Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, luccass napisał:

Do tych co mają panele już na dachu: instalatorzy ogarnęli Wam pomiary elektryczne instalacji przed uruchomieniem i dostaliście z nich protokół? 

tak, dostałem od nich taki papier, który był potrzebny w "ZE".

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.08.2020 o 17:45, luccass napisał:

Oświadczyć można wszystko. Ja próbuję wysondować czy olewanie pomiarów to ogólny trend, pomyłka, niedopatrzenie, czy jeszcze coś innego...

Już to komuś z AK tłumaczyłem.

Takie życie.

Reszty myślę, że się domyślisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu gmina się ruszyła i zaczyna się dziać w temacie. Poniżej to co będzie montowane u mnie (być może w październiku ) , wyboru nie mam, bo to program gminny. Oto co oferują:

14 paneli mono, inwerter Growatt 5000TL3-S... płacą 85% inwestycji (ale nie wiecej chyba jak 18kPLN), mnie to by kosztowało ok 5600PLN finalnie

Mam się czegoś obawiać- odnośnie np samych paneli?

 

PS

Tak , wiem, ze te firmy wygrywające przetargi to nieźle naginają ceny

 

IMG_20200828_121621.jpg

IMG_20200828_121627.jpg

IMG_20200828_121636.jpg

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Growatt to podobno całkiem przyzwoity "Chińczyk" (sam mam takiego tylko 6 kW) panele też raczej ok. 

5600 za instalacje o mocy ~5kW to imho złoty interes, zwrot będziesz miał po trochę ponad 2 latach.

Ja bym brał i się nie zastanawiał.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ccLot napisał:

Growatt to podobno całkiem przyzwoity "Chińczyk" (sam mam takiego tylko 6 kW) panele też raczej ok. 

5600 za instalacje o mocy ~5kW to imho złoty interes, zwrot będziesz miał po trochę ponad 2 latach.

Ja bym brał i się nie zastanawiał.

 

no biorę, umowa już podpisana :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Pado napisał:

W końcu gmina się ruszyła i zaczyna się dziać w temacie. Poniżej to co będzie montowane u mnie (być może w październiku ) , wyboru nie mam, bo to program gminny. Oto co oferują:

14 paneli mono, inwerter Growatt 5000TL3-S... płacą 85% inwestycji (ale nie wiecej chyba jak 18kPLN), mnie to by kosztowało ok 5600PLN finalnie

Mam się czegoś obawiać- odnośnie np samych paneli?

 

 

W tych okolicznosciach nie ma sie nawet co zastanawiac. Tylko pozazdroscic gminy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi, mam dach kopertowy o małym kącie ok 15 stopni (idealnie na południe) - można taki kąt ustawienia paneli zostawić, czy powinno być więcej ? chodzi mi o estetykę przede wszystkim. Gdzieś czytałem, że różnica w uzysku między 15 a 30 stopni to całe 2%... co radzicie? Pewnie w lato bez znaczenia, ale w zimę będzie mniej energii...

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Pado napisał:

Powiedzcie mi, mam dach kopertowy o małym kącie ok 15 stopni (idealnie na południe) - można taki kąt ustawienia paneli zostawić, czy powinno być więcej ? chodzi mi o estetykę przede wszystkim. Gdzieś czytałem, że różnica w uzysku między 15 a 30 stopni to całe 2%... co radzicie? Pewnie w lato bez znaczenia, ale w zimę będzie mniej energii...

Idealnie wypadałoby mieć 20 stopni ale nie ma sensu zmieniać. Te 2% można pominąć. Nie walczysz o każdą wyprodukowaną kWh. Czy w ogóle masz wybór sposobu montażu na dachu? Bardziej przypilnuj czy komin nie będzie zacieniał ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lucash napisał:

Idealnie wypadałoby mieć 20 stopni ale nie ma sensu zmieniać. Te 2% można pominąć. Nie walczysz o każdą wyprodukowaną kWh. Czy w ogóle masz wybór sposobu montażu na dachu? Bardziej przypilnuj czy komin nie będzie zacieniał ;)  

 

nie mam już kominów :)

na wizji właśnie mówili, że czasami w gminach pilnują kąta montażu (jakieś zapisy) , ale podobno u nas tego nie ma i być może ekipa przystanie na moją propozycję położenia paneli pod kątem dachu tj 15 stopni

Dach prościutki, ekspozycja centralnie na południe, mniejsze dwie koperty idealnie na wschód i zachód ...jak się montuje- wszystkie panele daje się centralnie na południe, czy np tak sobie pomyślałem , dać ze dwa na wschód, 10 na południe i 2 na zachód?

 

UPDATE: akurat dzwonili z firmy co wygrała przetarg i robią już dla mnie projekt/wizualizacje. wg ich informacji wszystkie panele będą na południe, bo inaczej trzeba dawać po min 6 paneli na stronę (a tyle mi nie wejdzie na wschód i zachód) ...nie wiem ile w tym prawdy, ale ok...

 

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Pado napisał:

Powiedzcie mi, mam dach kopertowy o małym kącie ok 15 stopni (idealnie na południe) - można taki kąt ustawienia paneli zostawić, czy powinno być więcej ? chodzi mi o estetykę przede wszystkim. Gdzieś czytałem, że różnica w uzysku między 15 a 30 stopni to całe 2%... co radzicie? Pewnie w lato bez znaczenia, ale w zimę będzie mniej energii...

Nie ma co kombinować, różnica w uzyskach będzie pomijalna.

 

Jak-montować-panele-fotowoltaiczne.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, blue_ napisał:

 

A wiesz, czy jeszcze dają?

Mój wniosek złożyłem 2 lata temu. Trochę w Marszałkowskim utknęły papiery

Z tego co kojarzę , około kwietnia był nowy nabór wniosków. Chyba na podobnych zasadach.

Musiałbyś się w Urzędzie Miejskim dowiedzieć.

Od 6 rano pod UM kwitłem w kolejce 😁

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dobry wynik ?
Przecież ta instalacja w szczycie pracuje trochę ponad 60% a powinna ok 80%.
Ale 6.8kWp to moc zainstalowanych paneli, a nie moc maksymalna instalacji. Dopiero w ujęciu rocznym można porównać ilość energii wyprodukowanej z takiej instalacji vs 6.8kWp skierowanej na południe żeby wyciągać wnioski.

tapatalked

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, luccass napisał:

Ale 6.8kWp to moc zainstalowanych paneli, a nie moc maksymalna instalacji. Dopiero w ujęciu rocznym można porównać ilość energii wyprodukowanej z takiej instalacji vs 6.8kWp skierowanej na południe żeby wyciągać wnioski.

tapatalked
 

Oczywiście, że masz racje, ale z wykresu widać, że w szczycie instalacja produkuje 4,4 a powinna 5,5.

Przez większość pracy nie przekracza 4.

Może jakieś panele są lekko zacienione ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że masz racje, ale z wykresu widać, że w szczycie instalacja produkuje 4,4 a powinna 5,5.

Przez większość pracy nie przekracza 4.

Może jakieś panele są lekko zacienione ?

Gdzie Ty taśm 4,4 widzisz (i w jakich jednostkach ?)

I dlaczego powinna 5,5 a nie np 6,8? ;-)))

Każdy słupek to pojedynczy dzien ( a w zasadzie suma z dnia)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
20 minut temu, Fili_P napisał:

Wrzesien- pierwszy miesiąc z bilansem ujemnym... Co prawda tylko 33 kWh zużyte z wirtualnego magazynu, ale zawsze

 

Dlaczego ?

U mnie nadprodukcja 

IMG_20201004_100821.jpg.faad0780768bdd0c475cc13fb6cb5c3e.jpg

 

Nawet licząc że wszystko poszło przez ZE to jeszcze 50kWh zostaje zapasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sherif napisał:

Słaby był wrzesień, mało słońca :(, u mnie też na minusie (po części z racji EV) :

image.png.777cb82738a95f7d7da914fd912bb77d.png

 

Był słabszy, u mnie na poziomie marca, ale czerwiec mimo że dni dłuższe też nie wypadł super

IMG_20201004_124607.jpg.32f2d10266b80fa3548fefa4a4beee22.jpg

 

Tak czy inaczej u mnie produkcja pokryła zapotrzebowanie

Na rok miałem zużycie 4.5MWh, do dziś wyprodukowane 5.1 MWh 😀

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Koonrad napisał:

 

Był słabszy, u mnie na poziomie marca, ale czerwiec mimo że dni dłuższe też nie wypadł super

 

 

Tak czy inaczej u mnie produkcja pokryła zapotrzebowanie

Na rok miałem zużycie 4.5MWh, do dziś wyprodukowane 5.1 MWh 😀

 

W tym roku kwiecień był cały słoneczny, u nas (Wieliczka) chyba nie było ani dnia deszczu. Z instalacji 5.28 kW miałem produkcję ok. 800 kWh. Za to maj i czerwiec to była padaka. Nawet nie mówię o PV, ale nie dało się normalnie wieczorem wyjść na pole i posiedzieć na tarasie bo zimno albo deszcz. I przez to wakacje minęły nim sie dobrze zaczęły. Okropnie krotki ten rok :)

U mnie instancja uruchomiona 20.03.2020, produkcja na dziś lekko ponad 4000 kWh. Zużycie mam ok. 4400 rocznie. Do marca pewnie jeszcze z 1000 dobije, wiec wyjdzie na zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, BOGUS napisał:

U mnie wrzesień na plusie 501kwh. Instalacja 5.04kw.
Pozdrawiam.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka
 

8] To jaką miałeś produkcję, że na plusie 500 ?

 

W dniu 4.10.2020 o 12:49, Koonrad napisał:

Był słabszy, u mnie na poziomie marca, ale czerwiec mimo że dni dłuższe też nie wypadł super

Ogólnie tan rok był średni, poza latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Pito napisał:

U mnie instancja uruchomiona 20.03.2020, produkcja na dziś lekko ponad 4000 kWh. Zużycie mam ok. 4400 rocznie. Do marca pewnie jeszcze z 1000 dobije, wiec wyjdzie na zero.

 

u mnie pracuje od końca lutego, to jak odejmiemy marzec 600kWh to wyjdzie że mam 4500kWh :)

instalacja bardzo zbliżona 5.2 o ile dobrze pamiętam, skierowana na południe

 

 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Koonrad napisał:

 

u mnie pracuje od końca lutego, to jak odejmiemy marzec 600kWh to wyjdzie że mam 4500kWh :)

instalacja bardzo zbliżona 5.2 o ile dobrze pamiętam, skierowana na południe

 

 

U mnie niestety od 16-17 zaczyna sie zacienianie drzewami sąsiada. Produkcja leci pionowow dół z okolic 2 kW na 200-400 W. Mysle ze bez tego mialbym wynik podobny jak u ciebie. Mam nadzieje ze wytnie te modrzewie, bo w planie ma tamtedy dojazd do działek.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, w.domu mam zużycie ok 4.5MWh rocznie.
Dojdzie do tego samochodu zsuwający powiedzmy 7MWh rocznie czy mamy ok 12MWh zapotrzebowania.
Jak.wielka instalacje wypadałoby dobrać do takiego zapotrzebowania?


Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.