Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli wtedy kiedy ogrzewanie najpotrzebniejsze. Zastanawiam się dlaczego tak słabo w zimę. Ewentualnie można wykorzystać na ciepłą wodę. Lepiej sobie zrobić odbiór energii na poziomie produkcji wtedy nie boli 20% oddawane "elektrowni" za free. Z rozliczeniem problem bo może chodzi o bilansowanie międzyfazowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

U nas dawali 85%.

Wystałem swoje w kolejce i udało się. :)

Teraz tylko czekać na złożenie papierów przez UM do Urzędu Marszałkowskiego , przerobienie papierów przez Urząd Marszałkowski.

Potem przetarg i w okolicach wiosny przyszłego roku powinni montować instalację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zmienić całkowicie podejście do fotowoltaiki? Słyszeliście o projekcie Green Genius? W skrócie polega to na tym że wynajmujemy od nich instalację za darmo a mamy z tego rachunek za prąd niższy o ok. 15 procent. Wygląda na to że nie ponoszę żadnego kosztu, nie użeram się z dostawcą prądu, udostępniam tylko  swój dach, a moim zyskiem jest róznica w niższych rachunkach... Jakby się zastanowić to nie interesuje mnie nawet sprawność instalacji, okres amortyzacji a zrywając umowę firma zabiera panele z dachu i zapominam o temacie.

Ktoś zainteresowany?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, punktak napisał:

A może zmienić całkowicie podejście do fotowoltaiki? Słyszeliście o projekcie Green Genius? W skrócie polega to na tym że wynajmujemy od nich instalację za darmo a mamy z tego rachunek za prąd niższy o ok. 15 procent. Wygląda na to że nie ponoszę żadnego kosztu, nie użeram się z dostawcą prądu, udostępniam tylko  swój dach, a moim zyskiem jest róznica w niższych rachunkach... Jakby się zastanowić to nie interesuje mnie nawet sprawność instalacji, okres amortyzacji a zrywając umowę firma zabiera panele z dachu i zapominam o temacie.

Ktoś zainteresowany?

 

Pytanie jak to wygląda w szczegółach. Inaczej wygląda 15% rabatu dla kogoś, kto ma dom ogrzewany prądem, a inaczej jak na prąd są tylko żarówki.

Pytanie jeszcze jak z kosztami montażu, za co się odpowiada itp.

Idea fajna, ale jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na przykład , grzejąc ekogroszkiem i wydając ok.3000 zł rocznie za ogrzewanie i ciepłą wodę, nawet nie biorę pod uwagę obecnych rozwiązań. Ale jeśli nie trzeba NIC inwestować to nawet te 15 procent to bardzo dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.02.2018 o 14:04, lucash napisał:

Czyli wtedy kiedy ogrzewanie najpotrzebniejsze. Zastanawiam się dlaczego tak słabo w zimę. Ewentualnie można wykorzystać na ciepłą wodę. Lepiej sobie zrobić odbiór energii na poziomie produkcji wtedy nie boli 20% oddawane "elektrowni" za free. Z rozliczeniem problem bo może chodzi o bilansowanie międzyfazowe.

Zimą słabo, bo raz że słońca niewiele i krótko, a dwa kąt nachylenia dachu na tutaj duże znaczenie - słońce jest znacznie niżej.

Jakiś czas temu widziałem, jak dwóch gości majstrowało przy solarach zamontowanych  na stelażu umieszczonym na płaskim dachu. Wyglądało to tak, jakby zmniejszali kąt nachylenia na "pozycje letnią".

 

Fotowoltanika3.jpg

 

images?q=tbn:ANd9GcSY82c8k2zvD6JO5FMGB7g

 

images?q=tbn:ANd9GcS3ebVS0xAzaOvsF1_a7PX

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, punktak napisał:

A może zmienić całkowicie podejście do fotowoltaiki? Słyszeliście o projekcie Green Genius? W skrócie polega to na tym że wynajmujemy od nich instalację za darmo a mamy z tego rachunek za prąd niższy o ok. 15 procent. Wygląda na to że nie ponoszę żadnego kosztu, nie użeram się z dostawcą prądu, udostępniam tylko  swój dach, a moim zyskiem jest róznica w niższych rachunkach... Jakby się zastanowić to nie interesuje mnie nawet sprawność instalacji, okres amortyzacji a zrywając umowę firma zabiera panele z dachu i zapominam o temacie.

Ktoś zainteresowany?

 

Jak to możliwe, skoro to na właściciela domu jest umowa z ZE i tylko on może się "użerać"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

W lutym złożyłem papiery o dotacje, w maju podpisałem umowę, a dzisiaj zakończył się montaż paneli.

Tak jak planowałem 15x300W Sharpa, podczas próbnego odpalenia panele dały 4300W, więc całkiem blisko max mocy ;). Teraz niestety muszę czekać na wymianę licznika.

 

20180615_135128_proc.jpg.79c5dd870d2c22e76c30705096b9c6c0.jpg

 

@torelek

Jak tam twoja dotacja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

W lutym złożyłem papiery o dotacje, w maju podpisałem umowę, a dzisiaj zakończył się montaż paneli.

Tak jak planowałem 15x300W Sharpa, podczas próbnego odpalenia panele dały 4300W, więc całkiem blisko max mocy ;). Teraz niestety muszę czekać na wymianę licznika.

 

Ale z tej energii możesz już korzystać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rwIcIk napisał:

Ale z tej energii możesz już korzystać?

Niby mogę, ale jak nie korzystam to licznik bije jak szalony :phi:. Zrobiłem próbę bo odłączyłem wszystkie różnicówki i licznik pokazał aktualnie "pobieraną" moc prawie taką jak inwerter przy produkcji. Podobno te stare liczniki, mechaniczne potrafiły się kręcić w drugą stronę 😀

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sherif napisał:

@torelek

Jak tam twoja dotacja ?

Na razie cisza, nikt się nie kontaktował. Tylko, że ja złożyłem papiery dzień przed końcem terminu, a rozpatrują w kolejności wpływu. Całość dostełeś z tych 40% co mieli dawać, czy jakaś redukcja była?

 

BTW, fajny masz ten kurnik :ok:

Edytowane przez torelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, torelek napisał:

Na razie cisza, nikt się nie kontaktował. Tylko, że ja złożyłem papiery dzień przed końcem terminu, a rozpatrują w kolejności wpływu. Całość dostełeś z tych 40% co mieli dawać, czy jakaś redukcja była?

 

BTW, fajny masz ten kurnik :ok:

Mój kolega składał znacznie po mnie ale przed tobą i wczoraj dostał zaproszenie na podpisanie umowy, więc pewnie jeszcze chwila.

Na szczęście w tym roku jest 40% ;). Podobno są problemy z panelami takie jest ssanie w całej EU, że nie wyrabiają z produkcją.

Te Sharpy są w D klepane, co trochę dziwi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

U mnie gmina dostała grant. Będą zwracać 85% inwestycji.

 

Chcę zaryzykować z panelami bo nie mam alternatywy na grzanie CWU latem (teraz korzystam z bojlera 2kW). Zima ogarniam całe zapotrzebowanie na ciepło w domu kominkiem na pellet. 

 

Pytanie jakiej mocy instalację stawiać. Nie interesuje mnie zarobek na sprzedażny prądu bardziej na pokryciu zapotrzebowania własnego głownie grzałki 2kW latem.

 

czy duża jest różnica w koszcie inwestycji - 2.5kW vs. 5kW

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.06.2018 o 14:59, sherif napisał:

Niby mogę, ale jak nie korzystam to licznik bije jak szalony :phi:. Zrobiłem próbę bo odłączyłem wszystkie różnicówki i licznik pokazał aktualnie "pobieraną" moc prawie taką jak inwerter przy produkcji. Podobno te stare liczniki, mechaniczne potrafiły się kręcić w drugą stronę 😀

Z tego co mi mówiono na szkoleniu właśnie przy okazji dotacji na PV to nie jest wskazane korzystanie z PV jak nie ma dwukierunkowego licznika, nawet jak jest zainstalowany jakiś "inteligentny" ale jedno kierunkowy. Instalacja będzie produkowała prąd, nadwyżkę oddawała do sieci, a Ty jeszcze za to zapłacisz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ppmarian napisał:

U mnie gmina dostała grant. Będą zwracać 85% inwestycji.

 

Chcę zaryzykować z panelami bo nie mam alternatywy na grzanie CWU latem (teraz korzystam z bojlera 2kW). Zima ogarniam całe zapotrzebowanie na ciepło w domu kominkiem na pellet. 

 

Pytanie jakiej mocy instalację stawiać. Nie interesuje mnie zarobek na sprzedażny prądu bardziej na pokryciu zapotrzebowania własnego głownie grzałki 2kW latem.

 

czy duża jest różnica w koszcie inwestycji - 2.5kW vs. 5kW

 

 

 

 

 

 

W sieci masz wzór jak to wyliczyc. Generalnie patrzysz na zuzycie roczne, 20% tego zaspokoja Ci PV przy bieżącej produkcji 80% idzie do sieci. Te 80% musi mieć 20% naddatku z racji iż ZE oddają o 20% mniej. Liczysz +/- że z ok 1kWp wyprodukujesz rocznie 1000kWh. Ja zużywam 3.8MWh rocznie (ok 320kWh miesięcznie) i wyszło mi 4.4kWp, czyli 4.5kWp (15 paneli x 300W). Jak myślisz o grzaniu wody (czego teraz nie robisz) czy aucie elektrycznym to odpowiednio możesz dodać więcej mocy.

Trzeba pamiętaj, że za nadwyżkę energii nikt Ci nie zapłaci, więc nie ma co przeszacowywac mocno, z drugiej strony jakiś zapas musi być, tym bardziej przy tak dużej dotacji.

Ja dodatkowo przewymiarowałem inwerter o 0.5kW, więc 2-3 panele moge dołożyć jeszcze.

 

Poproś o oferty w dwóch wariantach będziesz znał różnicę, ale przy takiej dotacji nawet nie ma co myśleć nad 2.5kW bo to bardzo mało jak na dom. Sprawdz też czy dotacja obejmuje vat, aha i przy niektórych dotacjach nie masz wpływu na wybór firmy/paneli to gmina robi przetarg i wybiera rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zurekk napisał:

Z tego co mi mówiono na szkoleniu właśnie przy okazji dotacji na PV to nie jest wskazane korzystanie z PV jak nie ma dwukierunkowego licznika, nawet jak jest zainstalowany jakiś "inteligentny" ale jedno kierunkowy. Instalacja będzie produkowała prąd, nadwyżkę oddawała do sieci, a Ty jeszcze za to zapłacisz ;)

Tak licznik zwykły liczy w jedną stronę niezależnie jak płynie prąd :bzik:. Po wymianie są dwa wskazania.

Póki co przez 3tyg mieszanej mocno pogody wyprodukowałem 450kWh, przy zużyciu ok 100kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ppmarian napisał:

U mnie gmina dostała grant. Będą zwracać 85% inwestycji.

 

Chcę zaryzykować z panelami bo nie mam alternatywy na grzanie CWU latem (teraz korzystam z bojlera 2kW). Zima ogarniam całe zapotrzebowanie na ciepło w domu kominkiem na pellet. 

 

Pytanie jakiej mocy instalację stawiać. Nie interesuje mnie zarobek na sprzedażny prądu bardziej na pokryciu zapotrzebowania własnego głownie grzałki 2kW latem.

 

czy duża jest różnica w koszcie inwestycji - 2.5kW vs. 5kW

 

 

 

 

 

 

Jeśli to ten sam "grant" co u mnie to sami Ci dobiorą moc paneli na podstawie Twojego średniego zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sherif napisał:

W sieci masz wzór jak to wyliczyc. Generalnie patrzysz na zuzycie roczne, 20% tego zaspokoja Ci PV przy bieżącej produkcji 80% idzie do sieci. Te 80% musi mieć 20% naddatku z racji iż ZE oddają o 20% mniej. Liczysz +/- że z ok 1kWp wyprodukujesz rocznie 1000kWh. Ja zużywam 3.8MWh rocznie (ok 320kWh miesięcznie) i wyszło mi 4.4kWp, czyli 4.5kWp (15 paneli x 300W). Jak myślisz o grzaniu wody (czego teraz nie robisz) czy aucie elektrycznym to odpowiednio możesz dodać więcej mocy.

Trzeba pamiętaj, że za nadwyżkę energii nikt Ci nie zapłaci, więc nie ma co przeszacowywac mocno, z drugiej strony jakiś zapas musi być, tym bardziej przy tak dużej dotacji.

Ja dodatkowo przewymiarowałem inwerter o 0.5kW, więc 2-3 panele moge dołożyć jeszcze.

 

Poproś o oferty w dwóch wariantach będziesz znał różnicę, ale przy takiej dotacji nawet nie ma co myśleć nad 2.5kW bo to bardzo mało jak na dom. Sprawdz też czy dotacja obejmuje vat, aha i przy niektórych dotacjach nie masz wpływu na wybór firmy/paneli to gmina robi przetarg i wybiera rozwiązanie.

Robiłeś PV na gotowym domu? Jak masz zejście przewodu z paneli do inwertera? jakie to są przekroje tych kabli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, zurekk napisał:

Z tego co mi mówiono na szkoleniu właśnie przy okazji dotacji na PV to nie jest wskazane korzystanie z PV jak nie ma dwukierunkowego licznika, nawet jak jest zainstalowany jakiś "inteligentny" ale jedno kierunkowy. Instalacja będzie produkowała prąd, nadwyżkę oddawała do sieci, a Ty jeszcze za to zapłacisz ;)

 

nie jest wskazane, a wręcz niedopuszczalne ;]

Tylko licznik dwukierunkowy. Teraz o tyle dobrze, że spółki dają same, jeszcze kiedyś inwestor przychodził do mnie i płakał, że inwestycja gruba, dotacja mała i jeszcze licznik za 1,5 klocka trzeba kupić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zurekk napisał:

Robiłeś PV na gotowym domu? Jak masz zejście przewodu z paneli do inwertera? jakie to są przekroje tych kabli?

Tak, na gotowym z dachem spadzistym, dachówka ceramiczna. Ja zabronowałem, że kupię wcześniej dachówkę z przepustem, ale odp że nie ma takiej potrzeby, że kable (w odróżnieniu od kolektorów) bez problemu da się przecisnąć. U mnie przecisnęli pod dachówką trochę ją szlifując + na łączeniu folii. Kable AFAIR PV-inwerter są 6mm2. Grubszy jest od inwertera bo jest 5x4mm2

6 minut temu, komor napisał:

 

nie jest wskazane, a wręcz niedopuszczalne ;]

Tylko licznik dwukierunkowy. Teraz o tyle dobrze, że spółki dają same, jeszcze kiedyś inwestor przychodził do mnie i płakał, że inwestycja gruba, dotacja mała i jeszcze licznik za 1,5 klocka trzeba kupić ;)

Jak ktoś lubi płacić więcej to jego sprawa, ja odpalałem tylko dla sprawdzenia na chwilę.

Z tymi licznikiem to bardzo dziwne co piszesz, bo ich właścicielem jest "ZE" więc to ich sprawa i ich problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sherif napisał:

Liczysz +/- że z ok 1kWp wyprodukujesz rocznie 1000kWh. Ja zużywam 3.8MWh rocznie (ok 320kWh miesięcznie) i wyszło mi 4.4kWp, czyli 4.5kWp (15 paneli x 300W)

u mnie wyszło 400kWh miesięcznie (wliczone już w to grzanie ciepłej wody) 

 

czyli pisze o 5kW

 

ile to będzie m2 dachu ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sherif napisał:

Poproś o oferty w dwóch wariantach będziesz znał różnicę, ale przy takiej dotacji nawet nie ma co myśleć nad 2.5kW bo to bardzo mało jak na dom. Sprawdz też czy dotacja obejmuje vat, aha i przy niektórych dotacjach nie masz wpływu na wybór firmy/paneli to gmina robi przetarg i wybiera rozwiązanie.

nie mam wpływu na wybór rozwiązania bo gmina narzuca to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, sherif napisał:

Tak, na gotowym z dachem spadzistym, dachówka ceramiczna. Ja zabronowałem, że kupię wcześniej dachówkę z przepustem, ale odp że nie ma takiej potrzeby, że kable (w odróżnieniu od kolektorów) bez problemu da się przecisnąć. U mnie przecisnęli pod dachówką trochę ją szlifując + na łączeniu folii. Kable AFAIR PV-inwerter są 6mm2. Grubszy jest od inwertera bo jest 5x4mm2

A po przejściu pomiędzy dachówkami kabel przeciśnięty przez wełnę czy jakoś inaczej?

Pytam, bo jedno pomieszczenie (notabene największe) mam jeszcze nie do końca zrobione (jest tylko jedna warstwa wełny), połać dachowa nad nim akurat jest południowa. Mógłbym coś przygotować przyszłościowo, zwłaszcza że wszystko na prąd, a auto elektryczne to pewnie kwestia czasu ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ppmarian napisał:

u mnie wyszło 400kWh miesięcznie (wliczone już w to grzanie ciepłej wody) 

 

czyli pisze o 5kW

 

ile to będzie m2 dachu ?

 

 

To raczej 5.5kWp. Panel ma ok 1.6mx1m, trzeba doliczyć jeszcze kilka cm przerwy między nimi. Panele są różne, np 260W, 275W, 300W, 320W, itd. Obecnie najlepszy stosunek do mocy mają 275W, bo to jakby taki std na dziś dzień. Ja zdecydowałem się na droższe 300W, żeby weszły mi w jednym rzędzie.

 

7 minut temu, Majkiel napisał:

A po przejściu pomiędzy dachówkami kabel przeciśnięty przez wełnę czy jakoś inaczej?

Pytam, bo jedno pomieszczenie (notabene największe) mam jeszcze nie do końca zrobione (jest tylko jedna warstwa wełny), połać dachowa nad nim akurat jest południowa. Mógłbym coś przygotować przyszłościowo, zwłaszcza że wszystko na prąd, a auto elektryczne to pewnie kwestia czasu ;)

 

Tak, przez wełnę, choć w moim przypadku idzie na nieogrzewany strych, gdzie wełnę dołożyłem aby się nie nagrzewał mocno latem. Myśle że puszczenie peszle z drutem nie zaszkodzi na tym etapie ;). Trzeba też pomyśleć jak doprowadzić 400V do inwertera. W moim przypadku inwerter jest na strychu a kabel siłowy został przeciągnięty pionem technicznym, który był zrobiony do tego celu. Pion mam za to przy samej rozdzielni na dole, więc łatwo było się wpiąć. Można inwerter dać koło rozdzielni, ale wtedy z dachu trzeba tam dojść przewodami od PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sherif napisał:

Jak ktoś lubi płacić więcej to jego sprawa, ja odpalałem tylko dla sprawdzenia na chwilę.

Z tymi licznikiem to bardzo dziwne co piszesz, bo ich właścicielem jest "ZE" więc to ich sprawa i ich problem.

 

No rzecz w tym, że jeszcze kilka lat temu robiąc fotowoltaike część ZE w warunkach nakładała na inwestora obowiązek przygotowania tablicy pomiarowej, bądź też samego licznika na potrzeby własnej instalacji. Te warunki się zmieniły i obecnie ZE dają liczniki. Ale nie zawsze tak było ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
nie jest wskazane, a wręcz niedopuszczalne ;]
Tylko licznik dwukierunkowy. Teraz o tyle dobrze, że spółki dają same, jeszcze kiedyś inwestor przychodził do mnie i płakał, że inwestycja gruba, dotacja mała i jeszcze licznik za 1,5 klocka trzeba kupić
Praktykiem bede w listopadzie jak dotacja "siądzie". Mam nadzieje, ze bede potentatem energetycznym nadchodzacej zimy

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, zurekk napisał:

Praktykiem bede w listopadzie jak dotacja "siądzie". Mam nadzieje, ze bede potentatem energetycznym nadchodzacej zimy emoji16.png

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka
 

U mnie wszystko zamknęło się w kilka mięsiecy:

- luty złożenie wniosku

- maj podpisanie umowy na dotacje

- czerwiec realizacji i złożenie papierów, uruchomienie (3 dni)

- początek lipca dotacja na koncie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sherif napisał:

U mnie wszystko zamknęło się w kilka mięsiecy:

- luty złożenie wniosku

- maj podpisanie umowy na dotacje

- czerwiec realizacji i złożenie papierów, uruchomienie (3 dni)

- początek lipca dotacja na koncie ;)

u mnie:

- lipiec 2017 gmina startuje z liczbą 400 chętnych na jakieś środki unijne na OZE

- czerwiec 2018 podpisanie umowy i wyścig z czasem o odbiór domu (warunek w umowie)

- lipiec 2018 przetarg na instalacje rozpisany przez gmine

tak więc trochę to trwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, zurekk napisał:

u mnie:

- lipiec 2017 gmina startuje z liczbą 400 chętnych na jakieś środki unijne na OZE

- czerwiec 2018 podpisanie umowy i wyścig z czasem o odbiór domu (warunek w umowie)

- lipiec 2018 przetarg na instalacje rozpisany przez gmine

tak więc trochę to trwa

Dokładnie to samo jest u moich rodziców teraz są realizowane wnioski z 2017r, tak to jest jak gmina która często nie ma wiedzy i ludzi organizuje przetargi i wybiera jednego wykonawcę. W Warszawie IMHO jest to lepiej zrobione, kilka lat temu uchwalili ustawę że co roku jest dotacja i są jednolite warunki każdego roku - dla UM jest to też uproszczenie, bo są te same procedury. Rozwiązanie wybiera inwestor, i jeżeli spełnia ogólne warunki to dostaje zwrot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mały update po miesiącu.

W lipcu wyprodukowałem 595kWh, przy zużyciu 200kWh, czyli powinien być zapas na zimę :)

Ogólnie Steca bardzo fajny inwerter: cichy i ma sporo fajnych funkcji, jest do niego portal, aplikacja i możliwość integracji z innymi systemami, co też uczyniłem:

 

image.png.3df2fdc74573eef059d2c163289ef74a.png

Tak to wczoraj wyglądało :)

 

Generalnie polecam instalację (póki co :))

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie gmina obcięła wniosek o 2 kW.

Będzie 5,04 kW.

Teraz gmina składa wnioski do Urzędu Marszałkowskiego , potem przetargi itp

Wcześniej niż w kwietniu 2019 instalacji nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.08.2018 o 11:31, sherif napisał:

Mały update po miesiącu.

W lipcu wyprodukowałem 595kWh, przy zużyciu 200kWh, czyli powinien być zapas na zimę :)

Ogólnie Steca bardzo fajny inwerter: cichy i ma sporo fajnych funkcji, jest do niego portal, aplikacja i możliwość integracji z innymi systemami, co też uczyniłem:

 

image.png.3df2fdc74573eef059d2c163289ef74a.png

Tak to wczoraj wyglądało :)

 

Generalnie polecam instalację (póki co :))

Zapas z lipca, zapas z sierpnia i na zimę będzie jak znalazł. Na dniach oddajemy budynek i chyba w przyszłym roku zainteresuje się jakąś dotacją. Przy ogrzewaniu prądem ma to sens.

Powiedz jeszcze, jak to wygląda w przypadku braku zasilania? W ostatnią sobotę, w ciągu dnia nagle nie było prądu. Czy wtedy do działa jako "zasilanie awaryjne" ? W przypadku żarówki, lodówki i kilku zegarków spokojnie da radę. A nie wiesz jakby się zachowała instalacja, np. o 8, kiedy według wykresu masz produkowane 1500W, a załączyłbyś coś prądożernego ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Majkiel napisał:

Zapas z lipca, zapas z sierpnia i na zimę będzie jak znalazł. Na dniach oddajemy budynek i chyba w przyszłym roku zainteresuje się jakąś dotacją. Przy ogrzewaniu prądem ma to sens.

Powiedz jeszcze, jak to wygląda w przypadku braku zasilania? W ostatnią sobotę, w ciągu dnia nagle nie było prądu. Czy wtedy do działa jako "zasilanie awaryjne" ? W przypadku żarówki, lodówki i kilku zegarków spokojnie da radę. A nie wiesz jakby się zachowała instalacja, np. o 8, kiedy według wykresu masz produkowane 1500W, a załączyłbyś coś prądożernego ?

 

Przy grzaniu prądem/pompą ciep. nie ma co się zastanawiać :), w szczególności że w niektórych gminach proces dotacji trwa długo (powyżej roku).

Przy rozwiązaniu on-grid do działania instalacji jest potrzebne napięcie sieci, jeżeli jest zanik wyłączy się inwerter i nie będzie produkcji. Gdzieś na forum ludzie kombinowali z rozwiązaniem kombinowanym, czyli dodaniem aku, ale jest to skomplikowane i nie każdy inwerter obsługuje dwa rodzaje podłączenia.

U siebie mam drugi mniejszy inwerter połączony z aku samochodowym który zabezpiecza ważniejsze obwody, więc mam to zrobione niezależnie a przerw mam mało.

Produkcja i zasilanie wzgledem odbiorników nie mają znaczenia, tzn ograniczeniem odbiorników jest przyłącze i jego zabezpieczenie. Jeżeli 8-9 będe produkował 1500W a zużywał 100W, to 1.4kWh zostanie oddane do sieci, jeżeli załącze 2kW, to zużyje z sieci 0.5kWh i nic nie oddam.

Ja nie jestem takim ortodoksem, ale ludzie starają się prac, prasować, itp w godzinach produkcji, bo wtedy zużywa się własny prąd (czyli mają 20% taniej )

 

Edytowane przez sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Dnia 16.09.2018 o 01:24, Fili_P napisał:


 

 


Jakie masz położenie dachu względem stron i kat?

...
 

Niemal południe (150st), kąt to 35st, więc to jest ok. Na minus, że za płotem mam drzewa w odl jakieś 12m od domu, zimą mogą mi trochę zasłaniać, choć w sumie nie będzie liści. Mam też komin, który pod koniec dnia przy niższym słońcu rzuca cień na 3 panele, dlatego są dopięte optymalizatory.

Lipiec i sierpień póki co wyprodukowane po ok 600kWh, zużycie ok 200-225kWh, wrzesień powinien być deko mniej, więc też dobrze.

Edytowane przez sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Minął rok więc pora na małe podsumowanie.

Instalacja zaczęła pracę 25.06.2018, więc akurat na II rozliczenie 2018r, z którego wynika:

VI-XII.2018

Zużycie 1551 kWh, produkcja (odprowadzona) 1612kWh (x0.8), bilans to 262kWh pobranej energii

I-VI.2019

Zużycie 1507 kWh, produkcja (odprowadzona) 1862kWh (x0.8), bilans to 18kWh pobranej energii

Czyli przez rok pobrałem (kupiłem) 280kWh, czyli ok 140zł

Do tego wyprodukowałem na własne użycie 1052kWh (526zł)

 

Podsumowując zaoszczędziłem 1529zł(3058 kWh) +526zł - 140zł = 1912zł. Jak tak to będzie wyglądać w kolejnych latach to pozostaje jeszcze 7 lat zwrotu.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Koonrad napisał:

I ładnie :oki:

A teraz mają dać 5kzl i o 2lata szybciej się powinno zwrócić 😀

Jeśli wejdą dopłaty to chyba się zdecyduję

 

jeszcze o 5kzł więcej ?

Ja dostałem prawie 10kzł :) i to w 3m po podpisaniu umowy na wybrane przeze mnie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Koonrad napisał:

 

U mnie nic nie ma na PV, więc może te 5kzl

Trzeba dokładnie sprawdzać dopłaty miejskie, wojewódzkie (marszałkowskie) i te ogólno-krajowe programy. Ja o programie dopłat dowiedziałem się z reklamy producenta PV ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, szyman napisał:

to biznesu wielkiego nie zrobiłeś 

Tak rozpatrując to stopa zwrotu to 12,5% a to chyba bardzo przyzwoity business :).

 

Poza tym ja mam taką zasadę, że lubię jak mogę obniżać koszty utrzymania wyższymi nakładami. Teraz miałem, więc mogłem zainwestować, za jakiś czas może być różnie, a różnie jest już z dotacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, sherif napisał:

Tak rozpatrując to stopa zwrotu to 12,5% a to chyba bardzo przyzwoity business :).

 

Poza tym ja mam taką zasadę, że lubię jak mogę obniżać koszty utrzymania wyższymi nakładami. Teraz miałem, więc mogłem zainwestować, za jakiś czas może być różnie, a różnie jest już z dotacjami.

Rozumiem że przy zakładaniu stopy zwrotu uwzględniłeś spadek skuteczności działania paneli w związku z ich zużywaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, szyman napisał:

to biznesu wielkiego nie zrobiłeś 

 

W tym roku prąd nie podrożał, ale co będzie w przyszłym  i kolejnych latach, nie wiadomo. To znaczy wiadomo że podrożeje, pytanie tylko o ile. Im bardziej podrożeje, tym sie szybciej zwróci inwestycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sherif napisał:

Tak rozpatrując to stopa zwrotu to 12,5% a to chyba bardzo przyzwoity business :).

 

Poza tym ja mam taką zasadę, że lubię jak mogę obniżać koszty utrzymania wyższymi nakładami. Teraz miałem, więc mogłem zainwestować, za jakiś czas może być różnie, a różnie jest już z dotacjami.

Zależy jak dla kogo dla mnie czekanie tyle czasu na zwrot to wydanie kasy w błoto i zamrożenie środków. Ja wyznaję zasadę że zwrot ma być w szybkim czasie i w takie biznesy wchodzę. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Majkiel napisał:

 

W tym roku prąd nie podrożał, ale co będzie w przyszłym  i kolejnych latach, nie wiadomo. To znaczy wiadomo że podrożeje, pytanie tylko o ile. Im bardziej podrożeje, tym sie szybciej zwróci inwestycja.

Nawet niech zejdzie ze zwrotem do 5 lat to i tak kupa czasu i zamrożona gotówka którą można lepiej zainwestować 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, szyman napisał:

Nawet niech zejdzie ze zwrotem do 5 lat to i tak kupa czasu i zamrożona gotówka którą można lepiej zainwestować 

np gdzie dostaniesz 20% ?

Z chęcia wszedłbym w taki business.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, szyman napisał:

Nawet niech zejdzie ze zwrotem do 5 lat to i tak kupa czasu i zamrożona gotówka którą można lepiej zainwestować 

 

Podasz przykłady ?

Tu za stosunkowo niski wkład 20-25kzl dostaje się zwrot kasy są 7lat, ale kolejne 7 a może 15 lat i więcej, instalacja przynosi zyski rzędu 10-15%/rok

Do tego ryzyko jest raczej niewielkie, prąd będzie drożał, będziemy go zużywać coraz więcej, jedyne ryzyko to zmiany w przepisach o odkupie energii, oraz awarii sprzętu - np gradobicie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.