Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, luccass napisał:

A komu zauważalnie wzrosło zużycie energii po zamontowaniu PV i wymianie licznika?

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 

 

robiłem zapiski przed wyminą,żeby sprawdzić dobowe zużycia prądu, teraz po wymianie także robię. Jak na razie nie widzę nic niepokojącego, ale to za krótki okres plus słaba produkcja (ja mam słaby kąt, więc śnieg długo potrafi zalegać

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2021 o 10:51, ccLot napisał:

W przypadku instalacji 3 fazowej to jest obowiązek wynikający z ustawy o OZE. Nie było tylko określone jasno w jaki sposób ma to być rozliczane, a te nowe rozporządzenia miały/mają to sprecyzować:oki:

Tu cały wątek:

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3708224-1530.html#19159308

 

 

Jeśli dobrze rozumiem, to na chwilę obecną najlepiej obciążyć równomiernie wszystkie fazy...

U mnie by jako tako się dało, gniazdka na jedną, "światło" na drugą, a na trzecią garaż - chyba, że tak się nie robi... Bo teraz mam ewidentnie obciążoną tylko jedna fazę

 

Edit:

Od pewnej osoby z tauron wiem, że póki przepisy tego nie precyzują to tauron będzie liczył algebraicznie, a nie wektorowo i nakaz odgórny jest, żeby tak były ustawione liczniki...

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dwie sprawy.

1. Ktoś przerabiał może ostatnio temat ofert, dla rodziców proponują 5.5kW na Canadiansolar (dach ok 25st, połud-zach, blachodachówka) za 26kzł - dobra / zła oferta ?

2. Myślę nad rozbudową swojej instalacji PV z 4.5kW (15x300W Sharp) do 6.5kW poprzez dodanie 6-7paneli i podpięciu pod obecny inwerter 5kW. Jedna firma mówi, że się da tylko trzeba optymalizatory zastosować, druga że nie da się mieszać różnych paneli i trzeba nowy inwerter na te 2kW 8-). Może ktoś badał podobny temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~5000 zł za 1 kw instalki to taki standard jak się interesowałem cenami.

 

55 minut temu, sherif napisał:

druga że nie da się mieszać różnych paneli

Wg mnie można mieszać panele ale będą pracowały z mocą najsłabszego w stringu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy.
1. Ktoś przerabiał może ostatnio temat ofert, dla rodziców proponują 5.5kW na Canadiansolar (dach ok 25st, połud-zach, blachodachówka) za 26kzł - dobra / zła oferta ?
2. Myślę nad rozbudową swojej instalacji PV z 4.5kW (15x300W Sharp) do 6.5kW poprzez dodanie 6-7paneli i podpięciu pod obecny inwerter 5kW. Jedna firma mówi, że się da tylko trzeba optymalizatory zastosować, druga że nie da się mieszać różnych paneli i trzeba nowy inwerter na te 2kW 8-). Może ktoś badał podobny temat ?
To chyba podrożało...
Rok temu
22 panele Sharpax310W=6,8kWp
22optymalizatory
Solaredga 6kW+ cała reszta
Niecałe 30kzl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Fili_P napisał:

To chyba podrożało...
Rok temu
22 panele Sharpax310W=6,8kWp
22optymalizatory
Solaredga 6kW+ cała reszta
Niecałe 30kzl

Zależy do czego porównasz :), bo cena imho jest podobno od 2-3 lat tylko rośnie moc paneli . Ja za 4.5kW na Sharpie płaciłem 26kzł w 2018. Dzięki za info !

Obecnie też chciałem Sharpa, ale mój poprzedni wykonawca powiedział mi, że Sharp się praktycznie skończył. Przenieśli produkcję z D do Malezji, przez co nie jest już tak dobrze z jakością i dostępnością, zmienili też ceny. Szkoda bo wtedy większa szansa, ze byłby najbardziej zbliżone wyglądem do obecnych.

 

18 godzin temu, ccLot napisał:

Wg mnie można mieszać panele ale będą pracowały z mocą najsłabszego w stringu.

To podobno zależy czy inwerter ma osobne wejścia na stringi czy nie. Pytanie czy tylko o moc chodzi, bo tak naprawdę jest to pochodna napięcia oraz innych parametrów paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podobno zależy czy inwerter ma osobne wejścia na stringi czy nie. Pytanie czy tylko o moc chodzi, bo tak naprawdę jest to pochodna napięcia oraz innych parametrów paneli.
Jeśli inwerter obsługuje dwa stringi, to nie ma tematu. Jeden jest niezależny od drugiego.
Rozumując, taki inwerter ciągle próbuje znaleźć optymalny punkt pracy instalacji. Przy panelach znacząco różniących się parametrami, mogę sobie wyobrazić, że zwyczajnie nie będzie optymalnie.

Btw. pamiętasz jak pytałem o możliwości dołożenia paneli kiedy rozmawialiśmy o sensie instalowania inwertera z zapasem na przyszłość? Właśnie o takie przypadki mi chodziło...

Ile by kosztował nowy inwerter 1ph vs. dodatkowe optymalizatory i podpięcie do istniejącego?

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, luccass napisał:

Jeśli inwerter obsługuje dwa stringi, to nie ma tematu. Jeden jest niezależny od drugiego.
Rozumując, taki inwerter ciągle próbuje znaleźć optymalny punkt pracy instalacji. Przy panelach znacząco różniących się parametrami, mogę sobie wyobrazić, że zwyczajnie nie będzie optymalnie.

Btw. pamiętasz jak pytałem o możliwości dołożenia paneli kiedy rozmawialiśmy o sensie instalowania inwertera z zapasem na przyszłość? Właśnie o takie przypadki mi chodziło...

Ile by kosztował nowy inwerter 1ph vs. dodatkowe optymalizatory i podpięcie do istniejącego?

tapatalked
 

Generalnie plan był taki, żeby dołożyć max 2 panele jak nie wstrzelę się w zużycie, bo nawet miejsce w jednym rzędzie zostało na 16i 17ty :). Stety/niestety się trochę pozmieniało przez 2 lata, bo wszyscy siedzą w domu przez co szacuje, że ok 0.8MW jest większe zużycie i przybyło auto elektryczne. 2 panele będzie więc zbyt mało, przeczekałem więc ostatni rok aby za raz dołożyć więcej. Nawet jeżeli by obcieło moc dwóch paneli do obecnych to jest to stosunkowo nie duża strata, ale przy 6-7 trochę szkoda, jeżeli nie wykorzysta sie mocy max .. o ile tylko o moc chodzi.

 

Jedna z firm zaproponowała dołożenie 2kW + mały inwerter 1-fazowy. Czekam obecnie na wycenę i opinię bo sprawdzają po modelu co się da z mojego obecnego wycisnąć.

Zmieniło się też prawo i obecnie pow 6.5kW wymagane jest uzgodnienie p.poż, czyli jak mi jeden powiedział +ok 3kzł, będe więc musiał się zmieścić w 6.5kW, mimo że 6.8kW było by optymalnie i z zapasem.

Jak dostanę oferty dam znać, bo muszę to oczywiście przeliczyć czy jest sens.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 tysie za tę opinię? Interesujące, u moich rodziców niedługo zakładamy i Ojcu wyszukali znajomi strażacy za kilka stówek (raczej nie po znajomości, najniższe c słyszałem to 200 ale nie potwierdzone).

 

BTW, dorzucenie paru kW na jedną fazę może nie koniecznie ZE się podobać ze względu na nierównomierne obciążenie. Przy czym nie kojarzę konkretnego przepisu czy zapisu w umowie, który to precyzuje.

Edytowane przez rusala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rusala napisał:

3 tysie za tę opinię? Interesujące, u moich rodziców niedługo zakładamy i Ojcu wyszukali znajomi strażacy za kilka stówek (raczej nie po znajomości, najniższe c słyszałem to 200 ale nie potwierdzone).

 

BTW, dorzucenie paru kW na jedną fazę może nie koniecznie ZE się podobać ze względu na nierównomierne obciążenie. Przy czym nie kojarzę konkretnego przepisu czy zapisu w umowie, który to precyzuje.

Tak mi powiedziała firma która instaluje i nie chodzi o opinie tylko cały koszt. Nie weryfikowałem tego i nie dopytywałem co dokładnie w to wchodzi. Z doświadczenia wiem, że jeżeli ma ktos podjechać zobaczyć plus zweryfikować projekt i postawić pieczątke to tanie to nie jest.

Nie wiem co na to ZE ale będę chciał to sprawdzić przed decyzją . Z tego co wiem kilka lat temu ludzie wkładali 1fazowe i nie było problemu. Tym bardziej, że moc nie duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

O panelach trochę a raczej mocy.

Czy jest sens robić instalkę o mocy 6.4 czy chodzby nawet 6.

Zużycie roczne prądu na poziomie 3200-3400, chodź pewnie trochę ruszy do góry przez siedzenie w domu i naukę zdalną.

Wg projektu który dofinansowuje mi gmina mam moc 3.36, zrobić z lekkim zapasem czy iść na grubo?

Bo tak myślę że będę tauronowi darmo prąd oddawał, chyba że przejdę całkowicie na prund i pozakładane klimę do grzania w okresie przejściowym i chłodzenia w lecie, ale to też koszt.

Jak u Was wygląda sprawa po założeniu foto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mstanclik napisał:

Witam, 

O panelach trochę a raczej mocy.

Czy jest sens robić instalkę o mocy 6.4 czy chodzby nawet 6.

Zużycie roczne prądu na poziomie 3200-3400, chodź pewnie trochę ruszy do góry przez siedzenie w domu i naukę zdalną.

 

 

Coś dużo, jaki kierunek ?

U mnie przy 4400-4500 wyszło 5.2kwp, kierunek na południe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mstanclik napisał:

Witam, 

O panelach trochę a raczej mocy.

Czy jest sens robić instalkę o mocy 6.4 czy chodzby nawet 6.

Zużycie roczne prądu na poziomie 3200-3400, chodź pewnie trochę ruszy do góry przez siedzenie w domu i naukę zdalną.

Wg projektu który dofinansowuje mi gmina mam moc 3.36, zrobić z lekkim zapasem czy iść na grubo?

Bo tak myślę że będę tauronowi darmo prąd oddawał, chyba że przejdę całkowicie na prund i pozakładane klimę do grzania w okresie przejściowym i chłodzenia w lecie, ale to też koszt.

Jak u Was wygląda sprawa po założeniu foto?

Ja bym wybrał większy zapas, niż gmina "wyliczyła" w stosunku do średniego zużycia. A ewentualna nadwyżka niby czemu za darmo? W aktualnym stanie prawnym przy instalacji do 10 kWh z nadwyżki pozostaje 80%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał większy zapas, niż gmina "wyliczyła" w stosunku do średniego zużycia. A ewentualna nadwyżka niby czemu za darmo? W aktualnym stanie prawnym przy instalacji do 10 kWh z nadwyżki pozostaje 80%.
Przez rok. Zależy od ceny. Prąd zawsze łatwo zużyć. Od wentylatorów poprzez klimy i grzałki grzejniki poprzez rowery hulajnogi po auta elektryczne ja żałuję że nie szedłem grubo...tylko zgodnie z wylivzeniami Ale u mnie szło 6 rovznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 
O panelach trochę a raczej mocy.
Czy jest sens robić instalkę o mocy 6.4 czy chodzby nawet 6.
Zużycie roczne prądu na poziomie 3200-3400, chodź pewnie trochę ruszy do góry przez siedzenie w domu i naukę zdalną.
Wg projektu który dofinansowuje mi gmina mam moc 3.36, zrobić z lekkim zapasem czy iść na grubo?
Bo tak myślę że będę tauronowi darmo prąd oddawał, chyba że przejdę całkowicie na prund i pozakładane klimę do grzania w okresie przejściowym i chłodzenia w lecie, ale to też koszt.
Jak u Was wygląda sprawa po założeniu foto?
Ja mialem przed 3100-3200, wiec założyłem 5.04 a obecnie czekają jeszcze 4 panele na montaż i będzie 6.3kW i będzie tak na styk.
Bo: cwu zmieniłem na prad, do drabinki w łazience poszła grzałka, w kuchni weszła indukcja, no i założyłem klimatyzację, którą grzeję od 8.03. Na chwilę obecną zużywam prąd który dopiero wyprodukuje.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek południowy zachód.

Do 3.36 mam z gminy 90% dofinansowania więc jak dojdzie 6.4 to będzie mnie to kosztować 6.5 PLN więcej.

Dzięki za info, bo jednak maksymalnie spróbuję wykorzystać nadwyżkę prądu bo później przez 5 lat tego nie mogę ruszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek południowy zachód.
Do 3.36 mam z gminy 90% dofinansowania więc jak dojdzie 6.4 to będzie mnie to kosztować 6.5 PLN więcej.
Dzięki za info, bo jednak maksymalnie spróbuję wykorzystać nadwyżkę prądu bo później przez 5 lat tego nie mogę ruszyć.
Kolega to obszedł w swojej gminie. Założył drugą osobną instalację 6.5kW

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek południowy zachód.
Do 3.36 mam z gminy 90% dofinansowania więc jak dojdzie 6.4 to będzie mnie to kosztować 6.5 PLN więcej.
Dzięki za info, bo jednak maksymalnie spróbuję wykorzystać nadwyżkę prądu bo później przez 5 lat tego nie mogę ruszyć.
I jeszcze 90% dofinansowania? Ładuj pod korek!
  • Lubię to 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy to normalne, że w dni z chmurami, jak słońce wyjdzie zza chmur to jest większa produkcja (przynajmniej chwilowa)  niż w normalny całkowicie bezchmurny, słoneczny dzień o tej samej porze?

Przykładowo-upraszczając - słońce wychodzi zza chmur mam produkcję 4kW,a w dzień kiedy slonce swieci od rana, bezchmurnie o tej samej porze produkcja wskazuje 3kW. 

 

Gdzieś czytałem, że związane jest to z naglym wzrostem nasłonecznienia oraz tym, że w pochmurny dzien panele sa chłodniejsze i ich sprawność większą niż w słoneczny od początku dzień... Tez tak macie?

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pado napisał:

że w pochmurny dzien panele sa chłodniejsze i ich sprawność większą niż w słoneczny od początku dzień... Tez tak macie

Dokładnie tak działają panele im zimniejsze tym bardziej wydajne. W kartach technicznych są wykresy sprawności :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pado napisał:

Czy to normalne, że w dni z chmurami, jak słońce wyjdzie zza chmur to jest większa produkcja

Tak, to samo u mnie. Jak jest cały dzień słońce, to dochodzi do 4.4 -4.6kW, jak jest pochmurno to kilka kolejnych pomiarów po wyjściu słońca potrafi być na max, czyli 5 kW. Falownik 5 kW, panele 5.28 kW. Też się właśnie zastanawiałem czy to tylko u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
U mnie też... niestety w zużyciu, EV kosztuje :phi:. Produkcja 25kWh póki co, wieć większość poszła ze słońca.
Tylko? Jestem zaskoczony. Ja normalnie wsysamz sieci ok 16-18kWh (w zdalnym to już nawet bliżej 20-stu się robi).
Ile km tym elektrykiem robisz? ( Z tego co pamiętam to średnio trzeba liczyć 15-20kWh/ 100km)....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to samo u mnie. Jak jest cały dzień słońce, to dochodzi do 4.4 -4.6kW, jak jest pochmurno to kilka kolejnych pomiarów po wyjściu słońca potrafi być na max, czyli 5 kW. Falownik 5 kW, panele 5.28 kW. Też się właśnie zastanawiałem czy to tylko u mnie.
Strona Pv monitor i szukaj w okolicy podobnych instalacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

9 minut temu, Fili_P napisał:

Strona Pv monitor i szukaj w okolicy podobnych instalacji

 

Z tego co gdzieś czytałem, i kolega wyżej tu potwierdza - to normalne zjawisko. Jak jest ciągle słońce, to panele się nagrzewają i na tym traca moc. A druga sprawa to jakieś tam załamanie światła na granicy chmur (czy coś w ten deseń) - więc jak słońce wychodzi zza chumur to jest podobno więcej światła. Zresztą, abstrahując od paneli - często zdarza mi się tak, że jak jest pełne słońce to mogę wyjść bez okularów p-słonecznych, a czasem jak jest taki dzień ze słońcem, które prześwietla przez cienką warstwę chmur  - nie jestem w stanie na zewnątrz otworzyć oczu, łzawię itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Fili_P napisał:

30kWh na dzień "przebite" 😉

 

ja miałem z moim kątem instalacji na razie max 25kWh 9 kwietnia... a ostatni tydzień deszczowy to porażka :) 

W marcu zebrałem 355kWh - dokładnie tyle ile wyliczył mi jakiś kalkulator z podanych tu linków

W kwietniu na razie 230kWh , a powinno być wg tego kalkulatora 500 na koniec miesiąca...raczej nie osiągnę, bo ponad tydzień u nas padało(śnieg+deszcz)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sherif napisał:

U mnie też... niestety w zużyciu, EV kosztuje :phi:. Produkcja 25kWh póki co, wieć większość poszła ze słońca.

 

Sorry za offtopic, ja wczoraj rozładowałem do zera i udało się wepchnąć 34kWh w pakiet :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zinger napisał:

Tzn raportowal 0 ale jeszce sie turlal, czy calkowicie zdechl?

 

Raportował 0% i 3km zasięgu. Przy takim rozładowaniu gaz do dechy wysterowuje silnik na max 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W marcu moja instalacja max 28.5kW, za cały miesiąc 403.8kW. Kwiecień max 37.7kW , za kwiecień do dziś 363.6kW. Średnia z kwietnia 18.18kW.
Od początku kwietnia dołożyłem paneli, obecnie 6.3kW.
Ale problemem jest deficyt produkcji. Żeby wyjść na 0 brakuje mi ok 750kW. Mam nadzieję do końca czerwca nadrobić. Od 8.03 wszystko na prąd, gaz zakręcony.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z pytaniem - raczkuję w tematyce choć przymierzamy się do założenia instalacji.

Mam ofertę na:

Fronius SYMO 6.0-3-M

Panele Viessman 385W - 16 sztuk

Zabezpieczenia AC/DC Denn

Dach idealnie na południe. Kąt 42 stopnie. Więc chyba modelowo.

 

Gwarancja: 12 lat konstrukcja, 15 lat panele, 10 lat falownik. Okablowanie dożywotnio.

Dofinansowanie jedynie z Mojego Prądu (jak się załapiemy w lipcu) + oczywiście odliczenie.

Całość około 30k bez odliczeń. Uwzględniając 5k dofinansowania, odliczenie od podatku oraz instalację na raty 2.54% czas zwrotu wychodzi 5,2 roku.

Skalkulowane tak, by (oczywiście w sytuacji idealnej i na papierze) płacić w racie tyle ile obecnie TAURONowi.

Licznik dwukierunkowy zakładany PRZED montażem instalacji (nie wiem na ile jest to powszechne rozwiązanie).

 

No i teraz pytanie - czy na tle Waszych ofert jakie otrzymaliście czy też różnych doświadczeń uważacie sprzęt i cenę za godną zainteresowania?

Czy warto płacić za markowy panel czy śmiało brać coś tańszego?

O rozłożeniu obciążenia między fazy muszę poczytać, bo widziałem, że było niedawno - będę dopytywał 😄

 

Edytowane przez tomkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tomkowski napisał:

Całość około 30k bez odliczeń. Uwzględniając 5k dofinansowania, odliczenie od podatku oraz instalację na raty 2.54% czas zwrotu wychodzi 5,2 roku.

jak to policzyłeś, bo ja robiłem za gotówkę i liczę że się zwróci po 6-7latch

(nie uwzględniając że kasa na lokacie coś by zarobiła, wtedy były jeszcze lokaty na 2-3% ;))

 

10 godzin temu, tomkowski napisał:

Licznik dwukierunkowy zakładany PRZED montażem instalacji (nie wiem na ile jest to powszechne rozwiązanie).

raczej std, nie ma chyba innej opcji, czasem czekasz tylko na założenie licznika jak się ZE nie wyrabia

u mnie papiery złożyli trochę wcześniej, tak że po montażu na drugi dzień odpalili instalację

 

10 godzin temu, tomkowski napisał:

No i teraz pytanie - czy na tle Waszych ofert jakie otrzymaliście czy też różnych doświadczeń uważacie sprzęt i cenę za godną zainteresowania?

Czy warto płacić za markowy panel czy śmiało brać coś tańszego?

O rozłożeniu obciążenia między fazy muszę poczytać, bo widziałem, że było niedawno - będę dopytywał 😄

 

też wolałem dopłacić do markowych podzespołów, może rok dłużej się będzie spłacać, ale to inwestycja na lata

w 2020 płaciłem za 5.2 26tyś, fronius + panele winaico  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Koonrad napisał:

jak to policzyłeś, bo ja robiłem za gotówkę i liczę że się zwróci po 6-7latch

(nie uwzględniając że kasa na lokacie coś by zarobiła, wtedy były jeszcze lokaty na 2-3% ;))

Może to zależy dla jakiego zużycia/miesięcznej faktury dla TAURON to liczyłeś. Ja płacę około 320PLN/mc więc w te 5 lat z okładem zakładam że spłacę instalację.

Kwestia kasy na lokacie odpada bo zakładam po prostu przekierowanie opłat do innego odbiorcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ccLot napisał:

IMHO jeśli tyle płacisz za prąd to instalka o mocy 6,1 kW będzie trochę za mała.

No chyba, że masz bardzo dużą autokonsumpcję.

 

Średnio wg. rozliczeń z Taurona 520kWh/miesiąc (rok 19/20). Nie prowadzę notatek co miesiąc ale od zeszłego mogę wyciągać dokładne zużycie z Zamel MEW-01.

I tak w marcu "pękło" 642kWh, kwiecień - do teraz - 506kWh. Obydwa miesiące spodziewałem się, że będą odbiegały nieco od średniej gdyż trochę dogrzewaliśmy się "prądem" bo węglowe CO poszło dosyć wcześnie w odstawkę w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.