Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Długo czekałeś na licznik? 
3 tyg bez 2 dni. Ale mam "znajomego" w Tauron, w dziale wysokich napięć, coś próbował pomóc przyspieszyć, czy pomógł nie wiem (z resztą on też nie wie)

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hebel napisał:

Nowy licznik mam i ja! 

Równo 4 tygodnie od złożenia wniosku, niestety miły pan ostrzegł by pilnować mocy biernej bo nowy licznik mierzy i zlicza ją. 

Co to za licznik?

 

Krawiec

Edytowane przez krawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, hebel napisał:

Bez opłat jest do 0.4 biernej w stosunku do czynnej - słowa człowieka który montował licznik, sam zrobiłem wielkie oczy 

Ale w G? Podpisywałeś jakąś nową umowę albo jakiś aneks?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, hebel napisał:

Bez opłat jest do 0.4 biernej w stosunku do czynnej - słowa człowieka który montował licznik, sam zrobiłem wielkie oczy 

Jakiego masz dostawcę energii i co mówi jego taryfa na temat mocy biernej?

Bo u mnie w Tauronie w taryfach zarówno dystrybucji jak i energii nie ma słowa na temat mocy biernej.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, krawiec napisał:

Jakiego masz dostawcę energii i co mówi jego taryfa na temat mocy biernej?

Bo u mnie w Tauronie w taryfach zarówno dystrybucji jak i energii nie ma słowa na temat mocy biernej.

 

Krawiec

Pge, nie wiem co jest napisane bo nie mam teraz papiera przed oczami, facet coś wspominał że sieć mocno dostaje w tyłek przez bierną i jak licznik mierzy to inkasęci spisują kvarh wtedy padło zdanie żeby zwracać na to uwagę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, hebel napisał:

Pge, nie wiem co jest napisane bo nie mam teraz papiera przed oczami, facet coś wspominał że sieć mocno dostaje w tyłek przez bierną i jak licznik mierzy to inkasęci spisują kvarh wtedy padło zdanie żeby zwracać na to uwagę

No internet podaje kwoty które podważają jakikolwiek sens instalacji PV... do tego teraz prawie wszystko w domu jest związane z mocą bierną a kompensować można tylko pojemnościową. I wychodzi, że prąd do kuchenki indukcyjnej czy pompy ciepła kosztuje x2.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, zinger napisał:

Widze, ze miales ok 17. U mnie w tych dniach odpowiednio 14 i 13 z polowe miejszej instalacji, ciekawe.

 

Pewnie kwestia kierunku

Wojtas ma Płd-zach

U mamy, w tych dniach było 24-25 kWh z instalacji 7,12 kWp - też dom skręcony trochę na zachód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, hebel napisał:

Nowy licznik mam i ja! 

Równo 4 tygodnie od złożenia wniosku, niestety miły pan ostrzegł by pilnować mocy biernej bo nowy licznik mierzy i zlicza ją. 

Jesteś indywidualnym odbiorcą czy firmowym?

Indywidualny ma moc bierną w pompie, przynajmniej na razie.

Swoją drogą mówił Ci jak masz jej pilnować, baterię kondensatorów postawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, hebel napisał:

Gama 300

Nie, nie podpisywalem żadnego aneksu 

Obrót przyśle Ci jednostronny aneks, mocno w niego nie wnikałem ale nie pamiętam by tam coś choć słowem o mocy biernej było.

Jak się nie podoba to szukasz innego sprzedawcy.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, ZUBERTO napisał:

Obrót przyśle Ci jednostronny aneks, mocno w niego nie wnikałem ale nie pamiętam by tam coś choć słowem o mocy biernej było.

Jak się nie podoba to szukasz innego sprzedawcy.

Internet zeznaje, że PGE coś tam kombinuje z mocą bierną właśnie z indywidualnymi i okazuje się, że koszt jest spory.

Ciekawe co na to taryfy... 

W taryfach Tauronu nie ma tematu mocy biernej i zresztą przedstawiciel Tauronu to podwierdził. W PGE ponoć temat jest nawet od 2016....

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, krawiec napisał:

Internet zeznaje, że PGE coś tam kombinuje z mocą bierną właśnie z indywidualnymi i okazuje się, że koszt jest spory.

Ciekawe co na to taryfy... 

W taryfach Tauronu nie ma tematu mocy biernej i zresztą przedstawiciel Tauronu to podwierdził. W PGE ponoć temat jest nawet od 2016....

 

Krawiec

Prędzej czy później nas to czeka ale nie słyszałem by na żywym organizmie coś już wprowadzili, przynajmniej w moim regionie.

Jak nie zapomnę to popytam u źródła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, ZUBERTO napisał:

Prędzej czy później nas to czeka ale nie słyszałem by na żywym organizmie coś już wprowadzili, przynajmniej w moim regionie.

Jak nie zapomnę to popytam u źródła.

 

Będą jaja bo koszt energii wzrośnie drastycznie...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ZUBERTO napisał:

Jesteś indywidualnym odbiorcą czy firmowym?

Indywidualny ma moc bierną w pompie, przynajmniej na razie.

Swoją drogą mówił Ci jak masz jej pilnować, baterię kondensatorów postawić?

Indywidualny, zapewnie chodzi o ten zapis w umowie, jeśli przekroczysz umowne 0.4 biernej do czynnej nie wywiązujesz się z umowy a to znaczy ze poniesiesz karę 

IMG_20211119_145648.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hebel napisał:

Indywidualny, zapewnie chodzi o ten zapis w umowie, jeśli przekroczysz umowne 0.4 biernej do czynnej nie wywiązujesz się z umowy a to znaczy ze poniesiesz karę 

IMG_20211119_145648.jpg

Pytanie czy taryfa G przewiduje oplaty za przekroczenie. Ty a co jak przekroczysz 10MW oddane?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krawiec napisał:

Pytanie czy taryfa G przewiduje oplaty za przekroczenie. Ty a co jak przekroczysz 10MW oddane?

 

Krawiec

Skoro w umowie jest określony współczynnik na 0.4, jak i moc oddana 10MW czyli po przekroczeniu jednego czy drugiego nie dotrzymuję warunków umowy, jakie mogą być tego skutki nie mam pojęcia, rozwiązanie umowy? Kara? Cholera ich tam wie. 

Po pierwszej dobie pobrana czynna 15.2 kwh bierna 5 kvarh współczynnik wychodzi 0.3 czyli blisko 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, hebel napisał:

Skoro w umowie jest określony współczynnik na 0.4, jak i moc oddana 10MW czyli po przekroczeniu jednego czy drugiego nie dotrzymuję warunków umowy, jakie mogą być tego skutki nie mam pojęcia, rozwiązanie umowy? Kara? Cholera ich tam wie. 

Po pierwszej dobie pobrana czynna 15.2 kwh bierna 5 kvarh współczynnik wychodzi 0.3 czyli blisko 

To są tylko dane do umowy... Pytanie co na to umowa i taryfy...

 

Sprawdziłem u siebie bo mam licznik dwukierunkowy i zliczający też moc bierną. Tyle, że funkcjonalność ta jest wyłączona. Licznik pokazuje tylko moc czynną, nie ma w ogóle odczytu mocy biernej.

 

Krawiec

 

Edytowane przez krawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Senat sie wmieszal w sprawe zmian.

Komisja senacka rekomenduje odrzucenie projektu poslow PiS 

W zamian za to chca wprowadzic swoj ptojekt, rownie ujowy bo bedzie sie ponosic oplaty przesylowe, a rabat 30% na bie bedzie tylko dla tych co maja magazyny energii.

Ale najgorsze jest to, ze skracaja funkcjonowanie obecnego systemu do 5 lat.

 

Taki projekt daje fajne pole do manipulacji taryfami i wywindowanie oplat przesylowych w gore, a obnizenie ceny czystego pradu.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, krawiec napisał:

No to Senat sie wmieszal w sprawe zmian.

Komisja senacka rekomenduje odrzucenie projektu poslow PiS 

W zamian za to chca wprowadzic swoj ptojekt, rownie ujowy bo bedzie sie ponosic oplaty przesylowe, a rabat 30% na bie bedzie tylko dla tych co maja magazyny energii.

Ale najgorsze jest to, ze skracaja funkcjonowanie obecnego systemu do 5 lat.

 

Taki projekt daje fajne pole do manipulacji taryfami i wywindowanie oplat przesylowych w gore, a obnizenie ceny czystego pradu.

 

Wszystkie te projekty idą w jedną stronę - autokonsumpcja + magazyn energii.

 

W ogóle pytanie, czy to projekty polityków, czy raczej pge, taurona i spółki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Wszystkie te projekty idą w jedną stronę - autokonsumpcja + magazyn energii.

 

W ogóle pytanie, czy to projekty polityków, czy raczej pge, taurona i spółki

Zapewne firmy energetyczne  w tym maczają palce.

Ciekawe jakie będą dopłaty do tych magazynów i jakich komplikacji od strony instalacji to będzie wymagało.

Jeśli będzie dało się taki magazyn wpiąć w jakieś gniazdo "siłowe" to lux.. ale jeśli będzie wymagana integracja z falownikiem po DC to wiele instalacji istniejących pewnie nie jest na to gotowych, i to zarówno od strony samego falownika jak i możliwości instalacji. 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, krawiec napisał:

Zapewne firmy energetyczne  w tym maczają palce.

Ciekawe jakie będą dopłaty do tych magazynów i jakich komplikacji od strony instalacji to będzie wymagało.

Jeśli będzie dało się taki magazyn wpiąć w jakieś gniazdo "siłowe" to lux.. ale jeśli będzie wymagana integracja z falownikiem po DC to wiele instalacji istniejących pewnie nie jest na to gotowych, i to zarówno od strony samego falownika jak i możliwości instalacji. 

 

Krawiec

Rozsądny magazyn kosztuje 20-30 tysięcy. Nawet jak dadzą z 5000 dopłaty to i tak będzie to średnio opłacalne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie zastanawiałem się nad instalacją ale w tym kraju nie da się nic zaplanować, czy przewidzieć.

Nie ma nawet pewności, czy nie utraci się już nabytych praw, bo przecież wystarczy w nocy przepchnąć jakąś ustawę, niekoniecznie o OZE, do której doklei się odpowiednie zapisy :oslabiony:

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marcinur napisał:

Rozsądny magazyn kosztuje 20-30 tysięcy. Nawet jak dadzą z 5000 dopłaty to i tak będzie to średnio opłacalne.

 

IMHO - nie ma rozsądnych magazynów dla szarych ludzi. Musi zajść jakaś rewolucja w wytwarzaniu akumulatorów, przede wszystkich ich żywotność musiałaby się bardzo poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, open napisał:

IMHO - nie ma rozsądnych magazynów dla szarych ludzi. Musi zajść jakaś rewolucja w wytwarzaniu akumulatorów, przede wszystkich ich żywotność musiałaby się bardzo poprawić.

Z żywotnością nie ma większych problemów. Gorzej z ceną.

Moim zdaniem dobrym kierunkiem jest recykling baterii z aut elektrycznych. Taka bateria z 50% pojemnością w aucie to już śmietnik, ale jako magazyn już niekoniecznie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, open napisał:

Poważnie zastanawiałem się nad instalacją ale w tym kraju nie da się nic zaplanować, czy przewidzieć.

Nie ma nawet pewności, czy nie utraci się już nabytych praw, bo przecież wystarczy w nocy przepchnąć jakąś ustawę, niekoniecznie o OZE, do której doklei się odpowiednie zapisy :oslabiony:

U mnie dzisiaj zaczynają montaż... jak faktycznie przepchną 5 lat zamiast 15 to się wkur.....

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, marcinur napisał:

Z żywotnością nie ma większych problemów. Gorzej z ceną.

Moim zdaniem dobrym kierunkiem jest recykling baterii z aut elektrycznych. Taka bateria z 50% pojemnością w aucie to już śmietnik, ale jako magazyn już niekoniecznie.

Poważnie? Ile lat takie akumulatory wytrzymują? Nie wierzę, że więcej niż te 5 lat ciągłego ładowania i głębokiego rozładowywania... :hmm: 
I o ile panele montujemy powiedzmy na 20-30 lat i się zwrócą to takie akumulatory raczej nigdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, open napisał:

Poważnie? Ile lat takie akumulatory wytrzymują? Nie wierzę, że więcej niż te 5 lat ciągłego ładowania i głębokiego rozładowywania... :hmm: 
I o ile panele montujemy powiedzmy na 20-30 lat i się zwrócą to takie akumulatory raczej nigdy

Oczywiście magazynów nie ma długo na rynku więc ciężko oszacować. Ale takie priusy np jeżdzą już prwie 25 lat i poważnej degradacji ogniw nie ma.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, krawiec napisał:

U mnie dzisiaj zaczynają montaż... jak faktycznie przepchną 5 lat zamiast 15 to się wkur.....

 

Krawiec

Właśnie miałem pytać kiedy startujesz :oki: 

Gdybym miał jasność jak będzie to wyglądało z przepisami to pewnie bym zrobił, mimo że mam drogie wyceny, bo orientacja i warunki są kiepskie. 

Tak, czy inaczej - zarżną OZE, bo przecież narodowe spółki energetyczne i górnicy muszą z czegoś żyć. Oby tylko nie uderzyło to w obecnych posiadaczy :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, krawiec napisał:

Ciekawe jakie będą dopłaty do tych magazynów i jakich komplikacji od strony instalacji to będzie wymagało.

Jeśli będzie dało się taki magazyn wpiąć w jakieś gniazdo "siłowe" to lux.. ale jeśli będzie wymagana integracja z falownikiem po DC to wiele instalacji istniejących pewnie nie jest na to gotowych, i to zarówno od strony samego falownika jak i możliwości instalacji.

 

Niektóre falowniki (FoxEss, Huawei) współpracują z bateriami.

Z ciekawości pytałem o ceny baterii do Huawei - 10000zł za 5kWh trzeba liczyć. Z tym że można chyba później dokupić kolejne moduły.

Jeśli rynek choć trochę się rozwinie i będą rozsądne dotacje, to może ....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2021 o 09:38, ZUBERTO napisał:

Obrót przyśle Ci jednostronny aneks, mocno w niego nie wnikałem ale nie pamiętam by tam coś choć słowem o mocy biernej było.

Jak się nie podoba to szukasz innego sprzedawcy.

Obrót sam wysyła te aneksy czy trzeba do nich wnioskować o aneks? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, open napisał:

Właśnie miałem pytać kiedy startujesz :oki: 

Gdybym miał jasność jak będzie to wyglądało z przepisami to pewnie bym zrobił, mimo że mam drogie wyceny, bo orientacja i warunki są kiepskie. 

Tak, czy inaczej - zarżną OZE, bo przecież narodowe spółki energetyczne i górnicy muszą z czegoś żyć. Oby tylko nie uderzyło to w obecnych posiadaczy :ok:

 

W obecnych posiadaczy PV najłatwiej uderzyć.

Swoje już zapłacili, prąd za darmo (dla energetyki) produkują, zarobić firmom od fotowoltaiki też dali.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, open napisał:

Już skończona cała robota? Ile czasu im zajęło i jakie były straty? ;)

No wczoraj wjechały panele. Zeszło im od 9:30 do 19:30 w 3 osoby.

Strat brak.

Na tą chwilę są tylko panele i instalacja DC podciągnięta do miejsca montażu falownika. 

 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Pado napisał:

Ja się zastanawiam, czy to bezpieczne trzymać taki magazyn energii w domu...jakby nie było to doopna "bateria"....

nie wiem, pewnie przesadzam....

 

Pytanie co na to ubezpieczyciel, jak sie jarac zacznie.

No i czy to moze stac na zewnatrz?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, pomocy, doradźcie co robić. Iść w FV jeszcze czy jednak odpuszczać? Wyceniłem dwie instalacje na 6 kVh i 10 kVH. Pierwsza uwzględniała wariant, że tylko pokrywam zużycie prądu (aktualnie jakieś 5kVh), druga, że dokupuję pompę ciepła zamiast ogrzewania gazowego, które mam. Ale oferty na pomy ciepła po 32 kPLN mocno mnie zniechęciły do tego rozwiązania. Nadal jednak myślę o FV. Rozważam też wariant, że kupuję większą instalację, trochę na zapas i jednocześnie dodaję zasobnik na wodę (teraz go nie mam, piec 2-funkcyjny), który służy mi do ogrzewania CWU, oraz jako uzupełnienie CO. Podobno są już rozwiązania, że można to spiąć ze sobą na osobnej grzałce i wtedy podgrzewam również wodę CO. 

 

Oferty jakie dostałem to 6,2 kVh za 26 kPLN, 10 kVh za 39-40 kPLN. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.