Skocz do zawartości

Zagadnienia związane z budową domu


przemty

Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, przemty napisał:

Jak macie zakończone kominy do paliwa stałego.

Zastanawiam się nad zak0ończeniem wylotu spalin z kominka fi 200 mm i nie wiem czy dawać tam strażaka czy coś innego ?

Ja mam standardowe wiaderko ;]

Gdzie masz położyny dom - gdzieś w dole, czy raczej na otwartej powierzchni?

Jak komin - od zachodniej strony domu? Jak mocno wyciągnięty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, rwIcIk napisał:

Ja mam standardowe wiaderko

Czyli co?

 

26 minut temu, rwIcIk napisał:

Gdzie masz położyny dom - gdzieś w dole, czy raczej na otwartej powierzchni?

 

Ha, w dole na otwartej przestrzeni ;)

 

27 minut temu, rwIcIk napisał:

Jak komin - od zachodniej strony domu? Jak mocno wyciągnięty?

 

dach dwuspadowy i komin od południowego spadu, wyciągnięty ponad szczyt dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, przemty napisał:

Czyli co?

Ha, w dole na otwartej przestrzeni ;)

dach dwuspadowy i komin od południowego spadu, wyciągnięty ponad szczyt dachu.

W komplecie komina systemkowego było metalowe przykrucie na szczyt - kształt wiadra bez dna :hehe:

Jak komin wysoko, to nie powinno być problemu :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, przemty napisał:

NIe tyle zależy mi na kwestiach wydmuchu spali co na osłonięciu rury spalinowej przed deszczem, ponieważ komin będzie do kominka do wiadomo, codziennie nie będzie używany...

Nie mam osłonięte i nie się nie dzieje :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemty napisał:

Jak macie zakończone kominy do paliwa stałego.

Zastanawiam się nad zak0ończeniem wylotu spalin z kominka fi 200 mm i nie wiem czy dawać tam strażaka czy coś innego ?

U siebie mam rowniez  fi 200 zakonczony daszkiem z tym ze ponizej szczytu dachu( dach kopertowy) i wszystko jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie czytam teraz różne artykuły i zgodnie z tym co tam zapisano

 

Cytuj

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r., nasady kominowe muszą być stosowane na przewodach dymowych i spalinowych w budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem

 

No a ja jestem na samym dole w III strefie...

 

 

dz04MDAmaD03NTc=_src_186747-nasady_komin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 24.01.2018 o 22:04, przemty napisał:

Czyli co, lepiej podmurować i dawać coś na podmurówkę i na tym drzwi?

A jeżeli tak, to co ?

 

Ja miałem do podmurowania 13-14 cm.

Zostało kilka bloczków suporexa i tego właśnie użyłem.

Okno niby się trzyma.

Fachowcy od montażu nie narzekali.

 

 

 

IMG_20171128_160554.jpg

IMG_20171116_152204.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.02.2018 o 21:10, exor napisał:

 

Ja miałem do podmurowania 13-14 cm.

Zostało kilka bloczków suporexa i tego właśnie użyłem.

Okno niby się trzyma.

Fachowcy od montażu nie narzekali.

 

 

To ile dajesz styropianu i wylewki, że tak nisko dałeś okna?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie jak rozwiązać temat sterowania kotłem kondensacyjnym przy instalacji mieszanej - grzejniki + podpodłogówka.

Wiem, że polecicie aby wszędzie była podpodłogówka ale ten temat był już omawiany i pozostaje tak jak napisałem.

 

Zastanawiam się czy pozostać tylko przy sterowaniu jakie ma kocioł czy jednak iśc w coś zewnętrznego. Kocioł będzie współpracował z zasobnikiem ok 150 l. i być może z cyrkulacją.

 

Robić pogodówkę?

Zakładać regulator pokojowy?

Ewentualnie co innego warto mieć do wysterowania pieca no i samej instalacji co + cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.02.2018 o 21:10, exor napisał:

 

Ja miałem do podmurowania 13-14 cm.

Zostało kilka bloczków suporexa i tego właśnie użyłem.

Okno niby się trzyma.

Fachowcy od montażu nie narzekali.

 

 

 

IMG_20171128_160554.jpg

IMG_20171116_152204.jpg

 

Pozostaje Ci 5-6cm na styropin, a to chyba stanowczo za mało jak na parter... Ja u siebie kładłem na dole 20 cm (tyle było w projekcie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemty napisał:

 

6 styropian + 7 wylewka= 13 cm czyli podmurówka, można ewentualnie doliczyć z 2 cm do styropianu i masz panele niemal pod skrzydłem drzwi.

 

Zakładając, że chudziak jest równy, bo z tym też różnie bywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.02.2018 o 19:15, przemty napisał:

Robić pogodówkę?

Zakładać regulator pokojowy?

Ewentualnie co innego warto mieć do wysterowania pieca no i samej instalacji co + cwu?

 

Ja mam podłogówkę w każdym pomieszczeniu oprócz garażu, każdy pokój na osobnym termostacie + dól 2 termostaty żeby jakoś oddzielić open space :phi: Choć i tak pewnie będą chodziły na tych samych parametrach. To daje duży zakres regulacji. Nie wyobrażam sobie 2-3 pokojów na jednym termostacie 8]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, komor napisał:

 

Ja mam podłogówkę w każdym pomieszczeniu oprócz garażu, każdy pokój na osobnym termostacie + dól 2 termostaty żeby jakoś oddzielić open space :phi: Choć i tak pewnie będą chodziły na tych samych parametrach. To daje duży zakres regulacji. Nie wyobrażam sobie 2-3 pokojów na jednym termostacie 8]

ale co Ci to tak na prawdę daję ?

Ile razy na dobę/tydzień/miesiąc zmieniasz temp pomiędzy pomieszczeniami ?

 

IMHO przy podłogówce to zupełnie zbyteczne. Ja mam czujniki w każdym pomieszczeniu (m.in do analizy,wykresów) mogę przełączyć sterowanie per dowolne pomieszczenie. Myślałem kiedyś nad sterowaniem per pętla ale to bez sensu. Raz ustawiona podłogówka z odpowiednimi rozpływami /temp per pomieszczenie w zupełności wystarcza. Potem wystarczy sterować centralnie w zależności np od obecności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, sherif napisał:

ale co Ci to tak na prawdę daję ?

Ile razy na dobę/tydzień/miesiąc zmieniasz temp pomiędzy pomieszczeniami ?

 

Każdy mieszkaniec może sobie dowolnie ustawiać temperaturę, jeden lubi zimniej, drugi cieplej.

Obecnie w mieszkaniu bardzo często zmieniam temperaturę, średnio 2 razy na dobę.

 

Z drugiej strony przy 5 pokojach na górze + łazienka po co mam grzać tak samo mocno każdy pokój? Na początku 3 będą stały puste ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, komor napisał:

 

Każdy mieszkaniec może sobie dowolnie ustawiać temperaturę, jeden lubi zimniej, drugi cieplej.

Obecnie w mieszkaniu bardzo często zmieniam temperaturę, średnio 2 razy na dobę.

 

Z drugiej strony przy 5 pokojach na górze + łazienka po co mam grzać tak samo mocno każdy pokój? Na początku 3 będą stały puste ....

W bloku pewnie masz grzejniki to co innego ..

 

Skoro nikt nie mieszka to się odłącza, ale nadal nie widzę sensu zmiany co jakiś czas temp pomiędzy pomieszczeniami .. nawet jeżeli dajmy na to jakiś mieszkaniec lubi cieplej to tak się ustawia przy regulacji, podobnie jak z łazienkami od tego  jest regulacja przepływów. Natomiast przy podłogówce i większym murowanym domu regulacja per pomieszczenie tylko po to bo komuś się zrobi nagle zimno w pokoju to tak nie zadziała, bo zanim odczuje różnice temp to pewnie dawno opuści to pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sherif napisał:

W bloku pewnie masz grzejniki to co innego ..

Skoro nikt nie mieszka to się odłącza, ale nadal nie widzę sensu zmiany co jakiś czas temp pomiędzy pomieszczeniami

 

Uznajmy, że jest to moja fanaberia, choć u każdego ze znajomych widziałem te same rozwiązania :hmm: Może na południu PL mamy inne przyzwyczajenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, komor napisał:

 

Uznajmy, że jest to moja fanaberia, choć u każdego ze znajomych widziałem te same rozwiązania :hmm: Może na południu PL mamy inne przyzwyczajenia ;)

ok, jasne. Pamiętaj jest jeszcze różnica widzieć /mieć / używać :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sherif napisał:

ok, jasne. Pamiętaj jest jeszcze różnica widzieć /mieć / używać :phi:

ale czy standardem się stało narzucanie komuś swojej woli?

 

nie rozumiem tego...możesz mi wytłumaczyć z łaski swojej co masz na myśli czy po prostu zawsze muszą wszyscy robić pod twoje dyktando

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, 4thelement napisał:

ale czy standardem się stało narzucanie komuś swojej woli?

 

nie rozumiem tego...możesz mi wytłumaczyć z łaski swojej co masz na myśli czy po prostu zawsze muszą wszyscy robić pod twoje dyktando

a możesz z łaski swojej wytłumaczyć o co Ci chodzi ? Komu co narzucam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.02.2018 o 08:03, przemty napisał:

Jakie macie kotły gazowe (producent/model/moc) i jaka powierzchnię ogrzewana i jak duży zasobnik?

 

immergas victrix 12 x tt 2 erp

 

12kw powierzchnia 160m2, zasobnik 160l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powracam jeszcze do tematu kotła kondensacyjnego.

Poleci ktoś jeszcze jakiś - bo jak czytam to każdy z producentów w sieci ma tle samo przeciwników co zwolenników?

 

Mam jeszcze dwa pytania związane z powyższym:

 

- w projekcie zapotrzebowanie na ciepło wynosi 6,8 kW, podobna wartośc wyszła mi na internetowym kalkulatorze http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3rdl

Według powyższego sugerowany kocioł to w zależności od producenta około 12 kW. Natomiast lokalni fachowcy zalecają okolice 20 kW (w projekcie założono 19 kW). W którą stronę mocy kotła iść aby wykorzystać go optymalnie?

 

- czy to prawda, że wymiennik aluminiowo-magnezowo-krzemowy jest gorszy od INOX?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, przemty napisał:

czy to prawda, że wymiennik aluminiowo-magnezowo-krzemowy jest gorszy od INOX

gorszy nie gorszy...inox pospawasz tego krzemowego nie 

co do mocy 

lokalni fachowcy mają gdzieś twoje oszczędności a cieplowlasciwe wyliczył ci zapotrzebowanie w zimie przy temperaturze -20* 

ile razy w roku masz takie temp?

bierz to co liczy strona i się ciesz chyba że masz kocioł z modulacją mocy 

u mojej rodzicielki chodzi buderus logamax gb072 24kW

moc ma zmniejszoną i nie chodzi może zbyt długo bo kończy 4 sezon ale jest bezproblemowy i oszczedny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, przemty napisał:

Pytam o ten wymiennik bo wybrałem immergas chociażby, że ma kocioł o niskiej mocy 12 kW ale tam znowu nie ma INOX i powstała niepewność.

Czyli poza ewentualną naprawą to nie ma znaczenia jaki jest wymiennik?

Pamiętaj tylko, że też taką mocą max (lub prawie max) będziesz grzał wodę, większa moc przydaje się przy dogrzewaniu domu np po dłuższym wyjeździe. Od max mocy ważniejszy jest parametr modulacji palnika /modulacji mocy lub jeszcze inaczej min mocy. Hydraulik czy sklep tak zaleca w większości przypadków bo tak ludzie kupują i tak też są produkowane kotły, większość ma 19-21kW. U mnie zapotrzebowanie wyliczone w OZC to ok 5kW a kocioł mam 20kW ale taki że bez problemu schodzi do 20% mocy (czy nawet niżej). Gry pracuje w cyklu dzień / noc z przerwami w środku dnia to jego moc oscyluje ok 30% ale po nocy i przy -20C skacze powyżej 50% w pierwszych godzinach. Wodę grzeje wg ustawień, u mnie jest to z max 80% mocy a czasem wody potrafi zabraknąć podczas kąpieli ;).

O wymiennikach kiedyś się naczytałem ale nie wynikało z tego który jest lepszy. Podsumowując ja bym patrzyła na cenę, modulacje mocy oraz kwestię serwisu/bliskości serwisu oraz gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taktowania kotła.

Skoro masz wyliczone 5 kW z OZC a 20% z mocy kotła to 4 kW to kocioł może taktować aby nie przegrzać domu... CZyli wyłącza się i włącza a włączenie zazwyczaj jest z maksymalną mocą co i pociąga za sobą zużycie gazu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, przemty napisał:

Taktowania kotła.

Skoro masz wyliczone 5 kW z OZC a 20% z mocy kotła to 4 kW to kocioł może taktować aby nie przegrzać domu... CZyli wyłącza się i włącza a włączenie zazwyczaj jest z maksymalną mocą co i pociąga za sobą zużycie gazu...

Nie ..kocioł pracuje mocą ciągłą ze zmodulowaną mocą. Wolniej/ciszej chodzi wtedy wentylator i mniej gazu zużywa palnik. Moc min to 3kW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, exor napisał:

 

Co to jest taktowanie, czym się objawia?

 

 

Jest to bardzo częste wyłączanie i załączanie palnika gdy jest kocioł przewymiarowany i aby utrzymaćdaną temperaturę kocioł musi wyłączać często palnik.

Skraca to jego żywotność i zwiększa zużycie gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, przemty napisał:

Jaką masz moc kotła i do jakiej powierzchni domu?

 

Już ci pisałem parę postów wyżej

 

immergas victrix 12 x tt 2 erp

 

12kw powierzchnia 160m2, zasobnik 160l  2+2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, przemty napisał:

Jakoś mi to uciekło pomimo tego, że widziałem ten post.

Nie miałeś kłopotów przy mrozach np że kocił miał za słabą moc?

 

 Z tego co zaobserwowałem to nigdy nie wyszedł poza 3kW, w tamtym roku mrozy były jeszcze większe i trwały dłużej i też max 3kW z tym że ja mam w całym domu tylko podłogówkę zero mieszaczy i wszystko napędza pompa z kotła. Pełną moc 80% używa tylko do grzania ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, johny1984 napisał:

 

 Z tego co zaobserwowałem to nigdy nie wyszedł poza 3kW, w tamtym roku mrozy były jeszcze większe i trwały dłużej i też max 3kW z tym że ja mam w całym domu tylko podłogówkę zero mieszaczy i wszystko napędza pompa z kotła.

 

Też zamierzam mieć całość w podłodze ale straszą mnie, że sama pompa kotła nie wydoli przy 125 m2 i podłogówce na pietrze...

 

A myślałem o takim prostym układzie

image.png.3cccaeeec0842febe39b98c048fb0536.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.