Skocz do zawartości

2.0 HDI problem z paskiem klinowym


gajoss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Koleżanki i Kolegów :)

Walczę ostatnio z żonowozem - Peugeot 206 2.0 HDI i trochę kończą mi się pomysły, ale od początku...

Silnik jakiś czas temu zaczął głośniej "klepać". Po obejrzeniu wszystkiego dokładnie padł wyrok - koło pasowe wału korbowego. Diagnoza trafna, po wymianie klepanie ustało i klekocik zaczął pracować tak jak powinien. Stare koło widać że było zużyte, bo kawałki gumy zaczęły wyłazić z tłumika drgań. Nowe koło, niestety jakiś najtańszy zamiennik, działa.

Szczęście trwało krótko, bo dosłownie po paru dniach (kilkudziesięciu kilometrach), coś zaczęło brzęczeć, telepać się pod maską, ale tylko na wolnych obrotach. Po obejrzeniu wszystkiego wyszło, że na wolnych obrotach pasek mocno drży pomiędzy kołem pasowym a kołem na sprężarce klimatyzacji (najdłuższe miejsce pomiędzy kołami) i podczas tych drgań paska drży też napinacz (ten ze sprężyną w środku). Wszystko wpada w jakiś jakby rezonans i wydaje dziwne dźwięki. Wystarczy wprowadzić silnik na wyższe obroty około 1000-1100 rpm i wszystko ustaje i pasek zaczyna ładnie się obracać bez drgań, tak samo przestaje drgać napinacz. Profilaktycznie wymieniłem pasek klinowy wielorowkowy, bo stary był podejrzany, ustawiłem na nowo napinacz i rolkę prowadzącą na mimośrodzie. Efektu zero. 

Wykręciłem napinacz ze sprężyną, wydaję się dobry, nie ma luzu, sprężyna jest sztywna - napinacz firmy Dayco. 

I teraz pytanie, czy wymienić też napinacz, czy to jednak koło pasowe jest marnej jakości i są takie efekty? Koło na oko nie ma bicia ani "jajka".

Nie chcę wyrzucać pieniędzy, gdy może się okazać, że dalej nie będzie efektu. Może ktoś miał z czymś takim problem i jest w stanie coś doradzić?

 

PS sprzęgła w kole alternatora nie ma, alternator jest ok, ma wymienione łożyska, pompa wspomagania też nie ma luzu i wszystko ładnie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, mogłem od razu do Ciebie zadzwonić. :) Rolka zwrotna na mimośrodzie ma być ustawiona tak, aby blokada swobodnie wyszła z zablokowanego napinacza ze sprężyną? Czy jest jakaś inna szkoła?

Dzieję się w naszym autku tak jak na na tym filmiku FILM 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Radość nie trwała długo. Problem powrócił, z trochę mniejszym natężeniem, ale znowu dzieje się to samo. Z braku pomysłów wyjąłem alternator, wymieniłem przy okazji łożyska o szczotki, bo podejrzenie padło, że coś może z alternatorem złego się dzieje. Nic to nie dało. Zaobserwowalem jednak bardzo ciekawą rzecz, która stała się na praktycznie nowym pasku klinowym. W rowkach pojawiły się jakby kawałki gumy przyklejone do paska. Usunąłem jest cienkim wkretakiem bez uszczerbku paska. 

Trochę tracę pomysły co może być przyczyną, skoro wszystkie elementy są nowe. Czy może to powodować tani zamiennik koła pasowego z tłumikiem drgań? A może włożenie do alternatora koła pasowego ze sprzęgłem rozwiązałoby problem? 

received_1832108926852056.jpeg

received_1832108853518730.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzić czy pompa wspomagania nie blokuje się podczas pracy? Przy zdjetym pasku koło pompy kręci się swobodnie przy max skreconych kołach. Masz jakiś patent na sprawdzenie koła pasowego? Bo bicia nie ma, nie chlapie tak jak stare gdy się rozleciało, szarpałem za nie to też luzu żadnego nie czuć.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim sprawdzaniu jak piszesz, pompa wspomagania normalnie się kręci przy maksymalnym skręcie kół. 

Orientujesz się czy w 2.0 HDi w innych autach np w XP alternator ma kółko pasowe ze sprzęgłem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Problem rozwiązany. Okazało się że nowe koło pasowe które założyłem było wadliwe. Bo zdemontowaniu i sprawdzeniu na tokarce bicie osiowe to lekko ponad 1mm, a promieniowe to lekko ponad 0.5mm i to wszystko bez napięcia paska klinowego. Zamontowalem nowe koło pasowe Corteco i dieselek znów miło klekocze jak na HDI przystało. :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.