układu połaci dachu,  a nie na odwrót. Gdybym miał połać południową to zamontowałbym na niej, mam wschód-zachód więc...

Odniosłem się do porównania, że W-E daje to samo co S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Odświeżę kotleta: zastanawialiście się nad tematem wytrzymałości więźby dachowej i ewentualnych problemów, gdyby doszło do jej uszkodzenia? Kto taki temat bierze wtedy na klatę?

tapatalked


Tak. W trakcie budowy była dobrana z dużym zapasem gdyby mi przyszło do głowy zamienić blachę trapezowa na rąbek na dachówkę betonowa lub ceramiczna, i zamontować kolektory...
Jak przekroczysz wyliczone przez projektanta wartości to nie mam najmniejszych wątpliwości że zakład ubezpieczeń pokażę Ci środkowy palec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. W trakcie budowy była dobrana z dużym zapasem gdyby mi przyszło do głowy zamienić blachę trapezowa na rąbek na dachówkę betonowa lub ceramiczna, i zamontować kolektory...
Jak przekroczysz wyliczone przez projektanta wartości to nie mam najmniejszych wątpliwości że zakład ubezpieczeń pokażę Ci środkowy palec
Ja powiem szczerze nie wiem ile tego zapasu mam i czy mam w ogóle. Dach już mam dość ciężki...wypadałoby spytać projektanta.
Ręką do góry kto robił takie wyliczenia przed montażem paneli?

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, szpyrek napisał:

ty masz ten auto-/transformator? Działał to wszystko bez tego?

 

Mnie najbardziej zastanawia twierdzenie pana, o udaniu się do elektrowni, żeby obniżyli napięcie o te kilka woltów. Jakim sposobem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.07.2020 o 21:52, luccass napisał:

Odświeżę kotleta: zastanawialiście się nad tematem wytrzymałości więźby dachowej i ewentualnych problemów, gdyby doszło do jej uszkodzenia? Kto taki temat bierze wtedy na klatę?

tapatalked
 

Tak. Więźbę mam mocno przewymiarowaną pod dachówkę (krokwie 22cm), więc mógłbym i wiatrak montować :). Same panele są bardzo lekkie i ważą tyle co 3-4 dachówki.

Wiem, że w nowym budynkach przy projektowaniu się to często uwzględnia, nawet w budownictwie wielorodzinnym czy przemysłowym. Równie istotne jest przygotowanie do instalacji elektrycznej i zostawienie przepustów czy kanałów pionowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ccLot napisał:

Chyba na trafo mają jakąś regulacje:nie_wiem:

 

Nawet zakładając, że mają - na energetyce się nie znam aż tak, ale wątpię, że gdyby nawet, to się da kręcić peerkiem :phi:- to zwróć uwagę, że musieli by regulować trzy fazy dla całego obciążenia tam przyłączonego, a nie tylko jednego Pana Kowalskiego. Biorąc pod uwagę, że długości linii zasilających są różne i różne są na nich obciążenia w funkcji czasu i punktu przyłączenia, gdyby zaczęli kręcić jednemu, to za chwilę musieliby zacząć kręcić pozostałym, bo jeden będzie miał za wysoko, a drugi za nisko ;) więc cała operacja jest bez sensu, bo energetyka ma większe problemy. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę kotleta: zastanawialiście się nad tematem wytrzymałości więźby dachowej i ewentualnych problemów, gdyby doszło do jej uszkodzenia? Kto taki temat bierze wtedy na klatę?

tapatalked


Zastanawiałem się. Ale mam blachodachowke a więźbę pod dachówkę betonową więc spoko.
Cała elektrownia na dachu to ok 400kg...biorąc pod uwagę powierzchnię -16paneli- to na M2 niewiele dochodzi.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dostałem dziś potwierdzenie przyłączenia instalacji do sieci. Czy muszę teraz się starać o podpisanie umowy kompleksowej czy nie? Energa jak coś. 
Cześć. Też jestem w rejonie energii. Tzw certyfikat z Energią Operator dostałeś? To teraz to mailem do Energa Obrót żeby mogli zacząć cię rozliczać na zasadach prosumenta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Fili_P napisał:
9 godzin temu, rostex napisał:
Dostałem dziś potwierdzenie przyłączenia instalacji do sieci. Czy muszę teraz się starać o podpisanie umowy kompleksowej czy nie? Energa jak coś. 

Pokaż więcej  

Cześć. Też jestem w rejonie energii. Tzw certyfikat z Energią Operator dostałeś? To teraz to mailem do Energa Obrót żeby mogli zacząć cię rozliczać na zasadach prosumenta

Dostałem potwierdzenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci oraz informację, że Energa Operator nie jest sprzedawcą energii. Nic więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Też dostałem potwierdzenie przyłączenia. Dzwoniłem. Teraz przygotowują umowę. Mają na to 30dni. Rozliczenie w umowie będzie szacunkowe 2 miesięczne ale następnie aneksem zrobimy półroczne. Oczywiście jako prosument będę rozliczał się rocznie docelowo. PGE.
Te dziady tak przeciągają wszystko jak tylko się da.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.07.2020 o 11:08, kiziuk napisał:

Mnie najbardziej zastanawia twierdzenie pana, o udaniu się do elektrowni, żeby obniżyli napięcie o te kilka woltów. Jakim sposobem?

 

Po prostu bierzesz telefon, dzwonisz do @Toost i on obniża, czego nie rozumiesz? ;] 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam ten wątek, i zastanawiam się nad jednym rozwiązaniem na mojej ulicy.

Panele są skierowane na wschód i na północ, w Warszawie.

Ma to jakiś sens ?

 

Na szczęście to nie o mój dach chodzi. Ja się ciągle wacham.No i mam wszystkie kierunki do wyboru. 

A tak przy okazji, możecie polecić firmę realizującą w Warszawie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu dostałem rachunek za połowe 2020 i tradycyjnie znów prognoza za 300zł/2m :facepalm:. Znów trzeba do tych baranów dzwonić i tłumaczyć, że co z tego jak zużywam, jak i produkuje a ich prognozy tego nie uwzględniają.

Jak to wygląda u innych niż Innogy: PGE, Enea - uwzględniają produkcję /bilansują w prognozach ?

 

Najlepsze jest ich tłumaczenie, ale co za problem, zapłaci pan 1kzł z góry a my potem to rozliczymy i oddamy :facepalm:

Przy okazji muszę sprawdzić rozbieżności pomiędzy ich licznikiem a moim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, BOGUS napisał:

Witam
Też dostałem potwierdzenie przyłączenia. Dzwoniłem. Teraz przygotowują umowę. Mają na to 30dni. Rozliczenie w umowie będzie szacunkowe 2 miesięczne ale następnie aneksem zrobimy półroczne. Oczywiście jako prosument będę rozliczał się rocznie docelowo. PGE.
Te dziady tak przeciągają wszystko jak tylko się da.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
 

O ile pamiętam to warunkiem zgłoszenia było podpisanie aneksu do umowy sprzedaży energii :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem potwierdzenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci oraz informację, że Energa Operator nie jest sprzedawcą energii. Nic więcej. 
Poszukaj jest na stronie Zdaje się EOperator nawet taki schemat 3 obrazkowy jakie kroki po kolei wykonać. Zakładka Prosumenta chyba się to nazywalo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, koniec teoretyzowania - wygląda na to, że wybrałem wykonawcę, który proponuje:

6,2kWp / 20szt SUNERGY SUN 310-60M (FB) MONO 310 Czarne / Solax MIC X3-5.0-T-D Three Phase,2x MPPT / cena 24.8k PLN

 

Gdybym chciał się porwać na Froniusa (FRONIUS symo 5.0-3-M 5kW 2MPPT) to musiałbym dopłacic 2k PLN. 

 

Fronius ma 7 lat gwarancji vs. 10 lat Solax. 

 

Jak to wygląda? Jest sens dopłacać do Froniusa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj jest na stronie Zdaje się EOperator nawet taki schemat 3 obrazkowy jakie kroki po kolei wykonać. Zakładka Prosumenta chyba się to nazywalo
@rostex
Wprowadzili jakieś zmiany od 29 mają ( jeśli miałeś już umowę kompleksowa z Energa a nie jest to twoja pierwsza ani nie jesteś przedsiębiorcą to wygląda że nie trzeba robić nic...f705bde7c70186c68f0047732d0514d4.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, koniec teoretyzowania - wygląda na to, że wybrałem wykonawcę, który proponuje:
6,2kWp / 20szt SUNERGY SUN 310-60M (FB) MONO 310 Czarne / Solax MIC X3-5.0-T-D Three Phase,2x MPPT / cena 24.8k PLN
 
Gdybym chciał się porwać na Froniusa (FRONIUS symo 5.0-3-M 5kW 2MPPT) to musiałbym dopłacic 2k PLN. 
 
Fronius ma 7 lat gwarancji vs. 10 lat Solax. 
 
Jak to wygląda? Jest sens dopłacać do Froniusa? 
22 panele Sharpa 310W+ 22 optymalizatory+ Falownika 6kW WiFi i 10 lat gwar SolarEdge. W marcu 29,5tys . Sam ocen
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już o tym na HP, ale wrzucę i tutaj dla jarających się PVMonitorem.

Instalacja okres 26 mają do 17 lipca

Produkcja apka ( i to widzicie na PVMonitor)=1400kWh

 

Ale już licznik operatora dwukierunkowy:

Pobrana z sieci=504kWh

Oddana do sieci =987kWh ..... vs 1400 produkcja z apki !- tak, że bierz IE poprawkę na to co widzicie na PVMonitor bo w rozliczeniach z operatorem potem wygląda to mniej więcej tak w praktyce ;-)))

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, luccass napisał:

 

Autokonsumpcja? 

Tak to też, ale na bank nie mam tak wysokiej jak by wychodziło z teoretycznych wyliczeń - BTW robiłem tez test przez kilka dni z wyłączoną PV. nagle cudownie dzienne zapotrzebowanie na energię prawie wróciło do kilkuletniej średnio dobowej normy ;-)))

 

jak dla mnie apka (w sensie pokazywana produkcja w niej surowa) nie bierze pod uwagę jakiś do 6% strat falownika i instalacji i do tego jakiś 6 do 10 % czegoś jeszcze...  swoje pewnei tez dokłada "sprytniejszy" llicnzik operatora.

 

Zanim założyłem isntalcję mam z kilku lat dane i  nie ma opcji żebym nagle ot tak podskoczył z  16 na 18 kWh/day średnio w skali roku (do tego po montażu PV ... i nowego licznika tylko..... w całym domowym systemie ;-))))

Edytowane przez Fili_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Fili_P napisał:

Zanim założyłem isntalcję mam z kilku lat dane i  nie ma opcji żebym nagle ot tak podskoczył z  16 na 18 kWh/day średnio w skali roku (do tego po montażu PV ... i nowego licznika tylko..... w całym domowym systemie ;-))))

 

A jakie jest zapotrzebowanie na energię samego falownika? Jest coś na tabliczce znamionowej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, luccass napisał:

 

A jakie jest zapotrzebowanie na energię samego falownika? Jest coś na tabliczce znamionowej? 

Myślisz? że tyle żre?

Na tabliczce nie mam

ale karta mówi tak:

"Maksymalna sprawność falownika 98%

Sprawność europejska (ważona) 97,3%

Zużycie energii nocą <2,5W"

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Fili_P napisał:

Myślisz? że tyle żre?

Na tabliczce nie mam

ale karta mówi tak:

"Maksymalna sprawność falownika 98%

Sprawność europejska (ważona) 97,3%

Zużycie energii nocą <2,5W"

 

 

Nie wiem czy oni zużycie bieżące falownika uwzględnili przy liczeniu sprawności, czy raczej nie...

W sumie 2kWh/dobę to będzie jakieś 150W w momencie kiedy falownik działa. Czy to dużo, czy mało ciężko stwierdzić. Jeśli to dobry trop, to różnica w dobowym zapotrzebowaniu na energię powinna się zmniejszyć w miesiącach zimowych. Sam jestem ciekaw ;) 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem podsumowanie (I-VI).

Pobrane: 1345kWh (mój licznik) vs 1493kWh (Innogy)

Oddane: 1695kWh v 1765kWh

Prawie 10% różnicy 8-).

Po pierwsze w rozliczeniu doliczyli mi jakieś dziwne ilość E, dzwonię do nich ... aaa chyba jest pomyłka :facepalm:, prognoza oczywiście błędnie wystawiona w oparciu tylko o konsumpcję :facepalm: - doślą korektę. Licznik nie ich sprawa, tylko dystrybucji.

Także czytajcie i sprawdzajcie rozliczenia !!

 

Dzwonię do dystrybucji w kwestii rozbieżności licznika i grzecznie proszę czy mogą mnie połączyć z kimś kto wytłumaczy jak jest ustawiony licznik, czy ma bilansowanie międzyfazowe oraz jaki jest czas pomiaru przy bilansowaniu .. nie mogą połączyć ani dać nr bo to niezgodne z prawem :facepalm:. Na pytanie czy zgodne jest sprzedawanie E na podstawie licznika którego liczenie jest owiane wielką tajemnicą nie potrafili udzielić mi odpowiedzi.

Jeżeli chcę to mogą zamówić mi wizytę serwisu, który sprawdzi mi czy licznik dobrze liczy. Jeżeli się okaże, ze ok to jest to płatna usługa.

Jak inaczej o nich mówić jak nie o złodziejskiej firmie :ogien:.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz licznik Norax, to aby sprawdzić sposób bilansowania przytrzymaj któryś klawisz przez kilka sekund. Wejdziesz do drugiego menu. Przewijaj ekrany aż zobaczysz hasło ferrari5 (bilansowanie wektorowe - korzystne dla prosumenta) lub napis normal - to gorsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Fili_P napisał:

Oddana do sieci =987kWh ..... vs 1400 produkcja z apki !- tak, że bierz IE poprawkę na to co widzicie na PVMonitor bo w rozliczeniach z operatorem potem wygląda to mniej więcej tak w praktyce ;-)))

 

Jakie masz napięcie w sieci?

Pytam, bo ponoć falownik lekko podbija napięcie, a jak w okolicy jest więcej falowników, to napięcie jeszcze bardziej wzrasta.

Coś w tym jest, bo u mnie po zmroku jest około 235V, a za dnia 240-245V - w sąsiedztwie jest kilka domów z panelami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, luccass napisał:

cena 24.8k PLN

W cholere atrakcyjna ta cena za 6kwp porównując to co u mnie w regionie proponują. 

Nie wiem szczegółowo jakiej marki panele czy falownik ale np. Koledze wyliczyli zapotrzebowanie na 3,5kwp - cena 28tys

Kolezance 9kwp - cena 40tys z pompa ciepła 88tys 😮

Natomiast u wuja w Lubuskim za 9kwp 34tys

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cholere atrakcyjna ta cena za 6kwp porównując to co u mnie w regionie proponują. 
Nie wiem szczegółowo jakiej marki panele czy falownik ale np. Koledze wyliczyli zapotrzebowanie na 3,5kwp - cena 28tys
Kolezance 9kwp - cena 40tys z pompa ciepła 88tys
Natomiast u wuja w Lubuskim za 9kwp 34tys
 
 
Takie wyliczenia to ja też miałem, ale od gigantów typu Columbus czy Hymen.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szpyrek napisał:

@Majkiel łączenie za wszystko na gotowo.

Mówiła o 5tys zwrotu z "mój prąd" i dofinansowania 13,5 do pompy. Ale bez zwrotu nie mal 20tys to cena zaporowa, dla mnie. 

 

Z tego co pamiętam, mi pompa + zbiornik + podłogówka w całym domu + robocizna wyszły trochę ponad 40 (4 lata temu). Sama pompa ciepła kosztowała bodaj 18. Sporo, ale nie płaciłem na przykład za przyłącze gazu i projekt tegoż przyłącza, więc w ogólnym rozrachunku nie wyszło specjalnie drożej (jeśli w ogóle) od ogrzewania gazem. No i patrząc na sąsiada, który czeka, szarpie się z PGNiGiem, czy kolegę, któremu przez gazowników o rok opóźniła się przeprowadzka nie żałuję ;)

 

Co do ofert, ostatnio w radio słyszałem reklamę firmy z Lędzin, która do instalacji powyżej 5kWP daje 1kWP gratis, a standardowo oferują 1kWP w cenie 4800, więc za 6kWP wychodzi 24 tysiące.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Jakie masz napięcie w sieci?

Pytam, bo ponoć falownik lekko podbija napięcie, a jak w okolicy jest więcej falowników, to napięcie jeszcze bardziej wzrasta.

Coś w tym jest, bo u mnie po zmroku jest około 235V, a za dnia 240-245V - w sąsiedztwie jest kilka domów z panelami.

 

w tej chwili (18:04 ) L1=234/L2=228/L3=236V

 

vvvvv).jpg

Edytowane przez Fili_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.07.2020 o 22:05, punktak napisał:

Jeśli masz licznik Norax, to aby sprawdzić sposób bilansowania przytrzymaj któryś klawisz przez kilka sekund. Wejdziesz do drugiego menu. Przewijaj ekrany aż zobaczysz hasło ferrari5 (bilansowanie wektorowe - korzystne dla prosumenta) lub napis normal - to gorsze...

I zwykły odbiorca moze sobie zmieniać te ustawienia licznika czy tylko obejrzeć jakie są?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 godziny temu, zinger napisał:

Fotowoltaika od Taurona - interesowal sie ktos tym tematem? Jest tam jakis haczyk?

 

U sąsiada kilka domów dalej,  widziałem w zeszłym tygodniu busa z firmy współpracującej z Tauronem.

Firma, jak firma - trzeba by dopytać o ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.07.2020 o 13:14, luccass napisał:

Dobra, koniec teoretyzowania - wygląda na to, że wybrałem wykonawcę, który proponuje:

6,2kWp / 20szt SUNERGY SUN 310-60M (FB) MONO 310 Czarne / Solax MIC X3-5.0-T-D Three Phase,2x MPPT / cena 24.8k PLN

 

Gdybym chciał się porwać na Froniusa (FRONIUS symo 5.0-3-M 5kW 2MPPT) to musiałbym dopłacic 2k PLN. 

 

Fronius ma 7 lat gwarancji vs. 10 lat Solax. 

 

Jak to wygląda? Jest sens dopłacać do Froniusa? 

To wygląda na to, że to jest moje 10 lat opłat za prąd, to się raczej średnio opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.