Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, krawiec napisał:

Ale projekt ma status wycofany... wiec diabli wiedzą... No nic tak czy siak trzeba jechać z koksem w listopadzie.

A swoją drogą ciekawe co w przypadku rozbudowy instalacji w przyszłym roku po przez dodanie kilku paneli...

 

Krawiec

Tu jest ładnie opisane porównanie proponowanych systemów rozliczania: https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/106617/porownanie-oplacalnosci-fotowoltaiki-w-obecnym-i-planowanym-systemie-wsparcia

Swoją drogą, ja nie pamiętam takiego chaosu i niepewności co do nadchodzących zmian w tylu dziedzinach życia jednocześnie. To musi je*nąć.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, DarekB napisał:

Tu jest ładnie opisane porównanie proponowanych systemów rozliczania: https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/106617/porownanie-oplacalnosci-fotowoltaiki-w-obecnym-i-planowanym-systemie-wsparcia

Swoją drogą, ja nie pamiętam takiego chaosu i niepewności co do nadchodzących zmian w tylu dziedzinach życia jednocześnie. To musi je*nąć.

Media twierdzą, że jebło i zmian nie będzie bo PiS się nie wyrobi z nową ustawą do końca roku.

 

Krawiec

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krawiec napisał:

Tak, chyba że znów im się odmieni :facepalm:.

Współczuje hurtownią (które muszą zamawiać z wyprzedzeniem) oraz firmom branży PV w planowaniu.

Minus taki, że ceny raczej wzrosną niż spadną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DarekB napisał:

Ja już po zrobieniu interfejsu znalazłem skrypt, którym można wyciągnąć i odszyfrować dane bezpośrednio z falownika ;]

Ale nic to, przynajmniej mam na nim swoją stronkę z podglądem aktualnego stanu

Jak to odszyfrować, co to enigma ;] ?

Przy Modbusie wystarczy znać rejestry i długość bitową. 

Dobre właśnie jest to jak mają wbudowany serwerek, nie trzeba chińskich chmur, żeby sprawdzić parametry pracy ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sherif napisał:

Tak, chyba że znów im się odmieni :facepalm:.

Współczuje hurtownią (które muszą zamawiać z wyprzedzeniem) oraz firmom branży PV w planowaniu.

Minus taki, że ceny raczej wzrosną niż spadną.

Tak czy inaczej trzeba robić.

Pewnie jutro podpiszę umowę na 7,65kWp. Niestety wschód - zachód.. Na razie jest nieco poniżej założonego budżetu. Jak mi się uda w budżecie zamknąć się z 8,05 to będzie nieźle. Docelowo zostawiam sobie opcje na dołożenie 4 paneli aby dobić do 9,9kWp, ale pewnie trzeba by kombinować z optymalizatorami bo komin wadzi...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krawiec napisał:

Tak czy inaczej trzeba robić.

Pewnie jutro podpiszę umowę na 7,65kWp. Niestety wschód - zachód.. Na razie jest nieco poniżej założonego budżetu. Jak mi się uda w budżecie zamknąć się z 8,05 to będzie nieźle. Docelowo zostawiam sobie opcje na dołożenie 4 paneli aby dobić do 9,9kWp, ale pewnie trzeba by kombinować z optymalizatorami bo komin wadzi...

 

Krawiec

Z tego co m.in tutaj pojawiały się opinie W-E wcale nie jest gorszy niż południe. Optymalizator to 200-300zł/szt, zawsze można później dołożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2021 o 14:10, krawiec napisał:

Mnie tu tego Foxessa sugerują. Niby 12 lat gwarancji, serwis w Gliwicach i ponoć są wstanie dać więcej mocy nic wynika ze specyfikacji (ale jakoś sceptyczny jestem - tym bardziej że różnica między 6 a 8kW to kilkaset złotych).

 

Krawiec

 

Mam foxa T6, ale krótko... poki co mieli jedną wtopę, robią co mogą, nie wiem jak to dalej bedzie wyglądac.

Wiem, ze sie starają, bo nawet w sobotę serwis dzwonił z pomocą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2021 o 14:15, sherif napisał:

To ważne argumenty. Patrzcie też czy mają wejście na dwa stringi. Ja o tym nie wiedziałem i jak rozbudowywałem to musiałem dobierać panele do stary, żeby wszystko pod jedno wejście podpiąć.

 

6 godzin temu, Majkiel napisał:

Mam taki dach, połać skierowana na południe, na której najprawdopodobniej będą panele:

obraz.png.6af1a52c7b6fe4dd693fad9f6c5d160a.png

 

To zdjęcie zostało wykonane 9go sierpnia o 17:15

30 sierpnia o tej samej godzinie cień był już większy:

 

obraz.png.8f2ff4e9081259b625e1f79edebf1eab.png

 

Jak myślicie, zastosowanie optymalizatorów jest w tym przypadku wskazane?

 

Wasze dachy są idealnie na południe, bez "przeszkadzajek" ?

 

Pytanie jak zamierzasz rozmiescic panele, bo te okna i wywieki skutecznie utrudniają temat.

Same opty mozna dac na panelach najblizszych koszowi, pozniej i tak wszystko zakryje cień.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, nikt-znany napisał:

 

Mam foxa T6, ale krótko... poki co mieli jedną wtopę, robią co mogą, nie wiem jak to dalej bedzie wyglądac.

Wiem, ze sie starają, bo nawet w sobotę serwis dzwonił z pomocą...

A co mu sie porobilo?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

Jak to odszyfrować, co to enigma ;] ?

Przy Modbusie wystarczy znać rejestry i długość bitową. 

Może nie tyle odszyfrować co zdekodować ;] Chodzi o odczyt bezpośrednio z LSW-3, tam jako parametr podaje się m.in. numer seryjny, a odczytane wyniki nie są podane otwartym tekstem. Mam skrypt w pythonie, chcę go przerobić na C i może jeszcze jeden projekt powstanie :vibra:

Rejestry modbusa mam i one są dość dobrze udokumentowane, tu odczyt jest banalny, zwłaszcza że są biblioteki gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki dach, połać skierowana na południe, na której najprawdopodobniej będą panele:
monthly_20a.png
 
To zdjęcie zostało wykonane 9go sierpnia o 17:15
30 sierpnia o tej samej godzinie cień był już większy:
 
monthly_f1eab.png
 
Jak myślicie, zastosowanie optymalizatorów jest w tym przypadku wskazane?
 
Wasze dachy są idealnie na południe, bez "przeszkadzajek" ?
A zimą? Poszukaj moje w-z gdzieś z początku wątku... 22 optymalizatory ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ethernetu nie ma ?
Nie ma, a przynajmniej nie namierzyłem do tej pory. Na pytanie moje czy będę mógł sobie podglądać produkcję, usłyszałem że tak pod warunkiem dołożenia wifi stick.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest informacja nieaktualna. Wczoraj po wycofaniu projektu Emilewicz, pojawił się projekt poselski, skierowany na pierwsze czytanie do komisji. Komisja miała nad nim debatować o 19.30 wczoraj.
Ale póki co mówi się że nowe zasady jak wejdą to raczej od lutego.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wojtas_BB napisał:

To jest informacja nieaktualna. Wczoraj po wycofaniu projektu Emilewicz, pojawił się projekt poselski, skierowany na pierwsze czytanie do komisji. Komisja miała nad nim debatować o 19.30 wczoraj.
Ale póki co mówi się że nowe zasady jak wejdą to raczej od lutego.

 

Widząc jak pis niszczy wszystko czego się dotknie nie doszukiwałbym się pozytywnych zmian. Im więcej kręcą tym bardziej chcą ukręcić.

Ja byłem przeciwnikiem, ale po wyliczeniu okresu zwrotu na 6,5 - 5,5 roku i planowanie zaostrzenia rozliczeń sam się zdecydowałem.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, komor napisał:

 

Widząc jak pis niszczy wszystko czego się dotknie nie doszukiwałbym się pozytywnych zmian. Im więcej kręcą tym bardziej chcą ukręcić.

Ja byłem przeciwnikiem, ale po wyliczeniu okresu zwrotu na 6,5 - 5,5 roku i planowanie zaostrzenia rozliczeń sam się zdecydowałem.

No mam podobnie. Przy czym mam klimę którą mogę trochę grzać wiec czas zwrotu mi wyszedł poniżej 4 lat, biorąc pod uwagę zwrot z PIT prawie 1/3 inwestycji.

Co jest istotne przy przekroczeniu 10kW, moc szczytowa falownika czy paneli? Bo przy instalacji wschód zachód mógłbym dowalić nawet 11kWp na dach ale wtedy i tak w szczycie nie przekroczę 8,8kWp falownika... 

 

Krawiec

Edytowane przez krawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, komor napisał:

Widząc jak pis niszczy wszystko czego się dotknie nie doszukiwałbym się pozytywnych zmian. Im więcej kręcą tym bardziej chcą ukręcić.

Ja byłem przeciwnikiem, ale po wyliczeniu okresu zwrotu na 6,5 - 5,5 roku i planowanie zaostrzenia rozliczeń sam się zdecydowałem.

Ja chciałem założyć, tylko przy budowie nie miałem kasy. I myślałem o założeniu w połowie przyszłego roku. W związku z zapowiadanymi zamianami przyspieszyłem. Z resztą plan mam taki, że obecne zużycie wychodzi ma 4 MWh/rok , pierwszy raz oszczędnie używałem klimatyzacji w domu. Teraz będę mógł używać inaczej, w razie potrzeby podgrzewać prądem, a w lecie do zasobnika zamontuję grzałkę i wyłączę gaz na potrzeby cwu.

I tak mi się opłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80% dofinansowanie do magazynów energii pewnie rozwiązało by problem.

Nie da się... da się... 80%  było w programie moja woda... Niby jednorazowo kasa mniejsza ale sumarycznie i tak spora kwota per kraj.

 

Zamiast się żreć z UE wzięli by z miliard tych znienawidzonych Euro i wpakowali w magazyny. Ciekawe czy wtedy dało by się je ładować w nocy w G13 w razie niedoborów związanych z brakiem słońca czy zimą. PC na upartego też mógłbym założyć, ale pewnie musiałbym wymienić grzejniki na większe.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Wojtas_BB napisał:

Ja chciałem założyć, tylko przy budowie nie miałem kasy. I myślałem o założeniu w połowie przyszłego roku. W związku z zapowiadanymi zamianami przyspieszyłem. Z resztą plan mam taki, że obecne zużycie wychodzi ma 4 MWh/rok , pierwszy raz oszczędnie używałem klimatyzacji w domu. Teraz będę mógł używać inaczej, w razie potrzeby podgrzewać prądem, a w lecie do zasobnika zamontuję grzałkę i wyłączę gaz na potrzeby cwu.

I tak mi się opłaci.

Ja kładąc najdroższa dachówkę jaka chyba moglem pomijałem panele ;l Wiedząc ze prędzej czy później pewnie i tak będą na dachu.

 

32 minuty temu, krawiec napisał:

80% dofinansowanie do magazynów energii pewnie rozwiązało by problem.

Nie da się... da się... 80%  było w programie moja woda... Niby jednorazowo kasa mniejsza ale sumarycznie i tak spora kwota per kraj.

 

Zamiast się żreć z UE wzięli by z miliard tych znienawidzonych Euro i wpakowali w magazyny. Ciekawe czy wtedy dało by się je ładować w nocy w G13 w razie niedoborów związanych z brakiem słońca czy zimą. PC na upartego też mógłbym założyć, ale pewnie musiałbym wymienić grzejniki na większe.

Pewnie, żeby się dało. Do Huawei bank na 5 kWh to ok 10 000 PLN, przy dotacji  >=80% miało bo to już powoli jakiś sens. Ale patrząc na opust do 0,8 to dalej by się nie kleiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, komor napisał:

Ja kładąc najdroższa dachówkę jaka chyba moglem pomijałem panele ;l Wiedząc ze prędzej czy później pewnie i tak będą na dachu.

Tylko nie chwal się przed montażem :). U mnie przy dokładaniu 6 paneli mieli dom ogarnąć w 4h (tyle mają pracy) a klneli i robili 8. Dachówka twarda i jeszcze nie spotkali się, żeby co druga była przykręcona :phi:.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sherif napisał:

Tylko nie chwal się przed montażem :). U mnie przy dokładaniu 6 paneli mieli dom ogarnąć w 4h (tyle mają pracy) a klneli i robili 8. Dachówka twarda i jeszcze nie spotkali się, żeby co druga była przykręcona :phi:.

 

Lepsza twarda niż krucha.

U mamy w poniedziałek rozwalili 8 sztuk, a wczoraj kolejnych sześć. Dziś mieli coś jeszcze przykręcić, więc pewnie kolejne pójdą. Póki co szukamy nowych, bo na zapasie było za mało :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, krawiec napisał:

Sam to przykręcałeś? Dobrze że nie każda... bo by cały dach trzeba było rozbierać. 

 

Krawiec

Nieee :) dekarze, nawet nie wiedziałem o tym. Rynhaki mam co 30cm, też raczej nikt tak nie robi, ale tutaj akurat wprost to wymusiłem po pierwszej zimie :)

 

5 minut temu, Majkiel napisał:

 

Lepsza twarda niż krucha.

U mamy w poniedziałek rozwalili 8 sztuk, a wczoraj kolejnych sześć. Dziś mieli coś jeszcze przykręcić, więc pewnie kolejne pójdą. Póki co szukamy nowych, bo na zapasie było za mało :(

Warto sobie trochę odłożyć i wybierać producenta który jest długo na rynku.

U rodziców na budynku gospodarczym (byłym domie) gdzie miały być panele jest dachówka niemal stuletnia, ciekawe jak w takich sytuacjach montują :). Podejrzewam, że bez szlifowania, bo popęka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

Warto sobie trochę odłożyć i wybierać producenta który jest długo na rynku.

U rodziców na budynku gospodarczym (byłym domie) gdzie miały być panele jest dachówka niemal stuletnia, ciekawe jak w takich sytuacjach montują :). Podejrzewam, że bez szlifowania, bo popęka.

A czym oni to szlifują i jak? Bo wychodzi na to, że trzeba wyszlifować zamek w dachówce. Zabezpieczają jakoś miejsce szlifowania czy tak sobie eroduje potem?

Uchwyty kręcą do krokwi (dziurawiąc wiatroizolację) czy do łat? Nie doleci to na wietrze razem z dachem?

Albo inaczej... jak to skontrolować podczas montażu i jak powinno być zrobione.

 

Krawiec

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, sherif napisał:

Warto sobie trochę odłożyć i wybierać producenta który jest długo na rynku.

 

Roben niby nie jest mało znanym producentem, ale jakoś mniej niż kiedyś tego mają.

 

13 minut temu, sherif napisał:

U rodziców na budynku gospodarczym (byłym domie) gdzie miały być panele jest dachówka niemal stuletnia, ciekawe jak w takich sytuacjach montują :). Podejrzewam, że bez szlifowania, bo popęka.

 

Kilka lat temu wymieniali dach na budynku gdzie mam mieszkanie. Nowa dachówka była praktycznie identyczna jak te przedwojenne - takie płaskie karpiówki, które mają od spodu tylko dwa wypustki. Na niektórych domach w tamtej okolicy widoczne są "plamy" nowych dachówek na starych dachach - może się okazać że łatwiej dokupić coś na stary dach niż na nowoczesne wynalazki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, krawiec napisał:

A czym oni to szlifują i jak? Bo wychodzi na to, że trzeba wyszlifować zamek w dachówce. Zabezpieczają jakoś miejsce szlifowania czy tak sobie eroduje potem?

Uchwyty kręcą do krokwi (dziurawiąc wiatroizolację) czy do łat? Nie doleci to na wietrze razem z dachem?

Albo inaczej... jak to skontrolować podczas montażu i jak powinno być zrobione.

 

Krawiec

 

Szlifują diaksem. U mnie szlifowali część dachówki która leży na uchwycie, zamek jest w tej dolnej. Co tam ma korodować ?

Uchwyty kręcą do łat, folia jest niżej. Jak któryś nie stanie na foli to jej nie podziurawi :phi:

Jakbyś chciał ich skontolować to musiałbyś włazić na dach, chyba że dronem im nad głową latać :phi:. Ja poprostu z nimi porozmawiałem i widziałem, że robią to tak jak mówili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, krawiec napisał:

A czym oni to szlifują i jak? Bo wychodzi na to, że trzeba wyszlifować zamek w dachówce. Zabezpieczają jakoś miejsce szlifowania czy tak sobie eroduje potem?

Uchwyty kręcą do krokwi (dziurawiąc wiatroizolację) czy do łat? Nie doleci to na wietrze razem z dachem?

Albo inaczej... jak to skontrolować podczas montażu i jak powinno być zrobione.

 

W większości szlifują pewnie kątówką. A miejsce szlifu zabezpieczają tak, jak pionowe cięcia przy oknach dachowych czyli wcale ;)

 

obraz.png.865b0ed885c995159d91a78cfb10c182.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podpisałem umowę...

Z trzech ofert wybrałem środkową cenowo. Wykonawca wydawał się, że wie co mówi i do tego zwrócił uwagę na kilka w sumie dość istotnych rzeczy.

I co w sumie istotne - nie chce żadnej zaliczki... płatność po wykonaniu instalacji.

Ostatecznie wyląduje 18x Longi 415W i Sofar 8.8kW.

 

Rozpoczęcie montażu do 3 tygodni.

 

Krawiec

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krawiec napisał:

No to podpisałem umowę...

Z trzech ofert wybrałem środkową cenowo.

 Grunt to robić to nie od dziś. Ja sobie przypominałem o kliencie który montuje panele w Polsce i Europie już od dłuższego czasu. Wolę taką firmę niż taką co istnieję od roku i być może w przyszłym będzie już montować np. klimatyzację bo się bardziej opłaca. Ale pilnować montażu i tak trzeba! U mnie był rozstrzał od 4400 zł - 6500 zł/kW na full Black w zależności od materiałów i pazerności sprzedającego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zacząłem się zastanawiać, czy w tym roku tego jeszcze nie ruszyć...

Jestem zupełnie zielony - czy będzie to działało i się opłacało jeśli panele będą od wschodu/zachodu? Na południe raczej nie mam szans ich umieścić...

Czy jeśli w tym roku zamontuję, a w przyszłym wejdzie kolejna edycja "mojego prądu" to można z tego skorzystać po?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, open napisał:

Też zacząłem się zastanawiać, czy w tym roku tego jeszcze nie ruszyć...

Jestem zupełnie zielony - czy będzie to działało i się opłacało jeśli panele będą od wschodu/zachodu? Na południe raczej nie mam szans ich umieścić...

Czy jeśli w tym roku zamontuję, a w przyszłym wejdzie kolejna edycja "mojego prądu" to można z tego skorzystać po?

Ja montuje wlasnie wschod zachod. Uzysk roczny z danej mocy w zaleznosci od tego kto opowiada jest 17 - 20% mniejszy w porownaniu do umieszczenia poludniowego.

Tyle ze taka instalacja wczesniej sie uruchamia i pozniej wylacza, wiec dluzej mozna jechac na autokonsumpcji.

Ja w teorii mam miejsce aby dobic do max co daje falownik czyli 8 - 8,8kW.

 

Krawi3c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, luccass napisał:


 

 


Jeśli nie wziął zaliczki, to on jest Sprite a Ty pragnienie niestety emoji6.png oby się pojawił w ciągu tych 3 tygodni...

tapatalked
 

 

A jakby wzial to bylby jeszcze bardziej, bo z moja kasą...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i uchwalili jednak nowy system rozliczania, tyle ze wejscie w zycie od 1 kwietnia wiec sa dodatkowe 3 miesiace.

Teraz oczywiscie senat i pewnie veto.

Ciekawe co z ewentualna rozbudowa po wejsciu w zycie nowych przepisow.

 

Krawiec

Edytowane przez krawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krawiec napisał:

A jakby wzial to bylby jeszcze bardziej, bo z moja kasą...

 

Krawiec

Z drugiej strony to on też ryzykuj, bo musi zamówić m.in panele. Ja płaciłem 20% zaliczki, po fakturze zaliczkowej i panele na palecie przyszły na mój adres przed montażem.

Odnośnie samych ekip to widzę,  że gro chłopaków jest poprostu od dachów + elekryk. Skończy się bum to będą dachy robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krawiec napisał:

No i uchwalili jednak nowy system rozliczania, tyle ze wejscie w zycie od 1 kwietnia wiec sa dodatkowe 3 miesiace.

Teraz oczywiscie senat i pewnie veto.

Ciekawe co z ewentualna rozbudowa po wejsciu w zycie nowych przepisow.

 

No ten 1 kwietnia to adekwatna data ;)

 

A po wejściu w życie nowych przepisów, chyba nikt już nie będzie dokładał paneli "na legalu".

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelecialem ten projekt na szybko i slowa nie ma o rozbudowie... 

Z drugiej strony az rzuca sie w oczy wniosek, ze chodzi tylko wylacznie o to aby placic VAT i akcyze od tego co pobierzemy z sieci (teraz nie placimy). Do tego wydaje mi sie, ze nie bedzie mozna zbilansowac oplat w teorii do zera bo oplaty dystrybucyjne zaplacimy zawsze. A jak zrobimy nadprodukcje i nie rozliczymy kwotowo za energie (czysta energie reszte bulimy) to przepada. 

 

Co ciekawe tam jest data zgloszenia koniec stycznia 2022 aby zostac w starym systemie.

 

Jak nie bedzie duzych doplat do magazynow to pewnie branza kleknie.

 

Jedyne ci dobre to, ze mozna bedzie sobie postawic instalke w innym miejscu niz dom. Nawet wlasciciele mieszkan w blokach w teorii beda mogli miec instalke gdzies na jakiejs dzialce... No i wspolnoty w teorii moga opanelowac bloki.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, open napisał:

Stycznia, czy marca?

Wszędzie czytam, że do kwietnia jak się zainstaluje to będzie po staremu...

W projekcie na stronie sejmu jest styczen....

Ale diabli wiedza czy jakiejs poprawki nie bylo.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie na stronie sejmu jest styczen....
Ale diabli wiedza czy jakiejs poprawki nie bylo.
 
Krawiec
Ale to by też nie było dziwne, bo przecież państwo ma w d... obywateli, tu bardziej może chodzić o to aby spółki energetyczne wyrobiły się z montażem liczników do wejścia w życie ustawy. A im wcześniej ludzie się złapią na nowy system, tym więcej będzie kasy dla spółek energetycznych.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.10.2021 o 07:54, krawiec napisał:

 

Jedyne ci dobre to, ze mozna bedzie sobie postawic instalke w innym miejscu niz dom. Nawet wlasciciele mieszkan w blokach w teorii beda mogli miec instalke gdzies na jakiejs dzialce... 

 

 

Znajomy się ucieszy, od jakiegoś czasu kombinował jak postawić PV, żeby produkowały prąd do mieszkań na wynajem ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Koonrad napisał:

 

Znajomy się ucieszy, od jakiegoś czasu kombinował jak postawić PV, żeby produkowały prąd do mieszkań na wynajem ;)

 

A to mu po co? Chce oferowac tani prad najemcom? Czy zarobic dodatkowo na pradzie?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krawiec napisał:

A to mu po co? Chce oferowac tani prad najemcom? Czy zarobic dodatkowo na pradzie?

 

Krawiec

 

z tego co wiem to prąd "w cenie", poza tym sam mieszka w bloku, więc dla siebie głównie, ma działkę pod miastem więc jest gdzie panele postawić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.