Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

41 minut temu, krawiec napisał:

A ile powinien kosztować montaż instalacji? Bo o ile koszt falownika i paneli jestem w stanie oszacować o tyle instalacja na dachu to no właśnie...

Zbieram jakieś oferty powoli i troszkę się, że tak powiem zdziwiłem.... 

 

Krawiec

 

Jak tak patrzę na moje czy mamy wyceny, to wychodzi z grubsza 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Majkiel napisał:

 

Jak tak patrzę na moje czy mamy wyceny, to wychodzi z grubsza 10.

Znaczy jest pole do negocjacji, bo jak tak liczę to chcą 15…. za 17 paneli (ilość z dudy trochę bo ja bym dał 18, po 9 na stronę bo mam dach wschód-zachód).

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krawiec napisał:

A ile powinien kosztować montaż instalacji? Bo o ile koszt falownika i paneli jestem w stanie oszacować o tyle instalacja na dachu to no właśnie...

Zbieram jakieś oferty powoli i troszkę się, że tak powiem zdziwiłem.... 

 

Krawiec

Ile powinien?

Tyle ile klient zapłaci, jak znasz specyfikacje tego co ci oferują to łatwo jest sobie policzyć, kasują nie mało rok temu za 5kWp montaż na dachu wychodził 9 tyś netto 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, hebel napisał:

Ile powinien?

Tyle ile klient zapłaci, jak znasz specyfikacje tego co ci oferują to łatwo jest sobie policzyć, kasują nie mało rok temu za 5kWp montaż na dachu wychodził 9 tyś netto 

Ciekawe ile im to czasu zajmuje…. 
 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krawiec napisał:

A ile powinien kosztować montaż instalacji? Bo o ile koszt falownika i paneli jestem w stanie oszacować o tyle instalacja na dachu to no właśnie...

Zbieram jakieś oferty powoli i troszkę się, że tak powiem zdziwiłem.... 

 

Krawiec

 

W Lublinie na zwyklym falowniku (HW, Sofar, Foxess) chcą za 5kWp od 24-25kPLN.

W wakacje te same firmy oferowały 2-3kPLN mniej.

To samo (tylko ~6kW na FullBlackach) zamontowałem za 22k i firma też dobrze zarobiła.

 

Ta branża musi paść, bo wiecznie eldorado trwać nie będzie.

Edytowane przez nikt-znany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, nikt-znany napisał:

 

W Lublinie na zwyklym falowniku (HW, Sofar, Foxess) chcą za 5kWp od 24-25kPLN.

W wakacje te same firmy oferowały 2-3kPLN mniej.

To samo (tylko ~6kW na FullBlackach) zamontowałem za 22k i firma też dobrze zarobiła.

 

Ta branża musi paść, bo wiecznie eldorado trwać nie będzie.

a wiesz o ile panele zdrożały? Ja wiem że jest masakra na rynku PV z marżami ale sam handlowiec potrafi wziąć grubą kasę za zrealizowany adres. A potem jakby co gwarancja więc nikt za darmo do Ciebie jeździć nie będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nikt-znany napisał:

U mnie na uchwytach pod moją dachówkę, gdzie nic nie trzeba piłować montaż = 1 dzień.

16 paneli rozmieszczone na dwóch połaciach.

 

Jak widzę u sąsiadów to i 3 dni innym schodzi.

Dlaczego nie trzeba piłować ?

U mnie Pv były dwa razy montowane przez różne ekipy i dwa razy piłowali a dachówka twarda :). Bez tego krzywo by leżały i nie były szczelne.

15 paneli z inwerterem 6os instalowało dwa dni. 6 paneli które dokładali 8h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, lucash napisał:

wiesz o ile panele zdrożały? Ja wiem że jest masakra na rynku PV z marżami ale sam handlowiec potrafi wziąć grubą kasę za zrealizowany adres. A potem jakby co gwarancja więc nikt za darmo do Ciebie jeździć nie będzie

Panele zdrożały, też byłem sceptyczny i chciałem odłożyć instalację na wiosnę ale jak sprawdziłem ceny to ok 20% poszły do góry od wiosny. Alu, uchwyty no i robocizna też spadać raczej nie będzie. Jak zmiana prawa jednak nie wejdzie od początku roku to imo ceny jeszcze bardziej pójdą w górę w 2022.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sherif napisał:

Dlaczego nie trzeba piłować ?

U mnie Pv były dwa razy montowane przez różne ekipy i dwa razy piłowali a dachówka twarda :). Bez tego krzywo by leżały i nie były szczelne.

15 paneli z inwerterem 6os instalowało dwa dni. 6 paneli które dokładali 8h.

Pewnie zależy jaka dachówka. U mnie raczej nic nie trzeba piłować patrząc na dostępne na rynku systemy do montażu. 

Tak z ciekawości jak oni rozłożyli prace na te 6 osób.. To jest lekki tłum...

 

Oferta którą dostałem jak tak sobie przeliczyłem na szybko to za samą robotę przy 17 panelach (moc raczej nie powinna mieć znaczenia przy robociźnie tylko ilość paneli) chcą 13k netto... 

Przy takich kwotach to poważnie rozważam postawienie tego samemu na gruncie... 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krawiec napisał:

Pewnie zależy jaka dachówka. U mnie raczej nic nie trzeba piłować patrząc na dostępne na rynku systemy do montażu. 

Tak z ciekawości jak oni rozłożyli prace na te 6 osób.. To jest lekki tłum...

 

Oferta którą dostałem jak tak sobie przeliczyłem na szybko to za samą robotę przy 17 panelach (moc raczej nie powinna mieć znaczenia przy robociźnie tylko ilość paneli) chcą 13k netto... 

Przy takich kwotach to poważnie rozważam postawienie tego samemu na gruncie... 

 

Krawiec

Ekipa była dobrze zorganizowana i mega dokładna (pojechali do sklepu bo mieli inny odcień szarego silikonu). Dwóch demontowało dachówki, jeden nosił, czwarty szlifował, piąty przygotowywał stelaże i nosił panele, szósty zajął się inwerterem i elektryką. Zabawy z dachówką było na cały pełny dzień.

Przy 15 panelach i całkowitym koszcie 26kzł montaż to 3800, czyli w moim przypadku było to nieopłacalne bo więcej za vat bym zapłacił.

Jak montaż na gruncie to można próbować samemu, tylko znów kwestia vatu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

Ekipa była dobrze zorganizowana i mega dokładna (pojechali do sklepu bo mieli inny odcień szarego silikonu). Dwóch demontowało dachówki, jeden nosił, czwarty szlifował, piąty przygotowywał stelaże i nosił panele, szósty zajął się inwerterem i elektryką. Zabawy z dachówką było na cały pełny dzień.

Przy 15 panelach i całkowitym koszcie 26kzł montaż to 3800, czyli w moim przypadku było to nieopłacalne bo więcej za vat bym zapłacił.

Jak montaż na gruncie to można próbować samemu, tylko znów kwestia vatu.

 

No tak za 3800 to się nie opłaca... 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

Przy 15 panelach i całkowitym koszcie 26kzł montaż to 3800, czyli w moim przypadku było to nieopłacalne bo więcej za vat bym zapłacił.

Jak montaż na gruncie to można próbować samemu, tylko znów kwestia vatu.

 

 

Przez tych kilka lat, ceny robocizny niestety poszły w górę :(

Jutro mają przyjechać montować panele u mamy - zobaczymy ilu będzie i jak im pójdzie z szesnastoma panelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2021 o 22:22, komor napisał:

Dzień dobry. Taka szybka prośba przed ewentualnym zamówieniem.

 

Instalacja: 5.25kw

 

Jestem już na finiszu wyboru zestawu.

 

Ostatecznie wahania mam między Froniusem a Huawei, oby dwa gwarancja 10 lat, Huawei ma możliwość łatwiejszego dopięcia akumulatora, ewentualnie nie odcinamy sobie możliwości dotacji na "magazyn energii", przy Froniusie to już droższa zabawa. Z kolei Fronius jest wg wielu lepszym wyborem, ale też droższym ....

Cała instalka u mnie ma mieć ok. 5,3 kW w pełnym słońcu.

 

Kto potrafi sensownie rozstrzygnąć spór między jednym a drugim???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, komor napisał:

 

Jestem już na finiszu wyboru zestawu.

 

Ostatecznie wahania mam między Froniusem a Huawei, oby dwa gwarancja 10 lat, Huawei ma możliwość łatwiejszego dopięcia akumulatora, ewentualnie nie odcinamy sobie możliwości dotacji na "magazyn energii", przy Froniusie to już droższa zabawa. Z kolei Fronius jest wg wielu lepszym wyborem, ale też droższym ....

Cała instalka u mnie ma mieć ok. 5,3 kW w pełnym słońcu.

 

Kto potrafi sensownie rozstrzygnąć spór między jednym a drugim???

A jakie są argumenty za Froniusem? Bo chyba Fronius wymaga do dłuższej gwarancji cytuje:

"Warunkiem jest udostępnienie i podtrzymanie połączenia internetowego"

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, krawiec napisał:

A jakie są argumenty za Froniusem? Bo chyba Fronius wymaga do dłuższej gwarancji cytuje:

"Warunkiem jest udostępnienie i podtrzymanie połączenia internetowego"

 

Krawiec

W zasadzie takie same jak za Huawei. Maja takie same gwarancje terminowe, 10 lat spokoju, Fronius ma serwis w Gliwicach, wiec dla mnie na plus, pytanie czy potrzebny? Huawei wymienia się w całości, nie serwisuje się ich. Większość instalatorów poleca Frosiusa, Huawei tylko jedni sprzedawcy zachwalali i zrzucali wine na psujące się wyświetlacze w Froniusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Majkiel napisał:

 

Przez tych kilka lat, ceny robocizny niestety poszły w górę :(

Jutro mają przyjechać montować panele u mamy - zobaczymy ilu będzie i jak im pójdzie z szesnastoma panelami.

No właśnie, wszyscy mówili mi, że lepiej czekać z panelami bo przecież tanieją. Może i trochę staniały, bo jak brałem 300W w 2017 to była to niestandardowo wysoka moc i były znacznie droższe. Natomiast robocizna i cała reszta gratów mocno zdrożało i sumarycznie nie jest wcale taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, krawiec napisał:

Z warunkow na stronie Froniusa za bic w swiecie 10 lat nie wychodzi. Do tego sa ograniczenia.

U mnie zniwu polecaja te chinskie wynalazki, sporo tansze.

 

Krawiec

Mój instalator sprzedaje instalkę z Forniusem do końca grudnia - 10 lat gwarancji.

 

44 minuty temu, sherif napisał:

No właśnie, wszyscy mówili mi, że lepiej czekać z panelami bo przecież tanieją. Może i trochę staniały, bo jak brałem 300W w 2017 to była to niestandardowo wysoka moc i były znacznie droższe. Natomiast robocizna i cała reszta gratów mocno zdrożało i sumarycznie nie jest wcale taniej.

 

Zdrożało ;] Teść robił w zeszłym roku i za instalkę 4,7 kW płacił po negocjacjach ok. 4250 zł kW przy full black 330Wp i Froniusie Simo. Obecnie udało mi się zejść przy panelach 380Wp do 4400 zł. Reszta sprzedawców odlatuje w kosmos. Różnica jest taka że na taką samą moc potrzebuje 2 panele mniej.

Edytowane przez komor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sherif napisał:

Dlaczego nie trzeba piłować ?

U mnie Pv były dwa razy montowane przez różne ekipy i dwa razy piłowali a dachówka twarda :). Bez tego krzywo by leżały i nie były szczelne.

15 paneli z inwerterem 6os instalowało dwa dni. 6 paneli które dokładali 8h.

Ponieważ zamontowali to na takich uchwytach, że piłowanie mojej płaskiej dachówki nie było potrzebne.

Wszystkie pseudofirmy, które chciały montować na innym typie uchwytów tłumacząc jakie to są ich systemy super odprawiłem z kwitkiem... 

Akurat dachówka, którą posiadam jest cienka, każde piłowanie to istotne osłabienie jej, a skoro dostepne są uchwyty, które idealnie spasowują się z tym typem dachówki to po co "iść pod wiatr"? 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, lucash napisał:

a wiesz o ile panele zdrożały? Ja wiem że jest masakra na rynku PV z marżami ale sam handlowiec potrafi wziąć grubą kasę za zrealizowany adres. A potem jakby co gwarancja więc nikt za darmo do Ciebie jeździć nie będzie. 

Teraz nie wiem jak wyglądają ceny. Wiem, że od czerwca do sierpnia rewolucji nie było.

Wiem też, że umowę podpisywałem we wrześniu i wtedy brałem panele ze świeżej dostawy. Jakoś dało się zrobić to w cenie niższej niż propozycje z maja - czerwca. 

Edytowane przez nikt-znany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, komor napisał:

 

Jestem już na finiszu wyboru zestawu.

 

Ostatecznie wahania mam między Froniusem a Huawei, oby dwa gwarancja 10 lat, Huawei ma możliwość łatwiejszego dopięcia akumulatora, ewentualnie nie odcinamy sobie możliwości dotacji na "magazyn energii", przy Froniusie to już droższa zabawa. Z kolei Fronius jest wg wielu lepszym wyborem, ale też droższym ....

Cała instalka u mnie ma mieć ok. 5,3 kW w pełnym słońcu.

 

Kto potrafi sensownie rozstrzygnąć spór między jednym a drugim???

nasze wewnętrzne statystyki awaryjności przemawiają za Huawei. Co prawda nie modele domowe ale jednak jakiś obraz jest. Dla nas to olbrzymia różnica gdy statystyki mówią o failure rate na poziomie 0.0X procenta dla Huawei a 1-5% przy innych ;) Wyższa półka to już SolarEdge. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lucash napisał:

nasze wewnętrzne statystyki awaryjności przemawiają za Huawei. Co prawda nie modele domowe ale jednak jakiś obraz jest. Dla nas to olbrzymia różnica gdy statystyki mówią o failure rate na poziomie 0.0X procenta dla Huawei a 1-5% przy innych ;) Wyższa półka to już SolarEdge. 

 

Na dużej próbce te statystyki??? Bo zaczynam się zastanawiać czy ten Fronius jest faktycznie więcej wart??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, komor napisał:

No nic, biorę i tak Froniusa, wole urządzenie które da się w razie czego naprawiać niż Huaweia którego się po prostu wymienia. Za 10 lat zobaczymy czy miałem racje.

Fronius jest też głośny więc weź to pod uwagę. Rozumiem że występuje też tu aspekt finansowy. Pamiętaj że handlowiec sprzedaje to na czym ma lepsza marżę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, krawiec napisał:

A co powiecie o innych wynalazkach typu foxess, growatt, solis, sofar? Tak wiem, że to chińszczyzna... 

 

Krawiec

No, ja mam np Steca od kilka lat. Jest to niemiecki inwerter, też z długą gwarancją. Musiałem do niego dopłacać więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sherif napisał:

No, ja mam np Steca od kilka lat. Jest to niemiecki inwerter, też z długą gwarancją. Musiałem do niego dopłacać więcej.

Mnie tu tego Foxessa sugerują. Niby 12 lat gwarancji, serwis w Gliwicach i ponoć są wstanie dać więcej mocy nic wynika ze specyfikacji (ale jakoś sceptyczny jestem - tym bardziej że różnica między 6 a 8kW to kilkaset złotych).

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, krawiec napisał:

Mnie tu tego Foxessa sugerują. Niby 12 lat gwarancji, serwis w Gliwicach i ponoć są wstanie dać więcej mocy nic wynika ze specyfikacji (ale jakoś sceptyczny jestem - tym bardziej że różnica między 6 a 8kW to kilkaset złotych).

 

Krawiec

To ważne argumenty. Patrzcie też czy mają wejście na dwa stringi. Ja o tym nie wiedziałem i jak rozbudowywałem to musiałem dobierać panele do stary, żeby wszystko pod jedno wejście podpiąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sherif napisał:

To ważne argumenty. Patrzcie też czy mają wejście na dwa stringi. Ja o tym nie wiedziałem i jak rozbudowywałem to musiałem dobierać panele do stary, żeby wszystko pod jedno wejście podpiąć.

Wygląda na to, że wszystko teraz ma dwa stringi.. Zresztą jeśli zdecyduję się uwalić to na dach to i tak muszą być dwa bo mam wschód-zachód.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, krawiec napisał:

Mnie tu tego Foxessa sugerują. Niby 12 lat gwarancji, serwis w Gliwicach i ponoć są wstanie dać więcej mocy nic wynika ze specyfikacji (ale jakoś sceptyczny jestem - tym bardziej że różnica między 6 a 8kW to kilkaset złotych).

 

Fox ma dość dobre opinie, na forach czy jakiś grupach piszą, że dość solidnie wykonany, z dbałością o szczegóły, że  szybko "wstaje" (w sensie przy małym prądzie). Podobnie jak Huawei może współpracować z magazynem energii. Nie wiem tylko jak z afci - w jednym miejscu piszą że jest, w inny, że opcjonalne.

Ponad 20 lat mieszkałem przy tej samej ulicy, gdzie jest teraz ich przedstawicielstwo w PL ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lucash napisał:

Fronius jest też głośny więc weź to pod uwagę. Rozumiem że występuje też tu aspekt finansowy. Pamiętaj że handlowiec sprzedaje to na czym ma lepsza marżę. 

 

I tak i nie, instalator woli zamontować coś co działa, będzie miał w przyszłości mniej lub zero reklamacji, które przez niego będzie przechodzić.

Wiem, że ma chłodzenie aktywne, ale wen. mechaniczna chodzi na tym samym poziomie lub głośniej. Najwyżej bedę żałować, Huawei 800 zł tańszy, ale wole chyba coś z lokalnym serwisem :old:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, komor napisał:

 

I tak i nie, instalator woli zamontować coś co działa, będzie miał w przyszłości mniej lub zero reklamacji, które przez niego będzie przechodzić.

Wiem, że ma chłodzenie aktywne, ale wen. mechaniczna chodzi na tym samym poziomie lub głośniej. Najwyżej bedę żałować, Huawei 800 zł tańszy, ale wole chyba coś z lokalnym serwisem :old:

żeby nie było że Fronius jest zły ale ja wolę opierać się na danych awaryjności. 

Edytowane przez lucash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, lucash napisał:

żeby nie było że Fronius jest zły ale ja wolę opierać się na danych awaryjności. 

Ja również, u kuzyna Huawei zaliczył już jakieś błąd, serwis zdalny rozwiązał problem.

U teścia Fronius nie zaliczył żadnego błędu.

 

Obie instalacje podobne, przez rok czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, krawiec napisał:

A co powiecie o innych wynalazkach typu foxess, growatt, solis, sofar? Tak wiem, że to chińszczyzna... 

 

Krawiec

Ja mam solisa, ale się nie wypowiem, bo jeszcze nie działa :) 

Na pewno do niego trzeba dokupić wifi sticka, żeby można było ciągnąc dane przez chmurę. Koszt niewielki, coś 300 zł chyba mówili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Wojtas_BB napisał:

Ja mam solisa, ale się nie wypowiem, bo jeszcze nie działa :) 

Na pewno do niego trzeba dokupić wifi sticka, żeby można było ciągnąc dane przez chmurę. Koszt niewielki, coś 300 zł chyba mówili.

Ethernetu nie ma ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, DarekB napisał:

Ja do sofar zrobiłem na esp32 i rs485 i wysyłam na pvmonitor.

Wysłane z mojego SM-A725F przy użyciu Tapatalka
 

Mój też ma RSa, nawet chciałem już go integrować. Okazało się, że ma wbudowany serwerek i znacznie łatwiej w json wszystko pobrać ;).

Pytanie też czy producent udostępnia listę rejestrów, bo jak wiem nie wszyscy chcą się dzielić dokumentacją, tłumacząc się, że do złącze dla serwisu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki dach, połać skierowana na południe, na której najprawdopodobniej będą panele:

obraz.png.6af1a52c7b6fe4dd693fad9f6c5d160a.png

 

To zdjęcie zostało wykonane 9go sierpnia o 17:15

30 sierpnia o tej samej godzinie cień był już większy:

 

obraz.png.8f2ff4e9081259b625e1f79edebf1eab.png

 

Jak myślicie, zastosowanie optymalizatorów jest w tym przypadku wskazane?

 

Wasze dachy są idealnie na południe, bez "przeszkadzajek" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

Mój też ma RSa, nawet chciałem już go integrować. Okazało się, że ma wbudowany serwerek i znacznie łatwiej w json wszystko pobrać ;).

Pytanie też czy producent udostępnia listę rejestrów, bo jak wiem nie wszyscy chcą się dzielić dokumentacją, tłumacząc się, że do złącze dla serwisu :).

Ja już po zrobieniu interfejsu znalazłem skrypt, którym można wyciągnąć i odszyfrować dane bezpośrednio z falownika ;]

Ale nic to, przynajmniej mam na nim swoją stronkę z podglądem aktualnego stanu

obraz.png.507ea2817f885a142c66e9bab2efcebb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, krawiec napisał:

Znaczy co? Pozostaje bez zmian i nie trzeba sie spieszyc?

Wręcz przeciwnie. O ile pamiętam, Mała Mi proponowała rozliczanie 1:1 ale za sam prąd, trzeba było normalnie rozliczać się za przesył ( tam chyba 30% rabatu miało być ). Oni przegłosowali swój projekt net billingu, czyli energia oddana jest sprzedawana po jakiejś niewiadomojakiej cenie. Docelowo, za 2-3 lata miała by to być cena aktualna z giełdy ( z dokładnością do godziny ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DarekB napisał:

Wręcz przeciwnie. O ile pamiętam, Mała Mi proponowała rozliczanie 1:1 ale za sam prąd, trzeba było normalnie rozliczać się za przesył ( tam chyba 30% rabatu miało być ). Oni przegłosowali swój projekt net billingu, czyli energia oddana jest sprzedawana po jakiejś niewiadomojakiej cenie. Docelowo, za 2-3 lata miała by to być cena aktualna z giełdy ( z dokładnością do godziny ).

Ale projekt ma status wycofany... wiec diabli wiedzą... No nic tak czy siak trzeba jechać z koksem w listopadzie.

A swoją drogą ciekawe co w przypadku rozbudowy instalacji w przyszłym roku po przez dodanie kilku paneli...

 

Krawiec

Edytowane przez krawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.