Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, kjk napisał:

U mnie (PGE) wszystko super (faktura co pół roku). Naprawdę, nie mogę do niczego się przyczepić. Rozliczenia poprawne (włącznie z bilansowaniem międzyfazowym), wcześniej całkiem sprawne załatwienie formalności po założeniu instalacji (ale to jeszcze przed covidem było).

8]:ok:

W Palo Alto :phi: ?

Z PGE chyba też jest różnie rodzice mają PV od marca i nie mogą się doprosić korekty oraz rozliczenia (każą im dalej płacić zgodnie z prognozami). Mamy sierpień a dopiero dostali rozliczenie lutego :bzik:.

 

Odnośnie Eon to ich program do prognozowania nie uwzględnia produkcji :facepalm:, tak jest od kiedy mam PV, czyli od 5lat. Biedni taka nowość, że nie nadarzają za zmianami ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:
18 minut temu, kjk napisał:

 

 

W Palo Alto :phi: ?

W PL, przy granicy z UA. Nie wciskają mi żadnych prognoz. Po prostu co pół roku faktura za to, co zużyłem. Zwykle miałem lekki deficyt produkcji, tym razem po raz pierwszy niewielka nadprodukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kjk napisał:

W PL, przy granicy z UA. Nie wciskają mi żadnych prognoz. Po prostu co pół roku faktura za to, co zużyłem. Zwykle miałem lekki deficyt produkcji, tym razem po raz pierwszy niewielka nadprodukcja.

czyli prognozy masz na 0 ?

U mnie chyba bym im system wywalił jakby 0 wstawili :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjk napisał:

U mnie (PGE) wszystko super (faktura co pół roku). Naprawdę, nie mogę do niczego się przyczepić. Rozliczenia poprawne (włącznie z bilansowaniem międzyfazowym), wcześniej całkiem sprawne załatwienie formalności po założeniu instalacji (ale to jeszcze przed covidem było).

Ja nie mogę rozczytać na tej fakturze skąd jest brane zużycie i produkcja od kwietnia do czerwca. Wcześniejsze miesiące zgadzają się z licznikiem, ale te następne są tylko przybliżone. Pewnie to wynika z sum godzin sald dodatnich i ujemnych, ale dla mnie to się staje nieweryfikowalne. W porównaniu ze wskazaniami licznika końcowe saldo wychodzi 7kWh na moją korzyść. :skromny:

Fajnie że odeszli od tego skomplikowanego sposobu rozliczania 'magazynu' i jest fifo.

Oczywiście nie ma żadnych prognoz, płaci się za fakturę przysyłaną raz na pół roku. Wyszło mi całe 110PLN, tylko opłaty stałe ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sherif napisał:

... Z PGE chyba też jest różnie rodzice mają PV od marca i nie mogą się doprosić korekty oraz rozliczenia (każą im dalej płacić zgodnie z prognozami). Mamy sierpień a dopiero dostali rozliczenie lutego :bzik:.

Też jestem w PGE. Jesienią poprzedniego roku zgłosiłem zmianę odczytów z półrocznej (i prognozy) na dwumiesięczną. Też przetrzymali mnie na prognozach do końca półrocznego okresu.  Dopiero w lutym przesłali fakturę korygującą i przeszedłem na odczyty dwumiesięczne. Od czerwca mam podłączoną do sieci fotowoltaikę, a aneks do umowy dostałem z półtora miesiąca później. Nie śpieszą się. 

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, sherif napisał:

czyli prognozy masz na 0 ?

U mnie chyba bym im system wywalił jakby 0 wstawili :phi:

W PGE rok temu odpalili mi PV akurat dzień przed okresem rozliczeniowym. Nie dostałem już faktur prognozowanych na następne okresy.

 

Mnie jednak wkurza forma informowania w rozliczeniu, dałoby się to zrobić tabelarycznie, o wiele prościej i zrozumialej dla klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ccLot napisał:

Czemu tak. Przy pv najlepiej brać jak najdłuższy okres. Masz wtedy więcej czasu na odebranie nadprodukcji.

Pomysł, a raczej decyzję na montaż fotowoltaiki podjąłem dopiero w tym roku, a zlecenie rozliczeń dwumiesięcznych to jesień poprzedniego roku, wraz z przeprowadzeniem się do aktualnego domku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ppmarian napisał:

Ale ja grzecznie place, potem nie płacę potem place i tak w kółko .

W bilansie końcowym wychodzi na to samo a glowa lżejsza od użerania się

To jest non sens. Oni po pół roku rozliczają okres z nadpłatą i przenoszą je na kolejne zawyżone prognozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EON w piśmie do klienta podje informacje jakie mają taryfy, aktualne ceny i  po podwyżkach.

Następnie proponuje montaż i podłączenie instalacji fotowoltaicznej. Aby zachęcić do montażu dołączają kolorową broszurkę zatytułowaną „Jesteś prosumentem. Tak wygląda Twoja faktura”, 4 strony kolorowego druku.

Jasno i czytelnie wyszczególnione są wszystkie składniki faktury i wartości.

Po czym po tygodniu przysyłają 6 faktur prognoz do zapłacenia po 280 zł. Po reklamacji przysyłają 6 korekt – to już 12 stron papieru. Co ciekawe na stronie internetowej te faktury figurują jako opłacone.

Po następnej reklamacji dostałem 6 zbitek faktur dotyczących rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy. Konsultant stwierdził, że przecież konsument sam może sobie to policzyć.

I tak  ma się reklama i propozycja montażu do rzeczywistości.

Konsultant telefoniczny stwierdził, że nie jest to wina żadnego pracownika jest to wina systemu.

  • Haha 1
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, ccLot napisał:

Masz wtedy więcej czasu na odebranie nadprodukcji.

Tak to było kilka lat temu. Po zmianie prawa odebrać można w ciągu 12 miesięcy od wyprodukowania (z dokładnością do miesiąca). Rozliczanie półroczne czy roczne opłaca się brać ze względu na niższą opłatę abonamentową (przynajmniej w PGE).

 

A tak jeszcze co do rozliczeń. Po zmianie prawa od kwietnia PGE przyszło na rozliczanie godzinne a nie jak wcześniej bezpośredni odczyt z licznika energii wysłanej i pobranej na koniec miesiąca. Komplikuje to niestety bezpośredni monitoring z licznika - chyba, że są to dane do odczytania z innych pozycji (a tego nie sprawdzałem).

 

Cytat

Zgodnie z nowelizacją Ustawy OZE z dnia 29.10.2021 r., począwszy od 01.04.2022 r. rozliczanie energii odbywać się będzie na podstawie danych po
sumarycznym godzinowym bilansowaniu, w związku z tym, na fakturach nie będą prezentowane wskazania liczników.

 

Edytowane przez GoldFinger
  • Dzięki 1
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2022 o 17:16, PingNoMore napisał:

Ja jeszcze nie dostałem faktury od PGE za pierwsze półrocze.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
 

Czy nie mają obowiązku wystawić jej w pierwszych dniach lipca (w końcu faktura dotyczy usług z okresu 1-6, więc fakturowanie powinno być do czerwca)... co z VATem należnym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie mają obowiązku wystawić jej w pierwszych dniach lipca (w końcu faktura dotyczy usług z okresu 1-6, więc fakturowanie powinno być do czerwca)... co z VATem należnym...
Dostałem w niedzielę. Do zapłaty 119 zł. Normalnie za taki okres bez paneli było około 1500 zł. Mowa o okresie 6 miesięcy.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby te problemy ze na jednej fazie oddajesz a na drugiej oobierasz ogarnac to chyba po to to jest....
wczesniej patrzyli na caly dzien oddales 30 pobrales 5 do magazynu ladowalo 25*0,8

teraz patrza na godziny bilansowe ujemne i godziny bilansowe dodatnie ( czy w danej godzienie wiecej sumarycznie na wszystkich fazach oddales czy pobrales- tak ja to rozumiem) i tak dana godzine zapisuja do bilansu

wychodzi podobnie w obu systemach jak ktos mial falowniki trojfazowe. ( roznice wynikaja z zaokraglen - oczywiscie biorac pod uwage 0,8 lekko na nasza niekorzysc) ....jak ktos mial jednofazowy to chyba uczciwiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Fili_P napisał:

zeby te problemy ze na jednej fazie oddajesz a na drugiej oobierasz ogarnac to chyba po to to jest....
wczesniej patrzyli na caly dzien oddales 30 pobrales 5 do magazynu ladowalo 25*0,8

teraz patrza na godziny bilansowe ujemne i godziny bilansowe dodatnie ( czy w danej godzienie wiecej sumarycznie na wszystkich fazach oddales czy pobrales- tak ja to rozumiem) i tak dana godzine zapisuja do bilansu

wychodzi podobnie w obu systemach jak ktos mial falowniki trojfazowe. ( roznice wynikaja z zaokraglen - oczywiscie biorac pod uwage 0,8 lekko na nasza niekorzysc) ....jak ktos mial jednofazowy to chyba uczciwiej

IMHO, tak nie było. Naliczane było zbliżone do czasu rzeczywistego. Tzn z danym cyklem licznik naliczał ile weszło, ile wyszło. Nawet kiedyś próbowałem dojść z jakim interwałem jest liczona energia, ale jak to bywa .. wsparcie sprzedawacy zlewało/przekierowało a jakiś spec w końcu zwalił, że to zależy od licznika 8-). Producent licznika odpowiedział, ze jest programowalny i zależy to od ZE :bzik:. Gdzieś chyba mam możliwe nastawy.

Dopytywałem bo mój system zlicza sam dwa kierunki na podstawie mojego licznika oraz produkcji.

Teraz nie wiem jak to przerobić ...

Finalnie na rachunku były dwie wielkości na podstawie odczytów licznika. Na tej podstawie były bilansowane względem wybranego okresu rozliczenia.

Wg zapewnień sprzedawcy licznik ZE zliczaj zbilansowaną energię, sumaryczną na wszytskich fazach .. bo to wymusza ustawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w eEnerdze tak bylo przy 3 fazowym...i na licznik i na rachunku...

teraz gdyby nie aplikacja MojLicznik z podzialem godzinowym to juz w ogole nie byloby opcji ich kontrolowac. ...
aha! wczesniej im sie aktualizowalo co dobe ladnie teraz potrafia z 5 dniowym opoznieniem udostepniac dane...

falownik oczywiscie swoje



6ad535980df62832badc264b4de7f910.jpg3988f37599335300300b10f263fba538.jpg

9923df13d0e9d8235c7043687229e789.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/18/2022 at 6:24 PM, sherif said:

Dopytywałem bo mój system zlicza sam dwa kierunki na podstawie mojego licznika oraz produkcji.

Teraz nie wiem jak to przerobić ...

Finalnie na rachunku były dwie wielkości na podstawie odczytów licznika. Na tej podstawie były bilansowane względem wybranego okresu rozliczenia.

Wg zapewnień sprzedawcy licznik ZE zliczaj zbilansowaną energię, sumaryczną na wszytskich fazach .. bo to wymusza ustawa.

 

A, to Ty byłeś tym wrednym petentem, dzięki któremu OSD stwierdził, że w zasadzie dzięki ustawie to teraz nie musimy podawać stanów licznika na fakturach :phi: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2022 o 11:12, kiziuk napisał:

 

A, to Ty byłeś tym wrednym petentem, dzięki któremu OSD stwierdził, że w zasadzie dzięki ustawie to teraz nie musimy podawać stanów licznika na fakturach :phi: 

To nie ja :old:. U mnie dalej podają stany liczników na fakturze.

Choć oczywiście nie oznacza, że jestem dla nich miły :skromny:. Zawsze jak wystawiają złe prognozy to proszą o stan licznika, odp im, żeby sobie sami sprawdzili bo licznik nie mój, mogę im stan mojego licznika podać :phi:.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam prośbę, dostałem wczoraj ofertę na fotowoltaikę do domku:

moc 4,5kWp

falownik Sofar 4.4 KTL XG3

moduły pv AE solar MC 144 - 10 sztuk

cena 22 tys zł

czy jest to dobra oferta?

Niestety jestem trochę zielony w temacie, średnio rocznie zużywamy około 4100kw, piec gazowy, domek szeregowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę, dostałem wczoraj ofertę na fotowoltaikę do domku:
moc 4,5kWp
falownik Sofar 4.4 KTL XG3
moduły pv AE solar MC 144 - 10 sztuk
cena 22 tys zł
czy jest to dobra oferta?
Niestety jestem trochę zielony w temacie, średnio rocznie zużywamy około 4100kw, piec gazowy, domek szeregowy.
Napewno tanio. Co do komponentów się nie wypowiadam - nie znam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, cobratw napisał:

Mam prośbę, dostałem wczoraj ofertę na fotowoltaikę do domku:

moc 4,5kWp

falownik Sofar 4.4 KTL XG3

moduły pv AE solar MC 144 - 10 sztuk

cena 22 tys zł

czy jest to dobra oferta?

Niestety jestem trochę zielony w temacie, średnio rocznie zużywamy około 4100kw, piec gazowy, domek szeregowy.

Musisz kilka firm sprawdzić, ja miałem rozrzut za poziomie 4100 - 6000 zł za kW ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, cobratw napisał:

Mam prośbę, dostałem wczoraj ofertę na fotowoltaikę do domku:

moc 4,5kWp

falownik Sofar 4.4 KTL XG3

moduły pv AE solar MC 144 - 10 sztuk

cena 22 tys zł

czy jest to dobra oferta?

Niestety jestem trochę zielony w temacie, średnio rocznie zużywamy około 4100kw, piec gazowy, domek szeregowy.

Przy takim zużyciu będziesz dopłacał. Wziąłbym  co najmniej 1kWp więcej.

 

Edit: Ach, zapomniałem że zmienił się sposób rozliczania. Ale i tak wziąłbym więcej. Mam 5,3kWp przy podobnym zużyciu.

Edytowane przez DarekB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.08.2022 o 10:35, sherif napisał:

8]:ok:

W Palo Alto :phi: ?

Z PGE chyba też jest różnie rodzice mają PV od marca i nie mogą się doprosić korekty oraz rozliczenia (każą im dalej płacić zgodnie z prognozami). Mamy sierpień a dopiero dostali rozliczenie lutego :bzik:.

 

Odnośnie Eon to ich program do prognozowania nie uwzględnia produkcji :facepalm:, tak jest od kiedy mam PV, czyli od 5lat. Biedni taka nowość, że nie nadarzają za zmianami ..

W PGE to chyba niezły kociołek mają. Mi rozliczenie za 01-06.2022 wysłali we wrześniu. W odczytach liczników pominęli np. odczyty produkcji/zużycia za kwiecień.

Złożona reklamacja po 2 tygodnia została odrzucona, ponieważ: podmiot, który dla nich odczytuje stany liczników nie dostarczył im danych... 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, nikt-znany napisał:

W PGE to chyba niezły kociołek mają. Mi rozliczenie za 01-06.2022 wysłali we wrześniu. W odczytach liczników pominęli np. odczyty produkcji/zużycia za kwiecień.

Złożona reklamacja po 2 tygodnia została odrzucona, ponieważ: podmiot, który dla nich odczytuje stany liczników nie dostarczył im danych... 

To im nie płać. Jak naliczą Ci odsetki to odpowiedź, że nie twoja wina a firmy zewn: banku który realizuje przelewy :phi:.

Rodzice w PGE jeszcze nie dostali rozliczenia za czerwiec :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, sherif napisał:

To im nie płać. Jak naliczą Ci odsetki to odpowiedź, że nie twoja wina a firmy zewn: banku który realizuje przelewy :phi:.

Rodzice w PGE jeszcze nie dostali rozliczenia za czerwiec :bzik:

Zapłaciłem jak pokorne ciele... bo wiem, że później i tak naliczą odsetki. Szkoda kopać się z koniem o 100zł.

Aczkolwiek Twoje porównanie jest jak najbardziej poprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, nikt-znany napisał:

Zapłaciłem jak pokorne ciele... bo wiem, że później i tak naliczą odsetki. Szkoda kopać się z koniem o 100zł.

Aczkolwiek Twoje porównanie jest jak najbardziej poprawne.

Eee nie jest tak źle z tym kopaniem. W Innogy wystarczy kilka minut i jeden tel. Mówię im wprost, że jak zwykle nie potrafili wystawić dobrze faktury przez kilka miesięcy i dlatego nie płaciliśmy, proszę o anulowanie odsetek i zawsze anulują ;).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sherif napisał:

Eee nie jest tak źle z tym kopaniem. W Innogy wystarczy kilka minut i jeden tel. Mówię im wprost, że jak zwykle nie potrafili wystawić dobrze faktury przez kilka miesięcy i dlatego nie płaciliśmy, proszę o anulowanie odsetek i zawsze anulują ;).

Mi się nie chce/nie mam czasu na/szkoda mi energii na takie tematy a i przestałem tego typu akcje traktować jako sport 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę, dostałem wczoraj ofertę na fotowoltaikę do domku:
moc 4,5kWp
falownik Sofar 4.4 KTL XG3
moduły pv AE solar MC 144 - 10 sztuk
cena 22 tys zł
czy jest to dobra oferta?
Niestety jestem trochę zielony w temacie, średnio rocznie zużywamy około 4100kw, piec gazowy, domek szeregowy.
Ja za rozbudowę o 3.3 kWp dostałem ofertę na 20 tyś.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ppmarian napisał:
32 minuty temu, PingNoMore napisał:
Ja za rozbudowę o 3.3 kWp dostałem ofertę na 20 tyś.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
 

Ja rozbudowa o 1,2kW 6kpln

Rozbudowa to w jednym przypadku moze byc dolozenie kilku paneli a w innym dodatkowo koniecznosc drugiego falownika, kupno wiekszego, wiec ciezko tak jednoznacznie porownywac.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.09.2022 o 12:50, sherif napisał:

To im nie płać. Jak naliczą Ci odsetki to odpowiedź, że nie twoja wina a firmy zewn: banku który realizuje przelewy :phi:.

Rodzice w PGE jeszcze nie dostali rozliczenia za czerwiec :bzik:

Ja dostałem o czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.