Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Zatem rocznie masz ponad 7000 kWh zużycia.

Z paneli będziesz miał ~6000 kWh/rok, czyli przy nierealnym założeniu 100 % autokonsumpcji i tak

brakuje 1000 kWh, które będziesz musiał dokupić od ZE.

Ja bym dołożył paneli do ~7500 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2021 o 08:02, Fili_P napisał:

Tylko? Jestem zaskoczony. Ja normalnie wsysamz sieci ok 16-18kWh (w zdalnym to już nawet bliżej 20-stu się robi).
Ile km tym elektrykiem robisz? ( Z tego co pamiętam to średnio trzeba liczyć 15-20kWh/ 100km)....

Nie tylko a aż :). 9-10kWh/dobę szło jak w dzień nikogo w domu nie było, teraz jest 12-14kWh. Sporo mielą serwery, monitoring, wentylacja mech, oświetlenie terenu to ok 7kWh jałowego zużycia. EV bierze poniżej 15kWh/100km, przy przebiegach dziennych ok 10-20km można ładować co 2 tyg, ale staramy się ładować wtedy kiedy jest słońce. Jak np ładuje się pół "baku" to dziennie wpadam w zużycie 30kWh, ale to max i co jakiś czas.

No i paneli mam jedynie 4.5kWh, więc 30kWh/dobę nigdy nie osiągnąłem, inwerter raportuje, że rok temu w czerwcu max był 29.8kWh :).

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2021 o 09:36, luccass napisał:

Zdecydowałeś czy dokładasz same panele, czy nowy inwerter?

tapatalked
 

Tak. Zdecydowałem o dołożeniu ok 2kWp w postaci 6 paneli. Jedna z firmy namawiała na zmianę inwertera lub dołożenie drugiego, bo obecny ma jedno wejście a mieszany string to nie jest dobre rozwiązanie, z drugiej strony nie spina się to ekonomicznie wywalać ok 15kzł za 2kW. Inna firma oraz dział techniczny hurtowni w której były moje graty kupowane doradził że mieszany string ma rację bytu, mimo, że panele nie będą mogły pracować z max mocą. Tylko wtedy do zapłaty jest ok 8kzł, co po odjęciu PITu ma jeszcze jakiś sens. Nie mogę też przekroczyć 6.5kW, bo zmieniły się przepisy i trzeba mieć akceptację p.poż co kosztuje ekstra.

Docelowo jakby się zbliżył do 6.5kW mocy paneli i 5kW inwertera powinno być ok z racji zużycia i ceny.

Co ciekawe znalazłem w ok kolejnych 8 firm co zajmują się PV i mają piękne kolorowe strony :), rozesłałem zapytanie o montaż 6 paneli to odpowiedziała zaledwie jedna, że mim zamówienie to 10szt 8-). Ja rozumiem, że kasa lepsza od kogoś nowego, ale u mnie za to krótka piłka, bo nie trzeba bawić się w przepusty, elektrykę tylko zamocować panele i podpiąć przewody.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2021 o 10:47, format napisał:

Sorry za offtopic, ja wczoraj rozładowałem do zera i udało się wepchnąć 34kWh w pakiet :P

Jak to zrobiłeś ? Jechał do końca ?

Przy wykorzystaniu PV to lepiej doładowywać w szczycie gdy produkcja >2.2kW niż ładować od 0 do 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że mój falownik odcina moc przy 4kW...przynajmniej tak wygląda z wykresów, bo dziwnie nie chce przekroczyć 4kW. Instalacja paneli 4,76kW, no i falownik ma te 4kW...

Co o tym myślicie? Czy jest to jakiś błąd projektowy? Czytam, że przewymiarowuje się moc paneli w stosunku do falownika i u mnie jest ca 20% tj 4kW vs panele 4,76kW- niby zgodnie ze sztuką z tego co podają Internety.  Ale czy to oznacza, że zawsze będę stratny przez kilka godzin w ciągu dnia, bo uzyskam max 4kW na tym falowniku? Dobrze rozumuje? Jest sens to reklamować do Gminy, czy czegoś nie rozumiem? 

 

 

 

 

 

Przechwytywanie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, Pado said:

Czy jest to jakiś błąd projektowy?

Nie ma chyba żadnych norm to określających, więc ciężko mówić o konkretnym błędzie. To chyba bardziej kwestia ekonomiczna, bo panele z max mocą pracują rzadko.

 

34 minutes ago, Pado said:

Ale czy to oznacza, że zawsze będę stratny przez kilka godzin w ciągu dnia, bo uzyskam max 4kW na tym falowniku? Dobrze rozumuje?

IMO dobrze. Ale to chyba nie powinno być kilka godzin dziennie. 

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pado napisał:

Mam wrażenie, że mój falownik odcina moc przy 4kW...przynajmniej tak wygląda z wykresów, bo dziwnie nie chce przekroczyć 4kW. Instalacja paneli 4,76kW, no i falownik ma te 4kW...

Co o tym myślicie? Czy jest to jakiś błąd projektowy? Czytam, że przewymiarowuje się moc paneli w stosunku do falownika i u mnie jest ca 20% tj 4kW vs panele 4,76kW- niby zgodnie ze sztuką z tego co podają Internety.  Ale czy to oznacza, że zawsze będę stratny przez kilka godzin w ciągu dnia, bo uzyskam max 4kW na tym falowniku? Dobrze rozumuje? Jest sens to reklamować do Gminy, czy czegoś nie rozumiem? 

Szkoły są różne :). Jeżeli masz inwerter 4kW to dobrze się zachowuje.

Ja tam nie widzę kilka godzin, co najwyżej kilka minut.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pado napisał:

https://www.youtube.com/watch?v=cmmCTH_v_N8

 

 

Troszkę się uspokoiłem 🤣

 

 

Nie ma się co denerwować. To co stracisz na obcięciu górki, zyskasz w innych godzinach i porach roku. Inwertery lubią być przewymiarowanie.

Ja mam na dachu 7.32 kWp a inwerter 6kW. Roczna produkcja to ok 8-8,1 MW. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, marcinur napisał:

Nie ma się co denerwować. To co stracisz na obcięciu górki, zyskasz w innych godzinach i porach roku. Inwertery lubią być przewymiarowanie.

Ja mam na dachu 7.32 kWp a inwerter 6kW. Roczna produkcja to ok 8-8,1 MW. 

Bardzo dobre rezultaty, chyba południe robi swoje :)

U mnie (panele 4.5kW, inwerter 5kW) 2019: 4314kW 2020: 4122kW czyli nie osiągnąłem nigdy zakładanego 1MW z 1 kWp na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, sherif napisał:

Bardzo dobre rezultaty, chyba południe robi swoje :)

U mnie (panele 4.5kW, inwerter 5kW) 2019: 4314kW 2020: 4122kW czyli nie osiągnąłem nigdy zakładanego 1MW z 1 kWp na rok.

No to u mnie mniej więcej wychodzi 1,1 MW z 1 kWp.

Chyba chodzi Ci o południe Polski bo orientacja paneli nie jest idealna - mam południowy wschód. ;)

A znaczenie może tez mieć fakt, że masz inwerter większej mocy niż moc paneli.

Edytowane przez marcinur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, marcinur napisał:

No to u mnie mniej więcej wychodzi 1,1 MW z 1 kWp.

Chyba chodzi Ci o południe Polski bo orientacja paneli nie jest idealna - mam południowy wschód. ;)

A znaczenie może tez mieć fakt, że masz inwerter większej mocy niż moc paneli.

Tak chodzi mi, że jest więcej słońca :). Ja mam niemal idealnie na południe, ale słońca bywa mało.

IMHO inwerter tutaj nic do produkcji nie ma, poza tym że kosztował więcej, ale dzięki temu teraz mogę mu więcej dołożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

IMHO inwerter tutaj nic do produkcji nie ma, poza tym że kosztował więcej, ale dzięki temu teraz mogę mu więcej dołożyć.

Nie do końca się zgodzę. Przewymiarowanie paneli względem falownika powoduje, że pracuje oz z większą sprawnością. Fronius np wręcz to zaleca w swoich wytycznych. Dodatkowo inwerter wcześniej wstaje i później się wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marcinur napisał:

Nie do końca się zgodzę. Przewymiarowanie paneli względem falownika powoduje, że pracuje oz z większą sprawnością. Fronius np wręcz to zaleca w swoich wytycznych. Dodatkowo inwerter wcześniej wstaje i później się wyłącza.

Rozmawiałem z działem serwisu dużej hurtowni na PV, w której były brane moje graty, rozmawiałem z serwisem producenta inwertera, rozmawiałem z instalatorami i mam taki wniosek, że szkoły są różne. Generalnie nie opłata się przewymiarować inwertera z racji kosztów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i rzeczywiście, dziś praktycznie bezchmurnie i nie przekroczyło 4kW - pewnie temperatura paneli już swoje robi ...

ciekawe ile dziś uzbieram, na razie 23kW (15:15), może dojdzie do 30...

chart (1).jpeg

Edytowane przez Pado
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pado napisał:

No i rzeczywiście, dziś praktycznie bezchmurnie i nie przekroczyło 4kW - pewnie temperatura paneli już swoje robi ...

ciekawe ile dziś uzbieram, na razie 23kW (15:15), może dojdzie do 30...

chart (1).jpeg

Przyjdą cieplejsze miesiące i górka będzie jeszcze niższa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sherif napisał:

Generalnie nie opłata się przewymiarować inwertera z racji kosztów.

Fakt. Lepiej przewymiarować panele. Jest taniej i wydajniej. A jak chcesz rozbudować instalację to za 1700 zł kupujesz falownik który obsłuży 3,7 kWp. 

Edytowane przez marcinur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pado napisał:

 

Dziś 29.5kW

Ciekawe jak w lato, ale pewnie nie jakoś super więcej

Lato ma tę przewagę, że dni są dłuższe. Ale z drugiej strony wysoka temperatura powoduje spadek wydajności. W tamtym roku u mnie najlepszy był kwiecień. 

Screenshot_20210427_195313.jpg

Edytowane przez marcinur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, marcinur napisał:

Fakt. Lepiej przewymiarować panele. Jest taniej i wydajniej. A jak chcesz rozbudować instalację to za 1700 zł kupujesz falownik który obsłuży 3,7 kWp. 

Z tymi cenami to nie jest tak różowo. Oferta na dołożenie 2kWp paneli z inwerterem dostałem na ok 12kzł :bzik: i to inwerter jedno fazowy. Dlatego wolę dociążyć istniejący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcinur napisał:

Lato ma tę przewagę, że dni są dłuższe. Ale z drugiej strony wysoka temperatura powoduje spadek wydajności. W tamtym roku u mnie najlepszy był kwiecień. 

 

 

U mnie w kwietniu przekroczyło 37kwh ale w czerwcu też miałem ponad 37kwh

fakt że chwilowy max to koniec kwietnia, początek maja - dobijało do 5kW, latem już max 4.8-4.5 kW

 

Od marca 2020 (start był 24 lutego)

IMG_20210427_215535.jpg.41ab3d25da973889386df1a765a01066.jpg

 

Rok do roku wyszło 6mwh, instalacja 5.2

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzisiaj pierwszy raz przekroczyło 30 kWh. Dokładnie 32,7kWh. Wczoraj tez było pod 30 kWh.

Szczytowo było 4491,8 W . Wczoraj było nawet 4850,4

Instalacja na południe , jednak leży trochę za płasko.

Inwerter Growatt 5 kW , panele 5,04

 

Nic tylko się cieszyć.

Muszę tylko jeszcze rozgryźć czemu jest różnica między inwerterem a eLicznikiem 🤔

 

Edytowane przez Adam___
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Adam___ napisał:

U mnie dzisiaj pierwszy raz przekroczyło 30 kW. Dokładnie 32,7kW. Wczoraj tez było pod 30 kW.

Szczytowo było 4491,8 W . Wczoraj było nawet 4850,4

Instalacja na południe , jednak leży trochę za płasko.

Inwerter Growatt 5 kW , panele 5,04

Dziś z jakimś dziwnym pikiem

IMG_20210427_220056.jpg.bd0b0a45add61050001cf037beec70c0.jpg

 

 

2 minuty temu, Adam___ napisał:

Nic tylko się cieszyć.

Muszę tylko jeszcze rozgryźć czemu jest różnica między inwerterem a eLicznikiem 🤔

 

 

Autokonsumpcja ?

To co zużyjesz w ciągu dnia nie idzie na licznik 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli - w skrócie - to co wyprodukuje minus zużycie powinno wyjść tyle ile na eLiczniku ??🤔

 

Jutro sprawdzę dokładnie. Dopiero od wczoraj mam podgląd na inwerter to mogę sprawdzić co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Adam___ napisał:

Czyli - w skrócie - to co wyprodukuje minus zużycie powinno wyjść tyle ile na eLiczniku ??🤔

 

Jutro sprawdzę dokładnie. Dopiero od wczoraj mam podgląd na inwerter to mogę sprawdzić co i jak

 

Chyba nie

 

To co zużyjesz a nie pokryją solary i idzie z sieci, będzie na liczniku jako zużycie

To co nie zużyjesz (produkcja jest większa jak zużycie) idzie na licznik jako produkcja

Z licznika nie wyliczysz autokonsumpcji

 

Elicznik - zużycie 4.2, oddane 20.1

 

IMG_20210427_221931.jpg.7c66f387e76206ca072decd4737e82a0.jpg

 

A falownik podaje 25

IMG_20210427_221959.jpg.3ae549d6061aaa7abcfa352a2e35dfd6.jpg

 

Wychodzi że 4kwh poszły jako autokonsumpcja :hmm:

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Pado napisał:

No i rzeczywiście, dziś praktycznie bezchmurnie i nie przekroczyło 4kW - pewnie temperatura paneli już swoje robi ...

ciekawe ile dziś uzbieram, na razie 23kW (15:15), może dojdzie do 30...

Właśnie o tym pisałem macie lepsze niebo :), u mnie non stop chmury. Sprawdziłem z ciekawości ostatnie 30dni i ani jednego ładnego wykresu, wszytskie tego typu:

image.png.0068bc6ea4bc1bafc84f2221165fb80d.png

 

 

14 godzin temu, Adam___ napisał:

No o tym to wiem/słyszałem.

Tylko jak to policzyć?

Odjąć Produkcja - zużycie :)

Podobnie przeliczam oddaną energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzisiaj pierwszy raz przekroczyło 30 kWh. Dokładnie 32,7kWh. Wczoraj tez było pod 30 kWh.
Szczytowo było 4491,8 W . Wczoraj było nawet 4850,4
Instalacja na południe , jednak leży trochę za płasko.
Inwerter Growatt 5 kW , panele 5,04
 
Nic tylko się cieszyć.
Muszę tylko jeszcze rozgryźć czemu jest różnica między inwerterem a eLicznikiem
 
Nie rozgryziesz. Zaraz Ci tu powiedzą że masz autokonsumpcje inni dołożą że na kablach i samym inwerterze masz z 6% strat.... a moim prywatnym zdaniem producent falownika koloruje w górę a goście od sieci kolorują w dół odebraną energie plus też kolorują...ale w górę... tyle że pobrana....

Najgorsze że Toostom ( ;-)))) od sieci nic nie zrobisz. Zareklamujesz licznik to go wyślą do pomiarów w idealnym labie w idealnych warunkach ( do tego jeszcze w efekcie końcowym na Twój koszt)... Coś jak z czasami przed WLPT i po z VW ;-//
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 20.01.2021 o 18:25, sherif napisał:

Tzn jak finansowo ? Odnośnie instalacji PV to jest na początku wątku. Ja załapałem się na dofinansowanie 40% z UM Warszawy.

Odnośnie zwrotu nic się nie zmienia kalkulowane było na niecałe 7lat, z czego 2.5r już mineło. Jeżeli stawka prądu się nie zmieni (a już wiemy, że tak nie będzie) pozostaje ok 5lat.

To, że muszę teraz 700zł dopłacić (za rok) to głównie efekt podwyższonego użycia prądu (EV i praca w domu). Plan jest taki, że dołożę kilka paneli aby pokryć te zwiększone zapotrzebowanie, niestety dotacji już nie dostanę, więc pewnie skoczy mi czas zwrotu inwestycji w ok 7lat, ale wtedy jeżdżę EV 100% za free :).

Nie masz tak, że skoro dostałeś dotację to nie możesz ingerować w instalację przez pewien czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2021 o 10:25, zinger napisał:

Mowisz, ze jedno drugiego nie wyklucza?

A moge umowe na kolektory na zone podpisac, zeby mogla ew skorzystac z ulgi, jesli ja mam jdg? Na dom mamy wsplowlasnosc, ale na umowie z Tauronem ja widnieje, o ile to ma jakies znaczenie.

Z tego co kojarzę założyłeś, a jak wyszło z odliczeniem, bo ja też z żony podatku chciałbym skorzystać? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, ZUBERTO napisał:

Z tego co kojarzę założyłeś, a jak wyszło z odliczeniem, bo ja też z żony podatku chciałbym skorzystać? ;]

Ksiegowa powidziala, ze bedziemy w ramach ulgi to odpisywali, ale dokladnie co i jak to jeszcze nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZUBERTO napisał:

Nie masz tak, że skoro dostałeś dotację to nie możesz ingerować w instalację przez pewien czas?

Nie mam tak. Czytałem ostatnio umowę bo zastanawiałem się nad wymianą inwertera a samo dołożenie paneli to nawet nie ingerencja :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, sherif napisał:

Nie mam tak. Czytałem ostatnio umowę bo zastanawiałem się nad wymianą inwertera a samo dołożenie paneli to nawet nie ingerencja :).

Samo dołożenie paneli nie, ale ich podpięcie? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, zinger napisał:

Ksiegowa powidziala, ze bedziemy w ramach ulgi to odpisywali, ale dokladnie co i jak to jeszcze nie wiem :)

Na kogo fakturę finalnie macie i czy nadal na Ciebie umowa z ZE?

Ja od początku chciałem we wszystkie umowy żonę obuć, ale się :zona: nie dała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2021 o 17:09, sherif napisał:

Dwie sprawy.

1. Ktoś przerabiał może ostatnio temat ofert, dla rodziców proponują 5.5kW na Canadiansolar (dach ok 25st, połud-zach, blachodachówka) za 26kzł - dobra / zła oferta ?

Z potrzebnej Ci okolicy.

Prawie 10kW za 39 na inwerterze Huawei i panelach q-cell.

Prawie 4kW za 18 na Huawei + 9x optymalizator i 9x panel Raisen 415.

 

 

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, ZUBERTO napisał:

Na kogo fakturę finalnie macie i czy nadal na Ciebie umowa z ZE?

Ja od początku chciałem we wszystkie umowy żonę obuć, ale się :zona: nie dała. 

Umowa na panele jest z gmina na nas obydwoje. Z ZE jest na mnie (od poczatku tak bylo) ale to jest imo bez znaczenia.

Ja FV na instalacje mam gminy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sherif napisał:

Coś mało w sumie. Póki co temat jest wokół dotacji miejskiej a oni narzucają ofertę.

Lokalny mały montażysta, nie jakiś duży gracz na rynku.

Jutro będzie jeszcze jedna wycena, ale po rozmowie nie spodziewam się nic lepszego finansowo ani jakościowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZUBERTO napisał:

Lokalny mały montażysta, nie jakiś duży gracz na rynku.

Jutro będzie jeszcze jedna wycena, ale po rozmowie nie spodziewam się nic lepszego finansowo ani jakościowo.

Daj znać jak dokonasz wyboru, jak nie uda się z dofinansowaniem gminy, może uda się przez Mój prad + PIT wtedy samemu trzeba wybrać instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2021 o 22:07, sherif napisał:

Daj znać jak dokonasz wyboru, jak nie uda się z dofinansowaniem gminy, może uda się przez Mój prad + PIT wtedy samemu trzeba wybrać instalację.

Biorę te prawie 4kW co podałem wcześniej za 18.

Miałem jeszcze opcję prawie 4kW też na Huawei i jakiś innych 9 panelach z optymalizatorami za 22,5kzł oraz 4kW z hakiem z optymalizatorami na Solaredge z 10 panelami za 25kzł (tu nie wiem nawet jakim cudem ktoś chciał 10 paneli wepchnąć na dach o mniejszej powierzchni od powierzchni paneli).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ZUBERTO napisał:

Biorę te prawie 4kW co podałem wcześniej za 18.

Miałem jeszcze opcję prawie 4kW też na Huawei i jakiś innych 9 panelach z optymalizatorami za 22,5kzł oraz 4kW z hakiem z optymalizatorami na Solaredge z 10 panelami za 25kzł (tu nie wiem nawet jakim cudem ktoś chciał 10 paneli wepchnąć na dach o mniejszej powierzchni od powierzchni paneli).

Ty, człowiek z branży i tylko 4kW :phi: ?

Będziesz dokładał za rok-dwa :).

W moim przypadku 4.5kW byłoby na styk gdyby nie praca w domu i EV.

Rodzice wczoraj złożyli papiery też na PV, dopłata 65%, ale mają mało kasy w gminie. Na szczęście zostało tylko kilka dni a wpłynęło 90 wniosków. Co ciekawe kryterium kto dostanie kto nie to: liczba dzieci, liczba niepełnosprawnych a następnie ilość kWh/rok - czyli kto mniej ekonomiczny tym większa szansa na dotacje. Ojciec wpisał też, że prąd służy m.in do ładowania auta (plug-in) ale nie ma takiego kryterium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, sherif napisał:

Ty, człowiek z branży i tylko 4kW :phi: ?

Będziesz dokładał za rok-dwa :).

W moim przypadku 4.5kW byłoby na styk gdyby nie praca w domu i EV.

Rodzice wczoraj złożyli papiery też na PV, dopłata 65%, ale mają mało kasy w gminie. Na szczęście zostało tylko kilka dni a wpłynęło 90 wniosków. Co ciekawe kryterium kto dostanie kto nie to: liczba dzieci, liczba niepełnosprawnych a następnie ilość kWh/rok - czyli kto mniej ekonomiczny tym większa szansa na dotacje. Ojciec wpisał też, że prąd służy m.in do ładowania auta (plug-in) ale nie ma takiego kryterium.

No nie wiem, ja bym sie nie chcwalil na wyrost. Przyznajacy dotacje zobaczy, ze maja plug-ina, czyli musial duzo kosztowac, czyli bogacze, czyli nie potrzebuja dofinansowania bo stac ich ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, zinger napisał:

No nie wiem, ja bym sie nie chcwalil na wyrost. Przyznajacy dotacje zobaczy, ze maja plug-ina, czyli musial duzo kosztowac, czyli bogacze, czyli nie potrzebuja dofinansowania bo stac ich ;).

Lepszy wyznacznik to zdjęcie dachu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

Ty, człowiek z branży i tylko 4kW :phi: ?

Będziesz dokładał za rok-dwa :).

W moim przypadku 4.5kW byłoby na styk gdyby nie praca w domu i EV.

Rodzice wczoraj złożyli papiery też na PV, dopłata 65%, ale mają mało kasy w gminie. Na szczęście zostało tylko kilka dni a wpłynęło 90 wniosków. Co ciekawe kryterium kto dostanie kto nie to: liczba dzieci, liczba niepełnosprawnych a następnie ilość kWh/rok - czyli kto mniej ekonomiczny tym większa szansa na dotacje. Ojciec wpisał też, że prąd służy m.in do ładowania auta (plug-in) ale nie ma takiego kryterium.

Z kilku powodów te 4kW.

Niewiele prądu zużywam (jak przystało na człowieka z branży :phi:). Ludzie z branży, ale w odpowiednich firmie zatrudnieni, to nawet myśleć o tym nie muszą.

Dom ma strasznie połamany3 stronny dach (na upartego może wsadziłby 3-4 panele na każdej stronie, ale to pseudo bliźniak przystawiony z 1 strony (wschodniej) do dużo większego domu, a z drugiej pełno wysokich drzew.

Tylko tyle dogodnej połaci dachu mam od południa na garażu, druga o północy zacieniona drzewami i sąsiednimi zabudowaniami sąsiadów.

Wiadomo, są duże dotacje, to trzeba się łapać.

Lepsze kryteria niż w Choroszczy, gdzie było losowanie i wylosowano samych lokalnych ważniaków i urzędników.

 

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, zinger napisał:

No nie wiem, ja bym sie nie chcwalil na wyrost. Przyznajacy dotacje zobaczy, ze maja plug-ina, czyli musial duzo kosztowac, czyli bogacze, czyli nie potrzebuja dofinansowania bo stac ich ;).

Nie przejmuj się, tam i tak każdy dobrze wie kto ile ma w skarpecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.