Skocz do zawartości

Koniec dzialalnosci a leasing


Maciej__

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Zona dosc powaznie rozwaz powrot na etat, ale jedna z przeszkod jest leasing na auto (od 18 msc, umowa na 4 lata)

Jak to najkorzystniej rozegrac, zeby nie bylo zadnych problemow z fiskusem, ale tez zeby za wiele nie stracic?

Z szybkiej analizy wychodza nastepujace opcje:

1. Zawiesic dzialalnosc i placic raty leasingowe tak jak do tej pory. Czy firma leasingowa w jakikowliek sposob to weryfikuje czy dzialanosc jest "aktywna"?

2. Zawiesic dzialalnosc, poczekac az mina 2 lata i wykupic przedmiot leasing przed czasem.

3. Znalezc chetnego kupca i zrobic cesje leasingu.

 

W sumie najbardziej by ja interesowala opcja nr 1 lub 2, ale nie wiem czy firma leasingowa moze robic jakies problem jesli wplaty beda robioe terminowo?

Oczywiscie w momencie zawieszenia dzialalnosci, raty leasingowe nie beda juz wrzucane w koszty, itp.

 

Z gory dzieki za pomoc,

Maciej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamietam, to przy zawieszeniu dz. można dalej wrzucać auto w KUP. 

Ale musiałbym pogrzebać głębiej w temacie.

 

edyta

Cytuj

Ponadto poniesione w trakcie zawieszenia opłaty stałe, na przykład opłaty za najem biura, abonament za telefony firmowe, podatki od nieruchomości, opłaty za serwis internetowy czy raty leasingowe, mogą być zaliczone do kosztów firmowych, ponieważ zobowiązanie do ich poniesienia powstało przed zawieszeniem działalności gospodarczej. Wydatki te uznaje się za pośrednio związane z działalnością gospodarczą i mające związek z zachowaniem źródła przychodów. Ponoszenie tych kosztów jest niezbędne, aby utrzymać firmę w gotowości do ponownego wznowienia działalności. Zaliczenie tych wydatków do kosztów podatkowych możliwe jest jednak dopiero w pierwszym okresie rozliczeniowym po wznowieniu działalności.
Jeżeli w momencie składania rozliczenia rocznego firma nadal jest w zawieszeniu, wydatki te można uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym, składanym za rok podatkowy, w którym je poniesiono.

 

 

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-leasing-a-zawieszenie-dzialalnosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, lucash napisał:

A co jest w umopwie leasingowej? Ja przez to sobie odpuściłem. W zasadzie to najrozsądniejsza opcja to zawieszenie działalności i spłacanie rat. Ale zawiesić można max. na 2 lata. 

 

Tak, wiem ze na 2 lata ale to w zupelnosci wystarczy. Pozniej mozna wykupic auto przed czasem.

Jedyne co mnie zastanawia, to czy leasingodawce interesuje cokolwiek, jesli raty sa splacane regularnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

Tak, wiem ze na 2 lata ale to w zupelnosci wystarczy. Pozniej mozna wykupic auto przed czasem.

Jedyne co mnie zastanawia, to czy leasingodawce interesuje cokolwiek, jesli raty sa splacane regularnie ?

 

Interesuje, czy masz działalność - nawet zawieszoną. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Maciej__ napisał:

Hej,

 

Zona dosc powaznie rozwaz powrot na etat, ale jedna z przeszkod jest leasing na auto (od 18 msc, umowa na 4 lata)

Jak to najkorzystniej rozegrac, zeby nie bylo zadnych problemow z fiskusem, ale tez zeby za wiele nie stracic?

Z szybkiej analizy wychodza nastepujace opcje:

1. Zawiesic dzialalnosc i placic raty leasingowe tak jak do tej pory. Czy firma leasingowa w jakikowliek sposob to weryfikuje czy dzialanosc jest "aktywna"?

2. Zawiesic dzialalnosc, poczekac az mina 2 lata i wykupic przedmiot leasing przed czasem.

3. Znalezc chetnego kupca i zrobic cesje leasingu.

 

W sumie najbardziej by ja interesowala opcja nr 1 lub 2, ale nie wiem czy firma leasingowa moze robic jakies problem jesli wplaty beda robioe terminowo?

Oczywiscie w momencie zawieszenia dzialalnosci, raty leasingowe nie beda juz wrzucane w koszty, itp.

 

Z gory dzieki za pomoc,

Maciej

 

Jak po leasingu zarejestrujesz auto skoro faktura wykupowa bedzie na firme ktora nie istnieje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, cesarz napisał:

Możesz - tylko nie zapomnij wykupić i przerejestrować zanim firme zlikwidujesz za te dwa lata ;)

 

Tak, w miedzyczasie dzwonilem do leasingu i mozna wnioskowac, zeby faktura wykupowa byla wystawiona na osobe fizyczna, a nie na firme, :ok: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Maciej__ napisał:

 

Firma to imie + nazwisko, wiec co ma nie istniec? ;)

jeśli firma, to osoba fizyczna prowadząca DG, to samochód po wykupieniu rejestruje się normalnie na osobe fizyczna

ciekawy temat, niech ktoś znający się wypowie

moje subiektywne zdanie: 

jeśli wpłaty wpływają regularnie...

nie wiem, czy firma leasingowa w jakiś sposób monitoruje sprawy zawieszania/zamknięć DG...

swoją drogą, w umowie pewnie jest jakiś zapis że trzeba koniecznie o tym informować

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, akisel napisał:

jeśli firma, to osoba fizyczna prowadząca DG, to samochód po wykupieniu rejestruje się normalnie na osobe fizyczna

ciekawy temat, niech ktoś znający się wypowie

moje subiektywne zdanie: 

jeśli wpłaty wpływają regularnie...

nie wiem, czy firma leasingowa w jakiś sposób monitoruje sprawy zawieszania/zamknięć DG...

swoją drogą, w umowie pewnie jest jakiś zapis że trzeba koniecznie o tym informować

 

 

 

Dzwonilem do nich i w przypadku zawieszenia nie trzeba nic zglaszac :ok:

Jezeli zona sie zdecyduje wrocic na etat to po prostu skrocimy okres leasingowania do 3 lat i wykupimy go w trakcie zawieszenia dzialalnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bergerac napisał:

a jak płacisz miesięczne raty ? Wystawiają faktury vat ? Żona jest płatnikiem vat ? Pamiętaj, że teraz jest JPK, błyskawicznie wyłapują wszystkie niezgodności.

 

Tak, jest platnikiem Vat :ok: Ale jesli zawiesi dzialalnosc to przestanie cokolwiek wrzucac w koszty czy odliczac VAT...

Jaka niezgodnosc by tu mogla powstac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, akisel napisał:

jeśli firma, to osoba fizyczna prowadząca DG, to samochód po wykupieniu rejestruje się normalnie na osobe fizyczna

ciekawy temat, niech ktoś znający się wypowie

moje subiektywne zdanie: 

jeśli wpłaty wpływają regularnie...

nie wiem, czy firma leasingowa w jakiś sposób monitoruje sprawy zawieszania/zamknięć DG...

swoją drogą, w umowie pewnie jest jakiś zapis że trzeba koniecznie o tym informować

 

 

w przypadku likwidacji działalności umowa powinna zostać przez leasing automatycznie rozwiązana. Proponuję sprawdzić w umowie leasingowej oraz regulaminie leasingu. Takie punktu powinny być tam zapisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Tak, jest platnikiem Vat :ok: Ale jesli zawiesi dzialalnosc to przestanie cokolwiek wrzucac w koszty czy odliczac VAT...

Jaka niezgodnosc by tu mogla powstac?

JPK wykaże, że żona nie jest czynnym płatnikiem vat i ministerstwo wezwie firmę leasingową do złożenia wyjaśnień.

 

edit:

OK, przemyślałem raz jeszcze i w tą stronę nie powinni się przyczepić. Ich bardziej interesuje odliczony VAT, sprzedawcy raczej nie będą szarpać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bergerac napisał:

JPK wykaże, że żona nie jest czynnym płatnikiem vat i ministerstwo wezwie firmę leasingową do złożenia wyjaśnień.

 

Ale zawieszona dzialalnosc to nie jest to samo co zlikwidowana.

Z reszta Pyrek wyzej podlinkowal jak to wyglada w przypadku zawieszenia dzialalnosci... Mozna normalnie kontynuowac umowe leasingowa.

W najgorszym razie zrobi sie cesje na szwagra lub tescia, ale wolalbym uniknac takich kombinacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

Ale zawieszona dzialalnosc to nie jest to samo co zlikwidowana.

Z reszta Pyrek wyzej podlinkowal jak to wyglada w przypadku zawieszenia dzialalnosci... Mozna normalnie kontynuowac umowe leasingowa.

W najgorszym razie zrobi sie cesje na szwagra lub tescia, ale wolalbym uniknac takich kombinacji.

Ja bym to dobrze zweryfikował głównie z firmą leasingową i sprawdził zapisy umowy i regulaminu albo OWU jeśli istnieją. Kwestie podatkowe to osobna para kaloszy, edytowałem moją wcześniejszą wypowiedź. Zafiksowany jestem na punkcie VAT od strony kosztowej i zakupowej i to spowodowało moją reakcję. 

W tej chwili ministerstwo działa tak zaraz po wysłaniu JPK:

POWIADOMIENIE

Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że w wyniku czynności analitycznych przeprowadzonych
na złożonym przez Państwa Jednolitym Pliku Kontrolnym [dalej: JPK_VAT] za styczeń 2018 r. w rejestrze zakupów stwierdzono ujęcie faktur/y VAT wystawionej przez podmiot niebędący czynnym podatnikiem VAT na dzień wystawienia faktury:

NIP Kontrahenta

XXXXXXXXXXXXXXXX

W związku z powyższym Ministerstwo Finansów zwraca się z uprzejmą prośbą o weryfikację poprawności rozliczenia i złożenie odpowiedniej korekty pliku JPK_VAT oraz tożsamej korekty deklaracji VAT.

Jeżeli jednak w Państwa ocenie rozliczenie jest prawidłowe, prosimy o złożenie we właściwym dla Państwa urzędzie skarbowym pisemnie stosownych wyjaśnień lub o kontakt w  tej sprawie z właściwym urzędem skarbowym w terminie 7 dni od otrzymania powiadomienia.

Po upływie tego terminu podjęte zostaną przez właściwy urząd skarbowy dalsze działania przewidziane przepisami prawa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bergerac napisał:

Ja bym to dobrze zweryfikował głównie z firmą leasingową i sprawdził zapisy umowy i regulaminu albo OWU jeśli istnieją. Kwestie podatkowe to osobna para kaloszy, edytowałem moją wcześniejszą wypowiedź. Zafiksowany jestem na punkcie VAT od strony kosztowej i zakupowej i to spowodowało moją reakcję. 

W tej chwili ministerstwo działa tak zaraz po wysłaniu JPK:

 

 

Dzieki, poki co rozkminiam temat ;) Zona dostala sporo lepsza oferte pracy, ale niestety bez mozliwosci kontynuowania na JDG.

Do firmy leasingowej juz dzwonilem i zawieszenie jest traktowane tak samo jak czynna dzialalnosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma leasingowa nie powinna robić żadnego problemu przy zawieszeniu działalności. Problem może być (ale też nie musi) przy całkowitej likwidacji.

 

Choć przyznam się, że niedawno widziałem umowę, gdzie leasingodawca kazał oświadczyć, że działalność nie będzie zawieszana przez cały okres leasingu (co mnie nawet zdziwiło, bo pierwszy raz z czymś takim się spotkałem), ale niestety nie pamiętam, który to był leasingodawca i czy były jakieś sankcje za niedotrzymanie tego oświadczenia.

 

Jeśli kontaktowałeś się z leasingodawcą i potwierdzili Ci, że możesz zawieszać, to tym bardziej nie ma tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O fajny temat ! jako ze nikt w moim watku nie odpowiedzial sensownie (

Pozwole sobie rozszerzyc ten watek ;]  Jako ze 

 

Cytuj

Zaliczenie tych wydatków do kosztów podatkowych możliwe jest jednak dopiero w pierwszym okresie rozliczeniowym po wznowieniu działalności.
Jeżeli w momencie składania rozliczenia rocznego firma nadal jest w zawieszeniu, wydatki te można uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym, składanym za rok podatkowy, w którym je poniesiono.

 

Czyli lopatologicznie 

jezeli w

1) roku zawieszenia bylo 20 k zl kosztow leasingu bez przychodu 

2) roku zawieszenia bylo 15k zl kosztow leasingu i nastapilo odwieszenie

 

to tylko odlicze koszty z 2 roku a koszty 1 roku nie pomniejsza nic ?  

 

Chce wziasc samochod na JDG(nie Vatowa) zony (akurat musze pomyslec o aucie i o generacji kosztow ze wzgledow podatkowych) i w sumie w planach mamy kolejnego potomka ;]... zona chce pobyc ewentualnie z rok z dzieckiem ... i tu sie zastanawiam czy nie wdepne w G ze korzysci podatkowe ktore mozna miec z leasingu zostana przez zawieszenie DG stracone i tak naprawde strace na tym 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.04.2018 o 02:52, Oberon napisał:

 

 

Czyli lopatologicznie 

jezeli w

1) roku zawieszenia bylo 20 k zl kosztow leasingu bez przychodu 

2) roku zawieszenia bylo 15k zl kosztow leasingu i nastapilo odwieszenie

 

to tylko odlicze koszty z 2 roku a koszty 1 roku nie pomniejsza nic ? 

Nie. Wszystko odliczysz.

Specjalnie dla Ciebie poradnik: https://www.fmleasing.pl/porady/leasing-a-zawieszenie-dzialalnosci

Dzięki za inspirację. :);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Wszystko odliczysz.
Specjalnie dla Ciebie poradnik: https://www.fmleasing.pl/porady/leasing-a-zawieszenie-dzialalnosci
Dzięki za inspirację.
Dzięki wielkie ... w tym temacie jestem kopalnią inspiracji hehe ... czyli muszę przeliczyć i chyba się zdecyduję

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.