Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Zeby nie zasmiecac, zadam pytanie tutaj.

Takie dywagacje czy to wogole ma sens.

 

Zacznijmy od tego, ze to nie Polska i troche inne warunki mam. W skrocie - dzis kWh kupuje po ok 1PLN, sprzedac moge za 0.1PLN

Bateria kosztuje swoje a jest to warunek zeby dostac dotacje (ok 30k)

 

Tylko ze baterie to ja juz mam - 2x35kWh w samochodach.

Mysle ze bedzie tak ze w 80% dni, conajmnije jedno auto bedzie w domu.

 

Teraz - jest sens instalowac panele zeby glownie ladowac auto w dzien?

Ile tych paneli upchne na 60-70m2 plaskiego dachu? (dach mam dwu poziomowy, wiec pozostala czesc pewnie bedzie w cieniu tej przestrzeni 60-70m2)

 

Jakby to kosztowo wychodzilo (w PL), mysle ze u mnie bedzie +20%

Jakies sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.03.2022 o 16:41, amazaque napisał:

Jestem początkujący w temacie. Instalacja 9,9. Działa dwa tygodnie. Dziennie robi ~50 kWh. Max jest 6,7kW produkcji w południe. Wykres na aplikacji wygląda jak by słabo :phi:. Będzie co z tego?

 

Jaki masz falownik i w jakiej konfiguracji panele (ile, ile stringów, jaki kąt)?

U mamy instalacja 7,18 produkuje ostatnio 40-45 kW dziennie, ale wykres jest lekko spłaszczony u góry (falownik 6kW obcina "sam czubek wykresu")

U mnie instalacja 7,38 "wyciąga" 6,30 kW, ale mam panele na południe i zachód i do tego za wysokie napięcie czasami wyłącza instalację, więc produkcję dzienną mam niestety niższą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ccLot napisał:

Jak tam max produkcja dzisiaj, u mnie i urodzicow był chwilowy max.

Było parę obcięć przez inwerter:oki:

Słabo przez ten śnieg .. ok południa 100W, potem zaczął się zsuwać to i 5kW było.

Marzec za to rekordowy był niemal 700kWh :ok:.

Edytowane przez sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ccLot napisał:

Prawda, u mnie 687 kwh przy 6,2 kw, prawie jak w lato...

 

U mnie marzec dał 906kWh z 8.15kWp na 7kW falowniku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, format napisał:

U mnie marzec dał 906kWh z 8.15kWp na 7kW falowniku.

 

Godzinę temu, ccLot napisał:

Prawda, u mnie 687 kwh przy 6,2 kw, prawie jak w lato...

 

U mamy w Kuźni Raciborskiej 947,5kWh z 7,18 kWp (falownik 6kW)

 

 

2 godziny temu, DarekB napisał:

No dzisiaj pierwszy raz widziałem na falowniku moc chwilową wyższą od nominalnej zainstalowanych paneli ( 5,4kW vs 5,32kWp ). Śnieg zsunął się jeszcze wczoraj, więc dzisiaj nakapało 28kWh.

 

U mnie chwilowo było dziś 7,51 z 7,38, a przez cały dzień 19,2 - co chwilę jakaś chmura przysłaniała słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzec bdb, u mnie 722 z 5.2 na gruncie

IMG_20220405_223310.jpg.64794902fc7252f814b9ffa281e52a0f.jpg

A trochę śnieg przeszkadzał

 

Z tego co patrzyłem to rok temu tylko czerwiec był wyraźnie lepszy, w lipcu było 726kwh, reszta już mniej

 

Rekord dalej ma kwiecień 2020 z produkcją 921kwh 😎

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, stig napisał:

Dach bodajże 25* więc dopiero się rozkręca i dzisiaj pierwszy raz falownik doszedł do max mocy. 22 panele na południe a 4 na zachód.

 

Jak to masz połączone? Te cztery w oddzielnym stringu? Czy jeden ze stringów jest na południe i zachód i ma optymalizatory?

U mnie są 2 stringi, jeden na południe (11 szt), a drugi na zachód (7 szt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Jak to masz połączone? Te cztery w oddzielnym stringu? Czy jeden ze stringów jest na południe i zachód i ma optymalizatory?

U mnie są 2 stringi, jeden na południe (11 szt), a drugi na zachód (7 szt)

Chyba jeden (nie wnikałem), ale te 4 na optymalizatorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
3 godziny temu, Roswell napisał:

Chcę zwiększyć moc przyłącza, wiecie może jakie bezpieczniki daje tauron w zależności od mocy? Do ilu zwiększyć teraz żeby w przyszłości już nie trzeba było (np. pod ładowarkę do samochodu)?

 

Nie masz na fakturze albo gdzieś w umowie, obok mocy przyłącza podanego zabezpieczenia przedlicznikowego?

Ja  mam 15kW i zabezpieczenie 25A

 

image.png.5e01aece05a92301a72da495a7d5a6ff.png

 

Co do ładowarki, pytanie jaką byś chciał (jedno czy trójfazowa) i co jeszcze jest w domu. Co innego dla ładowarki 3,7 kW i domu ogrzewanego gazem, a co innego przy ładowarce 22kW i ogrzewaniu akumulacyjnym ;) 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Majkiel napisał:

 

Nie masz na fakturze albo gdzieś w umowie, obok mocy przyłącza podanego zabezpieczenia przedlicznikowego?

Ja  mam 15kW i zabezpieczenie 25A

 

image.png.5e01aece05a92301a72da495a7d5a6ff.png

 

Co do ładowarki, pytanie jaką byś chciał (jedno czy trójfazowa) i co jeszcze jest w domu. Co innego dla ładowarki 3,7 kW i domu ogrzewanego gazem, a co innego przy ładowarce 22kW i ogrzewaniu akumulacyjnym ;) 

Nie widzę nigdzie informacji o tym jaki mam bezpiecznik, ale aktualna moc przyłączeniowa to tylko 6.5kW instalację mam 3 fazową, dom jest aktualnie ogrzewany gazem ale raczej będzie zamiana na PC.

Czyli wg tej tabelki chyba wybiorę 23.5kW

 

 

Edytowane przez Roswell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Roswell napisał:

Czyli wg tej tabelki chyba wybiorę 23.5kW

Nie widzę nigdzie informacji o tym jaki mam bezpiecznik, ale aktualna moc przyłączeniowa to tylko 6.5kW instalację mam 3 fazową, dom jest aktualnie ogrzewany gazem ale raczej będzie zamiana na PC.

Czyli wg tej tabelki chyba wybiorę 23.5kW

Co Cię moc przyłączeniowa interesuje, jak naprawdę ogranicza Cię zabezpieczenie.

Przykładowo w PGE masz zabezpieczenie 25A przy mocy przyłączeniowej 14-16kW.

 

Z tej tabeli wynika, że od 23kW masz zabezpieczenie 40A.

Dziś trzaskałem temat gdzie w warunkach przy 22kW stało 40A, ale to inny dystrybutor.

 

Z tą tabelką jest ten problem, że nadprądówki 35A nie występują w przyrodzie, a wątpię by ktoś teraz bawił się we wkładki topikowe (pomijając zabezpieczenia w szafach oświetlenia ulicznego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, ccLot napisał:

Chyba nie tak na wprost.

Nowe liczniki rejestrują też chwilową moc maksymalną i jej przekroczenie może wiązać się z naliczeniem kar...

Wśród planktonu nie jest stosowane.

Stare przydziały mocy przylączeniowej to np. standardowo spotykane 8 lub 10kW z zabezpieczeniem 25A. Wisi tak większość rolników.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energa na rachunku znowu coś mota

pojawiły się pozycje:

"Suma godzinowych sald dodatnich 250

Suma godzinowych sald ujemnych" 468

 

poza oczywiście pobraną  (332) i wprowadzoną (550)

Edytowane przez Fili_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...
  • 2 tygodnie później...

Chciałbym założyć instalację 6,3 kW składająca się z 14 paneli na dwóch polaciach dachu budynku gos. i wiaty o kącie nachylenia 3* , gdzie 8 paneli byłoby skierowanych na poludniowy-zachod a 6 paneli na poludniowy-wschód. 

Pytanie czy przy takim kącie montazu paneli miałbym duże straty? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Kukis napisał:

Chciałbym założyć instalację 6,3 kW składająca się z 14 paneli na dwóch polaciach dachu budynku gos. i wiaty o kącie nachylenia 3* , gdzie 8 paneli byłoby skierowanych na poludniowy-zachod a 6 paneli na poludniowy-wschód. 

Pytanie czy przy takim kącie montazu paneli miałbym duże straty? 

 

Tak, będziesz miał duże straty.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2022 o 17:14, Kukis napisał:

Chciałbym założyć instalację 6,3 kW składająca się z 14 paneli na dwóch polaciach dachu budynku gos. i wiaty o kącie nachylenia 3* , gdzie 8 paneli byłoby skierowanych na poludniowy-zachod a 6 paneli na poludniowy-wschód. 

Pytanie czy przy takim kącie montazu paneli miałbym duże straty? 

 

Na grupach fotowoltaicznych od dawna krąży taka tabelka:

image.png.9152d4ab7c4d0f574cf3dd706b8a43b2.png

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, open said:

 

Na grupach fotowoltaicznych od dawna krąży taka tabelka:

image.png.9152d4ab7c4d0f574cf3dd706b8a43b2.png

 

Dodam, że można się też posłużyć kalkulatorem https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html plus ewentualnie Excel do szacowania zwrotu z inwestycji, czy co tam trzeba będzie policzyć. 

Natomiast zmiennych warunkujących ograniczenie produkcji względem warunków idealnych jest ciut więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/24/2022 at 10:49 PM, Kukis said:

Duże straty względem montażu do większego stopnia nachylenia np 35* 

 

Taki montaż na południe umożliwia uzyskanie bezwzględnej największej produkcji i sezonowo jest optymalny. Tyle że w lato tej energii tak dużo nie potrzeba. Potrzeba jej w zimie, a wtedy optymalne są kąty większe. 

Druga rzecz jest taka, że ze względu na konieczność zapewnienia maksymalnej autokonsumpcji w sezonie letnim (energia drożeje), optymalne są duże kąty w osi wschód-zachód. 

Więc w zależności od tego, jaką miarę przyłożysz, taki rezultat dostaniesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak tam Wasze rozliczenia za półrocze ?

U mnie Eon przeszedł samego siebie w tym roku :skromny:. Postanowili okres rozliczenia 6M podzielić sobie na 3okresy

1-03.22 gdzie zimą głównie się zużywa, więc cyk fakturka za pobrane 574kWh

4-5.22 - tu już zużycie 0 i nadprodukcja 284kW

6.22 - zużycie 0 i nadprodukcja 624kWh

Niby zasłaniają się zmianą prawną, stad 3 okresy. Szkoda że traktują je osobno ;). Reklamacja złożona. Plus oczywiście nie omieszkali doliczyć odsetek karnych za to, że przez poprzednie 2m i 4xtelefony nie potrafili wystawić dobrze faktury :skromny:.

Tradycyjnie prognozy na te pół roku z d... 420kWh co 2miesiące :phi:. Te matoły się chyba nigdy proesumentów nie nauczą rozliczać :facepalm:. Pani na infolinii już chyba znała temat, bo nawet nie próbowała dyskutować tylko wiedziała co wpisać w reklamację. Ciekawe po ilu teraz telefonach dostanę poprawne faktury. Oj lubia do mnie listy pisać :phi: (efakturę im odrzucam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sherif napisał:

Jak tam Wasze rozliczenia za półrocze ?

U mnie Eon przeszedł samego siebie w tym roku

U mnie (PGE) wszystko super (faktura co pół roku). Naprawdę, nie mogę do niczego się przyczepić. Rozliczenia poprawne (włącznie z bilansowaniem międzyfazowym), wcześniej całkiem sprawne załatwienie formalności po założeniu instalacji (ale to jeszcze przed covidem było).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.