Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Gość krawiec
16 minut temu, hebel napisał:

Rozpędziłem się i o jednym myślałem a o drugim napisałem, i wyszła głupota miałem na myśli pobraną/oddaną rozlicza się półrocznie/rocznie, a bilansowania jako takiego na liczniku/ chyba nie ma, załóżmy że produkcję masz powiedzmy po 5A na fazę, a jak pobierasz z jednej fazy 10 A to masz 5 autokomsumcji i 5 pobierasz z sieci. Miałem kiedyś słoneczna sobotę zrobiłem foto licznika o 8.30 i 17 produkcję miałem 15kwh, zużyłem 4kwh i 5 pchnąłem w sieć więc raczej licznik nie bilansuje się miedzyfazowo 

Hm.. wedle nowych przpisow powinno byc bilansowanie.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krawiec napisał:

No dobra, tylko jaki jest sens monitorowania tego u siebie mając e-licznik z Taurona? Do zarządzania zużyciem to co na liczniku ZE chyba starczy... 

Sofar ma WiFi i RS485. Po WiFi ma otwarte dwa porty standardowy 80 i 8899. Na tym drugim nie mam jeszcze pojęcia co siedzi.. połączyć się da wiec jakiś serwer jest tam uruchomiony. Grzebać da się tylko w dzień... bo jak jest ciemno to wszystko jest "martwe". 

 

Krawiec

 

Taki, że licznik też może paść, więc przy okazji jest kontrola. Poza tym licznik jest z ich strony i nie masz wszystkich parametrów jak zużycie produkcji na własne potrzeby, czy ilość kWh zużywanych przez dom. 

Port 80 to serwer www, 8k to porty zazwyczaj do zarządzania urządzeniem. Trzeba by się wczytać w dokumentację czy pogadam kimś ze wsparcia. 

Dziwne .. u mnie inwerter działa cały czas, więc serwer jest dostępny non-stop. Może się to gdzieś ustawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
2 minuty temu, sherif napisał:

Taki, że licznik też może paść, więc przy okazji jest kontrola. Poza tym licznik jest z ich strony i nie masz wszystkich parametrów jak zużycie produkcji na własne potrzeby, czy ilość kWh zużywanych przez dom. 

Port 80 to serwer www, 8k to porty zazwyczaj do zarządzania urządzeniem. Trzeba by się wczytać w dokumentację czy pogadam kimś ze wsparcia. 

Dziwne .. u mnie inwerter działa cały czas, więc serwer jest dostępny non-stop. Może się to gdzieś ustawia.

A jaki masz inverter? Elektryk mowil, ze Sofar jest zasilany z DC i jak nie ma mocy z paneli to sie wylaczy. Nigdzie w instrukcji nie ma informacji o mozliwosci przelaczenia.

 

Krawiec

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, krawiec napisał:

A jaki masz inverter? Elektryk mowil, ze Sofar jest zasilany z DC i jak nie ma mocy z paneli to sie wylaczy. Nigdzie w instrukcji nie ma informacji o mozliwosci przelaczenia.

 

Krawiec

 

 

Inwerter Steca. Jest zasilany z sieci. Gdy nie ma produkcji to się wygasza, ale działa dalej. Prądy mi dobrze pokazuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, krawiec napisał:

Tylko ten zamel jest przekładnikowy... zastanawiam się jak z dokładnością i coś widziałem na forum, że nie bardzo jest dwukierunkowy...

 

Na różnych forach i grupach różnie piszą. Ja akurat na zbyt wiele negatywów się nie natknąłem, urządzenie mam, ale póki co tylko testowo podpięte do jakiegoś kabla w rozbebeszonej puszce w garażu ;) Działa, wartość nawet z grubsza zgadza się z tym co jest napisane na żarówkach które są dalej. Póki co nie mam czasu żeby zająć się tablicą, a poza zamelem są tam jeszcze inne rzeczy do ogarnięcia/uporządkowania.

Jak dobrze pójdzie, to jeszcze w tym roku albo w styczniu będą panele, więc wtedy postaram się powiedzieć jak z dwukierunkowością MEW-01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gminie ruszył program grantów, dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych.

No i jest taki zapis:

 

Zakaz podwójnego dofinansowania

Zakres zakres prac objęty kosztami do pokrycia grantem nie może być jednocześnie
finansowany z innych źródeł preferencyjnych, np. dotacji czy pożyczek umarzalnych

w jakiejkolwiek części.

 

Czy waszym zdaniem "ulga termomodernizacyjna" rozliczana w pit łapie się na podwójne dofinansowanie, czy spokojnie można uwzględnić fotowoltaikę w rozliczeniu rocznym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Majkiel napisał:

W gminie ruszył program grantów, dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych.

No i jest taki zapis:

 

Zakaz podwójnego dofinansowania

Zakres zakres prac objęty kosztami do pokrycia grantem nie może być jednocześnie
finansowany z innych źródeł preferencyjnych, np. dotacji czy pożyczek umarzalnych

w jakiejkolwiek części.

 

Czy waszym zdaniem "ulga termomodernizacyjna" rozliczana w pit łapie się na podwójne dofinansowanie, czy spokojnie można uwzględnić fotowoltaikę w rozliczeniu rocznym ?

Moim zdaniem nie łapie się na podwójne dofinansowanie.

Podobny zapis o jedynym źródle dofinansowania jest w Mój Prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
2 godziny temu, Majkiel napisał:

W gminie ruszył program grantów, dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych.

No i jest taki zapis:

 

Zakaz podwójnego dofinansowania

Zakres zakres prac objęty kosztami do pokrycia grantem nie może być jednocześnie
finansowany z innych źródeł preferencyjnych, np. dotacji czy pożyczek umarzalnych

w jakiejkolwiek części.

 

Czy waszym zdaniem "ulga termomodernizacyjna" rozliczana w pit łapie się na podwójne dofinansowanie, czy spokojnie można uwzględnić fotowoltaikę w rozliczeniu rocznym ?

Ulga podatkowa nie jest dotacją ani pożyczką umarzalną... Raczej...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Majkiel napisał:

W gminie ruszył program grantów, dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych.

No i jest taki zapis:

 

Zakaz podwójnego dofinansowania

Zakres zakres prac objęty kosztami do pokrycia grantem nie może być jednocześnie
finansowany z innych źródeł preferencyjnych, np. dotacji czy pożyczek umarzalnych

w jakiejkolwiek części.

 

Czy waszym zdaniem "ulga termomodernizacyjna" rozliczana w pit łapie się na podwójne dofinansowanie, czy spokojnie można uwzględnić fotowoltaikę w rozliczeniu rocznym ?

Moim zdaniem się łapie, bo ulga w podatku to nie dofinansowanie. Przy tym programie nie możesz skorzystać np z Mój prąd i po to jest ten punkt. U rodziców było podobnie w gminie. Aczkolwiek najlepiej dopytać się u źródła.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gminie ruszył program grantów, dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych.
No i jest taki zapis:
 
Zakaz podwójnego dofinansowania
Zakres zakres prac objęty kosztami do pokrycia grantem nie może być jednocześnie
finansowany z innych źródeł preferencyjnych, np. dotacji czy pożyczek umarzalnych

w jakiejkolwiek części.
 
Czy waszym zdaniem "ulga termomodernizacyjna" rozliczana w pit łapie się na podwójne dofinansowanie, czy spokojnie można uwzględnić fotowoltaikę w rozliczeniu rocznym ?
U mnie pozwoli odliczyc ulgę ale od kwoty pomniejszonej o dotacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

Ktos tu ma Sofara i moglby sprawdzic jakie podaje rezystancje izolacji. Powinny byc 3 parametry dla dwoch plusow i minusa.

U mnie sa spore roznice, niby zgodnie z normami bo wszystko powyzej 1M Ohma ale na jednym plusie mam 1,3 a na drugim 2,1. Ujemny ma 1,6 i zastanawiam sie czy dymic....

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2021 o 20:29, krawiec napisał:

Ktos tu ma Sofara i moglby sprawdzic jakie podaje rezystancje izolacji. Powinny byc 3 parametry dla dwoch plusow i minusa.

U mnie sa spore roznice, niby zgodnie z normami bo wszystko powyzej 1M Ohma ale na jednym plusie mam 1,3 a na drugim 2,1. Ujemny ma 1,6 i zastanawiam sie czy dymic....

 

Krawiec

Jest to gdzieś w falowniku taka opcja? Mica mam w robocie, a teraz jako że się urlopuję więc nie przytargam miernika i nie pomierzę, jak mierzyłem po montażu paneli wychodziło sporo więcej jakoś grubo ponad 100M (napięciem 1000V)

Edytowane przez hebel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
20 minut temu, hebel napisał:

Jest to gdzieś w falowniku taka opcja? Mica mam w robocie, a teraz jako że się urlopuję więc nie przytargam miernika i nie pomierzę, jak mierzyłem po montażu paneli wychodziło sporo więcej jakoś grubo ponad 100M (napięciem 1000V)

Jest, ale juz wiadomo, ze pokazuje jakies glupoty zwlaszcza podczas pracy.

Przy odlaczonym 230V pokazuje od 8 do 50Mohmow w zaleznosci od dnia ( na razie mam odlaczona instalacje od sieci bo jeszcze sie Tauron nie pojawil).

Oczywiscie jak ten pomiar zleci na falowniku ponizej 1M ohma to wywali blad. Ludzie raportuja ze maja podobne rozbieznosci.

 

Ciekawi mnie tez parametr mocy biernej, bo jest dostepny w samym falowniku ale w apce i w cloud nie znalazlem tego parametru.

 

Z falownika mozna czytac dane po modbus z wykorzystaniem dolaczonego loggera wifi ale nie znalazlem dokumentacji rejestrow do mojej wersji. Sa do 1 fazowych i do 3 fazowych ale z trzema wejsciami DC.

 

Czesc parametrow jest oczywiscie taka sama ale czesc jest totalnie z tyłka.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2021 o 18:00, krawiec napisał:

Jest, ale juz wiadomo, ze pokazuje jakies glupoty zwlaszcza podczas pracy.

Przy odlaczonym 230V pokazuje od 8 do 50Mohmow w zaleznosci od dnia ( na razie mam odlaczona instalacje od sieci bo jeszcze sie Tauron nie pojawil).

Oczywiscie jak ten pomiar zleci na falowniku ponizej 1M ohma to wywali blad. Ludzie raportuja ze maja podobne rozbieznosci.

 

Ciekawi mnie tez parametr mocy biernej, bo jest dostepny w samym falowniku ale w apce i w cloud nie znalazlem tego parametru.

 

Z falownika mozna czytac dane po modbus z wykorzystaniem dolaczonego loggera wifi ale nie znalazlem dokumentacji rejestrow do mojej wersji. Sa do 1 fazowych i do 3 fazowych ale z trzema wejsciami DC.

 

Czesc parametrow jest oczywiscie taka sama ale czesc jest totalnie z tyłka.

 

Krawiec

 

Ja mam sofara, ale nie wpadłem na pomysł pomiarów rezystancji (skoro działa, to nie ruszam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2021 o 20:29, krawiec napisał:

Ktos tu ma Sofara i moglby sprawdzic jakie podaje rezystancje izolacji. Powinny byc 3 parametry dla dwoch plusow i minusa.

U mnie sa spore roznice, niby zgodnie z normami bo wszystko powyzej 1M Ohma ale na jednym plusie mam 1,3 a na drugim 2,1. Ujemny ma 1,6 i zastanawiam sie czy dymic....

 

Krawiec

Ja mam tak:

obraz.png.2e9a4a29790af3ede4ecc51b91d263ae.png

 

Podłączony fizycznie tylko pierwszy string.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2021 o 18:00, krawiec napisał:

Z falownika mozna czytac dane po modbus z wykorzystaniem dolaczonego loggera wifi ale nie znalazlem dokumentacji rejestrow do mojej wersji.

Mam 3-fazowy z dwoma wejściami i dokumentację, wg której robiłem program do odczytu i raczej się zgadzają.

Poniżej adresy 0-39 z opisami:

Cytat

  InverterValue("Operating state", 0, 1, " "),  // 0 - wait, 1 - check, 2 - normal, 3 - fault, 4 - permament

  InverterValue("Fault 1", 1, 1, " "),

  InverterValue("Fault 2", 2, 1, " "),

  InverterValue("Fault 3", 3, 1, " "),

  InverterValue("Fault 4", 4, 1, " "),

  InverterValue("Fault 5", 5, 1, " "),

  InverterValue("PV1 voltage", 6, 10, "V"),

  InverterValue("PV1 current", 7, 100, "A"),

  InverterValue("PV2 voltage", 8, 10, "V"),

  InverterValue("PV2 current", 9, 100, "A"),

  InverterValue("PV1 power", 10, 0.1, "W"),

  InverterValue("PV2 power", 11, 0.1, "W"),

  InverterValue("Output active power", 12, 0.1, "W"), // chwilowa moc czynna

  InverterValue("Output reactive power", 13, 0.1, "Var"),  // chwilowa moc bierna

  InverterValue("Grid frequency", 14, 100, "Hz"),

  InverterValue("A-phase voltage", 15, 10, "V"),

  InverterValue("A-phase current", 16, 100, "A"),

  InverterValue("B-phase voltage", 17, 10, "V"),

  InverterValue("B-phase current", 18, 100, "A"),

  InverterValue("C-phase voltage", 19, 10, "V"),

  InverterValue("C-phase current", 20, 100, "A"),

  InverterValue("Total production ", 21, 2, 1, "kWh"), // total energy

  InverterValue("Total generation time ", 23, 2, 1, "h"), //total operational time

  InverterValue("Today production", 25, 100, "kWh"),

  InverterValue("Today generation time", 26, 1, "m"), //today generation time in minutes //static value? during fault (no grid) stays the same

  InverterValue("Inverter module temperature", 27, 1, "C"), //module temperature

  InverterValue("Inverter inner temperature", 28, 1, "C"), //inverter temperature

  InverterValue("Inverter Bus voltage", 29, 10, "V"), //bus voltage

  InverterValue("PV1 voltage sample by  slave CPU", 30, 10, "V"), // Vice CPU input voltage 1

  InverterValue("PV1 current sample by  slave CPU", 31, 100, "A"), //during fault (no grid) there is an value

  InverterValue("Count-down time", 32, 1, "h"), //count down timer (h)

  InverterValue("Inverter alert message", 33, 1, " "),

  InverterValue("Input mode", 34, 1, " "),

  InverterValue("Board inner message", 35, 1, " "),

  InverterValue("Insulation of PV1+ to ground", 36, 1, "Ohm"), //PV1 insulation resistance

  InverterValue("Insulation of PV2+ to ground", 37, 1, "Ohm"), //PV2 insulation resistance

  InverterValue("Insulation of PV - to ground", 38, 1, " "), //isolation impedance - cathone to ground

InverterValue("Country code", 39, 1, " ") /*,  //country code

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
14 minut temu, DarekB napisał:

Mam 3-fazowy z dwoma wejściami i dokumentację, wg której robiłem program do odczytu i raczej się zgadzają.

Poniżej adresy 0-39 z opisami:

 

Np. ta wartosć:

  InverterValue("PV1 current sample by  slave CPU", 31, 100, "A"), //during fault (no grid) there is an value

 

u mnie ten parametr ma wartości zbliżone do NAPIĘCIA na drugim stringu. Na pewno nie jest to prąd po 350A to przesada...

Między innymi z tego powodu wydaje mi się, że dokumentacja jest do 1 fazowego. Znalazłem też do 3-fazowego ale z 3 wejściami DC. Tam wiecej parametrów się nie zgadza.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
13 minut temu, DarekB napisał:

Wartości właśnie odczytane z falownika

Kolejno opis, wartość odczytana, dzielnik, wartość rzeczywista, jednostka

obraz.png.06bbc677ddf1866cd6fe1c6eb99fdfc1.png

Jaki model?

 

U mnie PV1 current sample by slave CPU pokazuje aktualnie 424.3 przy odłączonej instalacji od sieci (bo jeszcze Tauron się nie pojawił).

Nie wierze, że to są nawet 4,243A... u Ciebie też te 8,25A to sporo mając prąd na tym stringu 2,19 zmierzony w innym rejestrze.

Parametr Reactive Power tez jest jakiś z "dudy".

 

Krawiec

Edytowane przez krawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

Q...r....ka.... 

Jak się właśnie okazało, podłączenie fotowoltaiki do sieci gdy umowa na punkt poboru prądu jest na dwie osoby przerasta możliwości systemów informatycznych taurona... nosz..... miesiąc w plecy...

Jak można.....robić takie rzeczy... i spuścić wszystko do /dev/null.... 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, krawiec napisał:

Q...r....ka.... 

Jak się właśnie okazało, podłączenie fotowoltaiki do sieci gdy umowa na punkt poboru prądu jest na dwie osoby przerasta możliwości systemów informatycznych taurona... nosz..... miesiąc w plecy...

Jak można.....robić takie rzeczy... i spuścić wszystko do /dev/null.... 

 

Krawiec

 

A weź tu dostań jakieś dofinansowanie, jak np. jedno z małżonków jest rolnikiem 🙄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, krawiec napisał:

Q...r....ka.... 

Jak się właśnie okazało, podłączenie fotowoltaiki do sieci gdy umowa na punkt poboru prądu jest na dwie osoby przerasta możliwości systemów informatycznych taurona... nosz..... miesiąc w plecy...

Jak można.....robić takie rzeczy... i spuścić wszystko do /dev/null.... 

 

Krawiec

Po co zawieraliście umowę na 2 osoby jak bez problemu da się na 1?

Po to by se problemów narobić np. przy rozwiązaniu czy zmianie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
18 minut temu, ZUBERTO napisał:

Po co zawieraliście umowę na 2 osoby jak bez problemu da się na 1?

Po to by se problemów narobić np. przy rozwiązaniu czy zmianie?

O ile pamietam 12 lat temu byly z tym jakies cyrki... bo dom jest na dwie osoby i wszystkie papiery potrzebne do umowy tez byly. 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q...r....ka.... 
Jak się właśnie okazało, podłączenie fotowoltaiki do sieci gdy umowa na punkt poboru prądu jest na dwie osoby przerasta możliwości systemów informatycznych taurona... nosz..... miesiąc w plecy...
Jak można.....robić takie rzeczy... i spuścić wszystko do /dev/null.... 
 
Krawiec
Ja na razie na Taurona narzekać nie mogę. Montaz instalacji mam za miesiąc a licznik założony tydzień temu, niecale dwa tygodnie od złożenia podania o licznik dwukierunkowy.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, krawiec napisał:

O ile pamietam 12 lat temu byly z tym jakies cyrki... bo dom jest na dwie osoby i wszystkie papiery potrzebne do umowy tez byly. 

U mnie dom na 2os, ale umowy jak na prad na 1os.

Minus taki, że z żoną nie chcą gadać, nie podadzą jej np kwot a to akurat ona płaci u nas. Faktur patałachy też nie potrafią dobrze wystawić, zwykle co 6m jest więcej niż jedna runda, ostatnio nawet 4x wysyłali :bzik:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, spad napisał:

Ja na razie na Taurona narzekać nie mogę. Montaz instalacji mam za miesiąc a licznik założony tydzień temu, niecale dwa tygodnie od złożenia podania o licznik dwukierunkowy.

 

Widzisz, a mama czekała prawie miesiąc na licznik od Taurona. Piękne słońce było, panele na dachu, a licznika niet :(

Zobaczymy jak u mnie pójdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
18 minut temu, GoldFinger napisał:

I krótkie podsumowanie 2021 roku

Instalacja z 2020 roku 5,1 kWp (strona południowa, nachylenie dachu ok. 32 stopnie) wyprodukowała 5417 kWh.

 

Ta sama moc instalacji tj 5.1, start luty 2020, instalacja na gruncie

2021 5.74MWh

IMG_20220102_132236.jpg.f1ab4abe3cd5a88242fa7e9b32acfbe3.jpg

 

Dla porównania 2020 (instalacja wystartowała pod koniec lutego)

W sumie porównywalnie, gdyby dodać styczeń i luty wyszło by koło 5.8-5.9MWh

IMG_20220102_132542.jpg.0dc385c080ef3156e958f383ddb6a99d.jpg

 

I jeszcze wykres z Tauron pobór/oddanie

IMG_20220102_133157.jpg.d789175a128e94ee8cb999c566cb94b2.jpg

 

Trochę zapasu zostało jeszcze ;)

Edytowane przez Koonrad
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny październik bardzo dobrze widać na Waszych wykresach.

U mamy instalacja 7,12 wyprodukowała ok 250kWh w listopadzie i 150 w grudniu.

 

Jak dobrze pójdzie, za kilka(naście) dni i u mnie na dach wjadą panele :jem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skończyli.

Na dach wjechało 18 paneli Hyundai HiE-S410VG, a do garażu falownik FoxEss.

11 paneli na południe, 7 za zachód. 

Teraz jeszcze czekam na licznik....

 

obraz.png.76e0f3dadb8ad9e7a9865506fe9259b7.png

Edytowane przez Majkiel
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mógłby ktoś mnie poratować danymi godzinowymi za cały rok jeśli chodzi o pobór energii na potrzeby własne i produkcja z paneli? Mam tylko to 2 ale chciałem zrobić jakąś realną ocenę oplacalności inwestycji po zmianach od kwietnia 2022. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2022 o 20:41, lucash napisał:

czy mógłby ktoś mnie poratować danymi godzinowymi za cały rok jeśli chodzi o pobór energii na potrzeby własne i produkcja z paneli? Mam tylko to 2 ale chciałem zrobić jakąś realną ocenę oplacalności inwestycji po zmianach od kwietnia 2022. 

Ja mam instalacje od marca 2021 3.3kWp. W 2021 wyprodukowala 3221kWh.

Wg e-licznika oddalem do sieci 1986kWh w 2021.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2022 o 20:41, lucash napisał:

czy mógłby ktoś mnie poratować danymi godzinowymi za cały rok jeśli chodzi o pobór energii na potrzeby własne i produkcja z paneli? Mam tylko to 2 ale chciałem zrobić jakąś realną ocenę oplacalności inwestycji po zmianach od kwietnia 2022. 

U mnie 2021 był najgorszym rokiem. Produkcja 3756kWh z 4.5kWp (poprzednie lata 4.2-4.3kWh).

Zużycie 350-512kWh/m, rocznie ok 5MWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.