Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Pado napisał:

Czy lipiec też u was słabszy?

W czerwcu było 720kW,a w lipcu do tej pory tylko 490...

Tak - 530/06 vs 360 /07. Ale jeszcze zostalo 6d, ma byc cieplo i w miare slonecznie, wiec jest szansa, ze do 500 dobije.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zinger napisał:

ma byc cieplo i

To akurat nie dobrze, panele ze wzrostem temperatury tracą sprawność.

Podając wielkość produkcji dobrze by było podawać też moc instalki i orientację.

U mnie 6,2 kW dało w czerwcu 860 kWh a na razie w lipcu mam 620 kWh więc faktycznie słabo przy orientacji płd-zach

Edytowane przez ccLot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ccLot napisał:

To akurat nie dobrze, panele ze wzrostem temperatury tracą sprawność.

Podając wielkość produkcji dobrze by było podawać też moc instalki i orientację.

U mnie 6,2 kW dało w czerwcu 860 kWh a na razie w lipcu mam 620 kWh więc faktycznie słabo przy orientacji płd-zach

Wiem, ze jak jest goraco jest gorzej, chodzilo mi ze ma byc jeszcze troche slona.

Ja mam instalacje 3.1 na poludnie.

Jeszcze ma byc kilka slonecznych dni, wiec z podsumowaniami poczekajmy na koniec miesiaca, nie bawmy sie w Szpakowskiego ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne ceny za PV - ktoś może przerabia aktualnie temat ?

 

Dostałem ofertę wiosną, odłożyłem temat na później i obecnie okazuje się, że ceny instalacji ok 8% w górę. Firma zwala to na duże podwyżki cen m.in paneli i przewodów - prawda to ?

Myślałem że po fiasku Mój Prąd trochę im zejdzie z rozpędu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

Obecne ceny za PV - ktoś może przerabia aktualnie temat ?

 

Dostałem ofertę wiosną, odłożyłem temat na później i obecnie okazuje się, że ceny instalacji ok 8% w górę. Firma zwala to na duże podwyżki cen m.in paneli i przewodów - prawda to ?

Myślałem że po fiasku Mój Prąd trochę im zejdzie z rozpędu :)

 

To dziwna branża. Znajomy na 5.4kW teraz dostał ofertę na 19kPLN (foxess, jasolar, blacha na dachu)... To samo u innych +2-3kPLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nikt-znany napisał:

 

To dziwna branża. Znajomy na 5.4kW teraz dostał ofertę na 19kPLN (foxess, jasolar, blacha na dachu)... To samo u innych +2-3kPLN.

Czyli coś jest na rzeczy, pytanie czy to kwestia f. instalacyjnych czy rzeczywiście droższych materiałów.

Dla mnie się nie spieszy, zastanawiam czy nie poczekać do wiosny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sherif napisał:

Obecne ceny za PV - ktoś może przerabia aktualnie temat ?

 

Dostałem ofertę wiosną, odłożyłem temat na później i obecnie okazuje się, że ceny instalacji ok 8% w górę. Firma zwala to na duże podwyżki cen m.in paneli i przewodów - prawda to ?

Myślałem że po fiasku Mój Prąd trochę im zejdzie z rozpędu :)

Z poniedziałku.

Prawie 10kW - 40÷42kzł.

Niestety nie wiem na czym, tyle tylko że panele full black.

Aha, Ci co teraz dali 42, w czerwcu złożyli tą samą moc za 38 (składników teraźniejszej instalacji nie znam, ale na bank nie doszło np. 20 optymalizatorów).

Jednocześnie potwierdzam to, że przewody drożeją.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sherif napisał:

Czyli coś jest na rzeczy, pytanie czy to kwestia f. instalacyjnych czy rzeczywiście droższych materiałów.

Dla mnie się nie spieszy, zastanawiam czy nie poczekać do wiosny.

Wszystko zależy od tego co faktycznie uchwalą w sprawie rozliczenia prosumenta z ZE.

Teraz wszyscy chcą zdążyć do końca roku, jest bum to i ceny można podnieść.

Z 2nstrony skoro wszelkie materiały drożeją w oczach, to składniki PV pewnie też.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chyba czas na mnie:

Oferta 1: Panele: HYUNDAI 400W, INWERTER - FoxESS T5: 25.900 PLN brutto

Oferta 2: Panele: JA Solar JAM60S20-385/MR-BF, Inverter Solis-3P6K-4G: 23.900 PLN brutto

Oferta 3: Panele: BB-ECO, BB-375M, Inveter: FOX Ess T4: 22.400 PLN brutto

 

Tak naprawdę waham się między ofertą 1 i 2, bo w "1" markowe panele (nie znam firmy A Solar, może to coś dobrego nie jestem znawcą) za to firma raczej z takich, co może nie przetrwać załamania sprzedaży po wejściu nowej ustawy. Oferta 2 - nie znany mi producent paneli, za to firma z 30 letnią tradycją, zajmuje sie szeroko rozumianym OZE i raczej ma przed sobą przyszłość istnienia.

I co lepiej wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci na panelach Hyundaia to czy firma z 2 oferty nie może dla Ciebie ich zakupić, są dostępne na rynku.

Jak ja zakładałem instalacje to panele Ja Solar stały dość wysoko, nie są na rynku od wczoraj.

Ważne jest doświadczenie i wiedza zatrudnionych pracowników. Ja i sąsiad posiadamy instalacje z tej samej firmy - u mnie położona jest perfekcyjnie, u sąsiada niekoniecznie.

Montaż odbywał się tego samego dnia przez 2 niezależne ekipy. Różnica była widoczna w jóż w organizacji pracy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2021 o 07:33, Pado napisał:

Czerwiec 720kW, lipiec 620kW...Czyli równe 100 mniej (ok 3.5 dnia słonecznego brakło :))

 

narzekałem na lipiec, a sierpień 494kW :facepalm:

więcej deszczu niż słońca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.08.2021 o 10:10, Wojtas_BB napisał:

Chyba czas na mnie:

Oferta 1: Panele: HYUNDAI 400W, INWERTER - FoxESS T5: 25.900 PLN brutto

Oferta 2: Panele: JA Solar JAM60S20-385/MR-BF, Inverter Solis-3P6K-4G: 23.900 PLN brutto

Oferta 3: Panele: BB-ECO, BB-375M, Inveter: FOX Ess T4: 22.400 PLN brutto

 

Tak naprawdę waham się między ofertą 1 i 2, bo w "1" markowe panele (nie znam firmy A Solar, może to coś dobrego nie jestem znawcą) za to firma raczej z takich, co może nie przetrwać załamania sprzedaży po wejściu nowej ustawy. Oferta 2 - nie znany mi producent paneli, za to firma z 30 letnią tradycją, zajmuje sie szeroko rozumianym OZE i raczej ma przed sobą przyszłość istnienia.

I co lepiej wybrać?

Jaka moc?

 

Ja chyba zamontuje na sprzęcie z oferty 2 u Ciebie. ~6kW wyjdzie 22-23k

Edytowane przez nikt-znany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.08.2021 o 10:10, Wojtas_BB napisał:

 

Tak naprawdę waham się między ofertą 1 i 2, bo w "1" markowe panele (nie znam firmy A Solar, może to coś dobrego nie jestem znawcą) za to firma raczej z takich, co może nie przetrwać załamania sprzedaży po wejściu nowej ustawy. Oferta 2 - nie znany mi producent paneli, za to firma z 30 letnią tradycją, zajmuje sie szeroko rozumianym OZE i raczej ma przed sobą przyszłość istnienia.

I co lepiej wybrać?

Jeśli chodzi o panele to akurat Ja Solar jest bardziej markową firmą niż Hyundai.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o panele to akurat Ja Solar jest bardziej markową firmą niż Hyundai.
Może nie w kontekście markowosci, ale też dogrzebałem się, że jest to jeden z największych producentów.
Generalnie zdecydowałem się właśnie na opcję nr 2, muszę zamówić teraz jeszcze dokładna wizję lokalną i jazda z tematem.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mama dostała ofertę na fotowoltaikę. W skrócie:

Moc 9,75 kWp

Panele Jolywood JW-HD120N-375

Falownik Huawei 8kW

Na gotowo 46 tysięcy.

 

Moduły Jolywood - 15 lat gwarancja produktowa i 30 lat na gwarancję wydajności, moduły typu bifacial, szkło-szkło.

Zastanawiam się, czy w przypadku instalacji dachowej, panele "dwustronne" mają sens - w przypadku instalacji na gruncie, jakieś światło odbite może padać na tylną część, tutaj nie za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Majkiel napisał:

Zastanawiam się, czy w przypadku instalacji dachowej, panele "dwustronne" mają sens

Nie mają. Przecież pod panelami położonymi równolegle do połaci dachu jest ciemno jak w.... kopalni:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, tomkowski napisał:

Nie mają. Przecież pod panelami położonymi równolegle do połaci dachu jest ciemno jak w.... kopalni:-)

 

No właśnie.

To, co mi się podoba to 15 i 30 lat gwarancji, dobra wydajność, ale owa "bifacjalność" kosztuje.

obraz.png.650b3c9f70249933518527734e2af131.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Majkiel napisał:

 

No właśnie.

To, co mi się podoba to 15 i 30 lat gwarancji, dobra wydajność, ale owa "bifacjalność" kosztuje.

obraz.png.650b3c9f70249933518527734e2af131.png

Ja mam (zresztą pisałem gdzieś wcześniej) Viessmana Typ M385WG, czarna rama. Ma 15lat/25lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji iż moja instalka 4.5kWp założona w 2017r już prawie się zwróciła postanowiłem ją rozbudować. Niestety nie jest tanio. 6 paneli Sunpower po 320W (nie mogę przekroczyć 2kW) za 9kzł. Sprawę ratuje trochę ulga PIT, ale trzeba być przygotowanym na podwyżki cen prądu, no i zwrot będzie szybszy :).

Przy rozbudowie podobno też trzeba zgłaszać to do ZE, podobnie jak dla nowej instalacji.

BTW. Na 20 firm do których wysłałem zapytanie 1 odpowiedziała, że nie robi rozbudowy, jedna miała zaporową cenę a z trzecią podpisałem umowę :).

Edytowane przez sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sherif napisał:

Z racji iż moja instalka 4.5kWp założona w 2017r już prawie się zwróciła postanowiłem ją rozbudować. Niestety nie jest tanio. 6 paneli Sunpower po 320W (nie mogę przekroczyć 2kW) za 9kzł. Sprawę ratuje trochę ulga PIT, ale trzeba być przygotowanym na podwyżki cen prądu, no i zwrot będzie szybszy :).

Przy rozbudowie podobno też trzeba zgłaszać to do ZE, podobnie jak dla nowej instalacji.

BTW. Na 20 firm do których wysłałem zapytanie 1 odpowiedziała, że nie robi rozbudowy, jedna miała zaporową cenę a z trzecią podpisałem umowę :).

 

jak rozbudowujesz - nowy falownik w nowej instalacji czy zamiana starego ?

znajomy dokładał 2panele i nic chyba nie zgłaszał, muszę podpytać, ale miał mniejsze uzyski niż zakładali 

u siebie myślałem czy ew dołożenie tych 2-4paneli do grzania klimą,

czy trzeba by i czy warto zmieniać falownik, gdy tylko chwilowo odcinał nadmiar :hmm:

teraz tylko wiosną zdarza się że dobije do 5kw, przeważnie w słoneczne dni jest 4.6-4.8kw

image.png.84a2d644a1f7d885e0c24897bffa1c38.png

image.png.7d3ca24be50e834b893f5f96b197338f.png

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Koonrad napisał:

jak rozbudowujesz - nowy falownik w nowej instalacji czy zamiana starego ?

znajomy dokładał 2panele i nic chyba nie zgłaszał, muszę podpytać, ale miał mniejsze uzyski niż zakładali 

u siebie myślałem czy ew dołożenie tych 2-4paneli do grzania klimą,

czy trzeba by i czy warto zmieniać falownik, gdy tylko chwilowo odcinał nadmiar :hmm:

teraz tylko wiosną zdarza się że dobije do 5kw, przeważnie w słoneczne dni jest 4.6-4.8kw

Falownik zostaje ten co jest, niestety jest ma podpięcie tylko pod jeden string, więc będe musiał wydłużyć obecny (z 15 na 21paneli). Inwerter brałem większy bo 5kW, więc trochę zapasu jest. Aczkolwiek sam peak nie jest problemem, bo instalacja rzadko kiedy dobija do 4kW a nawet jeżeli to moment takiej pracy jest krótki. Bardziej zależy mi na lepszym uzysku w okresach przejściowych oraz podsieniem mocy poza peakiem.

Panele dobrali mi tak, aby były zbliżone parametrami do moich obecnych, co oczywiście nie jest proste bo przez 4 lata sporo się zmieniło i jak poczekam jeszcze rok-dwa to nie będzie już co dokładać.

Na pewno lepiej jest zmienić falownik, ale to duży koszt, dokładać drugi też trochę bezsensu, no i obecnie pow 6.5kW trzeba mieć dodatkowe uzgodnienia, więc chciałem uniknąć kosztów.

Zgłasza się każdą dołożoną moc, bo w papierach "ZE" ma poprzednie dane. Wykonawca przygotowuje całą dokumentację, więc wystarczy tylko zanieść aby uniknąć problemów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

Falownik zostaje [ciach]

 

Ciekawe jak to będzie działać, bo chyba nie ma wiele takich instalacji, a w sieci różnie piszą

 

Ja na razie mam nadprodukcję i myślę jak ją wykorzystać ;)

Ale jak dorzucę klimę to warto już ją użyć do grzania i wtedy prądu braknie 

Przy tych rosnących cenach warto coś inwestować i wykorzystać słonko 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2021 o 13:22, tomkowski napisał:

Ja mam (zresztą pisałem gdzieś wcześniej) Viessmana Typ M385WG, czarna rama. Ma 15lat/25lat.

 

Pamiętam ;)

Napiszę chyba do tej firmy o kontrofertę.

 

Dziś mama dostała od gościa jeszcze jedną wycenę, w zasadzie to samo tylko inne panele - Canadian Solar 445 Wp (cena 4 tys niższa)

 

Edytowane przez Majkiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak wyglądają teraz wymagania dot. instalacji powyżej 6,5 kWp? Trzeba zgłosić instalację do straży pożarnej, wraz z projektem. Czy ów projekt musi być wykonany przez osobę ze specjalnymi uprawnieniami? Czy konieczny jest jakiś dodatkowy odbiór, dodatkowe koszty? Czy przed rozpoczęciem prac trzeba dokonać jakiś formalności? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć akceptację projektu przez Straż. W projekcie musi być dokładnie opisany rodzaj przewodów ich prowadzenie itp. Projektem powinna martwić się firma montująca a nie Ty. Oczywiście, Ty za wszystko zapłacisz

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, zinger napisał:

Wrzesien, jak kwiecien, 355kWh

 

u mnie 540 (kwiecień 570) instalacja 5.2 na gruncie 

w 09.2020 było niewiele więcej bo 570kWh

image.png.8375a5997773bd9a27f0e7d5a52b225a.png

 

to jeszcze dla porównania z elicznika

image.png.ba21ee976fc00fb8b56fecb0c4e40f8d.png

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zinger napisał:

Wrzesien, jak kwiecien, 355kWh

 

To chyba nienajgorszy wynik. Wrzesień ma długość dnia zbliżoną do kwietnia, w kwietniu dni nawet ciut dłuższe.

 

Godzinę temu, Koonrad napisał:

 

u mnie 540 (kwiecień 570) instalacja 5.2 na gruncie 

w 09.2020 było niewiele więcej bo 570kWh

 

to jeszcze dla porównania z elicznika

 

 

Ten pierwszy wykres to dane z falownika czy jakoś skumulowane?

18-19 września było grzane ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Majkiel napisał:

 

Ten pierwszy wykres to dane z falownika czy jakoś skumulowane?

z apki froniusa

20 minut temu, Majkiel napisał:

18-19 września było grzane ? ;)

weekend - pranie, sprzątanie, gotowanie i takie tam 

nie grzejemy prądem, tylko CWU (pompa ciepła) 

brak słońca i wszystko poszło z sieci,

do tego była brzydka pogoda i siedzieliśmy pewnie w domu cały dzień - kompy, tv, itd

 

tydzień wcześniej sobota 11.09 - produkcja jakieś 29kWh a do sieci oddane 18kWh - autokonsumpcja 10kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w Centrum kraju znów nie było najlepiej ze słońcem we wrześniu. U mnie przy 4.5kW produkcja to 392kW i bilans roczny +50kWh 8-).

Na szczęście jutro ma przyjść ekipa na rozbudowę instalacji z 4.5kW na 6.5kW, może trochę uda się nadrobić produkcji w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falownik zostaje ten co jest, niestety jest ma podpięcie tylko pod jeden string, więc będe musiał wydłużyć obecny (z 15 na 21paneli). Inwerter brałem większy bo 5kW, więc trochę zapasu jest. Aczkolwiek sam peak nie jest problemem, bo instalacja rzadko kiedy dobija do 4kW a nawet jeżeli to moment takiej pracy jest krótki. Bardziej zależy mi na lepszym uzysku w okresach przejściowych oraz podsieniem mocy poza peakiem.
Panele dobrali mi tak, aby były zbliżone parametrami do moich obecnych, co oczywiście nie jest proste bo przez 4 lata sporo się zmieniło i jak poczekam jeszcze rok-dwa to nie będzie już co dokładać.
Na pewno lepiej jest zmienić falownik, ale to duży koszt, dokładać drugi też trochę bezsensu, no i obecnie pow 6.5kW trzeba mieć dodatkowe uzgodnienia, więc chciałem uniknąć kosztów.
Zgłasza się każdą dołożoną moc, bo w papierach "ZE" ma poprzednie dane. Wykonawca przygotowuje całą dokumentację, więc wystarczy tylko zanieść aby uniknąć problemów.
No właśnie też mam ochotę dołożyć paneli - 4szt ale nie zmieniać falownika. Pik się nie zmieni i będzie taki sam jak jest w umowie. Trzeba to zgłaszać?

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.