Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, Adalbert napisał(a):

Każdego roku mam lekką nadprodukcje i nadal EON jak co roku przysyła faktury prognozy do zapłacenia po 280 zł na 2 miesiące.

Mam tak od 6lat :skromny:. Nadal nie ogarniają prosumentów, na tyle to nowe dla nich.

Oczywiście odmówiłem korespondencji elektronicznej, niech ślą papierowo ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Adalbert napisał(a):

A czy otrzymujesz od Nich pełne roczne rozliczenie?

Na jednym dokumencie : ile wprowadziłeś jakie masz zużycie i jaki jest końcowy bilans.

Tak, co pół roku. Wg ich idei zapłać z góry w ramach zawyżonej prognozy a my Ci oddamy po pół roku przy rozliczeniu i tak co 6m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, malrapida napisał(a):

Za prąd.

 

40zl to jakaś abstrakcja, nawet przy 1os ciężko zejść do takiego poziomu

Takie rachunki miałem jak wynajmowałem kawalerkę i spałem tylko w tygodniu, bez prania i gotowania 

Dla 2os w mieszkaniu rachunki są na poziomie 60zl 

W domu jak zakładałem PV to rachunki były 240zl, dziś było by ponad 300zl

Instalacja powinna się zwrócić w 5lat, a jak ceny pójdą jeszcze w górę to nawet szybciej 

 

W tym roku "braknie" nam z 300kwh :hmm:

IMG_20230123_215807.jpg.042401e287ea06f3d8edfecc521a0d5b.jpg

Coś tam było w magazynie, ale chyba trzeba pomyśleć o dołożeniu paneli 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Koonrad napisał(a):

40zl to jakaś abstrakcja

Teraz to nawet 30zł za sam prąd, ale dałem się naciągnąć na jakąś tam usługę. Przy jednej osobie, braku TV i jakichś, zbędnych odbiorników to bardzo łatwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odświeżę wątek, bo kuzynka rozważa instalację, a że ja zwykły prosument, to net-billing znam tylko powierzchownie. Oczywiście jestem proszony o konsulting ;]

 

1. Jak wylicza się optymalną moc instalacji obecnie? Przy założeniu, że roczne zużycia wynosi (tylko) 2500kWh, to jak do tego podejść?

2. Zaproponowano falownik 1ph, a instalacja w domu 3ph - według mnie to beznadziejny pomysł, ale może się mylę?

3. Jakie obecnie ceny uważa się za rynkowe za 4kWp instalacji?

 

Ad1. Tak sobie wymyśliłem, że zmiennych jest tak wiele, że nie ma w ogóle sensu zastanawiać się nad mocą optymalną, tylko założyć sobie pewien komfortowy budżet i po prostu zamontować najrozsądniejszą instalację w tej cenie. Ma to sens? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, luccass napisał(a):

Odświeżę wątek, bo kuzynka rozważa instalację, a że ja zwykły prosument, to net-billing znam tylko powierzchownie. Oczywiście jestem proszony o konsulting ;]

 

1. Jak wylicza się optymalną moc instalacji obecnie? Przy założeniu, że roczne zużycia wynosi (tylko) 2500kWh, to jak do tego podejść?

2. Zaproponowano falownik 1ph, a instalacja w domu 3ph - według mnie to beznadziejny pomysł, ale może się mylę?

3. Jakie obecnie ceny uważa się za rynkowe za 4kWp instalacji?

 

Ad1. Tak sobie wymyśliłem, że zmiennych jest tak wiele, że nie ma w ogóle sensu zastanawiać się nad mocą optymalną, tylko założyć sobie pewien komfortowy budżet i po prostu zamontować najrozsądniejszą instalację w tej cenie. Ma to sens? 

Odniosę się tylko do pkt.2 : przy bilansowaniu godzinowym nie ma to znaczenia. Licznik sumuje prądy wpływające i wypływające bez rozbicia na fazy - w okresie jednej godziny. Jest to znacznie lepszy układ niż stosowane do tej pory przez większość operatorów bilansowanie algebraiczne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się tylko do pkt.2 : przy bilansowaniu godzinowym nie ma to znaczenia. Licznik sumuje prądy wpływające i wypływające bez rozbicia na fazy - w okresie jednej godziny. Jest to znacznie lepszy układ niż stosowane do tej pory przez większość operatorów bilansowanie algebraiczne.
 
W międzyczasie doczytałem o zmianach w bilansowaniu międzyfazowym i chyba faktycznie nie wygląda to źle (pod warunkiem, że te wszystkie algorytmy, o których piszą dostawcy faktycznie są zaimplementowane w licznikach)

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się tylko do pkt.2 : przy bilansowaniu godzinowym nie ma to znaczenia. Licznik sumuje prądy wpływające i wypływające bez rozbicia na fazy - w okresie jednej godziny. Jest to znacznie lepszy układ niż stosowane do tej pory przez większość operatorów bilansowanie algebraiczne.
 
yyyyyyy
tak se tak se bym powiedzial
mialem wczesniej algebraiczne teraz mam 15 minutowki
z lekka strata dla mnie :-( do oiorzedniego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, 15-minutowe to są okresy transmisji. Szczerze mówiąc nie spotkałem się z tematem 15 minutowego okresu bilansowania - przynajmniej dla prosumentów, bo dla podmiotów typu farmy PV to chyba to już istnieje.

Bilansowanie godzinowe jest zresztą ważnym krokiem do przejścia na rozliczanie według ceny za ostatnią godzinę - ma to wejść w przyszłym roku. Teraz nadmiar wyprodukowanej energii sprzedawany jest po cenie z zeszłego miesiąca.

Bilansowanie godzinowe na papierze wygląda korzystnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, luccass napisał(a):

1. Jak wylicza się optymalną moc instalacji obecnie? Przy założeniu, że roczne zużycia wynosi (tylko) 2500kWh, to jak do tego podejść?

 

AFAIR teraz można oddać do sieci do 20% więcej, niż pobrano w ujęciu rocznym, więc zbyt duże przewymiarowanie instalacji powoduje oddanie części nadwyżki za darmo. 

Z drugiej strony, im prąd jest bardziej potrzebny (czyli zazwyczaj wtedy, gdy produkcja jest taka sobie w odniesieniu do możliwości, np. w zimę), im bardziej przewymiarowana - tym więcej prądu produkuje z tym, że bardzo wzrasta koszt wyprodukowania tych dodatkowych kilowatogodzin, więc per saldo się nie opłaca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie działa - mówimy o nowych zasadach. Niczego nie oddajesz za darmo i niczego nie zabierają. Za każdą oddaną kWh (powyżej zużycia) "dostajesz" pieniądze według ceny z ostatniego miesiąca - czy ona jest satysfakcjonująca to już inny temat. Za każdą zużytą (powyżej produkcji) płacisz zgodnie z taryfą.

Przewymiarowywanie instalacji nigdy się nie opłacało, a obecne przepisy jeszcze bardziej zachęcają do autokonsumpcji.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie działa - mówimy o nowych zasadach. Niczego nie oddajesz za darmo i niczego nie zabierają. Za każdą oddaną kWh (powyżej zużycia) "dostajesz" pieniądze według ceny z ostatniego miesiąca - czy ona jest satysfakcjonująca to już inny temat. Za każdą zużytą (powyżej produkcji) płacisz zgodnie z taryfą.
Przewymiarowywanie instalacji nigdy się nie opłacało, a obecne przepisy jeszcze bardziej zachęcają do autokonsumpcji.
Mniej więcej tak to wygląda. Obliczanie zwrotu z inwestycji wydaje się być obarczone dużą niepewnością. Jak już mniej więcej kuzynka poukładała sobie to w głowie, to zaczęli jej mącić bankami energii. Z technicznego punktu widzenia taka bateria ma sens, ale czy to się zepnie finansowo...kto ma szklaną kulę?

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jej przypadku - mam na myśli relatywnie małe zużycie - teoretycznie wystarczyła by mała instalacja. Ale im mniejsza tym wyższy koszt kWp, więc wydłuża się czas zwrotu. Paradoksalnie mam ten sam dylemat: od 3 lat mam instalację E-W na dachu 5,3 kWp która wytwarza średnio 4800 kWh. Roczne zapotrzebowanie to około 6500-7000 kWh. Chciałem dołożyć jakieś 3 kWp na ziemi, ale dla tak małej nowej instalacji koszt jednostkowy kWp wynosi 5500 pln.... Przy  obecnych rachunkach na poziomie 1700 pln rocznie zwróci się to za 10 lat. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2023 o 08:51, luccass napisał(a):

Mniej więcej tak to wygląda. Obliczanie zwrotu z inwestycji wydaje się być obarczone dużą niepewnością. Jak już mniej więcej kuzynka poukładała sobie to w głowie, to zaczęli jej mącić bankami energii. Z technicznego punktu widzenia taka bateria ma sens, ale czy to się zepnie finansowo...kto ma szklaną kulę? emoji6.png

 

Sprzedawcy chwalą, a jakże.

Koszt takiej baterii nie jest mały, a żywotność pewnie równa okresowi zwrotu.

Jeśli już, to zastanowiłbym się nad niedużą baterią, żeby to działało trochę tak jak samochody hybrydowe:

- chwilowe zachmurzenie - mamy trochę prądu wyprodukowanego wcześniej

- wieczór - mamy jakiś zapas z dnia

- chwilowe większe zużycie - też możemy wykorzystać zapas.

 

No chyba że jest jakaś dotacja, to wtedy inna rozmowa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2023 o 13:30, luccass napisał(a):

Odświeżę wątek, bo kuzynka rozważa instalację, a że ja zwykły prosument, to net-billing znam tylko powierzchownie. Oczywiście jestem proszony o konsulting ;]

 

1. Jak wylicza się optymalną moc instalacji obecnie? Przy założeniu, że roczne zużycia wynosi (tylko) 2500kWh, to jak do tego podejść?

2. Zaproponowano falownik 1ph, a instalacja w domu 3ph - według mnie to beznadziejny pomysł, ale może się mylę?

3. Jakie obecnie ceny uważa się za rynkowe za 4kWp instalacji?

 

Ad1. To zależy od profilu zużycia - czy większość idzie na światło, czy na urządzenia działające 24h itd.

Ad2. Znam 2 osoby z falownikami 1-fazowymi - działa, są zadowoleni. Tylko mamy wtedy ograniczenie 3,68 kWp.

Ad3. Chyba 5-6 tysięcy za kWp trzeba liczyć.

 

W dniu 17.02.2023 o 13:30, luccass napisał(a):

Ad1. Tak sobie wymyśliłem, że zmiennych jest tak wiele, że nie ma w ogóle sensu zastanawiać się nad mocą optymalną, tylko założyć sobie pewien komfortowy budżet i po prostu zamontować najrozsądniejszą instalację w tej cenie. Ma to sens? 

 

I tak i nie. Jak wyjdzie lekko przewymiarowana instalacja, to teraz sprzedajemy to, co wysyłamy do sieci, więc nic nie przepada, a dwa mamy coraz więcej gadżetów więc konsumpcja rośnie. Ale obecne ceny sprzedaży są niższe niż zakupu, więc żeby "zarobić" na kilowat w nocy, trzeba wyprodukować np. 2 kilowaty w ciągu dnia. Instalacja większej instalacji "bo kupię elektryka" ma średni sens, bo ładować go będziemy prądem z sieci. Można się za to zastanowić nad klimą - latem używamy ja głównie w ciepłe słoneczne dni, kiedy produkcja jest najwyższa. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.10.2022 o 11:47, Fili_P napisał(a):

rozklad produkcji w misacach letnich mam taki
( fajnie widac jak w ktoryms momencie wschodnie juz prawie nic nie dostaja i zachodnie jeszcze lekko dobijaja- ale bez hurraoptymizmu 😉

 

Ile rocznie produkuje ta instalacja?

U mnie z 7,38kWp i instalacji południe - zachód wyszło 7966 kWh. W sumie nieźle, czekam teraz na jakieś rozliczenie z Tauronu, bo 10 lutego minął rok od założenia licznika dwukierunkowego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2023 o 10:13, Majkiel napisał(a):

. W sumie nieźle, czekam teraz na jakieś rozliczenie z Tauronu, bo 10 lutego minął rok od założenia licznika dwukierunkowego.

 

Ja także czekam na rozliczenie z taurona, okres rozliczeniowy mam do 31.01 i w zeszłym roku 6 lutego juz miałem fakturę rozliczeniową, w tym do tej pory cisza, na infolini nic się nie dowiedziałem...

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2023 o 09:20, punktak napisał(a):

W jej przypadku - mam na myśli relatywnie małe zużycie - teoretycznie wystarczyła by mała instalacja. Ale im mniejsza tym wyższy koszt kWp, więc wydłuża się czas zwrotu. Paradoksalnie mam ten sam dylemat: od 3 lat mam instalację E-W na dachu 5,3 kWp która wytwarza średnio 4800 kWh. Roczne zapotrzebowanie to około 6500-7000 kWh. Chciałem dołożyć jakieś 3 kWp na ziemi, ale dla tak małej nowej instalacji koszt jednostkowy kWp wynosi 5500 pln.... Przy  obecnych rachunkach na poziomie 1700 pln rocznie zwróci się to za 10 lat. 

Jeśli masz dwie ręce i trochę chęci możesz zbudować taką gruntówke sam; panele 5, falownik używka 1-1.5, zabezpieczenia i rozdzielnica 0.5 i trochę żelastwa na konstrukcję, spokojnie w dziesięciu tyś byś się zamkną za te 3kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Pado napisał(a):

Ja także czekam na rozliczenie z taurona, okres rozliczeniowy mam do 31.01 i w zeszłym roku 6 lutego juz miałem fakturę rozliczeniową, w tym do tej pory cisza, na infolini nic się nie dowiedziałem...

 

No to jak u mnie licznik założony 10.02, to sobie jeszcze poczekam.

Ciekawe jak wyjdzie, wg licznika oddałem do sieci 6404 a pobrałem 5803, więc uwzględniając współczynnik 0,8 mam do dopłaty za 680kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Ile rocznie produkuje ta instalacja?
U mnie z 7,38kWp i instalacji południe - zachód wyszło 7966 kWh. W sumie nieźle, czekam teraz na jakieś rozliczenie z Tauronu, bo 10 lutego minął rok od założenia licznika dwukierunkowego.
proszzzza13fee7e0da3a80b517ceed971288fd8.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

W końcu po 2 miesiącach opóźnienia przyszła faktura rozliczeniowa z taurona- rachunek "roczny" to  112PLN, tym samym panele się zwróciły po 2 latach ich posiadania (zapłaciłem 5600PLN, reszta gmina, rachunki rocznie przed pandemią i podwyżkami były ok 2800-2900PLN/rok) 

W najbliższej przyszłości plany na dołożenie 5kW pod ewentualną PC (czekam na dotacje z gminy 🧐)  lub/i auto elektryczne 😬 

Edytowane przez Pado
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Pado napisał(a):

W końcu po 2 miesiącach opóźnienia przyszła faktura rozliczeniowa z taurona- rachunek "roczny" to  112PLN, tym samym panele się zwróciły po 2 latach ich posiadania (zapłaciłem 5600PLN, reszta gmina, rachunki rocznie przed pandemią i podwyżkami były ok 2800-2900PLN/rok) 

W najbliższej przyszłości plany na dołożenie 5kW pod ewentualną PC (czekam na dotacje z gminy 🧐)  lub/i auto elektryczne 😬 

Panie, przecież to się nie opłaca ! Chodzą tylko po domach i wciskają !

 

:)

Ładny zwrot, bo spora dotacja. U rodziców podobnie płacili coś koło 6kzł, więc okres zwrotu 2 lata. Dodatkowo jeżdżą za darmo plug-inem po mieście.

U mnie też już instalacja się spłaciła i aż miło ładować EV ;).

 

BTW. Coś ten marzec słaby. Rok temu było 700kWh, obecnie 320kWh 8-). Już mam ten rok na minus 800kWh.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, przecież to się nie opłaca ! Chodzą tylko po domach i wciskają !
 

Ładny zwrot, bo spora dotacja. U rodziców podobnie płacili coś koło 6kzł, więc okres zwrotu 2 lata. Dodatkowo jeżdżą za darmo plug-inem po mieście.
U mnie też już instalacja się spłaciła i aż miło ładować EV .
 
BTW. Coś ten marzec słaby. Rok temu było 700kWh, obecnie 320kWh 8-). Już mam ten rok na minus 800kWh.
 
Marzec bardzo słaby. Miałem 686 a teraz ledwie 332
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, sherif napisał(a):

BTW. Coś ten marzec słaby. Rok temu było 700kWh, obecnie 320kWh 8-). Już mam ten rok na minus 800kWh.

 

U mnie rok temu było też 700, w tym 525. Ciut lepiej, ale też słabo.

 

Może w kwietniu nadrobi - to akurat nie powinno być trudne, bo w zeszłym roku kwiecień był słaby (u mnie 692 vs 700 w marcu)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w normie, marzec był trochę wyższy niż prognoza z firmy co mi PV montowała.
Pamiętajcie, że zeszłoroczny marzec był znacznie wyższy niż powinien, więc nie jest winą obecnego, że jest słabo.


Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rok i dwa miesiące po zamontowaniu licznika dwukierunkowego przyszło rozliczenie z Tauron'a. Do zapłaty 4 stówy, więc chyba nieźle.

 

Ale mam pytanie, jak to oni liczą. W rozliczeniu jest np. taka tabelka:

obraz.png.cd287dea30c02e0ddad523fa10dda324.png

 

A w danych e-licznika z 31.01 mam większe wartości:

 

obraz.png.be9494936d46f526f0327b4d687022c7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz 3 fazy? może chodzi o bilansowanie międzyfazowe- oni to ogarniają podobno u "siebie*" a nie na poziomie licznika- może stąd te różnice? 

 

*od 1.04.2022 r. nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadza korzystny dla prosumentów mechanizm bilansowania energii elektrycznej. Sumarycznie zbilansowana ilość energii elektrycznej, wprowadzona do sieci elektroenergetycznej i z niej pobrana na wszystkich fazach, będzie wyznaczana łącznie dla danej godziny tzw. metodą wektorową. Sumaryczne bilansowanie realizowane będzie w systemie informatycznym.

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Pado napisał(a):

masz 3 fazy? może chodzi o bilansowanie międzyfazowe- oni to ogarniają podobno u "siebie*" a nie na poziomie licznika- może stąd te różnice? 

 

*od 1.04.2022 r. nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadza korzystny dla prosumentów mechanizm bilansowania energii elektrycznej. Sumarycznie zbilansowana ilość energii elektrycznej, wprowadzona do sieci elektroenergetycznej i z niej pobrana na wszystkich fazach, będzie wyznaczana łącznie dla danej godziny tzw. metodą wektorową. Sumaryczne bilansowanie realizowane będzie w systemie informatycznym.

 

Czyli jeżeli falownik produkuje dajmy na to 3kW (po 1 kW na fazę), a podłączamy np. grzejnik 2kW (do jednej z faz), to liczą że sumarycznie oddaję do sieci 1kW.

Natomiast licznik zlicza zarówno oddawanie do sieci 2kW (na nieobciążonych fazach) oraz pobór 1kW na tej obciążonej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok i dwa miesiące po zamontowaniu licznika dwukierunkowego przyszło rozliczenie z Tauron'a. Do zapłaty 4 stówy, więc chyba nieźle.
 
Ale mam pytanie, jak to oni liczą. W rozliczeniu jest np. taka tabelka:
obraz.png.cd287dea30c02e0ddad523fa10dda324.png
 
A w danych e-licznika z 31.01 mam większe wartości:
 
obraz.png.be9494936d46f526f0327b4d687022c7.png
Nie wiem czy to zależy od dostawcy energii czy nie, ale w Tauron musisz wziąć ilość energii pobranej i oddanej w każdej godzinie i ją zbilansować. Taki bilans godzinowy sumujesz dla pobrania i oddania i masz miesięczna ilość energii pobranej i oddanej. U mnie się zgodziło co do 1 kWh.
Taki raport otrzymuję z programu e-licznik.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

W tym roku taki rachunek, jestem zadowolony kolejny rok😋, wprowadzone rozliczenie międzyfazowe ewidentnie na korzyść działa

Screenshot_20240209-185103.png

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Chalek napisał(a):

Net metering?

 

Tak, stare zasady

 Rok 2023 był słabszy niz 2022 (u mnie)

Instalacja 4.8kW ale o zabójczym kącie 9 stopni 🙃

 

 

 

 

Screenshot_20240210-125258.png

Edytowane przez Pado
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie to mój sprzedawca nagle przypomniał sobie, że 2,5roku temu dołożyłem panele. Zgodnie z przepisami niezwłocznie zawiadomiłem o tym fakcie operatora.

Wychodzi na to, że Eon operator i Eon sprzedawca potrzebował 2.5r, żeby się skomunikować :phi:. Nie wiem jak obecnie kiedyś dzieliło ich piętro.

Myślałem już, że chcą mnie wmanewrować w nowy sposób naliczania, ale nie, chodzi tylko o aneks do umowy prosumenkiej zwiększający moc instalacji PV.

 

W sumie PV mam już 7rok. Przestałem już liczyć opłacalność, ale przy zużyciu rocznym w ok 6MWh, brakuje mi ok 300kWh rocznie. Wg wyliczeń z 2017r instalacja miała się zwrócić w niecałe 7lat, przy cenach z 2017r. Wychodzi na to, że już się zwróciła, choć Lucek przewidywał, że to się nigdy nie zwróci ;).

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę swoje dwa grosze. 

Za rok 2023 zapłaciłem za energię elektryczną 980 zł brutto.

Instalacja na starych zasadach netmetering 8kWp na gruncie ustawiona na południe, kąt nachylenia paneli  35⁰. 

w domu CO +CWU obsługuje pompa ciepła aquarea 9kW. Dom wykonany według WT 2019 z podłogówką 210m². Powierzchnia użyteczna 154m². W domu wszystko na prąd. Uważam, że koszt roczny około 1000 zł to bardzo fajny wynik. Instalacja kosztowała mnie 23000 zł.  Myślę, że jeszcze ten rok i będzie zwrot kosztów budowy fotowoltaiki. Czyli 3 lata.

Screenshot_20240211-201418.png.12ffb2f226a0e9077f595309cee01b62.pngScreenshot_20240211-201008.png.c3f2e726889533a3b1a6ea45e2f47970.pngScreenshot_20240211-200920.png.06b5633f82266a1e66a43019392f54d8.png

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.