Skocz do zawartości

ustawienia sterownika kotła


deszczowyRoman

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś się tym bawiłem i wyszło, że najlepiej nic nie zmieniać. Trzymać stałą temperaturę w ciągu doby.

Obniżanie ma sens tylko przy dłuuugich nieobecnościach w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Aaron napisał:

Jak prawidłową i  OSZCZĘDNIE ustawic  stwrownik kotła gazowego w domu?

Tempratura w dzien 21,5st.C   nocna 19,5st.C

Przez wiekszosc czesc dnia ustawiona temp dzienna, + 1h w godz 23-24. 

 

Jaki masz sterownik?

Taki co działa On-Off czy jest możliwość modulacji mocy? Czujnik temperatury zewnętrznej występuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.01.2018 o 21:38, Aaron napisał:

Przez wiekszosc czesc dnia ustawiona temp dzienna, + 1h w godz 23-24. 

Co robisz takiego między 11 a 12 w nocy że temperatura się podnosi ? ;]

 

U mnie mam ustawione w dzien 21 w nocy 18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Jet-Set napisał:

Co robisz takiego między 11 a 12 w nocy że temperatura się podnosi ? ;]

Jeśli w odpowiedzi będą zdjęcia lub filmik to może lepiej kontynuować to na HP... ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, jarosz19 napisał:

co jest oszczędniejsze sterownik on/off czy modulacyjny?

To nie ma nic wspólnego.

Sterowniki on/off to proste termostaty, resztę roboty robi sterownik pieca, to on moduluje moc palnika w zależności od temp zasilania, powrotu czy temp zewn.

Te takie lepsiejsze niż on/off to (poza openthermem) zwykle rozwiązania producenckie gdzie poza prostą nastawę temp per godzina można zczytywać i ustawiać dodatkowe parametry, to czy to sterownik pokojowy steruje mocą czy sam piec to jest obojętne. Jedyny plus, że mogą mieć bardziej zawiłe algorytmy sterowania, jak np wyprzedzenie grzania z racji szybko spadającej temp na zewn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.01.2018 o 18:01, sherif napisał:

To nie ma nic wspólnego.

Sterowniki on/off to proste termostaty, resztę roboty robi sterownik pieca, to on moduluje moc palnika w zależności od temp zasilania, powrotu czy temp zewn.

Te takie lepsiejsze niż on/off to (poza openthermem) zwykle rozwiązania producenckie gdzie poza prostą nastawę temp per godzina można zczytywać i ustawiać dodatkowe parametry, to czy to sterownik pokojowy steruje mocą czy sam piec to jest obojętne. Jedyny plus, że mogą mieć bardziej zawiłe algorytmy sterowania, jak np wyprzedzenie grzania z racji szybko spadającej temp na zewn.

 

z tym że takie grzanie z wyprzedzeniem może mieć sens tylko przy podłogówce i dużej powierzchni do ogrzania, a co za tym idzie dużej bezwładności. Przy kaloryferach to nie ma żadnego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, maro_t napisał:

 

z tym że takie grzanie z wyprzedzeniem może mieć sens tylko przy podłogówce i dużej powierzchni do ogrzania, a co za tym idzie dużej bezwładności. Przy kaloryferach to nie ma żadnego sensu.

 

W dobrze ocieplonym domu w WM grzanie z wyprzedzeniem też nie ma sensu. Po prostu moc chłodzenia (strat ciepła) jest mała i nie ma szybkich zmian temperatury.

 

Wtedy warto mieć małą histerezę (różnica temp pomiędzy grzaniem a niegrzaniem) . Ja mam 0,2 stopnia.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.