Skocz do zawartości

Kolektory fotowoltaiczne


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, sherif napisał:

325W per panel ładnie.  Jak dwa lata temu zamawiałem 300W to były niestd i cena była znacznie większa.

Jak z kosztami ?

Czemu na gruncie (vat 23%) ?

 

vat 8%

na gruncie było najkorzystniej, dom ma dach wsch/zach, garaż ma idealnie na pd i weszło by akurat 16 paneli, ale pada cień z domu :(

całość 26tyś

myślałem żeby samemu montować, wtedy zmieścił bym się w 22-24tyś, ale jednak nie chce ew problemów jak coś będzie nie tak (gwarancja)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, exor napisał:

A jakie macie zużycie kWh rocznie prądu w domu 1-rodzinnym?

 

Ja mieszkam od paru miesięcy dopiero i tyle co spisałem licznik wczoraj i ze 2 tyg temu. Z tego zakresu wychodziłoby, że przepalimy 3554 kWh "światła".

Z bardziej prądożernych to chyba tylko płyta indukcyjna i piekarnik. CWU grzane gazem.

 

Dużo / mało - te 3554?

 

 

u mnie 4500 i rachunki 250zł

(z tym że to jest na dwie rodziny - razem 6os)

i grzeje CWU pompą ciepła, samo to ok 50zł/miesiąc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, exor napisał:

A jakie macie zużycie kWh rocznie prądu w domu 1-rodzinnym?

 

Ja mieszkam od paru miesięcy dopiero i tyle co spisałem licznik wczoraj i ze 2 tyg temu. Z tego zakresu wychodziłoby, że przepalimy 3554 kWh "światła".

Z bardziej prądożernych to chyba tylko płyta indukcyjna i piekarnik. CWU grzane gazem.

 

Dużo / mało - te 3554?

 

około 6000 kWh rocznie - 6 osób. Dom (CWU+CO) Zasadniczo opalany gazem.

 

BTW u mnie szykuje się 6,8Kw 22 panele, 30kzł brutto

Edytowane przez Fili_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, volf6 napisał:

To nie za mała trochę ta instalacja na 5,2kW:hmm:

Moim zdanie jest idealna. Powinna wyprodukować conajmniej 5200kWh rocznie. 

Zakładając że zakładowi energetycznemu oddajemy ok 15% (teoretycznie 20%, ale w praktyce 5% średnio zaoszczędzamy na autokonsumpcji) to do uzyskania 4500kWh potrzebujemy wyprodukować 5175 kWh.

Inna sprawa, że w ostatnich latach uzysk z jest znacznie wyższy niż 1000kWh prądu z 1kWp paneli.

Mi wychodzi ok. 8000kWh z 7,3 kWp paneli (a inwertera 6kW), a nie mam idealnego południa - bardziej SE.

Edytowane przez marcinur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, GoldFinger napisał:

 

Odczytaj jeszcze raz stan licznika bo chyba przecinek zgubiłeś (a to i tak za dużo chyba że w tango poszedłeś na nieco dłużej niż 2 tygodnie) ;].

 

U mnie średniodobowe zużycie to 9-10 kWh.


Tia, widzę teraz, że bez sensu napisałem. Chodziło mi, że rocznie tyle planuje wyświecić - 3554.

A nie to, że przez te ostatnie 2 tygodnie tyle mi poszło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś poradzi jakiś sprawdzony zestaw panele+inwerter, który ma gwarancję w PL a nie mailowo w języku angielskim? Myślałem o inwerterze SMA lub Fronius, ale jakie panele?

Mam ofertę z firmy Edison na panele Sharpa z optymalizatorami i inwerter Solaredge 3,6kwp za 23 kzł.

 

Obecnie rachunki mam takie, ale chcę dołożyć grzałkę 2-3kW do zasobnika CWU 150L i zmienić kuchnię na indukcję.

 

energa.jpg.da1f217375afc3c354245c6dfb60cf8e.jpg

Edytowane przez rostex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, rostex napisał:

Mam ofertę z firmy Edison na panele Sharpa z optymalizatorami i inwerter Solaredge 3,6kwp za 23 kzł.

Masz takie złe warunki, że potrzeba montować optymalizatory ? Po cenie wygląda, że jest to instalacja równoległa.

Jak dodasz grzałkę + indukcja to min 1 kilo masz za mało.

Nie wiem jakie masz warunki oświetleniowe dachu,ale przyzwoitą instalacje 3,6 kWp można dostać za 15 kzł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, volf6 napisał:

A co robią te ''optymalizatory''?

Kiedys myślałem, ze to jakiś mechanizm podążający za słońcem i ustawiający odpowiednio panel ale to, niestety, nie to😁

Normalnie instalacja działa z taką sprawnością jak jej najsłabsze ogniwo. Czyli jak 1 panel jest w cieniu to wszystkie panele z danego stringu działają z obniżona mocą.

Zastosowanie optymalizatorów "odłącza" zacieniony paneli i nie ma on wpływu na pracę pozostałych.

 

A mechanizm podążania za słońcem to tracker wraz z fotorezystorami.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marcinur napisał:

Normalnie instalacja działa z taką sprawnością jak jej najsłabsze ogniwo. Czyli jak 1 panel jest w cieniu to wszystkie panele z danego stringu działają z obniżona mocą.

Zastosowanie optymalizatorów "odłącza" zacieniony paneli i nie ma on wpływu na pracę pozostałych.

 

 

Czyli jak nie ma przeszkód ''terenowych'' to rzecz bez sensu:)

 

 

Godzinę temu, marcinur napisał:

A mechanizm podążania za słońcem to tracker wraz z fotorezystorami.

Ciekawe jaki to uzysk mocy daje w stosunku do paneli skierowanych na sztywno na południe:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, volf6 napisał:

Czyli jak nie ma przeszkód ''terenowych'' to rzecz bez sensu:)

Dokładnie. Fakt, że solaredge to górna półka falowników, ale taniej można kupić instalację opartą na innych topowych falownikach np: Fronius, SMA czy Huawei - więc nie ma sensu przepłacać. 

 

10 minut temu, volf6 napisał:

 

Ciekawe jaki to uzysk mocy daje w stosunku do paneli skierowanych na sztywno na południe:hmm:

Jakieś 40-50% więcej. Ale gotowe rozwiązania są tak drogie, że nigdy się nie zamortyzują. Jedyny sens to ma w przypadku amatorskich samoróbek, np takich: 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, volf6 napisał:

mechanizm podążający za słońcem i ustawiający odpowiednio panel

To jest tzw. tracker

 

Mogę prosić tych kolegów, którzy są już po zgłoszeniu instalacji do ZE o wrzucenie schematów instalacji dołączanych do wniosku.

 

Edytowane przez Orochimaru
Scaliłem posty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobra gmina klepnela (- będziemy robić).

Do praktykow- proponowane rozwiązanie ( blacha na rąbek) opiera się w zasadzie na pomocowaniu tych poprzecznych szyn pod panele na rąbkach- tak mi się wydaje wstepnie- foto ponizej. Tam idą jeszcze jakieś dłuższe szpilki w krokwie/deskowanie? Czy takie przymocowanie do zewnętrznego poszycia wystarczy?

 

Co powinni zastosować za uszczelnienie jeśli będą dłuższe szpilki w krokwie żeby kiedyś dach nie przeciekał?

 

 

 

3b891517904b78832683cf7434b825ed.jpg&key=6bcbe046a51ab59138520e3b965204db82252279055f0a393df18b62fc776582

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda że trzyma się na samym rąbku, w przypadku blachodachówki stosuje się takie coś z uszczelką:

sruba_dwugwint_M10x200_z_adapterem.jpg

nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taką szpilkę zastosować na blachę płaską na rąbek.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pytanie o takie zestawienie:

1. Panele fotowoltaiczne Trina HoneyM TSM-330DE06M.08(II) - 330 Wp (BFR) - 20szt

2. Inwerter Growatt 7000TL3-S WiFi

Moc 6600kWp. Obecne zuzycie na poziomie 5100kWh.

 

Cena 32kPLN (nie uwzglednia odliczen). Warto wchodzic w ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 

3 godziny temu, zinger napisał:

Cena 32kPLN

 

Tak jak pisałem już  w wątku za podobny zestaw "systemem gospodarczym" wyszło trochę ponad ~17k pln.

Zatem....

Do takiej mocy można śmiało wziąć inwerter o rozmiar mniejszy:oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to albo projekt😁 albo zdjęcie arkusza blachy (demontaż wiatroizolacji/papy:no:) albo chyba najłatwiej i najpewniej demontaż podbitki👍 można jeszcze próbować z detektorem drewna, ale to teraz mi przyszło do głowy, nie testowane w żaden sposób...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ccLot napisał:

Nie 

 

Tak jak pisałem już  w wątku za podobny zestaw "systemem gospodarczym" wyszło trochę ponad ~17k pln.

Zatem....

Do takiej mocy można śmiało wziąć inwerter o rozmiar mniejszy:oki:

A jak bede chcial dolozyc kilka paneli za jakis czas?

A mowia Ci cos producenci tych paneli i inwertera? Wszedzie czytam o Fronius albo Solaredge...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, zinger napisał:

A jak bede chcial dolozyc kilka paneli za jakis czas?

A mowia Ci cos producenci tych paneli i inwertera? Wszedzie czytam o Fronius albo Solaredge...

Do tego inwertera możesz dołożyć do 8400kWp paneli. Growatt to przyzwoity chińczyk - można brać. 

Trina Solar to jeden z większych producentów paneli na świecie, więc też nie powinno być problemów.

Edytowane przez marcinur
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.02.2020 o 23:44, Fili_P napisał:

No i dobra gmina klepnela (- będziemy robić).

Do praktykow- proponowane rozwiązanie ( blacha na rąbek) opiera się w zasadzie na pomocowaniu tych poprzecznych szyn pod panele na rąbkach- tak mi się wydaje wstepnie- foto ponizej. Tam idą jeszcze jakieś dłuższe szpilki w krokwie/deskowanie? Czy takie przymocowanie do zewnętrznego poszycia wystarczy?

 

Co powinni zastosować za uszczelnienie jeśli będą dłuższe szpilki w krokwie żeby kiedyś dach nie przeciekał?

 

 

 

3b891517904b78832683cf7434b825ed.jpg&key=6bcbe046a51ab59138520e3b965204db82252279055f0a393df18b62fc776582

 

 

Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo p.pożarowe. Odległość paneli od dachu minimum 10 cm, zero kabli w PCV i mocowań na trytytkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo p.pożarowe. Odległość paneli od dachu minimum 10 cm, zero kabli w PCV i mocowań na trytytkach. 


Jak zero kabli w pcv? W sensie nie w peszlach?

Wysłane z mojego moto g(7) plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Fili_P napisał:

Jak zero kabli w pcv? W sensie nie w peszlach?

 

Na dachu bez peszla najlepiej. Peszel pogarsza odprowadzenie ciepła z przewodu, w niektórych sytuacjach może sprzyjać rozprzestrzenianiu się ognia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lucash napisał:

Na dachu bez peszla najlepiej. Peszel pogarsza odprowadzenie ciepła z przewodu, w niektórych sytuacjach może sprzyjać rozprzestrzenianiu się ognia.

Ja to bym dał w rurkach/peszlach pancernych, zebu żadne kuny czy inne szczury nie pogryzły😁

A problem grzania to chyba mozna pominąć zwiększając grubość/pole powierzchni przewodu:hmm: 

Edytowane przez volf6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, volf6 napisał:

Ja to bym dał w rurkach/peszlach pancernych, zebu żadne kuny czy inne szczury nie pogryzły😁

A problem grzania to chyba mozna pominąć zwiększając grubość/pole powierzchni przewodu:hmm: 

Dobre panele wybrać jakieś double glass które ograniczają ryzyko przenoszenia pożaru pomiędzy panelami i będzie dobrze. Unikamy tego co na zdjęciu wrzuciłem (z białymi peszlami). Poprawny montaż zdjęcie drugie. Odległość od dachu jest kluczową sprawą.  

pv zle.jpg

pv good.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, lucash napisał:

Dobre panele wybrać jakieś double glass które ograniczają ryzyko przenoszenia pożaru pomiędzy panelami i będzie dobrze.

To sam panel moze się zapalić? Myślałem, ze to niepalne:(

Druga sprawa jak te kable w tych korytkach idą razem i to pospinane to w razie zwarcia jednego reszta też się moze zapalić:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, volf6 napisał:

To sam panel moze się zapalić? Myślałem, ze to niepalne:(

Druga sprawa jak te kable w tych korytkach idą razem i to pospinane to w razie zwarcia jednego reszta też się moze zapalić:hmm:

Palne, ale pokryte szkłem nie. Jak zapali się od spodu np. jedna puszka przyłączeniowa to jest duża szansa że na tym jednym panelu sie skończy. 

Co do drugiej sprawy: przecież to normalna praktyka prowadzenia kabli w korytkach ;) Pilnować promienia zgięcia, dobrać odpowiedni przekrój przewodów i będzie git. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dachu bez peszla najlepiej. Peszel pogarsza odprowadzenie ciepła z przewodu, w niektórych sytuacjach może sprzyjać rozprzestrzenianiu się ognia.
Zastanawiam się, co jest większym zagrożeniem, nagrzewanie się przewodu na skutek przepływu prądu, czy sąsiedztwo rozgrzanego słońcem dachu.

tapatalked

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palne, ale pokryte szkłem nie. Jak zapali się od spodu np. jedna puszka przyłączeniowa to jest duża szansa że na tym jednym panelu sie skończy. 
Co do drugiej sprawy: przecież to normalna praktyka prowadzenia kabli w korytkach Pilnować promienia zgięcia, dobrać odpowiedni przekrój przewodów i będzie git. 
Dobrać odpowiedni przekrój przy przewodach zgrupowanych po kilka, dodatkowo w dość niewdzięcznych warunkach otoczenia, to nie jest łatwy temat.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, luccass napisał:

Dobrać odpowiedni przekrój przy przewodach zgrupowanych po kilka, dodatkowo w dość niewdzięcznych warunkach otoczenia, to nie jest łatwy temat.

No jak? Przecież panele grupuje się w stringi  a nie tak że wszystkie panele do jednego przewodu. Zresztą mówimy o instalacji dla domu a nie projekcie o mocy 10 MW ;) Tak to wyszło jakbyś napisał że dobrać przewody do instalacji elektrycznej w domu nie jest łatwe. Jest łatwe tylko trzeba się na tym cosik znać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak? Przecież panele grupuje się w stringi  a nie tak że wszystkie panele do jednego przewodu. Zresztą mówimy o instalacji dla domu a nie projekcie o mocy 10 MW  Tak to wyszło jakbyś napisał że dobrać przewody do instalacji elektrycznej w domu nie jest łatwe. Jest łatwe tylko trzeba się na tym cosik znać. 
Na zdjęciach co wrzuciłeś to ja tam widzę ze 30 przewodów zgrupowanych obok siebie. To zdecydowanie ma wpływ na dobór (książkowy) ich przekrojów. Instalacja domowa to jest pikuś, i tak przewody są zazwyczaj nieźle przewymiarowany i rzadko kiedy w duzych grupach biegną obok siebie.
Jasne, że da się to policzyć, ale to nie jest łatwy temat, bo jest sporo zmiennych i...finalny teoretyczny przekrój może wyjść nie do przełknięcia dla inwestora i instalatora.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ccLot napisał:

To na co/czym najlepiej podwieszać przewody łączące panele między sobą?

Z reguły to są ramki montażowe i dodatkowo sam wybór systemu montażu pozwala na prowadzenie przewodów w odpowiedni sposób. Nie znam całego przekroju rynku tylko zwracam uwagę na dedykowane systemy montażowe które rozwiązują tą kwestię. Niestety w tym przypadku cena nie może być jedynym wyznacznikiem. 

 

1861065777_panelekable.JPG.ebe5a898f8c3f4974b4f44ba4a461323.JPG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, luccass napisał:

Na zdjęciach co wrzuciłeś to ja tam widzę ze 30 przewodów zgrupowanych obok siebie. To zdecydowanie ma wpływ na dobór (książkowy) ich przekrojów. Instalacja domowa to jest pikuś, i tak przewody są zazwyczaj nieźle przewymiarowany i rzadko kiedy w duzych grupach biegną obok siebie.
Jasne, że da się to policzyć, ale to nie jest łatwy temat, bo jest sporo zmiennych i...finalny teoretyczny przekrój może wyjść nie do przełknięcia dla inwestora i instalatora.

Zgadzam się że tamto zdjęcie ma się nijak do instalacji na dachu domu jednorodzinnego a bardziej do instalacji większej. W drugim lepiej już ;) Ale koncepcja prowadzenia przewodów do stringów pokazana dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

się pochwalę, bo poszło dość sprawnie i ekipa terminowa :ok:

dp1h2ixXjUZcj83Jt8TETovUuFPCL6rQXUU1tOxm

 

produkcja miała być od marca a na dziś wyprodukowane 45kWh 

X6np7ZaIErmQ3-ocn-GP1bmYRwMqKAVnwgrBvwQq

 

ZE też się szybko uwinął i po 2tyg od zgłoszenia wymienili licznik - oddane już 33kWh

lir16D1urg_Wlirb_0UT2G0npgHRYv-i8gZwtf50

 

Teraz tylko wypatrywać słonka ;)

co ciekawe dziś przy lekko zachmurzonym niebie (słońce nie dawało cienia - jak na foto) produkcja ok 2kW

jak świeci słońce to max pokazało 5.5kW, a jednak kąt jeszcze nie jest idealny 

teraz czekam na rozliczenie z ZE i zobaczymy 

jeszcze zgłoszenie do mój prąd i zwrot podatku za rok i powinno 9tyś wrócić na konto 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.