Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, zinger napisał:

Nie skumalem, co w rozdzialce godzinowej Cie interesuje?

Tu mam statystyke zuzycia pradu w poszczegolnych strefach (G13) za 2021

 

 

Screenshot_20220117-161632.jpg

No tak ale w nowym modelu rozliczeniowym będziesz niewykorzystaną energię sprzedawał po jakiejś tam średniej miesięcznej. A żeby policzyć średnią miesięczną...trzeba mieć dane godzinowe ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lucash napisał:

No tak ale w nowym modelu rozliczeniowym będziesz niewykorzystaną energię sprzedawał po jakiejś tam średniej miesięcznej. A żeby policzyć średnią miesięczną...trzeba mieć dane godzinowe ;) 

Dane godzinowe w aplikacji e-licznik sa, ale to per dzien. Nie widze nigdzie jakichs zbiorczych pokazujacych ile w jakich godzinach zuzylem, ile oddalem.

Rozliczenie bede mial po roku, tj koncem marca. No i ja sie bede rozliczal po starych zasadach, czyli "oddadza" mi 80% z tego co wyprodukowalem a nie skonsumowalem, a reszte doplace wg zuzycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, zinger napisał:

Dane godzinowe w aplikacji e-licznik sa, ale to per dzien. Nie widze nigdzie jakichs zbiorczych pokazujacych ile w jakich godzinach zuzylem, ile oddalem.

Rozliczenie bede mial po roku, tj koncem marca. No i ja sie bede rozliczal po starych zasadach, czyli "oddadza" mi 80% z tego co wyprodukowalem a nie skonsumowalem, a reszte doplace wg zuzycia.

coś wymyślę. Posłużę się tym co mi tutaj daliście plus poszperam jeszcze  w moich bezkresnych czeluściach z kWh. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lucash napisał:

coś wymyślę. Posłużę się tym co mi tutaj daliście plus poszperam jeszcze  w moich bezkresnych czeluściach z kWh. 

 

Zastanawiam się czy zestawienie godzinowe Ci się przyda (jeśli nawet znajdziesz). U Kowalskiego okaże się, że ma autokonsumpcję w wysokim sezonie na poziomie 30% a u Ciebie wyjdzie na poziomie 15% i wszelkie wyliczenia pójdą się paść. Innymi słowy Twoje zapotrzebowanie godzinowe w ciągu dnia może być zupełnie inne od otrzymanych danych.

 

Moje dane statystyczne (praca zdalna, pralka i suszarka często uruchamiana w dni robocze w godzinach dopołudniowych, rekuperator 24h, indukcja):
image.png.90890d675a593ba8dbcf66f0e1ee1de9.png

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przyszło rozliczenie, do zapłaty mam 526pln, czyli zaoszczędziłem ok 2500pln, a to znaczy, że za rok instalacja się zwróci (po 2 latach, instalacja z gminy z udziałem własnym ok 5500pln)

Moc 4.76kW,kąt tylko 10 stopni. Nie jest źle, gdyby nie kąt to może wyszedł bym na 0, albo ze 2-4 panele więcej...to był bardzo dobry interes...

 

Edytowane przez Pado
  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Pado napisał:

Przyszło rozliczenie, do zapłaty mam 526pln, czyli zaoszczędziłem ok 2500pln, a to znaczy, że za rok instalacja się zwróci (po 2 latach, instalacja z gminy z udziałem własnym ok 5500pln)

Moc 4.76kW,kąt tylko 10 stopni. Nie jest źle, gdyby nie kąt to może wyszedł bym na 0, albo ze 2-4 panele więcej...to był bardzo dobry interes...

 

 

Zgłaszam post do moderatora :old:

Moja dotacja wyniesie 3000 zł o ile zmieszczę się w nowym naborze i z gminy dodatkowo dostane zero ;] Ale jeśli tak będzie zmieszczę się w 6 latach zwrotu rotfl

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, komor napisał:

 

Zgłaszam post do moderatora :old:

Moja dotacja wyniesie 3000 zł o ile zmieszczę się w nowym naborze i z gminy dodatkowo dostane zero ;] Ale jeśli tak będzie zmieszczę się w 6 latach zwrotu rotfl

 

oj tam, u mnie już 2lata zleciały i zostało 3-4 do zwrotu :phi:

ale jak fajnie się płaci rachunek, właśnie dostałem za pół roku i się szarpnąłem i zapłaciłem z góry do czerwca coś 160zł :palacz:

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
oj tam, u mnie już 2lata zleciały i zostało 3-4 do zwrotu :phi:
ale jak fajnie się płaci rachunek, właśnie dostałem za pół roku i się szarpnąłem i zapłaciłem z góry do czerwca coś 160zł :palacz:
 
U mnie dopiero od piątku instalacja działa. Wstępne obliczenia to 5 lat i zwrot z inwestycji.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem rachunek za drugą połowę 2021: do zapłaty 130pln. Pierwsze półrocze 820pln. Czyli za rok 950pln. Biorąc pod uwagę oszczędności na rachunkach za prąd i za gaz to w 2021 roku mam ok 3300pln oszczędności. Jest ok.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2022 o 14:30, Majkiel napisał:

Skończyli.

Na dach wjechało 18 paneli Hyundai HiE-S410VG, a do garażu falownik FoxEss.

11 paneli na południe, 7 za zachód. 

Teraz jeszcze czekam na licznik....

 

Wczoraj wymienili licznik..... nie spieszyło się Tauronowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adalbert napisał:

U mnie za pół roku 183

A ile masz opłaty handlowej.

Stawiam, że wcisnęli Tobie umowę na dodatkowe usługi, z których i tak nie korzystasz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, stig napisał:

Ja czekam na licznik. Minął 15 dzień. ENEA.

 

F9A8B185-6CCA-47C4-9FB7-80E47067E5A6.jpeg

Ja czekając na licznik produkowałem (i zużywałem) energię.Jak przyszła ekipa wyłączyłem instalkę na godzinę ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, WBA napisał:

Ja czekając na licznik produkowałem (i zużywałem) energię.Jak przyszła ekipa wyłączyłem instalkę na godzinę ;]

Tak w sumie słońca za dużo nie było. Teraz coś dopiero ma być więcej przez kilka dni to się nerwowy zacznę robić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj do około południa słońce było prawie cały czas za chmurami. Ciekawe jak będzie dzisiaj, ale zapowiada się dobrze.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, PingNoMore napisał:

U mnie wczoraj do około południa słońce było prawie cały czas za chmurami. Ciekawe jak będzie dzisiaj, ale zapowiada się dobrze.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, szpyrek napisał:

Moze pisałeś może przeoczyłem. Jaka masz instalacje i ile cię kosztowała? 

Huawei SUN2000-3KTL-M1 + 9x panel Risen 415 + 9x optymalizatory Huawei SUN2000-450W-P (słup mi zawadza) idealnie na południe, na dachu o małym kącie.

18000 w maju-czerwcu 2021.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, karolchyla napisał:

A z jakiej mocy paneli? 

U mnie dziś 39,36kWh z instalacji 8kW. I kompletnie nie wiem , czy to dobrze czy mało.

Panele 5,04 kW.

Na południe , dach o małym nachyleniu. Popołudniu - tak od 15.30 - drzewo zasłania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, PingNoMore napisał:

Ooo Panie to grubo. U mnie 8.95 kWh z 6.23 kWp.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
 

Wczoraj 9.6kWh (6.5kW). Luty 44kWh

Po wczorajszym dniu równe 500kWh jestem w plecy od Nowego Roku. Mam nadzieję, że wiosną nadrobię albo żona auto będzie na publicznych ładowarkach ładować :phi:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę 12,5 kWh  z 4,75kW, ale mam mały kąt 10stopni, instalacja na południe.

W lutym do dziś 55 kWh, dziś także super słonecznie, powinno być tez powyżej 12 kWh

Na wiosnę trzeba będzie przemyć panele bo przy takim kącie na pewno więcej syfu na nich zostaje

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Waszych wynikach widzę, że nie mam najgorzej.

Sobota 15,9, niedziela 22,1 kWh (rekord) a instalacja 5,32 kWp. W lutym 107 kWh produkcji, styczeń za to 150 kWh.

Dach ustawiony na południe praktycznie bez zacienień w lecie, obecnie delikatnie przysłaniają drzewa pod koniec słońca.

 

Przy okazji zaobserwowałem wczoraj pierwszy raz przeciążenie sieci, falownik przy 255V odłączył się na kilka minut i ponownie rozpoczął produkcję, przypadkiem to wyłapałem i jestem ciekaw co to będzie latem  ;]

Edytowane przez komor
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie drzewa sąsiada skutecznie ograniczają produkcję. Dopiero od około godziny 11:30 zaczyna dawać czadu. Im bliżej lata tym będzie lepiej.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, komor napisał:

Przy okazji zaobserwowałem wczoraj pierwszy raz przeciążenie sieci, falownik przy 255V odłączył się na kilka minut i ponownie rozpoczął produkcję, przypadkiem to wyłapałem i jestem ciekaw co to będzie latem  ;]

No, to może być spory problem.
I jak czytam na grupach to niestety coraz częstsze zjawisko - elektrownie nie modernizują sieci, im więcej "producentów" tym trudniej utrzymać napięcie w normie. Sprzętom w domu i u sąsiadów na pewno też to nie służy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, komor napisał:

Przy okazji zaobserwowałem wczoraj pierwszy raz przeciążenie sieci, falownik przy 255V odłączył się na kilka minut i ponownie rozpoczął produkcję, przypadkiem to wyłapałem i jestem ciekaw co to będzie latem  ;]

Zgłoś do ZE, niech spróbują coś z tym zrobić. U rodziców też jest podobny problem z U ok 248V i brak w okolicy paneli.

Za to u mnie jest napięci "light" zwykle ok 215V, więc PV dobrze zrobi :phi:

 

Dzisiaj zauważyłem na wykresach, że drzewa zasłaniając jednak sporo z produkcji wycinają, mimo że liści brak. Najgorzej, że drzewa niczyje i nie ma jak przyciąć. Póki co problem dotyczy tylko zimy, ale dęby dorodne rosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2022 o 16:31, sherif napisał:

Zgłoś do ZE, niech spróbują coś z tym zrobić. U rodziców też jest podobny problem z U ok 248V i brak w okolicy paneli.

Za to u mnie jest napięci "light" zwykle ok 215V, więc PV dobrze zrobi :phi:

 

Dzisiaj zauważyłem na wykresach, że drzewa zasłaniając jednak sporo z produkcji wycinają, mimo że liści brak. Najgorzej, że drzewa niczyje i nie ma jak przyciąć. Póki co problem dotyczy tylko zimy, ale dęby dorodne rosną.

 

Zgłoszę jak problem zacznie nawracać, a drzewa zawsze możesz podciąć sam, skoro niczyje to nikt nie będzie Ci robił problemów, tylko nie daj się złapać ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, komor napisał:

 

Zgłoszę jak problem zacznie nawracać, a drzewa zawsze możesz podciąć sam, skoro niczyje to nikt nie będzie Ci robił problemów, tylko nie daj się złapać ;]

Najlepiej do drona podczepić piłę, może nikt nie zauważy :phi:.

Takie drzewa niczyje są jeszcze gorsze niż upierdliwego sąsiada, bo w tym drugim przypadku znasz przeciwnika i możesz coś próbować zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2022 o 15:58, open napisał:

No, to może być spory problem.
I jak czytam na grupach to niestety coraz częstsze zjawisko - elektrownie nie modernizują sieci, im więcej "producentów" tym trudniej utrzymać napięcie w normie. Sprzętom w domu i u sąsiadów na pewno też to nie służy.

 

U mnie dziś około 11:45 było przekroczenie na jednej fazie :(

 

Licznik Zamela (MEW-01) zarejestrował max 251,5V na jednej z faz.

 

Z tego co się orientuje, w najbliższych dniach/tygodniach powstaną dwie kolejne instalacje trzy domy dalej :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.