Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz przyjąć, że 1 kW paneli w ciągu roku wytworzy 1000 kWh. Zakład energetyczny za przetrzymanie energii pobiera 20% (przy instalacjach do 10 kW, jak więcej to 30%).

Więc jak będziesz miał duży udział autokonsumpcji w ogólnej produkcji to potrzebujesz instalkę o mocy ~12-13 kW.

Imho na dzień dziś lepiej zrobić 10 kW wziąć 5 kpln z programu Mójprad, resztę rozliczyć w PIT'cie i później ewentualnie rozbudować to co masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przyjąć, że 1 kW paneli w ciągu roku wytworzy 1000 kWh. Zakład energetyczny za przetrzymanie energii pobiera 20% (przy instalacjach do 10 kW, jak więcej to 30%).
Więc jak będziesz miał duży udział autokonsumpcji w ogólnej produkcji to potrzebujesz instalkę o mocy ~12-13 kW.
Imho na dzień dziś lepiej zrobić 10 kW wziąć 5 kpln z programu Mójprad, resztę rozliczyć w PIT'cie i później ewentualnie rozbudować to co masz.
A no właśnie rozbudowywał ktoś? Zakład energetyczny dalej ma obowiązek to wziąć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w Czechach mieszkam. Tu mam troszke inaczej...
Dotacje od Państwa mogę dostać ok 25-30 tys PLN

Instalacja musi być z bateria, ktora winduje cenę takiej 8nstalacji mocno w górę.

Za odkup energii prawie nic się nie dostaje. Zakup 1MWh to ok 700pln, sprzedaż 1 Mwh to ok 100pln.


Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

U mnie od zeszłego piątku produkcja na legalu do sieci. Wymiana licznika zajęła fachmanowi z Taurona 5 minut choć szczerze wydaje mi się, że stary też mógł pracować dwukierunkowo 🤔 No w każdym razie 5.55kW zamontowane tymczasowo na płasko bo czeka mnie jeszcze remont dachu (w zasadzie jeden rząd jest nawet odchylony kilka stopni na północ 🤪). W taki w miarę nasłoneczniony listopadowy dzień naprodukowało 5.4kWh, w mocno pochmurny do 1 nie dobiło. No ale cóż, taki mamy klimat, odbije się latem. Wszystko robiłem sam oczywiście z pomocą szwagra do wrzucenia na dach itp. Wniosek do Taurona też samemu swoimi uprawnieniami podpisałem i nie było żadnych problemów.

IMG_20201025_124658.jpg

IMG_20201101_112600.jpg

IMG_20201101_112617.jpg

IMG_20201125_162237.jpg

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2020 o 13:47, rusala napisał:

U mnie od zeszłego piątku produkcja na legalu do sieci. ...

 

 

 

 

Dobra robota :ok: a przy okazji zaoszczędzone dobre 10 tys zł :skromny:

Montowałem jakieś dwa tygodnie temu zestaw 5,85 kW również na dachu z blachy falistej (trapezowej) i miałem tylko jedną zagwozdkę, jak zamontować - podłożyć pod panele blaszkę uziemiającą ?

Blaszka uziemiająca

finalnie odgiąłem zagięte końce i podkładałe pod panele. Dobrze to wyszło bo na każdym kolejnym panelu sprawdzałem miernikiem ciągłość połączenia. 

A jak właściwie podkładać te blaszki na konstrukcjach do płaskich dachów blaszanych ? ktoś podzieli się wiedzą lub doświadczeniem ? :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mikomir napisał:

A jak właściwie podkładać te blaszki na konstrukcjach do płaskich dachów blaszanych ? ktoś podzieli się wiedzą lub doświadczeniem ? :skromny:

Nie miałem właśnie jakoś przekonania do blaszek więc zrobiłem kilkanaście przewodów 6mm2 z konektorami oczkowymi na obu końcach i połączyłem wszystkie panele w rzędzie wykorzystując dedykowany otwór do uziemienia. Otwór w środku niemalowany a dodatkowo dałem podkładki ząbkowane. Oczywiście wszystkie elementy nierdzewne.

 

Co do samego montażu, to początkowo miałem robić na samych tych odcinkowych profilach trapezowych dedykowanych do blachy ale troszeczkę zapomniałem, że ten dach do prostych nie należy i gdzieniegdzie blacha dość mocno się ugina. Bojąc się skręcania paneli zarówno przy montażu jak i przy chodzeniu w pobliżu nich zdecydowałem się dodać standardowe szyny, które przykręciłem do trapezowych przy okazji nie najgorzej poziomując całość. 

 

O oszczędnościach nawet nie ma się co rozpisywać (a jednak). Tak jak kolega pisze 10k można sobie liczyć spokojnie, zależnie jakie ceny dana firma nam przedstawi i jakie komponenty zastosujemy. Ja akurat paneli i falownika nie kupowałem najtaniej bo specjalnie szukałem firm istniejących nieco dłużej i wcale nie koniecznie zaczynających od fotowoltaiki co pozwala mieć nadzieję, że nie znikną za rok. Falownik od oficjalnego sprzedawcy (mającego umowę z oboma oficjalnymi dystrybutorami) firmy ASAT z Czeladzi a panele patriotycznie od Selfy zakupione u dystrybutora ze Szczecina. Gdyby zależało mi głownie na jak najniższej cenie to bez problemu mógłbym jeszcze z 2 tysiące zapewne urwać.

Jeszcze mały komentarz odnośnie oszczędności kiedy bierzemy pod uwagę dotację 5000zł. Kiedy instalację zakłada firma i bierze za to powiedzmy 25tyś (miałem wycenę i na 35) a zakładając samemu kosztuje nas to załóżmy 15tyś to mamy oszczędność rzędu 40%. Ponieważ dotacja jest stała (przy założeniu, że instalacja kosztuje co najmniej 10tyś) to biorąc ją pod uwagę koszt zlecenia wyniesie 20tyś a instalacji samodzielnej 10tyś co daje oszczędność już nie 40% a 50%. Niezły narzut 😉

Edytowane przez rusala
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, rusala napisał:

Nie miałem właśnie jakoś przekonania do blaszek więc zrobiłem kilkanaście przewodów 6mm2 z konektorami oczkowymi na obu końcach i połączyłem wszystkie panele w rzędzie wykorzystując dedykowany otwór do uziemienia. Otwór w środku niemalowany a dodatkowo dałem podkładki ząbkowane. Oczywiście wszystkie elementy nierdzewne.

U mnie jest identycznie zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, rusala napisał:

Nie miałem właśnie jakoś przekonania do blaszek więc zrobiłem kilkanaście przewodów 6mm2 z konektorami oczkowymi na obu końcach i połączyłem wszystkie panele w rzędzie wykorzystując dedykowany otwór do uziemienia. Otwór w środku niemalowany a dodatkowo dałem podkładki ząbkowane. Oczywiście wszystkie elementy nierdzewne.

...

 

Trwale i solidnie :ok:

Z innej beczki, dodam, ze wkręty za pomocą których przykręcamy profile do blachy jak i sam dach później pełnię rolę elementów uziemienia. Uderzenie pioruna powoduje "przepalanie" farby czy podkładek gumowych pod wszelkimi połączeniami śrubowymi  czy wkręcanymi i blacha dachu staje się również elementem przewodzącym prąd wyładowania. W zestawie który montowałem z dachu do uziomu szpilkowego schodziłem linką 16 mm2.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
1 godzinę temu, ppmarian napisał:

Taryfa G12W ma to sens z fotowoltaika?


Do tej pory bez fotowoltaiki bardzo mi się opłacala.

Pytanie czy zostawić czy zmieniać na G11 ?

Główne odbiorniki w tygodniu w II taryfie to: CWU, pralka, zmywarka, w przyszłości auto EV.



Wysłane z tel.
 

 

Zależy jaki operator. PGE prawdopodobnie stosuje zasadę że nadprodukcja w drogiej najpierw pokrywa zużycie w drogiej, a następnie to co zostanie pokrywa zużycie w taniej. Sam tego jeszcze nie mogę potwierdzić. 

Do  tej pory w taniej włączałem zmywarkę i pralkę, reszta jak leci i się opłacało. Potem założyłem pompę ciepła i pracowała 90 procent w taniej, teraz - po opomiarowaniu PC z uwzględnieniem taryf - pompa pracuje non stop ze zwiększeniem mocy w taniej. Dam znać jakie wnioski po dłuższym użytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Zależy jaki operator. PGE prawdopodobnie stosuje zasadę że nadprodukcja w drogiej najpierw pokrywa zużycie w drogiej, a następnie to co zostanie pokrywa zużycie w taniej. Sam tego jeszcze nie mogę potwierdzić. 
Do  tej pory w taniej włączałem zmywarkę i pralkę, reszta jak leci i się opłacało. Potem założyłem pompę ciepła i pracowała 90 procent w taniej, teraz - po opomiarowaniu PC z uwzględnieniem taryf - pompa pracuje non stop ze zwiększeniem mocy w taniej. Dam znać jakie wnioski po dłuższym użytkowaniu.
Tauron

Wysłane z tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Lucyfer napisał:

 

Uff, to mój dach jednak nie jest jeszcze w złym stanie ;]

Nie wiem czy ten kiedyś był w dobrym 😛 Wygląda jak z mad maxa z tymi różnymi kolorami blachy i rdzą ale dziur jakoś nie ma. Częściowa w tym zasługa wymiany ze 300 luźnych gwoździ na śruby farmerskie. Jak na razie to poszła furmanka pieniędzy na remont dachu na drugim budynku a na domu dalej jak psu z gardła 😛

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2020 o 16:37, Adalbert napisał:

Przy fotowoltaice to tylko G11.

Przy G12 osobno masz naliczaną produkcje i zużycie w I i osobno w II taryfie.

Może być tak, że w I będziesz oddawać nadprodukcje i jednocześnie dopłacać do II.

 

To chyba zależy od operatora. W Tauronie chyba przechodzi nadwyżka z jednej taryfy na drugą, ale w jakiś zagmatwany, proporcjonalny sposób (wklejam poniżej). Sam przeszedłem na taryfę G11, bo po pierwsze, nie byłem w stanie rozszyfrować zdania w umowie opisującego ten 'transfer' kWh, a po drugie przez zwykła wygodę - włączamy i wyłączamy kiedy się chce a nie kiedy jest taniej. Wcześniej mieliśmy G13 - tam się trzeba było pilnować, ale i tak się opłacało. Tyle że cena prądu w szczycie popołudniowym coś pod 1 zł podchodziła 😲

 

Uwaga, cytat. Stawiam piwo jak mi to ktoś rozrysuje na konkretnym przykładzie dla G12. BTW jak można tworzyć takie potwory zdaniowe. Dali by na to pod spodem jakiś wzór, ale nie, wzory podają w wyliczanie udziału harmonicznyh n-tego rzędu, co mnie w sumie guzik interesuje, a na taką podstawową rzecz zero objaśnienia:

 

Cytat

Jeżeli klient został zakwalifikowany do jednej z grup taryfowych wielostrefowych (...), to rozliczenia ilościowego (...) dokonuje się w oparciu o sumaryczną ilość Energii wprowadzonej do sieci OSD w strefach przez klienta wobec sumarycznej ilości energii pobranej przez niego w strefach z tej sieci, a gdy w wyniku tego rozliczenia ilość energii pobranej jest większa niż ilość energii wprowadzonej do sieci, to ilosć energii wynikająca z tego rozliczenia dzielona jest na poszczególne strefy czasowe proporcjonalnie wg ilości pobranej w tych strefach w danym okresie rozliczeniowym. 

 

A jeszcze odnosząc się do jednej z odpowiedzi powyżej odośnie produkcji latem i zima, i czemu w grudniu jak jest zimno miałoby być mniej - no temu, że jest krótszy dzień i nwysokość słońca nad horyzontem gorsza. Teraz max mocy jaki rejestruje to poniżej 3.4 kW, w maju to bardziej 4.6-4.7, czasem dobijało do 5 kW, w lipcu to rzeczywiście ok. 4 kW z uwagi na temperaturę A produkcja w dniach z pełnym słońcam dla lata i teraz to ok. 32 kWh vs. 15 kWh. Pare wykresów poniżej, z tego co widzę to Chińczycy w dziwny sposób rozkodowują godziny ( :) jakies bugi w aplikacji) - to są wykresy z pełnych dni z maksymalną produkcją w danym miesiącu, od rana do zachodu słońca

 

image.png.d9f797bf928c96d6cec5a52da5da6506.png

 

image.png.3cbdf01f0d743bddd84445906851df6a.png

 

 

image.png.9245b0510813464ce258f0b34dd84f03.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rusala napisał:

Wygląda jak z mad maxa z tymi różnymi kolorami blachy i rdzą ale dziur jakoś nie ma.

 

No właśnie to mnie pocieszyło, bo mój przy tym to dopiero ma miejscami lekki nalot ;]

 

8 godzin temu, rusala napisał:

Częściowa w tym zasługa wymiany ze 300 luźnych gwoździ na śruby farmerskie.

 

A to zrobiłem ze dwa lata od nowości, czyli ze 23 lata temu. Dach ma pełne deskowanie, deski były kładzione na ścisło. Gdy dekarz bił gwoździe, nie czuł czy idą w deskę, czy między ściśnięte deski. Gdy podeschły, to gwoździe wbite pomiędzy nie zaczęły latać. Wtedy wkręciłem z 500 farmerów ;]

 

8 godzin temu, rusala napisał:

Jak na razie to poszła furmanka pieniędzy na remont dachu

 

No dlatego ze swoim się nie śpieszę. Jest to też jeden z czynników, dla których olewam PV, bo musiałbym je ściągać do przyszłej wymiany pokrycia, a to mocno psuje "biznes kejs".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pito napisał:

Pare wykresów poniżej, z tego co widzę to Chińczycy w dziwny sposób rozkodowują godziny ( :) jakies bugi w aplikacji) - to są wykresy z pełnych dni z maksymalną produkcją w danym miesiącu, od rana do zachodu słońca

 

Błędne godziny wynikają raczej ze źle skonfigurowanej strefy czasowej w apce/portalu w momencie rejestrowania danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, GoldFinger napisał:

 

Błędne godziny wynikają raczej ze źle skonfigurowanej strefy czasowej w apce/portalu w momencie rejestrowania danych.

 

Na to wygląda. Ten portal i apka mobilna zawiera sporo błędów. O tłumaczeniu na Polski w apce nawet nie wspomnę, ale nie usuwają nawet oczywistych literówek. Przełączyłem jakiś czas temu na angielski, bo w oczy kłuło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, ppmarian napisał:

Ja zostaje w g12w zobaczymy po roku.

Nie wiem co może dać Ci g 12.

Po co kombinować, przeliczać. W jednej strefie nadprodukcja w drugiej niedobór - zbilansuje się, czy nie.

Zmywarka z zegara, pralka poza zegarem.

Jeśli masz dobrze dobraną moc instalacji - z lekkim nadmiarem i g11 to nie ma znaczenia co i o której godzinie pracuje.

Już 2 rok jest lekka zima i mam sporą nadprodukcje i nie ma dla mnie znaczenia czy kWh kosztuje 10 gr, czy 1zł.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie mam jeszcze oficjalnie odebranej instalacji (ani przez firmę montującą, ani tym bardziej zgłoszenia do taurona), nie mam nawet podglądu przez appkę bo nie mogę zarejestrować użytkownika, bo nie mam kodu instalatora (pewnie dopiero przy odbiorze go otrzymam)

Ale dziś piękne słońce to włączyłem instalację do testów i skromny wyświetlacz inwertera pokazywał o  godz. 12 ok 1600W , teraz (13:40) ok 1300W.

Moc paneli 4,76kW, kąt nachylenia paneli 15stopnii, dach skierowany prawie idealnie na południe (może kilka stopni odchyłu).

Ja rozumiem, że słońce jest niżej niż w lato, ale czy 1,6kW to nie za mało w tak słoneczny dzień (33% mocy paneli)? Instalacja niczym nie zasłonięta , żadnych przeszkód itp.

Oczywiście się nie znam na tym i stąd moje pytanie...no chyba, że mały kąt 15stopni robi swoje w zimę (w lato teoretycznie powinien dawać tylko 4% strat w stosunku do idealnych 30-45stopnii, ale może właśnie teraz gra na niekorzyść? )

 

 

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pado napisał:

Ale dziś piękne słońce to włączyłem instalację do testów i skromny wyświetlacz inwertera pokazywał o  godz. 12 ok 1600W , teraz (13:40) ok 1300W.

Moc paneli 4,76kW, kąt nachylenia paneli 15stopnii, dach skierowany prawie idealnie na południe (może kilka stopni odchyłu).

Ja rozumiem, że słońce jest niżej niż w lato, ale czy 1,6kW to nie za mało w tak słoneczny dzień (33% mocy paneli)? Instalacja niczym nie zasłonięta , żadnych przeszkód itp.

Oczywiście się nie znam na tym i stąd moje pytanie...no chyba, że mały kąt 15stopni robi swoje w zimę (w lato teoretycznie powinien dawać tylko 4% strat w stosunku do idealnych 30-45stopnii, ale może właśnie teraz gra na niekorzyść? )

 

 

 

Słońce jest nisko i mniej światła, choć nam się wydaje że świeci tak samo

 

U mnie dziś 1300-1400W a latem bywało powyżej 5000W

Fakt że trochę gałęzie robią cień, mimo że drzewa są kilkanaście metrów od paneli

Dzienny rekord mam 8kWh za grudzień i koło 10kWh za listopad, latem pod 40kWh bywało

Edytowane przez Koonrad
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Koonrad napisał:

 

Słońce jest nisko i mniej światła, choć nam się wydaje że świeci tak samo

 

U mnie dziś 1300-1400W a latem bywało powyżej 5000W

Fakt że trochę gałęzie cienką, mimo że drzewa są kilkanaście metrów od paneli

Dzienny rekord mam 8kWh za grudzień i koło 10kWh za listopad, latem pod 40kWh bywało

Czyli na razie nie mam się czym martwić.
..a prawdziwe testy w lato...

 

Dziś uzbierało się za caly dzien 4.9kW

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na razie nie mam się czym martwić.
..a prawdziwe testy w lato...
 
Dziś uzbierało się za caly dzien 4.9kW
U mnie dziś 12.4kwh instalacja 5.04kw.
Byłoby więcej ale przez pierwszą godzinę nasłonecznienia to były przyproszone śniegiem.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na razie nie mam się czym martwić.
..a prawdziwe testy w lato...
 
Dziś uzbierało się za caly dzien 4.9kW
To jakieś 2.5pln jestes do przodu.
Albo 25km autem elektrycznym da sie przejechać.

A na serio tez sie zastanawiam nad panelami, ale narazie mi sie nijak spina businesscase bo musze mieć z bateria.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Kiwal napisał:

To jakieś 2.5pln jestes do przodu.
Albo 25km autem elektrycznym da sie przejechać.

A na serio tez sie zastanawiam nad panelami, ale narazie mi sie nijak spina businesscase bo musze mieć z bateria.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 

Dzienne średnie zużycie mam 10kW więc pół dniówki odrobione :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, jak nie ma licznika 2 kierunkowego to produkcja jest liczona jako zużycie więc jest do tyłu:phi:
Ale jak ma stary licznik taki jak ja miałem to w momencie wlaczenia falownika zaczyna sie kręcić w przeciwną stronę cofajac wskazanie...

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pado napisał:

Czyli na razie nie mam się czym martwić.
..a prawdziwe testy w lato...

 

Dziś uzbierało się za caly dzien 4.9kW

U mnie dziś grudniowy rekord: 18 kWh i 3.6 kW w szczycie. Za cały grudzień łącznie jakieś 120 kWh. Instalacja 5.26 kW, 40 stopni, dokładnie na południe. Poszukaj może w necie jakiegoś kalkulatora mocy/nachylenia, ale przy twoich 15 stopniach na pewno sporo utnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pito napisał:

U mnie dziś grudniowy rekord: 18 kWh i 3.6 kW w szczycie. Za cały grudzień łącznie jakieś 120 kWh. Instalacja 5.26 kW, 40 stopni, dokładnie na południe. Poszukaj może w necie jakiegoś kalkulatora mocy/nachylenia, ale przy twoich 15 stopniach na pewno sporo utnie. 

z tego co czytam to tak, w zimie 15 stopni to mało i dopiero latem nadrobię (mam nadzieję)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pado napisał:

z tego co czytam to tak, w zimie 15 stopni to mało i dopiero latem nadrobię (mam nadzieję)...

mówisz o 15 stopni więc prawie płasko tak?

no to nie dziwne że więcej masz odbitego światła teraz  niż "złapanego"
 

mamm  appke

SunaCalc org   i np teraz u mnie w 3citi  blisko południa mi pokazuje że słońce mam na 12.92 stopnie ponad horyzontem i to będzie praktycznie max na dzisiaj

swoja droga fajne rzezy lkudzie z kamerami otworkowymi robią

 

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Niezwykla-fotografia-wykonywana-przez-pol-roku-n151871.html

 

 

i jeszcze to

http://analemma.pl/

 

ta fota wyjasnia prawie wszystko 😉

słońce kreśli ósemeczki

 

Edytowane przez Fili_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Fili_P napisał:

mówisz o 15 stopni więc prawie płasko tak?

no to nie dziwne że więcej masz odbitego światła teraz  niż "złapanego"
 

 

 

 

no prawie płasko może nie, ale kąt "mały"

 

IMG-20201203-WA0008.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, volf6 napisał:

Dużo drożej byłoby je nieco ''podnieść''? Pytam o koszt przy montażu, o ile ekipa chciałby się bawić...

 

nie wiem, nie rozważałem tego w ogóle przede wszystkim  ze względów wizualnych i tego, że niby straty miedzy 30-40stopnii a moimi 15 to raptem 2-4%, choć zapewne chodzi tu o lato :)

 

spacer.png

 

 

 

https://fotowoltaika-energia-sloneczna.pl/tag/kalkulator-pvgis/

ja nie mam 0 stopni, więc nie powinno być tak źle w skali roku...

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem właśnie od rodziców, sprzęt zainstalowany, ale czekają na licznik. Póki co działa pompa ciepła i ogrzewa chałupę. 

Przy temperaturach około 0°C pobiera w sumie 34-38 kW na dobę. Normalnie rodzice bez pompy zużywali na dobę około 10 kW.

Pompa Stiebel-Eltron HPA-O 7 S Premium monoblock, falownik Solax X3. Instalacja, jak dobrze pamiętam 6,3kW.

 

20201227_134514.jpg

20201227_134455.jpg

20201227_135247-01.jpeg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pado napisał:

ja nie mam 0 stopni, więc nie powinno być tak źle w skali roku...

Polecam stronkę szacującą roczny uzysk dla danego miejsca i kierunku paneli: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

Ja z moimi mniej więcej na płasko póki co tracę kilkanaście procent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




 
 
no prawie płasko może nie, ale kąt "mały"
 
IMG-20201203-WA0008.jpg.a3515e8ed3c686bf295.jpg


Tu masz kolego różnice w produkcji zależnie od kątow dwóch roznych dzisiaj o godz 11...
29 stopni ( lewy rząd/ 12 stopni prawy rzad. Różnica chwilowa jak 90w do 60w d4b3db78436a2cc0adfc43f97d3b6de8.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie różnice będą jedynie zimą i w godzinach porannych i wieczornych. Procentowy udział obu przypadków w produkcji rocznej jest niewielki. Nie mówię bynajmniej, że różnicy nie ma ale między optymalnym kątem dla Polski (39-40 stopni, różnica w stosunku do 35 bardzo niewielka) a położeniem na płasko oscyluje w okolicy 15% i odpowiednio mniej wraz ze zwiększaniem kąta od poziomu. To tak gwoli ścisłości, że ta różnica nie wynosi 100%-(60W/90W)*100%=33% pomiędzy kątem 29 stopni a 12 stopni przez cały czas bo nawet dla większej różnicy kątów średnia (bardziej mediana) jest znacznie mniejsza 😉 

Edytowane przez rusala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pito napisał:

Wpisałem na szybko kąt 40 i 10 stopni w kalkulator na Keno Energy. Dla dachu skierowanego na południe ten drugi wyprodukuje rocznie 94% energii (dla lokalizacji Gliwice). W sumie niewielka różnica.

Według PGIS (ten link, który podałem wcześniej) wychodzi 91% ale to myślę marginalna różnica. Z resztą zależy z jakiej bazy danych o nasłonecznieniu się korzysta bo tam można wybrać 5 różnych z czego jedna podaje niżej od tej wybranej standardowo a pozostałe 3 pokazują wyższe wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2020 o 22:54, Fili_P napisał:
W dniu 12.10.2020 o 21:40, ccLot napisał:
Możesz przyjąć, że 1 kW paneli w ciągu roku wytworzy 1000 kWh. Zakład energetyczny za przetrzymanie energii pobiera 20% (przy instalacjach do 10 kW, jak więcej to 30%).
Więc jak będziesz miał duży udział autokonsumpcji w ogólnej produkcji to potrzebujesz instalkę o mocy ~12-13 kW.
Imho na dzień dziś lepiej zrobić 10 kW wziąć 5 kpln z programu Mójprad, resztę rozliczyć w PIT'cie i później ewentualnie rozbudować to co masz.

A no właśnie rozbudowywał ktoś? Zakład energetyczny dalej ma obowiązek to wziąć?

Ode mnie wziął :skromny: Pierwotnie 9,77 kW, potem dopłata i rozbudowa do 14.4 kW. Dostawca: PGE.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2020 o 16:30, Adalbert napisał:

Nie wiem co może dać Ci g 12.

Po co kombinować, przeliczać. W jednej strefie nadprodukcja w drugiej niedobór - zbilansuje się, czy nie.

Zmywarka z zegara, pralka poza zegarem.

Jeśli masz dobrze dobraną moc instalacji - z lekkim nadmiarem i g11 to nie ma znaczenia co i o której godzinie pracuje.

Już 2 rok jest lekka zima i mam sporą nadprodukcje i nie ma dla mnie znaczenia czy kWh kosztuje 10 gr, czy 1zł.

 

G12 czy G12W opłaca się jeśli instalacja PV pokrywa tylko część zużycia, a do tego można to zużycie realizować wieczorem i w nocy. Lepiej dokupić prąd po 30 groszy w nocy niż po 60 groszy o dowolnej porze.

Przykład - dość duży dom mojej mamy, który ogrzewany jest piecami akumulacyjnymi. Mama rozważa instalację paneli, dach idealnie na południe, ale żeby się zbilansowało, to trzeba by postawić sporą elektrownię. Przy instalacji np. około 6kWp, która większość prądu wyprodukuje latem, na ogrzewanie zostanie 80%, co pokryje mniej więcej połowę, a resztę trzeba dokupić.

 

 

W dniu 17.12.2020 o 10:00, Pito napisał:

 

Uwaga, cytat. Stawiam piwo jak mi to ktoś rozrysuje na konkretnym przykładzie dla G12. BTW jak można tworzyć takie potwory zdaniowe. Dali by na to pod spodem jakiś wzór, ale nie, wzory podają w wyliczanie udziału harmonicznyh n-tego rzędu, co mnie w sumie guzik interesuje, a na taką podstawową rzecz zero objaśnienia:

 

 

W Tauronie liczą proporcjonalnie zużycie - ile procent zużyłeś w taryfie I i ile w II, a następnie dzielą w takiej proporcji produkcję.

Jeśli zużyjesz w sumie 10000kWh, z czego 1000 "w dzień" i 9000 "w nocy", to wychodzi z tego że 10% zużycia jest dla taryfy drogiej, a 90% dla taryfy taniej.

Teraz, jeśli oddasz do sieci 5000 kWh, z czego odejmą 20% "za przechowanie", to zostaje 4000 kWh do rozliczenia i te 4000 dzieli się proporcjonalnie do zużycia, czyli w naszym przypadku 400kWh i 3600 kWh (10% i 90%)

I te wartości są odejmowane od zużycia, czyli do zapłacenia pozostaje 1000-400 = 600 kWh za "droższy prąd" i 9000-3600 = 5400 kWh za tańszy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.