Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Majkiel napisał:

I te wartości są odejmowane od zużycia, czyli do zapłacenia pozostaje 1000-400 = 600 kWh za "droższy prąd" i 9000-3600 = 5400 kWh za tańszy

 

Ma to sens. Obiecane wirtualne piwo :piwo:, jak będzie okazja stawiam w realu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zrobiłem dzisiaj podsumowanie i porównanie 2 lat produkcji.

Wykres prezentuje rozliczenie względem "ZE" czyli produkcja *0.8 - pobrana EN:

image.png.aab4f75561c24ec6fc068d9c2afc41b3.png

 

Rozliczanie mam std, czyli co 6m. Akurat w połowie roku jestem zwykle na 0.

W 2019 "zbrakło" mi ok 180kWh, więc akceptowalnie.

2020 był znacznie gorszy bo zbrakło aż 1100kWh. W głównej mierze przyczyniło się do tego ładowanie EV od początku czerwca, ciągła praca i nauka z domu oraz gorszy rok w produkcji. Grudzień był strasznie słaby.

2021 też nie zaczął się najlepiej przez 20 dni odprowadziłem jedynie 3kWh EN, brak słonecznych dni i śnieg robi swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sherif napisał:

Zrobiłem dzisiaj podsumowanie i porównanie 2 lat produkcji.

Wykres prezentuje rozliczenie względem "ZE" czyli produkcja *0.8 - pobrana EN:

image.png.aab4f75561c24ec6fc068d9c2afc41b3.png

 

Rozliczanie mam std, czyli co 6m. Akurat w połowie roku jestem zwykle na 0.

W 2019 "zbrakło" mi ok 180kWh, więc akceptowalnie.

2020 był znacznie gorszy bo zbrakło aż 1100kWh. W głównej mierze przyczyniło się do tego ładowanie EV od początku czerwca, ciągła praca i nauka z domu oraz gorszy rok w produkcji. Grudzień był strasznie słaby.

2021 też nie zaczął się najlepiej przez 20 dni odprowadziłem jedynie 3kWh EN, brak słonecznych dni i śnieg robi swoje.

Jak to finansowo wychodzi?

Jaki % inwestycji już się zwróciło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, rwIcIk napisał:

Jak to finansowo wychodzi?

Jaki % inwestycji już się zwróciło?

Tzn jak finansowo ? Odnośnie instalacji PV to jest na początku wątku. Ja załapałem się na dofinansowanie 40% z UM Warszawy.

Odnośnie zwrotu nic się nie zmienia kalkulowane było na niecałe 7lat, z czego 2.5r już mineło. Jeżeli stawka prądu się nie zmieni (a już wiemy, że tak nie będzie) pozostaje ok 5lat.

To, że muszę teraz 700zł dopłacić (za rok) to głównie efekt podwyższonego użycia prądu (EV i praca w domu). Plan jest taki, że dołożę kilka paneli aby pokryć te zwiększone zapotrzebowanie, niestety dotacji już nie dostanę, więc pewnie skoczy mi czas zwrotu inwestycji w ok 7lat, ale wtedy jeżdżę EV 100% za free :).

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to dziś stałem się posiadaczem licznika OTUS 3...oficjalnie startujemy tyle,że słońca mało, mały kąt to śnieg zalegał długo...

 

Panowie narzekali, że klient nie płaci za licznik warty 2kPLN,a tauron musi dawać za free co 8 lat. :)

 

Dziś oddalem już cały kilowatt do sieci hahaha... Jeszcze tylko czekam na fakturę z gminy na ok 5,5kPLN...

Edytowane przez Pado
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Pado napisał:

Panowie narzekali, że klient nie płaci za licznik warty 2kPLN,a tauron musi dawać za free co 8 lat. :)

To niech dają tańsze mądrale :phi:.

U mnie dalej masakra, jak nie brak słońca to masa śniegu. 5kWh oddałem w styczniu 8-).

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ccLot napisał:

Imho strasznie mało, jaka moc paneli i orientacja instalki? 

Ja myślałem, że u mnie te 50 kWh przy mocy instalacji trochę ponad 6 kW to słaby wynik .

4.5kW paneli, idealnie na południe, kąt 35st. Jest trochę drzew w odl 10-12m które mogą dawać trochę cienia, ale w tym roku i w grudniu prawie w ogóle nie było słonecznych dni a jak się pojawiły to śniegu dowaliło wcześniej. Jak mi starczy $$ to dołożę w tym roku z 1.5kW paneli.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wynik:oki: ale to bardziej na południe.
A u mnie styczeń zamknąłem na 130,3kWh, dziś 7,4.
Idealne południe, 45stopni, moc 5.04kWh. Jak tylko będzie możliwość wejścia na dach to czekają juz 4 panele (1, 26kWh).
Pozdrawiam

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

słabo u mnie świeci

Nie wiem czy to kwestia słońca.

Szukał bym raczej w instalacji, za duża różnica między poszczególnymi latami, właściwie to masz różnicę o rząd wielkości:nie_wiem:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ccLot napisał:

Nie wiem czy to kwestia słońca.

Szukał bym raczej w instalacji, za duża różnica między poszczególnymi latami, właściwie to masz różnicę o rząd wielkości:nie_wiem:

 

Tylko nic się w kwestii technicznej nie zmieniło. Produkcja latem była taka sama a w niektórych miesiacach lepsza. Styczeń był slaby bo sam miałem już dość wiecznie pochmurnych dni (strzelam dwa dni częsciowo słoneczne). Ostatnie prawie 10dni zero produkcji bo były całe pod śniegiem. W poprzednich latach niemal zero sniegu było a jak popadał to się topił zaraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BOGUS napisał:

A u mnie styczeń zamknąłem na 130,3kWh, dziś 7,4.
Idealne południe, 45stopni, moc 5.04kWh. Jak tylko będzie możliwość wejścia na dach to czekają juz 4 panele (1, 26kWh).

 

Dobry wynik dostałeś. U mnie styczeń 83 kWh, dziś 3,9. Dach mam natomiast bardziej płaski, ok. 30-35 stopni (może śnieg dłużej się utrzymuje na mniej pochylonej powierzchni?), moc 5,1 kWp i minimalne odchylenie w kierunku zachodnim (ok. 200 stopni). Instalator ten sam, falownik pewnie ten sam, tylko panele inne.

Edytowane przez GoldFinger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Dobry wynik dostałeś. U mnie styczeń 83 kWh, dziś 3,9. Dach mam natomiast bardziej płaski, ok. 30-35 stopni (może śnieg dłużej się utrzymuje na mniej pochylonej powierzchni?), moc 5,1 kWp i minimalne odchylenie w kierunku zachodnim (ok. 200 stopni). Instalator ten sam, falownik pewnie ten sam, tylko panele inne.
Jednak się na nich zdecydowałeś?
U mnie nachylenie 45st ma dodatkowy plus w postaci szybkiego "samooczyszczania" się paneli ze śniegu.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ccLot napisał:

U mnie styczeń 2021 tak wyglądał

 

Właściwie 4-5 dni załatwiły całą produkcję miesięczną.

 

 

U mnie coś takiego. Łącznie 167 kWh. Śniegu było mało, tam gdzie pusto to zalegał na dachu, potem pospadał. Dni było kilka słonecznych. Lokalizacja Wieliczka, dach 40*, na południe, instalacja 5.3 kW.

 

Na południu ogólnie śniegu było mało, w pierwszej połowie stycznia nie było w ogóle, podczas gdy jak pokazywali w TV północ Polski, to inny świat - zasypane i zima pełną gębą. W radiu jakoś ostatnio podawali, że Białystok zasypany, pod pół metra, a w Zakopcu max 20 cm.

 

image.png.e971dc0a9e2a7beb7cb0c41fb8188133.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwonili do mnie z gminy, ze im sie zwolila instalacja 3.1kW w ramach programu, z dofinansowaniem 60%. Mnie by kosztowala 5500, falownik Growatt, panele jakies MPM 365.

Troche mala jak na moje potrzeby (zuzycia za ostatnie pol roku mialem 3400, jeszcze nie uwzgledniajac skody), no i przez 5 lat nie moge tego ruszac, rozbudowywac itp. Jakbym chcial wiecej, to musialbym osobna instalacje stawiac. Z drugiej strony wychodzi mi, ze po 3 latach to sie zwroci no i sie waham, czy wchodzic w temat czy nie. Decyzje musze praktycznie juz podjac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zinger napisał:

Dzwonili do mnie z gminy, ze im sie zwolila instalacja 3.1kW w ramach programu, z dofinansowaniem 60%. Mnie by kosztowala 5500, falownik Growatt, panele jakies MPM 365.

Troche mala jak na moje potrzeby (zuzycia za ostatnie pol roku mialem 3400, jeszcze nie uwzgledniajac skody), no i przez 5 lat nie moge tego ruszac, rozbudowywac itp. Jakbym chcial wiecej, to musialbym osobna instalacje stawiac. Z drugiej strony wychodzi mi, ze po 3 latach to sie zwroci no i sie waham, czy wchodzic w temat czy nie. Decyzje musze praktycznie juz podjac...

 

Kusząca oferta. Pytanie jeszcze, jak z jakąś gwarancją itd. Fakt, instalacja nie zapewni pełnego pokrycia zużycia, ale tych +/- 3000kWh które wyprodukuje, nie trzeba będzie kupować. Osobną instalację zawsze można rozważyć i dołożyć. Gdyby mi ktoś przedstawił dziś taką ofertę, raczej skorzystałbym (zużycie mam podobne - za ostatni  rok 6800kWh).

 

Z ciekawości, czy przy takim dofinansowaniu, można jeszcze skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć wydane 5500 w przyszłym roku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Majkiel napisał:

Kusząca oferta. Pytanie jeszcze, jak z jakąś gwarancją itd. 

10 albo 15 lat na falownik, podobnie kolektory. PRzez 5 lat ma byc chyba zglaszane przez gmine, bo oni beda wlascicielem, ale to sie musze jeszcze dowiedziec.

 

4 minuty temu, Majkiel napisał:

Z ciekawości, czy przy takim dofinansowaniu, można jeszcze skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć wydane 5500 w przyszłym roku ?

Powiedziano mi, ze nie mozna juz z innych ulg korzystac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zinger napisał:

Dzwonili do mnie z gminy, ze im sie zwolila instalacja 3.1kW w ramach programu, z dofinansowaniem 60%. Mnie by kosztowala 5500, falownik Growatt, panele jakies MPM 365.

Troche mala jak na moje potrzeby (zuzycia za ostatnie pol roku mialem 3400, jeszcze nie uwzgledniajac skody), no i przez 5 lat nie moge tego ruszac, rozbudowywac itp. Jakbym chcial wiecej, to musialbym osobna instalacje stawiac. Z drugiej strony wychodzi mi, ze po 3 latach to sie zwroci no i sie waham, czy wchodzic w temat czy nie. Decyzje musze praktycznie juz podjac...

IMHO brać, jeżeli nie ma perspektywy na takie dofinansowanie w najbliższym czasie. Nawet rządowy "Mój prąd" nie wiadomo czy wystartuje w tym roku. Poproś o umowę niech Ci prześlą i przeczytaj dokładnie co możesz w tym zmieniać. IMHO dołożenie paneli nie powinno być problemem (bez ponownego wniosku o dotacje).

 

1 godzinę temu, zinger napisał:

Powiedziano mi, ze nie mozna juz z innych ulg korzystac.

To są różne źródła dotacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

Poproś o umowę niech Ci prześlą i przeczytaj dokładnie co możesz w tym zmieniać. IMHO dołożenie paneli nie powinno być problemem (bez ponownego wniosku o dotacje).

Umowy jeszcze nie widzialem, ale zarowna babeczka z gminy, jak i koles od wykonawcy przeknuja, ze przez 5 lat nie moge tego ruszyc, bo formalnie nie bede nawet wlascicielem, tylko bede dzierzawil dach gminie. Dopiero po 5 latach przechodzi na moja wlasnosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, zinger napisał:

Umowy jeszcze nie widzialem, ale zarowna babeczka z gminy, jak i koles od wykonawcy przeknuja, ze przez 5 lat nie moge tego ruszyc, bo formalnie nie bede nawet wlascicielem, tylko bede dzierzawil dach gminie. Dopiero po 5 latach przechodzi na moja wlasnosc.

Tak czy inaczej przy takich warunkach grzech się nie schylić po to :).

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

IMHO brać, jeżeli nie ma perspektywy na takie dofinansowanie w najbliższym czasie. Nawet rządowy "Mój prąd" nie wiadomo czy wystartuje w tym roku. Poproś o umowę niech Ci prześlą i przeczytaj dokładnie co możesz w tym zmieniać. IMHO dołożenie paneli nie powinno być problemem (bez ponownego wniosku o dotacje).

 

To są różne źródła dotacji.

 

Mówią, że wystartuje, bo wciąż nie spełniamy norm emisji CO2. Ale są też informacje, że ma być inaczej, że będą dotacje do magazynów energii oraz stacji ładowania pojazdów. No i jeśli byłoby to ostatnie, to kolega @zinger może będzie mógł na drugim kawałku dachu zainstalować panele dla swojej Škody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Majkiel napisał:

 

Mówią, że wystartuje, bo wciąż nie spełniamy norm emisji CO2. Ale są też informacje, że ma być inaczej, że będą dotacje do magazynów energii oraz stacji ładowania pojazdów. No i jeśli byłoby to ostatnie, to kolega @zinger może będzie mógł na drugim kawałku dachu zainstalować panele dla swojej Škody

Właśnie o tym pisze, że w sieci są tylko spekulacje. Poprzednio podobnie było z dopłatami do EV a każdy wie jak się to skończyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, sherif napisał:

To są różne źródła dotacji.

Mowisz, ze jedno drugiego nie wyklucza?

A moge umowe na kolektory na zone podpisac, zeby mogla ew skorzystac z ulgi, jesli ja mam jdg? Na dom mamy wsplowlasnosc, ale na umowie z Tauronem ja widnieje, o ile to ma jakies znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, zinger napisał:

Mowisz, ze jedno drugiego nie wyklucza?

A moge umowe na kolektory na zone podpisac, zeby mogla ew skorzystac z ulgi, jesli ja mam jdg? Na dom mamy wsplowlasnosc, ale na umowie z Tauronem ja widnieje, o ile to ma jakies znaczenie.

Nie mam pojęcia czy wyklucza, trzeba by się wczytać w warunki. Na pewno na jedną instalację nie można 2xdotacji :), ale czy na dwie róże :hmm:.

Pamiętam, że nawet u operatora musiałem podpisywać oświadczenia, że pod danym adresem nie ma działalności gospodarczej. Z drugiej strony kolega który ma JDG dostał taką samą dotację i ma produkcję od przeszło 2 lat, może są na to inne papiery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo montaż paneli wschód-zachod to wcale nie jest zły pomysł i jak nie można inaczej to też tak warto:oki:
Tak była już dyskusja w tym wątku ze 100-200 postów wcześniej gdzie też wrzucalem i dawały radę na pik przed i popołudniowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moje rozumowanie jest prawidłowe?:

 

Mam w domu 3 fazy, falownik oczywiście też 3 fazowy. Czy to prawda, że falownik 3F rozdziela pozyskaną energię równo na 3 fazy?

Czyli jeśli w domu mam w danej chwili pobór na 3 fazach:

L1 2kW

L2 0kW

L3 0KW

 

a w danej chwili falownik produkuje np 3kW to energia z L2 i L3 (po jednym kW na fazę) jest oddawana do sieci bo nie ma poboru, a ten jeden kW nie starcza na L1 (bo pobór jest 2kW) i tu jest ten brakujący pobierany z sieci?

Tak, wiem,że istnieje w teorii bilansowanie międzyfazowe, ale Tauron wg mnie tego nie robi w liczniku (sprawdzałem wg wpisów na necie i mój licznik niby nie bilansuje mimo, że ma takie możliwości techniczne, ale nie jest na to skonfigurowany )

 

Jeśli tak jest to oznacza to stratę tak naprawdę? bo cóż, że oddaje energię, jak odzyskam jej 80%,  a lepiej byłoby przeznaczyć na auto konsumpcję w danej chwili...

 

Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ccLot napisał:

Bilansowanie międzyfazowe to chyba obowiązek operatora i łaski nie robi z włączenie tej funkcji. Pisz pismo i czekaj na rozwój wypadków.

 

Chyba nie do końca, ZE interpretują sobie zapisy różnie, dopiero  ma to być jasno określone:

 

https://wysokienapiecie.pl/34644-blizej-jasnych-zasad-w-rozliczaniu-prosumentow-spoldzielni/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku instalacji 3 fazowej to jest obowiązek wynikający z ustawy o OZE. Nie było tylko określone jasno w jaki sposób ma to być rozliczane, a te nowe rozporządzenia miały/mają to sprecyzować:oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, ccLot napisał:

W przypadku instalacji 3 fazowej to jest obowiązek wynikający z ustawy o OZE. Nie było tylko określone jasno w jaki sposób ma to być rozliczane, a te nowe rozporządzenia miały/mają to sprecyzować:oki:

U nich tam mało wie jak to działa, albo nie chętnie dzielą się informacjami. Kiedyś próbowałem zgłębić temat jak ich liczniki zliczają moc na poszczególnych fazach, w jakim interwale są dane zczytywane i zapisywane. Nie dowiedziałem się. Najpierw zwalili na producenta, producent na nich (liczniki są programowane wg potrzeb) a na końcu zasłonili się PN, z której nie wiele jak dla mnie wynika. Miałem i mam problem, że mój licznik dalej ma błąd ok 10% w stosunku do ich licznika. Dotyczy to zarówno energii zużytej co oddanej. Zresztą oni nawet nie potrafią dostosować prognoz do prosumentów :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2021 o 08:06, Fili_P napisał:

No Pany oszukujecie z tym panelami na poludnie... ;-)))
U mnie grudzień styczeń podobnie w okolicach 40kWh
Wsch-zach

 

Hmm, to ja się pochwalę

IMG_20210207_112813.jpg.b80f09c5048a3428936e3b7e57fb55c1.jpg

 

Instalacja 5.1 na gruncie, kilka razy odśnieżałem, ostatnio wczoraj ;)

 

Za 3tyg będzie podsumowanie po pełnym roku, na chwilę obecną jest 5.6MW 😎

 

 

Edytowane przez Koonrad
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, volf6 napisał:

Może liczniki są innych typów i taki błąd to coś normalnego:)

Innych na pewno, ale 10% to dużo. Chciałem ich poprosić o sprawdzenie, to mi odpowiedzieli, że jeżeli wyjdzie że licznik jest sprawny to jest to płatna usługa :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

Innych na pewno, ale 10% to dużo. Chciałem ich poprosić o sprawdzenie, to mi odpowiedzieli, że jeżeli wyjdzie że licznik jest sprawny to jest to płatna usługa :(.

To masz 2 identyczne typy tej samej firmy?

Przecież nawet elektroniczne czymś się różnią, w filmie coś tam tłumaczą, ze niby najdokładniejsze to te z czujnikiem Halla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, volf6 napisał:

To masz 2 identyczne typy tej samej firmy?

Przecież nawet elektroniczne czymś się różnią, w filmie coś tam tłumaczą, ze niby najdokładniejsze to te z czujnikiem Halla...

Nie mam, ale 10% to spora różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.