Skocz do zawartości

Sportowa jazda samochodem?


bielaPL

Rekomendowane odpowiedzi

Wielu z was lubi przycisnąć, w tym i ja ;). Mam ochotę wybrać się na tor słomczyn i poćwiczyć trochę sportową jazdę samochodem. Ale przed tym chciałbym liznać trochę teorii. Polecicie jakieś materiały o technice jazdy na torze i trikach jakie używają kierowcy sportowi a jakich nie używa się w normalnej jeździe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na YT jest sporo filmów, w których aktualni/byli kierowcy rajdowi i wyścigowi dają rady początkującym. Moim zdaniem video tutorial z dobrym komentarzem, a potem przećwiczenie tego samemu to najlepsza metoda by się podszkolić samodzielnie :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.12.2017 o 13:59, el_diablo napisał:

 

"Sportowa Jazda Samochodem" O.A. Bogdankow i E.S. Cygankow  ;)

 

w załączeniu

 

Nic lepszego, dostępnego dla szerokiego grona odbiorców nie powstało, czytałem ją kilkanaście razy... i nadal przed snem otwieram sobie w przypadkowym miejscu i czytam fragmenty ponownie. :oki:

 

Inne materiały są do przeczytania, są mniej lub bardziej spoko ale "Bogdankow/Cygankow" to rajdowa biblia.  

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bielaPL napisał:

Wielu z was lubi przycisnąć, w tym i ja ;). Mam ochotę wybrać się na tor słomczyn i poćwiczyć trochę sportową jazdę samochodem. Ale przed tym chciałbym liznać trochę teorii. Polecicie jakieś materiały o technice jazdy na torze i trikach jakie używają kierowcy sportowi a jakich nie używa się w normalnej jeździe? 

 

Teoria teorią, ale najwięcej chyba da jazda z instruktorem obok. Byłem kiedyś na jakimś evencie na torze Poznań i śmigałem sobie różnymi autkami Gallardo, GT-R, X-Bow, facet na bieżąco udzielał mi rad i jeździło się naprawdę szybko ;) Oczywiście na początku jeździłem zupełnie inaczej niż trzeba było ;) Dużo się nauczyłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.12.2017 o 12:21, bielaPL napisał:

Polecicie jakieś materiały o technice jazdy na torze i trikach jakie używają kierowcy sportowi a jakich nie używa się w normalnej jeździe? 

 

Na youtube masz. W zasadzie tylko heel nad tow się stosuje w jeździe torowej ew. jeszcze hamowanie lewą stopą, ale dużo rzadziej - przynajmniej tak wynika z filmików z zawodów amerykańskich - niektórzy w ogóle nie hamują lewą, a startują w zawodach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.12.2017 o 12:21, bielaPL napisał:

Wielu z was lubi przycisnąć, w tym i ja ;). Mam ochotę wybrać się na tor słomczyn i poćwiczyć trochę sportową jazdę samochodem. Ale przed tym chciałbym liznać trochę teorii. Polecicie jakieś materiały o technice jazdy na torze i trikach jakie używają kierowcy sportowi a jakich nie używa się w normalnej jeździe? 

 

Przeszukaj YT, oglądaj, słuchaj, obserwuj jak i kiedy auto się zachowuje.

Tak można dużo podejrzeć by wyobraźnia zaczęła działać, a potem w bezpiecznych warunkach próbować to odtworzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pomysł niezły, ale może sobie daruj ten slomczyn, bo po kilku kolkach będziesz nim wymiotował. To jest wolny i Krety tor gdzie wbijesz dwójkę i opierdzielisz cały kilka razy a przy okazji sfajczysz heble. Ani tam  nie pozmieniasz sobie biegów, ani nie ma zmiennego tempa i prędkości małe. Szkoda fury, to już lepiej na jakis ułeż pojechać albo na bednary, gdzie trasa jest 7-8km, są sekcje wolne i bardzo szybkie, naturalne zakręty, przejścia przez szczyty i zmienne nawierzchnie. Jak pohamujesz na pasie kilka razy ze 170 to i punkty hamowania można sobie ogarnąć, i pozbijac prędkość biegami, o lewej nogę niewspominajac. A i w razie W jest tak szeroko ze jest się gdzie ratować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pierwszy raz polecalbym jednak tor gdzie biegow sie za bardzo nie zmienia a predkosci sa male. Bedzie szansa nauczyc sie troche operowania gazem, hamulcem i kierownica, praktyczne cwiczenia teorii jazdy w zakretach (jak uzyskac szybkie wyjscie) - to i tak jest duzo zajecia.

 

Ulez, Bednary ... taaa zaraz ktos z Torem Poznan wyskoczy - fajny jest ale mozna sobie tam zrobic krzywde.

 

przypalenie klockow to niska cena za zabawe. Serio na Slomczynie da sie to uzyskac? Zreszta jesli nawet to co za problem zdjac klocki, przetrzec papierem sciernym i zalozyc z powrotem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie demonizowalbym Slomczyna. Nie jest szybko (choicaz sporo zalezy od konfiguracji)  ale i tak jak sie wjezdzilem to nawet na seryjnej skrzyni wbijalem 3ke w 2 miejscach. Teraz na krotkiej robie to wczesniej. Predkosci do ok 100kmh moim autem sa do osiagniecia. Do nauki wystarczy. Nie od razu trzeba jechac na Nurburgring.

Jak nie slomczyn to troche dalej od Waw masz Lodz i Jastrzebia. A lada chwila sie powinny pojawic trackdaye na Modlinie. 

Ja w tym roku pewnie pojade gdzies gdzie jest szybko, ale i tak ogromnie cenie to co dala mi Słomka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.12.2017 o 15:00, muchenz napisał:

W zasadzie tylko heel nad tow się stosuje w jeździe torowej ew. jeszcze hamowanie lewą stopą, ale dużo rzadziej - przynajmniej tak wynika z filmików z zawodów amerykańskich - niektórzy w ogóle nie hamują lewą, a startują w zawodach. 

 

 

8] :hehe:

 

Tak, tak... w sumie to więcej różnic nie ma :ksiadz:

 

 

A teraz poważnie. 

 

Inna jest jazda na torze inna w rajdach, zasady podstawowe są podobne ale jest tak wiele niuansów różniących jazdę torową z rajdową, wynikających z charakterystyki tor a odcinek, do tego inna specyfika silników, hamulców a co najważniejsze zawieszeń.  Im dalej w las tym więcej... drzew. Drzewami tez się różnią ;)

 

 

Dnia 24.12.2017 o 22:13, alastair napisał:

na pierwszy raz polecalbym jednak tor gdzie biegow sie za bardzo nie zmienia a predkosci sa male. Bedzie szansa nauczyc sie troche operowania gazem, hamulcem i kierownica, praktyczne cwiczenia teorii jazdy w zakretach (jak uzyskac szybkie wyjscie) - to i tak jest duzo zajecia.

 

 

Na pierwszy raz to parking, kilka słupków i się szybko okazuje że doświadczony kierowca nie ogarnia podstaw. :no:

 

Pójść do najbliższej szkoły bezpiecznej jazdy i... słuchać co mówią a następnie ćwiczyć w codziennym użytkowaniu samochodu. Jazda sportowa to naprawdę inny świat, ktoś kto coś tam liźnie to jak obejrzenie filmu z Bruce  Lee i wyjście w szaliku Lecha na spacer po Warszawie. Generalnie im więcej pokory tym lepiej. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.12.2017 o 18:48, chojny napisał:

 

 

Ile masz wyścigów za sobą i kilometrów OSowych ze się tak zapytam? ;)

Mówimy o torze nie o rajdach, które sobie dośpiewujesz.

 

Napisz kilka technik jazdy jakie stosujesz w jeździe torowej, a które są odmienne szybkiej szybkiej jazdy cywilnej po asfalcie.  

 

Ja nadal będę twierdził, że wystarczy dobre ogarnięcie auta + to o czym wspomniałem, bo tor to nie rajdy gdzie w zakręty wchodzisz wahadłem. Co najwyżej masz uślizgi, z którymi masz też do czynienia w 'zwykłej' szybszej jeździe zwłaszcza jak się trochę przegnie, a jest ślisko.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.12.2017 o 22:07, chojny napisał:

To pewnie wiesz najlepiej a ja się nie znam....    :phi:

 

 

 

 

 

A ja myślę, że mocno zniechęcasz ludzi niepotrzebnie demonizując. 

 

Syn znajomego miesiąc czy dwa po zrobieniu prawka pojechał na tor w ramach track day  i wykręcił ponoć drugi czas w grupie - wnioski wyciągnij sam. IMHO Jakby to samo chciał robić na oesie rajdowym to zapewne skończyłby na drzewie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.