Skocz do zawartości

projekt mały domek, co o nim myślicie?


62545tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

witam

w załączniku projekt parteru

co o nim sądzicie?

zastanawiam się nad garazem..., zrobiłbym przejście z łazienki, łazienkę dał w miejsce kotłowni, a kotłownie do garażu z wyjściem na ogród by zima schować mebelki, kosiarkę itp...

albo zostawił jak jest...

chodzi mi też myśl powiększenia o metr długości domu w części ciennej by ściana przy oknie balkonowymi miała 3 metry, a nie 2 jak teraz, miałbym też szerszą kuchnię...

co myślicie?

dom z keramzytu...

 

autokacik projekt.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Chalek napisał:

Garaz to dodatkowe koszty ale wart kazdej zlotowki. 

Ja zamiast garażu mam wolnostojący budynek gospodarczy.

Miejsce na garaż jest, ale jakoś nie mogę się zebrać, by dobudować ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 62545tomasz napisał:

zastanawiam się nad garazem..., zrobiłbym przejście z łazienki, łazienkę dał w miejsce kotłowni, a kotłownie do garażu z wyjściem na ogród by zima schować mebelki, kosiarkę itp...

albo zostawił jak jest...

chodzi mi też myśl powiększenia o metr długości domu w części ciennej by ściana przy oknie balkonowymi miała 3 metry, a nie 2 jak teraz, miałbym też szerszą kuchnię...

co myślicie?

 

Masz już architekta, który będzie robił adaptację?

Z nim pogadaj co się da zrobić :ok:

Na pewno w domu przyda się miejsce na graciarnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, rwIcIk napisał:

Ja zamiast garażu mam wolnostojący budynek gospodarczy.

Miejsce na garaż jest, ale jakoś nie mogę się zebrać, by dobudować ;]

 

jak to jest z podatkiem?

za co jest mniejszy?

za garaż w bryle domu, dostawiony do domu?

Czy za wolnostojący?

Czy może za budynek gospodarczy?

Garaż na auto mi niepotrzebny, myślę o nim jako o graciarni... i może kotłowni w tylnej części...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, 62545tomasz napisał:

witam

w załączniku projekt parteru

co o nim sądzicie?

zastanawiam się nad garazem..., zrobiłbym przejście z łazienki, łazienkę dał w miejsce kotłowni, a kotłownie do garażu z wyjściem na ogród by zima schować mebelki, kosiarkę itp...

albo zostawił jak jest...

chodzi mi też myśl powiększenia o metr długości domu w części ciennej by ściana przy oknie balkonowymi miała 3 metry, a nie 2 jak teraz, miałbym też szerszą kuchnię...

co myślicie?

dom z keramzytu...

 

 

 

projekt imho fajny, bez zdędnych udziwnień, bez strat powierzchni na komunikację, co często się zdarza, ale brakuje kominka ;].

Piszesz, że chcesz kotłownię w garażu... będziesz ten mały domek ogrzewał paliwem stałym? Rozumiem, że nie masz dostępu do gazu?

No i gdzie masz strony świata? Południe na górze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem fajnie to rozrysowane. A co jest na piętrze? Potrzeba Ci tylu sypialni?

Bez garażu też się da żyć. Siostra w Niemczech ma domek i tam całkiem powszechne są wiaty i domki ogrodowe na narzędzia. Pewnie podyktowane jest to pragmatyzmem - dodatkowy dom dla auta kosztuje. Pod wiatą mieszczą się dwa auta, śnieg nie pada a i od skrobania chroni. Oczywiście komfort niższy niż garaż ale coś za coś. A i by wygodnie korzystać z garażu, tzn by rodzina wchodziła do i z auta w garażu to musi być on dosyć duży. U rodziców jest tak, że i tak przed wjazdem trzeba wysiąść z auta na zewnątrz i wjeżdża tylko kierowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, maro_t napisał:

 

projekt imho fajny, bez zdędnych udziwnień, bez strat powierzchni na komunikację, co często się zdarza, ale brakuje kominka ;].

Piszesz, że chcesz kotłownię w garażu... będziesz ten mały domek ogrzewał paliwem stałym? Rozumiem, że nie masz dostępu do gazu?

No i gdzie masz strony świata? Południe na górze?

będę ogrzewał gazem z sieci

strony świata, południe od salonu i sypialni, pólnoc od wejscia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Harp napisał:

Całkiem fajnie to rozrysowane. A co jest na piętrze? Potrzeba Ci tylu sypialni?

Bez garażu też się da żyć. Siostra w Niemczech ma domek i tam całkiem powszechne są wiaty i domki ogrodowe na narzędzia. Pewnie podyktowane jest to pragmatyzmem - dodatkowy dom dla auta kosztuje. Pod wiatą mieszczą się dwa auta, śnieg nie pada a i od skrobania chroni. Oczywiście komfort niższy niż garaż ale coś za coś. A i by wygodnie korzystać z garażu, tzn by rodzina wchodziła do i z auta w garażu to musi być on dosyć duży. U rodziców jest tak, że i tak przed wjazdem trzeba wysiąść z auta na zewnątrz i wjeżdża tylko kierowca.

na dole ja z żoną sypialnia + mój pokój do pracy papierowej, a na górę 2 dzieci

na górze chcę zrobić 3 pokoiki i łazienkę z wanną, ale nie wiem jeszcze jak rozrysuje górę...

ogrzewać będę dół płytki podłogówka, ale w sypialni panele + grzejnik, góra same grzejniki...

własnie zastanawiam się nad tym garażem, coś potrzebuję na rowery, kosiarkę, meble ogrodowe...

jaki jest podatek za takie wiaty z budynkiem gospodarczym?

Kurcze sam nie wiem co z tym garażem... na auto mi zbędny;), bardziej na majsternie;), rowery, kosiarka i pierdoły zbędne i niepotrzebne;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, 62545tomasz napisał:

ogrzewać będę dół płytki podłogówka, ale w sypialni panele + grzejnik, góra same grzejniki...

 

Czyli przekombinowana instalacja c.o. jeszcze bardziej niż standard, który się spotyka w Polsce. Nie chcesz walnąć od góry do dołu pełnej podłogówki? Upraszcza instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, 62545tomasz napisał:

jaki jest podatek za takie wiaty z budynkiem gospodarczym?

 

Za wiatę lub obiekt typu blaszak do 35m2, czyli nie związany trwale z podłożem nie płacisz żadnego podatku.

Za budynek gospodarczy lub garaż wolnostojący związany trwale z podłożem, podatek za 1m2 to rożnie w zależności od gminy ale około 7zl. Za garaż w bryle budynku mieszkalnego lub związany z budynkiem mieszkalnym podatek jak za m2 budynku mieszkalnego czyli około 70gr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.01.2018 o 01:05, 62545tomasz napisał:

ogrzewać będę dół płytki podłogówka, ale w sypialni panele + grzejnik, góra same grzejniki...

Odpuść sobie grzejniki - to wynalazek z XIX wieku i o ile w XX się sprawdzał, to w dzisiejszych czasach tylko komplikuje instalacje

Czy to kotły gazowe, czy też pompa ciepła działają najlepiej dla zasilania niskimi temperaturami (np podłogówka). Pod panelami podłogówka też daje radę.

Poza tym grzejnik zajmuje w pokoju cenne miejsce.

 

Przy podłogówce zwróć uwagę na ocieplenie od gruntu, w wielu projektach jest bardzo mało i potem ludzie piszą że podłogówka jest nieekonomiczna albo beznadziejnie grzeje itp.  Cóż, nic dziwnego jak grzeją grunt pod domem ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.01.2018 o 09:19, Tomrad napisał:

 

Za wiatę lub obiekt typu blaszak do 35m2, czyli nie związany trwale z podłożem nie płacisz żadnego podatku.

Za budynek gospodarczy lub garaż wolnostojący związany trwale z podłożem, podatek za 1m2 to rożnie w zależności od gminy ale około 7zl. Za garaż w bryle budynku mieszkalnego lub związany z budynkiem mieszkalnym podatek jak za m2 budynku mieszkalnego czyli około 70gr.

witą można nazwać coś co jest wiatą i ma zamykane pomieszczenie (4 ściany) gdzie można wpakować rowery, kosiare itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.01.2018 o 08:20, DamianB napisał:

Czyli przekombinowana instalacja c.o. jeszcze bardziej niż standard, który się spotyka w Polsce. Nie chcesz walnąć od góry do dołu pełnej podłogówki? Upraszcza instalację.

boje się tej podłogówki w sypialniach...

suche powietrze

poza tym wszyscy moi znajomy co budowali jakiś czas temu(max do 5 lat) tak właśnie mają zrobione i chwalą...

natomiast instalatorzy mówią właśnie by dać wszędzie podłogówkę...

mam astme oskrzelową i troszkę boje się tej podłogówki na noc...

sam nie wiem, mętlik mam w głowie...

w kocioł pójdę chyba vaillanat jakiś eco coś tam.. jednofunkcyjny + zasonbnik

nie wiem czy robić cyrkulację?

podobnie nie wiem czy w tak mirko domku robić rekuperację ciepła...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 62545tomasz napisał:

witą można nazwać coś co jest wiatą i ma zamykane pomieszczenie (4 ściany) gdzie można wpakować rowery, kosiare itp?

 

Wiata jest otwarta przynajmniej z jednej strony.

To o czym piszesz można nazwać budynkiem ogrodowym, narzędziowym. Jeśli nie będzie trwale związany z gruntem (brak fundamentu) i do 35m2 to bez podatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 62545tomasz napisał:

nie wiem czy robić cyrkulację?

podobnie nie wiem czy w tak mirko domku robić rekuperację ciepła...

 

 

Też mam na poddaszu w sypialniach grzejniki a na dole podłogówke i sobie chwalę.

Cyrkulacja to komfort ale też jednorazowe jak i stałe koszty (materiały, robocizna, pompa, wyższe zużycie gazu i prądu).

Rekuperacja podobnie, komfort za wyższe koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedz jak masz na dole podłogówkę i na górze grzejniki to co konkretnie masz za kocioł?

Jak masz to rozwiązane?

Konkretnie kawa na ławę;) łopatologicznie;)

jakie to koszty przy cyrkulacji?

Nie chce iść w koszy... ma być tania eksploatacja i tanie rozwiązania, sprawdzone beż zbędnej elektroniki itp

 

Kolega ma piec dwufunkcyjny, podłogówkę na dole + na górze grzejniki i nie ma żadnego sprzęgła nic, tylko rozdzielacz i na rozdzielaczu ala termostat + przy grzejnikach. Działa;) 

Przy podłogówce pewnie trzeba więcej kasy wyłożyć w strop itp

 

podobnie mam dylemat z dachem... 

ile drożej wyjdzie dachówka ceramiczna? Pewnie trzeba zrobić lepszą więźbę, czyli droższą, to koszta...

czy przy blachodachówce strasznie dudni jak pada deszcz?

Da się to jakoś wygłuszyć?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, 62545tomasz napisał:

nie wiem czy robić cyrkulację?

podobnie nie wiem czy w tak mirko domku robić rekuperację ciepła...

Z punktu widzenia ekonomicznego, cyrkulacja jest nieopłacalna. Poprawia komfort, ale tak naprawdę oczekiwanie na wodę, to kilka sekund, więc osoiście uważam, że nie warto.

Za to nad rekuperatorem się nie ma co zastanawiać, bo:

1. oszczędność ciepła i to duża (nie wywalasz w kosmos ciepłego powietrza z domu, jednocześnie ciągnąc zimne)

2. masz stałe i równomierne przewietrzanie domu, czego przy grawitacji nie osiągniesz

3. czystsze powietrze w domu

4. nie robisz kominów wentylacyjnych, 

generalnie poza kosztem, rozwiązanie to nie ma wad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, 62545tomasz napisał:

widze piszesz z Bielska, znasz firmę Abakon?

Stawiają domy z keramzytu, może znasz kogoś kto z nimi coś postawił?

nie znam niestety ani firmy ani nikogo komu budowała, ja będę mieć firmę z Międzyrzecza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Wojtas_BB napisał:

Z punktu widzenia ekonomicznego, cyrkulacja jest nieopłacalna. Poprawia komfort, ale tak naprawdę oczekiwanie na wodę, to kilka sekund, więc osoiście uważam, że nie warto.

 

u mnie jak cyrkulacja nie działa, to oczekiwanie na ciepłą wodę w łazience na górze to jakieś 20 sekund pełnego strumienia minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, maro_t napisał:

 

u mnie jak cyrkulacja nie działa, to oczekiwanie na ciepłą wodę w łazience na górze to jakieś 20 sekund pełnego strumienia minimum.

na górze planuje sypialnie dla dzieci i awaryjna łazienkę dla nich w zasadzie z WC by nie chodziły po nocy na parter oraz wannę by raz na jakiś czas sobie poleżeć;), teraz w mieszkaniu mam wannę i kabinę, wannę z przyzwoitym systemem hydromasażu, której chyba nawet nie zabiorę do domu bo nie ma to sensu, częściej ją muszę dezynfekować... leżałem w niej może kilka razy przez ostatnich 7 lat;), a dezynfekowana raz na 2 miesiące - miesiąc, dzieci czasami w niej się bawią zabawkami itp... wiec na górze mogę czekać na ciepła wodę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, 62545tomasz napisał:

widze piszesz z Bielska, znasz firmę Abakon?

Stawiają domy z keramzytu, może znasz kogoś kto z nimi coś postawił?

 

a nie podali Ci namiarów na budowane wcześniej i aktualnie domy ?
Wiem gdzie budowali w Pyrzowicach (2 lata temu) i gdzie budują teraz (Bytom Stolarzowice)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.02.2018 o 08:56, maro_t napisał:

u mnie jak cyrkulacja nie działa, to oczekiwanie na ciepłą wodę w łazience na górze to jakieś 20 sekund pełnego strumienia minimum.

Na forum muratora czytałem o ,,sposobie" na energooszczędną cyrkulację. Pompa cyrkulacji jest uruchamiana razem z włącznikiem światła w łazience, czujką otwarcia drzwi  lub ultradźwiękową czujką ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, gondoljerzy napisał:

Na forum muratora czytałem o ,,sposobie" na energooszczędną cyrkulację. Pompa cyrkulacji jest uruchamiana razem z włącznikiem światła w łazience, czujką otwarcia drzwi  lub ultradźwiękową czujką ruchu.

 

Ewentualnie można włącznikiem dzwonkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

teraz pozostaje kwestia podzielenia góry na 3 pokoje i mikro lazienke z kabina

mam dwoje dzieci i chce je dać do góry, trzeci pokój zostawić wolny... jakby pojawiło się 3 dziecko....

jak Szanowne groni proponuje podzielić górę by uzyskać w miarę duże jak na możliwości 3 sypialnie? albo dwie większe i jedna mini?

góra.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

widzę, że temat kotła i ogrzewania był poruszany w kilku wątkach

zmieniam projekt, rysuję pod siebie.

Zrobię tak, że w łazience będę mógł powiesić kocioł na ścianie, zaraz blisko dam kabinę prysznicową, od pieca po rurach ok. 4 do 6 metrów będzie zlewozmywak w kuchni (nie potrzebuje w nim ciepłej wody od strzała), w pionie łazienki z parteru będzie łazienka na piętrze, zdecydowany jestem już na ogrzewanie podłogowe w całym domu, góra + dół, piec dwufunkcyjny z zasobnikiem koło 40 litrów ładowanym warstwowo, podobno są takie wynalazki, cyrkulacji żadnej robił nie będę. Co możecie polecić za kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę gdzie w łazience umieścić kocioł wiszący, dwufunkcyjny z zasobniekiem

chcę kabię prostokątną 120x90

wannę prostokątną 160x80

umywalkę max 60 cm szerokości

pralkę chyba ładowaną od góry

i wc wiszące

 

można kocił zamontować nad wanną albo nad wanną?

okno zrobię chyba nad stelażem wc, 

kocioł chyba musi być na ścianie budynku, a nie działowej z pokojem?

kombinuje by od rogu dać kabinę po szerokości 90cm, później kocioł, pod kotłem chyba miejsce musi być? Rozdzielacze z podłogówki, a i wygodniej do serwisowania? z kocioł zajmie szerokości z 60 cm, 90 cm przewiduje na szerokość na wc by wygodnie korzystać,  i 80 przewiduję na wanę

 

w którym miejscu w łazience najlepiej zamontować kocioł kondensacyjny dwufukncyjny może być ten vitodens 222w, zapewnić do niego dostęp od przodu stojąc przed nim? powieszę go na ścianie i pod nim nic nie da mocowanego na stałe  z racji własnie np.skrzynki z rozdzielaczami? Czy może dać go nad wanną lub nad pralką jezeli byłaby ładowana od przodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Junkers Cerapur Acu

Kocioł nie może być zamontowany na wanną.

Może być nad pralką - nad nią i tak za bardzo nic nie zamontujesz.

Ma 60 cm szerokości i 50 cm głębokości , także nad pralką spokojnie się zmieści.

A i od razu będziesz miał dostęp do niego z przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zrobię wnękę w przedpokoju wejściowym, a na ścianie wnęki z piecem dam kabinę oraz umywalkę by było blisko

powoli zdecydowany jestem na Buderus logamax plus gb172 24t50 z rc300 f + moduł mm100 nie wiem po co;)  z zaworem 3 drogowym, grupa pompowa z podmieszaczem, kocioł z czujnikiem zewnętrznym.

Czujnik wnętrza zrobię gdzieś w salonie, podłogówkę wszędzie i na dole i na górze, żona chce cieplej w łazience więc na rozdzielaczu manualnie podniosę temperaturę da się? podobnie obniżę na rozdzielaczu w sypialni, pociągne ze skrzynki na parterze i górze po kablu na przyszłość do każdego pokoju by może kiedyś jak będa pieniążki zrobić po sterowniku, a nie biegać do skrzynki z rozdzielaczem

 

da się;)?

dobry wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.