Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, spad napisał:

Ludzie, pomocy, doradźcie co robić. Iść w FV jeszcze czy jednak odpuszczać? Wyceniłem dwie instalacje na 6 kVh i 10 kVH. Pierwsza uwzględniała wariant, że tylko pokrywam zużycie prądu (aktualnie jakieś 5kVh), druga, że dokupuję pompę ciepła zamiast ogrzewania gazowego, które mam. Ale oferty na pomy ciepła po 32 kPLN mocno mnie zniechęciły do tego rozwiązania. Nadal jednak myślę o FV. Rozważam też wariant, że kupuję większą instalację, trochę na zapas i jednocześnie dodaję zasobnik na wodę (teraz go nie mam, piec 2-funkcyjny), który służy mi do ogrzewania CWU, oraz jako uzupełnienie CO. Podobno są już rozwiązania, że można to spiąć ze sobą na osobnej grzałce i wtedy podgrzewam również wodę CO. 

 

Oferty jakie dostałem to 6,2 kVh za 26 kPLN, 10 kVh za 39-40 kPLN. 

Jakie masz ogrzewanie i na jakie temperatury? Ile gazu idzie rocznie?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, krawiec napisał:

Jakie masz ogrzewanie i na jakie temperatury? Ile gazu idzie rocznie?

 

Krawiec

 

Ogrzewanie gazowe (ziemny), kaloryfery wszędzie i podłogówka w łazienkach. To piec kondensacyjny, w pomieszczeniach temp. 21 maks. Rocznie ok. 1230 m3, 14MVh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, spad napisał:

 

Ogrzewanie gazowe (ziemny), kaloryfery wszędzie i podłogówka w łazienkach. To piec kondensacyjny, w pomieszczeniach temp. 21 maks. Rocznie ok. 1230 m3, 14MVh.

Jaką masz temperaturę wody dla tych kaloryferów? Bo pompą ciepła to pewnie więcej niż 50 - 60 stopni nie osiągniesz, no i trzeba by sprawdzić jaki wtedy jest COP.

Możesz oczywiście wpakować sprzęgło hydrauliczne z grzałką elektryczną w układ ogrzewania i tym samym zmniejszyć zużycie gazu. 

Inna opcja to zmajstrowanie pompy ciepła z klimy... jak tu jeden z kolegów opisywał... wygląda na to, że wychodzi 3x taniej.

Ewentualnie kup klimatyzatory do kilku pomieszczeń... to przecież pompy ciepła wiec mogą grzać.

 

Ja miałem trochę łatwiej z decyzją bo klimę mam w domu od początku, wiec cały prąd który "zostanie" zamierzam zużyć na grzanie klimą.. To ma wady bo robi ruch powietrza i odczucie temperatury jest zupełnie inne niż przy ogrzewaniu podłogowym czy grzejnikowym. Raz włączyłem to na próbę na cały dzień i małżonka marudzi, że są duże zmiany temperatury. Fakt, klima się włączy, nagrzeje a potem wyłączy (moja zatrzymuje nawet wentylator przy grzaniu, czego nie ma przy chłodzeniu) i temperatura musi spaść aby się znowu włączyła. No i nastawa na klimie musi być wyższa niż na systemie CO aby oba systemy nie chodziły jednocześnie.

Do tego trzeba kontrolować zużycie (bo jednak nadal kWh z gazu jest tańsza niż z takiego grzania klimą) ale to jest pryszcz.

 

Alternatywnie mogę wywalić obecne sprzęgło i wsadzić takie z grzałką + dorobić sterowanie no ale nie będzie tutaj zysku energetycznego jak z pompy ciepła. 

 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, spad napisał:

 

Ogrzewanie gazowe (ziemny), kaloryfery wszędzie i podłogówka w łazienkach. To piec kondensacyjny, w pomieszczeniach temp. 21 maks. Rocznie ok. 1230 m3, 14MVh.

 

a ile lat ma kocioł ? 

bo jeśli jest w miarę młody to IMO bez sensu ruszać teraz

 

u siebie liczyłem i jakoś mi się nie spinało przejście na PV z gazu

za gaz płacimy rocznie 2.5-3tyś (samo CO+kuchenka), CWU mam z prądu = PV

to sama pompa - 10lat zwrotu, a gdzie PV - kolejne 5lat ? - razem 15lat żeby się instalacja zwróciła

 

poszła instalacja PV 5.2, pokryła zapotrzebowanie na prąd w 100% i jest szansa że się zwróci i zacznie zarabiać

ale załapałem się jeszcze na dopłatę 5tyś 

 

dziś dyskutuje się o zmianie przepisów, to trochę loteria bo i tak na samej autokonsumpcji nie opędzisz CO

CWU można próbować z odpowiednio dużym zasobnikiem ogrzać PV

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, krawiec napisał:

Jaką masz temperaturę wody dla tych kaloryferów? Bo pompą ciepła to pewnie więcej niż 50 - 60 stopni nie osiągniesz,

 

przy kotle kondensacyjnym powinno być ok 50'C max 

u mnie w tej chwili jest 55'C na kotle, ale to ze względu na kocioł, do utrzymania temp w domu wystarczy 45'C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Koonrad napisał:

 

przy kotle kondensacyjnym powinno być ok 50'C max 

u mnie w tej chwili jest 55'C na kotle, ale to ze względu na kocioł, do utrzymania temp w domu wystarczy 45'C

No ja generalnie jadę na 50 stopniach.. ale jak przywali -20 to się nie da.... grzejniki musiały by być gigantyczne (nie wiem na uj mi one, mogłem wszędzie podłogówkę zrobić).

Pytanie jaki jest COP pompy ciepła przy tych 50 na wyjściu...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, krawiec napisał:

No ja generalnie jadę na 50 stopniach.. ale jak przywali -20 to się nie da.... grzejniki musiały by być gigantyczne (nie wiem na uj mi one, mogłem wszędzie podłogówkę zrobić).

Pytanie jaki jest COP pompy ciepła przy tych 50 na wyjściu...

 

Krawiec

 

50 na wyjściu i -20 na wejściu ;)

bo rozumiem że mowa o pompie powierze woda

moja do CWU z tego co pamiętam to poniżej -5'C dość mocno spada, ale to pompa wewnętrzna

może te zewnętrzne do CO mają lepsze parametry \

 

u mnie przy temp niższych niż 50'C kocioł się brudził, tak przynajmniej twierdził serwis

teraz faktcznie jak mamy 55'C to mniej kamienia i syfu jest przy czyszczeniu 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, pomocy, doradźcie co robić. Iść w FV jeszcze czy jednak odpuszczać? Wyceniłem dwie instalacje na 6 kVh i 10 kVH. Pierwsza uwzględniała wariant, że tylko pokrywam zużycie prądu (aktualnie jakieś 5kVh), druga, że dokupuję pompę ciepła zamiast ogrzewania gazowego, które mam. Ale oferty na pomy ciepła po 32 kPLN mocno mnie zniechęciły do tego rozwiązania. Nadal jednak myślę o FV. Rozważam też wariant, że kupuję większą instalację, trochę na zapas i jednocześnie dodaję zasobnik na wodę (teraz go nie mam, piec 2-funkcyjny), który służy mi do ogrzewania CWU, oraz jako uzupełnienie CO. Podobno są już rozwiązania, że można to spiąć ze sobą na osobnej grzałce i wtedy podgrzewam również wodę CO. 
 
Oferty jakie dostałem to 6,2 kVh za 26 kPLN, 10 kVh za 39-40 kPLN. 
Jesteś pewien tych skrótów i jednostek?
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2021 o 09:47, spad napisał:

Oferty jakie dostałem to 6,2 kVh za 26 kPLN, 10 kVh za 39-40 kPLN. 

To i tak dostałeś niezłe wyceny.

U mnie za 4-5kWp były ceny 25-30k. Ale kiepska lokalizacja, cienie i dlatego na SolarEdge.

Dokładając do tego kłótnie osłów w sejmie i Senacie nad kształtem ustawy OZE i niepewność czy prawo nie zadziała wstecz ostatecznie odpuściłem temat :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, open napisał:

To i tak dostałeś niezłe wyceny.

U mnie za 4-5kWp były ceny 25-30k. Ale kiepska lokalizacja, cienie i dlatego na SolarEdge.

Dokładając do tego kłótnie osłów w sejmie i Senacie nad kształtem ustawy OZE i niepewność czy prawo nie zadziała wstecz ostatecznie odpuściłem temat :(

Próbowałeś to liczyć na Tigo? Te optymalizatory można dać tylko do tych paneli które mają złe warunki. Nie muszą być do wszystkich.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krawiec napisał:

Próbowałeś to liczyć na Tigo? Te optymalizatory można dać tylko do tych paneli które mają złe warunki. Nie muszą być do wszystkich.

Nie.

Pamiętam, że mi o tym pisałeś ale chyba nikt nie robił mi oferty na tych optymalizatorach. Jedynie były oferty z mikroinwerterami. 

Być może chcieli po prostu wcisnąć droższe rozwiązanie, czyli SolarEdge, albo ma to jakieś inne wady, nie wiem.

 

Na razie się wstrzymałem. Poczekam co wyjdzie ostatecznie w ustawie, co będzie z "moim prądem" i być może wrócę do tematu. Nie zamierzam teraz się ścigać z ustawodawcą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2021 o 23:39, Fili_P napisał:
W dniu 26.11.2021 o 09:47, spad napisał:
Ludzie, pomocy, doradźcie co robić. Iść w FV jeszcze czy jednak odpuszczać? Wyceniłem dwie instalacje na 6 kVh i 10 kVH. Pierwsza uwzględniała wariant, że tylko pokrywam zużycie prądu (aktualnie jakieś 5kVh), druga, że dokupuję pompę ciepła zamiast ogrzewania gazowego, które mam. Ale oferty na pomy ciepła po 32 kPLN mocno mnie zniechęciły do tego rozwiązania. Nadal jednak myślę o FV. Rozważam też wariant, że kupuję większą instalację, trochę na zapas i jednocześnie dodaję zasobnik na wodę (teraz go nie mam, piec 2-funkcyjny), który służy mi do ogrzewania CWU, oraz jako uzupełnienie CO. Podobno są już rozwiązania, że można to spiąć ze sobą na osobnej grzałce i wtedy podgrzewam również wodę CO. 
 
Oferty jakie dostałem to 6,2 kVh za 26 kPLN, 10 kVh za 39-40 kPLN. 

Jesteś pewien tych skrótów i jednostek?

 

Nie, ale chodzi o 6,2 i 10, i każdy wie o co kaman. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hebel napisał:

Jeśli masz grzejniki odpuść sobie pompę ciepła, pv montuj o ile masz na to wolną kasę, energia tańsza nie będzie, a inflacja zżera złotówki w skarpecie więc... 

 

Ja mam żonę, dwójkę dzieci, psa i trzy koty. W takiej konfiguracji nie ma wolnej kasy. ;)

  • Lubię to 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, luccass napisał:

Ja :)

tapatalked
 

 

Jak masz podzielone, po równo na południe i zachód? Jak produkcja?

Ostatecznie masz to, co odkopałem naście stron wstecz - "6,2kWp / 20szt SUNERGY SUN 310-60M (FB) MONO 310 Czarne / Solax MIC X3-5.0-T-D Three Phase,2x MPPT" ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Jak masz podzielone, po równo na południe i zachód? Jak produkcja?
Ostatecznie masz to, co odkopałem naście stron wstecz - "6,2kWp / 20szt SUNERGY SUN 310-60M (FB) MONO 310 Czarne / Solax MIC X3-5.0-T-D Three Phase,2x MPPT" ?
 
Tak.
8szt na zachód
12szt na południe

Produkcja...co konkretnie Cię interesuje?

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, luccass napisał:

Tak.
8szt na zachód
12szt na południe

Produkcja...co konkretnie Cię interesuje?

tapatalked

 

Ile wyszło przez rok, czy falownik latem "obcina", kiedy jest szczyt produkcji (w sensie pory dnia) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Majkiel said:

Ile wyszło przez rok

W 2021 do teraz 5627kWh według wskazań falownika

6 minutes ago, Majkiel said:

czy falownik latem "obcina",

Nie, ale zaznaczę, że jednak udało mi się wysępić falownik oczko większy (6kW). Na wykresach poniżej wybrałem najlepsze dni w danych miesiącach. Zobacz jak to wygląda.

 

19 minutes ago, Majkiel said:

kiedy jest szczyt produkcji (w sensie pory dnia)

Okolice południa, ale kilka przykładów poniżej:

image.png.3eeaf19b1986f8eed18c8c59c74fb816.png

image.png.78cf591f9781902d278e99fe0c3df9ab.png

image.png.4bbb1de34eb9d3cd27e170aa58494bcc.png

image.png.30b1c1068c561912aeb3986285df1c35.png

image.png.f306f22915a833817b2421cfb7b3a5d2.png

 

image.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2021 o 13:12, hebel napisał:

Jeśli masz grzejniki odpuść sobie pompę ciepła, pv montuj o ile masz na to wolną kasę, energia tańsza nie będzie, a inflacja zżera złotówki w skarpecie więc... 

U mnie na chwilę obecną brak możliwości wykonania przyłącza gazowego. Sieć nie wyrabia. Miała być najpierw pompa ciepła, ale z racji zmian w rozliczeniach od kwietnia 2022 montujemy w styczniu panele.
W domu grzejniki aczkolwiek plan jest taki, aby założyć większe w części dziennej. Pompa typu HT da radę (Daikin ma bardzo dobre parametry przy niskich temp.) tylko pytanie ile to wtedy zeżre🤣. COP 2,0? Także zobaczymy co z tego wyjdzie…

Edytowane przez stig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od lutego tak:

Screenshot_20211204_093951.jpg.0007d6ef80ef3a2a644d14852b93fb9f.jpg

 

Okazalo się też, ze kąt dachu mam nie 15 jak caly czas myślałem, ale 10 stopni :)

Mam nadzieję wyjść na zero, ale okaże się w lutym

Instalacja 4,76kW, na południe

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, _luk_ napisał:

Kto Ci zakładał? Zadowolony z montażu?

Program gminny, więc żadnego wyboru nie miałem ani odnośnie sprzetu czy montażu - z paneli jestem zadowolony, montaż musiał być poprawiany (kable i optymalizatory (de facto u mnie nie potrzebne) za pierwszym razem leżały na blasze, po wytknięciu błędów poprawiali.

Generalnie z rozmowy z drugą ekipa (poprawiająca po pierwszej , która została podobno zwolniona) wnioski sa takie, że na rynku jest taki boom, że firmy biorą ludzi z ulicy bez względu na doświadczenie i trzeba uważać...

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zdecydowałem się na panele, instalacja 5,2 lub 5,6 w zależności ile paneli wejdzie na dach. Panele firmy Risen, falownik Sofar Solar. Całość za 25500 lub 26600 w zależności który wariant uda się zainstalować. Montaż na przełomie stycznia/lutego. 

Ogólnie po trzech tygodniach doświadczeń z firmami od paneli widać, że na rynku są żniwa. Części nawet nie chce się odpisać, odpisują po tygodniu a jak dopytasz to i potem nie odpisują. Rekordziści to tacy, gdzie dostajesz ofertę, jesteś na tak, chcesz żeby przyjechali na konkretny pomiar, umowę, wysyłasz dodatkowe zdjęcia dachu i cisza. No i mój ulubiony fachowiec, co ciekawe sąsiad z osiedla, który zaprojektował mi instalację z panelami w miejscu włazu dachowego i komina spalinowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, spad napisał:

No i zdecydowałem się na panele, instalacja 5,2 lub 5,6 w zależności ile paneli wejdzie na dach. Panele firmy Risen, falownik Sofar Solar. Całość za 25500 lub 26600 w zależności który wariant uda się zainstalować. Montaż na przełomie stycznia/lutego. 

Ogólnie po trzech tygodniach doświadczeń z firmami od paneli widać, że na rynku są żniwa. Części nawet nie chce się odpisać, odpisują po tygodniu a jak dopytasz to i potem nie odpisują. Rekordziści to tacy, gdzie dostajesz ofertę, jesteś na tak, chcesz żeby przyjechali na konkretny pomiar, umowę, wysyłasz dodatkowe zdjęcia dachu i cisza. No i mój ulubiony fachowiec, co ciekawe sąsiad z osiedla, który zaprojektował mi instalację z panelami w miejscu włazu dachowego i komina spalinowego. 

Przecież można na zawiasach zrobić :phi:.

Coś wiem nt, przy rozbudowie instalacji na 20 wysłanych zapytań do okolicznych firm odpisały dwie. Jedna, że dziękują ale nie; druga, że instalują min 10 paneli :bzik:, a było wczesną wiosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, sherif said:

Jedna, że dziękują ale nie; druga, że instalują min 10 paneli :bzik:, a było wczesną wiosną.

 

Może należy poczekać, aż żniwa się skończą i potem inwestować w off-grid :phi: 

Co prawda on-grid nadal powinien się bardziej opłacać, jeśli zainstalowany zostanie przed zmianą stawek, ale kto ich tam wie, co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kiziuk napisał:

 

Może należy poczekać, aż żniwa się skończą i potem inwestować w off-grid :phi: 

Co prawda on-grid nadal powinien się bardziej opłacać, jeśli zainstalowany zostanie przed zmianą stawek, ale kto ich tam wie, co będzie.

Tak też przez moment myślałem, ale to nie tylko bum nakręca ceny, spora inflacja i wzrost kosztów dostaw oraz kursów spowodował, że panele mocno zdrożały. Tak zapewne będzie i w następnym roku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, kiziuk napisał:

Może należy poczekać, aż żniwa się skończą i potem inwestować w off-grid :phi: 

Co prawda on-grid nadal powinien się bardziej opłacać, jeśli zainstalowany zostanie przed zmianą stawek, ale kto ich tam wie, co będzie.

 

Mi w zeszłym tygodniu gość oglądający dach powiedział, że na branżę przyszła kolejna fala. Pierwszą była pierwsza fala covida, drugą wiosna-lato, a teraz ta druga przerodziła się w boom tych, którzy chcą zdążyć. Mówił pół żartem, że zastanawiają się, czy teraz, póki warunki kiepskie, nie montować samych falowników, nie podłączyć na chwilę baterii żeby ta pierwsza kWh poleciała do sieci, a panele na spokojnie wiosną, jak ruch spadnie. Brak ludzi, a zatrudnianie byle kogo to proszenie się o kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
6 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Mi w zeszłym tygodniu gość oglądający dach powiedział, że na branżę przyszła kolejna fala. Pierwszą była pierwsza fala covida, drugą wiosna-lato, a teraz ta druga przerodziła się w boom tych, którzy chcą zdążyć. Mówił pół żartem, że zastanawiają się, czy teraz, póki warunki kiepskie, nie montować samych falowników, nie podłączyć na chwilę baterii żeby ta pierwsza kWh poleciała do sieci, a panele na spokojnie wiosną, jak ruch spadnie. Brak ludzi, a zatrudnianie byle kogo to proszenie się o kłopoty.

To się pewnie tak skończy… tylko jak z energetyki przyjadą na wymianę licznika i nie zobaczą paneli na dachu to może się zrobić smród.

Zreszta, chyba nie trzeba będzie produkować aby się załapać na stare zasady. Wystarczy chyba zgłoszenie wykonania instalacji do końca marca 2022.

 

U mnie tymczasem dzisiaj wjechał falownik i nawet wyprodukował 0,47kWh zanim zasypało panele i zrobiło się ciemno.

 

Co do tej nowej ustawy, to ciekawe jak będzie z rozbudową, bo mam potencjał na wrzucenie 10kWp paneli ( wlazło by więcej ale liczy się moc paneli a nie falownika). Teraz mam 7,46kWp wschód zachód.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, krawiec napisał:

To się pewnie tak skończy… tylko jak z energetyki przyjadą na wymianę licznika i nie zobaczą paneli na dachu to może się zrobić smród.

Zreszta, chyba nie trzeba będzie produkować aby się załapać na stare zasady. Wystarczy chyba zgłoszenie wykonania instalacji do końca marca 2022.

 

ogólnie śliski temat, bo elektryk podpisuje ze wykonał instalację a przecież nie wykonał 

dodatkowo występujesz o dotację gdzie też potwierdzasz 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, krawiec napisał:

To się pewnie tak skończy… tylko jak z energetyki przyjadą na wymianę licznika i nie zobaczą paneli na dachu to może się zrobić smród.

Pod warunkiem, że im wpiszą taki punkt do OTki. ;l

U mnie paneli nie widzieli, panele mam od innej ulicy niż licznik i wpuściłem ich bramką od strony licznika (wcześniej dzwonili to od razu kazałem tam podjechać).

Chyba, że jeździli w koło rozglądając się po dachach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Koonrad napisał:

 

ogólnie śliski temat, bo elektryk podpisuje ze wykonał instalację a przecież nie wykonał 

dodatkowo występujesz o dotację gdzie też potwierdzasz 

 

Jaką dotację, 3 koła z Mój Prąd 3.0, który już się skończył?

No chyba, że ktoś na regionalną  jakąś się załapie.

 

Ktoś już dostał kasę z MP 3.0?

Powieszona tablica dziękczynna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krawiec napisał:

To się pewnie tak skończy… tylko jak z energetyki przyjadą na wymianę licznika i nie zobaczą paneli na dachu to może się zrobić smród.

Zreszta, chyba nie trzeba będzie produkować aby się załapać na stare zasady. Wystarczy chyba zgłoszenie wykonania instalacji do końca marca 2022.

 

Dlatego pisałem, że mówił to półżartem ;)

 

Godzinę temu, krawiec napisał:

U mnie tymczasem dzisiaj wjechał falownik i nawet wyprodukował 0,47kWh zanim zasypało panele i zrobiło się ciemno.

 

Całkiem nieźle. U mamy dziś 0,39kWh z instalacji 7,12kWp - najsłabszy dzień od instalacji w październiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

Co polecacie do monitorowania instalacji?

Fabryczny cloud jest jakiś dziwny... cały czas pokazuje prąd na każdej z 3 faz po stronie AC 0,8A.... mimo że produkcji brak. 

Raczej jest nie możliwe aby falownik ciągnął prąd z sieci w takiej ilości....

Zresztą wyświetlacz też pokazuje 0,8A na fazę...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, krawiec napisał:

Co polecacie do monitorowania instalacji?

Fabryczny cloud jest jakiś dziwny... cały czas pokazuje prąd na każdej z 3 faz po stronie AC 0,8A.... mimo że produkcji brak. 

Raczej jest nie możliwe aby falownik ciągnął prąd z sieci w takiej ilości....

Zresztą wyświetlacz też pokazuje 0,8A na fazę...

 

Masz gdzie zapiąć modbusa? Jakieś raspi czy coś?

Jak masz to https://sklep.pvmonitor.pl/monitoring-produkcji-i-zuzycia/58-eastron-sdm630-modbus.html

Jak nie masz to dodatkowo https://sklep.pvmonitor.pl/monitoring-produkcji-i-zuzycia/55-pvmterminal-wifi.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, krawiec napisał:

Co polecacie do monitorowania instalacji?

Fabryczny cloud jest jakiś dziwny... cały czas pokazuje prąd na każdej z 3 faz po stronie AC 0,8A.... mimo że produkcji brak. 

Raczej jest nie możliwe aby falownik ciągnął prąd z sieci w takiej ilości....

Zresztą wyświetlacz też pokazuje 0,8A na fazę...

 

Krawiec

Ja używam ORNO OR-WE-517 do monitorowania zużycia. Dane o produkcji ściągam z serwerka inwertera (przez Json) - chyba większość ma to wbudowane. Dane obrabiam na Raspberry. Jeżeli nie masz serwerka www na inwerterze to pewnie jest Modbus, którym można zczytać dane.

Mój fabryczny cloud dość szybko się skończył, po firma zmieniła właściciela i oleli portal, choć w sumie i tak nie korzystałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
17 minut temu, sherif napisał:

Ja używam ORNO OR-WE-517 do monitorowania zużycia. Dane o produkcji ściągam z serwerka inwertera (przez Json) - chyba większość ma to wbudowane. Dane obrabiam na Raspberry. Jeżeli nie masz serwerka www na inwerterze to pewnie jest Modbus, którym można zczytać dane.

Mój fabryczny cloud dość szybko się skończył, po firma zmieniła właściciela i oleli portal, choć w sumie i tak nie korzystałem.

Inwerter to SOFAR. Ma fabryczny logger który coś tam pokazuje przez WWW i apke która pokazuje więcej.

W teorii można wsadzić jakiś licznik w instalację - ale to przecież nie przy inwerterze tylko na wejściu zasilania do budynku... 

W praktyce zobaczymy co Tauron wykombinuje i czy założą licznik ze zdalnym odczytem czy zostanie ten co jest bo jest dwukierunkowy.

 

Ten cloud od falownika pokazuje całkiem ładnie wszystkie parametry... tylko ten prąd po stronie AC jest zastanawiający...

 

Krawiec

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




To się pewnie tak skończy… tylko jak z energetyki przyjadą na wymianę licznika i nie zobaczą paneli na dachu to może się zrobić smród.
 
Krawiec


Nic się nie zrobi. Np do taurona teraz się ponoć zgłasza przed montażem, przychodzą i wymieniają licznik za kolejnością. Kolega jeszcze nie ma paneli a licznik ma już wymieniony, inny znajomy między montażem paneli a wymiana licznika miał 1,5 tyg, bo firma montująca zgłosiła on line przed montażem paneli.

Poza tym instalator jest od wymiany licznika a nie kontroli czy są panele, a one mogą być po drugiej stronie domu.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krawiec napisał:

Inwerter to SOFAR. Ma fabryczny logger który coś tam pokazuje przez WWW i apke która pokazuje więcej.

W teorii można wsadzić jakiś licznik w instalację - ale to przecież nie przy inwerterze tylko na wejściu zasilania do budynku... 

W praktyce zobaczymy co Tauron wykombinuje i czy założą licznik ze zdalnym odczytem czy zostanie ten co jest bo jest dwukierunkowy.

 

Ten cloud od falownika pokazuje całkiem ładnie wszystkie parametry... tylko ten prąd po stronie AC jest zastanawiający...

 

Krawiec

 

IMO jednym z założeń monitorowanie zużycia jest bazowanie na niezależnym liczniku od dostawy prądu. Tak, licznik taki montuje się na wejściu zasilania. Mają do dyspozycji zużycie oraz produkcję można sobie wyliczyć ilość energii wysłanej i odebranej, czyli to co rejestruje "ZE".

U mnie też nigdzie nie było napisane, że inwerter ma JSON, dopiero support mi to podpowiedział. Modbusa widziałem, ale nie chciało mi się ciągnąć kabla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
3 minuty temu, sherif napisał:

IMO jednym z założeń monitorowanie zużycia jest bazowanie na niezależnym liczniku od dostawy prądu. Tak, licznik taki montuje się na wejściu zasilania. Mają do dyspozycji zużycie oraz produkcję można sobie wyliczyć ilość energii wysłanej i odebranej, czyli to co rejestruje "ZE".

U mnie też nigdzie nie było napisane, że inwerter ma JSON, dopiero support mi to podpowiedział. Modbusa widziałem, ale nie chciało mi się ciągnąć kabla.

No dobra, tylko jaki jest sens monitorowania tego u siebie mając e-licznik z Taurona? Do zarządzania zużyciem to co na liczniku ZE chyba starczy... 

Sofar ma WiFi i RS485. Po WiFi ma otwarte dwa porty standardowy 80 i 8899. Na tym drugim nie mam jeszcze pojęcia co siedzi.. połączyć się da wiec jakiś serwer jest tam uruchomiony. Grzebać da się tylko w dzień... bo jak jest ciemno to wszystko jest "martwe". 

 

Krawiec

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krawiec napisał:

Co polecacie do monitorowania instalacji?

Fabryczny cloud jest jakiś dziwny... cały czas pokazuje prąd na każdej z 3 faz po stronie AC 0,8A.... mimo że produkcji brak. 

Raczej jest nie możliwe aby falownik ciągnął prąd z sieci w takiej ilości....

Zresztą wyświetlacz też pokazuje 0,8A na fazę...

 

Krawiec

Mój sofar też pokazuje prąd po ac 0.9A mimo że produkcji brak, sam się zastanawiam o co chodzi, kupiłem licznik dwukierunkowy z wyjściem impulsowym ale te impulsy to jakaś sciema być bo wysyła sumę mocy pobraną i oddaną. Jest zestaw zamela na suple licznik dwa kierunki ze zdalnym odczytem ale cena trochę mnie zniechęca (450pln)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
9 minut temu, hebel napisał:

Mój sofar też pokazuje prąd po ac 0.9A mimo że produkcji brak, sam się zastanawiam o co chodzi, kupiłem licznik dwukierunkowy z wyjściem impulsowym ale te impulsy to jakaś sciema być bo wysyła sumę mocy pobraną i oddaną. Jest zestaw zamela na suple licznik dwa kierunki ze zdalnym odczytem ale cena trochę mnie zniechęca (450pln)

Tylko ten zamel jest przekładnikowy... zastanawiam się jak z dokładnością i coś widziałem na forum, że nie bardzo jest dwukierunkowy...

W sumie to do monitorowania przydały by się dwa.. jeden na wyjściu falownika a drugi na wejściu/wyjściu do budynku. Wtedy by było wiadomo ile produkuje falownik, ile oddajemy do sieci albo ile z niej pobieramy. 

Tylko znowu pozostanie problem balansowania bo chyba ZE ma obowiązek balansować zużycie... Ale jak to działa? Jak na L1 ciągniemy 1A a na L2 oddajemy też 1A to zużycie będzie 0 przy założeniu że na L3 nic nie pobieramy i nic nie oddajemy.

 

Krawiec

 

Edytowane przez krawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, krawiec napisał:

Tylko ten zamel jest przekładnikowy... zastanawiam się jak z dokładnością i coś widziałem na forum, że nie bardzo jest dwukierunkowy...

W sumie to do monitorowania przydały by się dwa.. jeden na wyjściu falownika a drugi na wejściu/wyjściu do budynku. Wtedy by było wiadomo ile produkuje falownik, ile oddajemy do sieci albo ile z niej pobieramy. 

Tylko znowu pozostanie problem balansowania bo chyba ZE ma obowiązek balansować zużycie... Ale jak to działa? Jak na L1 ciągniemy 1A a na L2 oddajemy też 1A to zużycie będzie 0 przy założeniu że na L3 nic nie pobieramy i nic nie oddajemy.

 

Krawiec

 

ZE bilansuje miedzyfazowo dopiero przy rozliczeniu półrocznym/rocznym, a sam licznik ZE bilansuje fazowo jak wyżej napisałeś, miałem już dni gdzie 2/3 produkcji poszło na autokomsumcjie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
Teraz, hebel napisał:

ZE bilansuje miedzyfazowo dopiero przy rozliczeniu półrocznym/rocznym, a sam licznik ZE bilansuje fazowo jak wyżej napisałeś, miałem już dni gdzie 2/3 produkcji poszło na autokomsumcjie 

Ale jak przy rozliczeniu? Liczniki pokazują zużycie na każdej fazie?

U mnie siedzi Norax 3 i nie widzę aby pokazywał zużycie/oddanie na każdej fazie... Ciekawe czy go wymienią.

 

A swoją drogą... powinienem wyłączyć instalacje PV? W sumie nie produkuje prawie nic wiec raczej nie odda na razie nic do sieci... te 0,19 kWh co wyprodukował dzisiaj pewnie zjadły pompy CO bo maksymalna moc produkcji była 90W. Panele jednak przysypane śniegiem trochę...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, krawiec napisał:

Ale jak przy rozliczeniu? Liczniki pokazują zużycie na każdej fazie?

U mnie siedzi Norax 3 i nie widzę aby pokazywał zużycie/oddanie na każdej fazie... Ciekawe czy go wymienią.

 

A swoją drogą... powinienem wyłączyć instalacje PV? W sumie nie produkuje prawie nic wiec raczej nie odda na razie nic do sieci... te 0,19 kWh co wyprodukował dzisiaj pewnie zjadły pompy CO bo maksymalna moc produkcji była 90W. Panele jednak przysypane śniegiem trochę...

 

Krawiec

Rozpędziłem się i o jednym myślałem a o drugim napisałem, i wyszła głupota miałem na myśli pobraną/oddaną rozlicza się półrocznie/rocznie, a bilansowania jako takiego na liczniku/ chyba nie ma, załóżmy że produkcję masz powiedzmy po 5A na fazę, a jak pobierasz z jednej fazy 10 A to masz 5 autokomsumcji i 5 pobierasz z sieci. Miałem kiedyś słoneczna sobotę zrobiłem foto licznika o 8.30 i 17 produkcję miałem 15kwh, zużyłem 4kwh i 5 pchnąłem w sieć więc raczej licznik nie bilansuje się miedzyfazowo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.